*

Αποστολέας Θέμα: Σκέψεις  (Αναγνώστηκε 7035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 05, 2021, 08:20:46 μμ »
Σίγουρα ισχύει αυτό που λέει ο Nikolas1989

Αν και δεν έχω πολλή εμπειρία στο χώρο, δεν παίζουν ρόλο μόνο οι συνταξιοδοτήσεις αλλά κ' η εσωτερική κινητικότητα των μόνιμων (μετατάξεις-αποσπάσεις-βελτιώσεις), η κατανομή των προσλήψεων κ' το πόσοι αναπληρωτές της ειδικότητάς σου παραιτήθηκαν φέτος. Έτσι όπως το έχω καταλάβει, πες -για παράδειγμα- πως είσαι ειδικότητα Α η οποία είσαι Νο. 1001 στον πίνακα και φέτος, υπήρχαν 1000 κενά και τα κάλυψαν με όλους τους αναπληρωτές πριν από εσένα στον πίνακα.
1. Αν συνταξιοδοτηθούν 100, τα κενά για του χρόνου ανεβαίνουν στα 1100.
2. Αν προσλάβουν 100 άτομα, τα κενά παραμένουν στα 1000.
3. Αν φέτος, μετά και την τελευταία φάση, δεν έχει παραιτηθεί κανένας πριν από εσένα, πάλι είσαι απ' έξω.

Άρα, για να αυξηθούν τα κενά πρέπει:
- Οι ώρες διδασκαλίας του μαθήματός σου να παραμείνουν σταθερές ή/και να αυξηθούν και
- Να προσλάβουν λιγότερους μόνιμους απ' όσους συνταξιοδοτηθούν και παραιτήθηκαν φέτος.

Η καλύτερη συμβουλή είναι να βάλεις περιοχές που δεν είχες βάλει στην προηγούμενη αίτηση κ' να δεις τους πίνακες πρόσληψης των φάσεων ώστε να εξαγάγεις πληροφορίες για τις περιοχές που αιτήθηκες.

Όλα αυτά είναι πολύ χοντρικά, κάπως μπακάλικα κ' δεν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις. Λόγω έλλειψης εμπειρίας (όπως προείπα), στα λέω με κάθε επιφύλαξη. Κάποια/ος πιο έμπειρη/ος και παλιά/ός από μένα, θα μπορέσει να τα πει καλύτερα.
Ισχύει Γενικά αυτό που περιγράφεις άλλα έχει και πολλές παγίδες. Εάν π.χ. στην Β αθηνας βγουν 5 καθηγητές σε σύνταξη αυτό δίνει 4 παραπάνω κενά αναπληρωτών καθώς οι μόνιμοι δεν κάνουν 23 ώρες που κάνουμε εμείς. Οπότε ότι έφυγαν π.χ. 100 σε σύνταξη μπορεί να σημαίνει ότι είναι 80 νέα κενά. Παίζουν όμως και άλλα ρόλο όπως το μέγεθος τάξεων, εάν δλδ είχαμε μια τάξη φέτος 34 ατόμων σπάει σε 2 τμήματα άλλα του χρόνου η τάξη αυτή να φύγει, π.χ. να ήταν Γ Λυκείου, και η επόμενη φουρνιά να είναι 26 παιδιά και 1 τμήμα άρα πάλι μείωση ωρών. Είναι γενικά μεταβλητοί παράγοντες συνεχώς, σίγουρα βέβαια κάθε χρόνο σχεδόν όλες οι ειδικότητες έχουν αύξηση κενών όσο το ωρολόγιο πρόγραμμα δεν αλλάζει.

Για παράδειγμα στην δικιά μου ειδικότητα φέτος είχαμε 80 παραπάνω αναπληρωτές ενώ οι συντάξεις πέρυσι ήταν κάπου 40-45 δεν θυμάμαι ακριβώς, άρα δημιουργήθηκαν παραπάνω τμήματα. Του χρόνου παρόλο που είχαμε άλλους 60 φέτος που έφυγαν μπορεί να έχουμε λιγότερα κενά από φέτος.  Όλα είναι πιθανά

Στάλθηκε από το SM-A217F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σκέψεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:07 »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 06, 2021, 01:22:13 πμ »
Ισχύει Γενικά αυτό που περιγράφεις άλλα έχει και πολλές παγίδες. Εάν π.χ. στην Β αθηνας βγουν 5 καθηγητές σε σύνταξη αυτό δίνει 4 παραπάνω κενά αναπληρωτών καθώς οι μόνιμοι δεν κάνουν 23 ώρες που κάνουμε εμείς. Οπότε ότι έφυγαν π.χ. 100 σε σύνταξη μπορεί να σημαίνει ότι είναι 80 νέα κενά. Παίζουν όμως και άλλα ρόλο όπως το μέγεθος τάξεων, εάν δλδ είχαμε μια τάξη φέτος 34 ατόμων σπάει σε 2 τμήματα άλλα του χρόνου η τάξη αυτή να φύγει, π.χ. να ήταν Γ Λυκείου, και η επόμενη φουρνιά να είναι 26 παιδιά και 1 τμήμα άρα πάλι μείωση ωρών. Είναι γενικά μεταβλητοί παράγοντες συνεχώς, σίγουρα βέβαια κάθε χρόνο σχεδόν όλες οι ειδικότητες έχουν αύξηση κενών όσο το ωρολόγιο πρόγραμμα δεν αλλάζει.

Για παράδειγμα στην δικιά μου ειδικότητα φέτος είχαμε 80 παραπάνω αναπληρωτές ενώ οι συντάξεις πέρυσι ήταν κάπου 40-45 δεν θυμάμαι ακριβώς, άρα δημιουργήθηκαν παραπάνω τμήματα. Του χρόνου παρόλο που είχαμε άλλους 60 φέτος που έφυγαν μπορεί να έχουμε λιγότερα κενά από φέτος.  Όλα είναι πιθανά

Στάλθηκε από το SM-A217F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nikolas1989 σ' ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Όσα περισσότερα μαθαίνω, καταλαβαίνω πως τόσα περισσότερα έχω να μάθω.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Χάρις

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 08, 2021, 11:01:17 πμ »
Αρα, γενικά, χάος και αβεβαιότητα... Και αναρωτιέμαι που θα πάει αυτό, αφού ακόμη και να κυνηγήσεις να αποκτήσεις (αγοράσεις στην ουσία ) μοριοδοτούμενα προσόντα, και αυτό θα έχει ενα ταβάνι. Πχ στον πινακα των φιλολόγων, έχω την αίσθηση ότι στο επόμενο ανοιγμα των πινάκων ίσως κ 10000 συνάδελφοι θα έχουν μεταπτυχιακό κ γλώσσα κ σεμινάριο και ecdl  - και κάποιοι δεύτερο μεταπτυχιακό και άλλοι και διδακτορικό κοκ (για τα παιδιά δεν ξέρω !!!! ). Μετά τι; Γραπτός διαγωνισμός; Και σιγουρα μπολικη ανεργία και εργασία χωρίς σταθερα δικαιώματα.
Sorry για η μίρλα, αλλά νιώθω οτι μόνο εδώ μπορώ να τα πω
PS ο αριθμός των αναπληρωτών δεν μπορεί να ειναι ανάλογος με τις αποχωρήσεις και τα κενά, αφού ένα ποσοστό (πόσο αλήθεια ; ) ειναι ΑΜΩ

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 08, 2021, 05:26:03 μμ »
Καλά αυτό που λες ως προς την ύπαρξη μπόλικης ανεργίας στον συγκεκριμένο τομέα, θεωρώ πως δε φέρει καμία διαφορά από τα προηγούμενα χρόνια. Εγώ δεν καταλαβαίνω όμως την έκφραση αγορά πρόσοντων. Και το εννοώ πραγματικά. Έχω κάνει δύο μεταπτυχιακά. Τώρα για την ακρίβεια κάνω το 2ο, που το βρίσκω εξαιρετικό σε σχέση με το πρώτο και κυριολεκτικά σκοτώνομαι στο διάβασμα. Άρα γιατί υπάρχει αυτή η επανάληψη αυτής της έκφρασης; Ο κόσμος πάντα έκανε μεταπτυχιακά. Στην τελική αισθάνομαι ότι έρχεστε και μειώνετε την προσπάθειά μου, όχι προσωπικά εσύ, αλλά γενικά όλος ο κόσμος που χρησιμοποιεί αυτήν την καραμέλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σκέψεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:07 »

Αποσυνδεδεμένος Χάρις

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 08, 2021, 05:59:43 μμ »
Ανεξαρτητα απο το αν χρειάζεται διάβασμα ή όχι ένα μεταπτυχιακό, μπορεί να χρειάζεται διδακτρα, μπορεί κ όχι (αρχίζει να σπανίζει).
Δεν αναιρεί καμια προσπάθεια αυτή η άποψη.
Για να κάνεις μεταπτυχιακό, χρειάζεσαι χρήματα. Επίσης, κατα πάσα πιθανότητα χρειάζεσαι πολλές ώρες ενασχόλησης, για τις οποίες θα πρέπει να θυσιάσεις είτε χρόνο απο την εργασία ( 10ωρη εργασία κ μεταπτυχιακό ΔΕΝ γίνεται), είτε απο την οικογένειά σου (και δουλειά και μεταπτυχιακό και παιδί/α  δύσκολα).
Αρα; Ποιο είναι το πρόβλημα; Δεν ειναι καραμέλα. Την προσπάθειά μας τη μειώνουν αυτοι που μας βάζουν να κάνουμε μεταπτυχιακά για να μείνουμε άνεργοι. Επίσης, έδωσα κι εγω διδακτρα για το μεταπτυχιακό μου και διάβασα κιόλας, αλλά όχι, δεν μπορώ να πω οτι είμαι περήφανη που πλήρωσα κιόλας.
Κι επειδη βγήκαμε απο το θέμα, το σταματάω εδώ, σε καμία περίπτωση το πρόβλημά μου δεν ειναι με αυτούς που κάνουν τα μεταπτυχιακά, αλλά με το παζάρι που έχει δημιουργηθεί στις πλάτες μας.   :-*

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 08, 2021, 06:14:57 μμ »
Καλά αυτό που λες ως προς την ύπαρξη μπόλικης ανεργίας στον συγκεκριμένο τομέα, θεωρώ πως δε φέρει καμία διαφορά από τα προηγούμενα χρόνια. Εγώ δεν καταλαβαίνω όμως την έκφραση αγορά πρόσοντων. Και το εννοώ πραγματικά. Έχω κάνει δύο μεταπτυχιακά. Τώρα για την ακρίβεια κάνω το 2ο, που το βρίσκω εξαιρετικό σε σχέση με το πρώτο και κυριολεκτικά σκοτώνομαι στο διάβασμα. Άρα γιατί υπάρχει αυτή η επανάληψη αυτής της έκφρασης; Ο κόσμος πάντα έκανε μεταπτυχιακά. Στην τελική αισθάνομαι ότι έρχεστε και μειώνετε την προσπάθειά μου, όχι προσωπικά εσύ, αλλά γενικά όλος ο κόσμος που χρησιμοποιεί αυτήν την καραμέλα.

Απ' όσο έχω καταλάβει, υπάρχει μια μεγάλη μερίδα χρηστών που, για τους δικούς τους λόγους, όταν ακούν για μεταπτυχιακά-διδακτορικά-κατάρτιση-μετεκπαίδευση κ.λπ., ρέπουν στην απαξίωση και στη χλεύη αυτών. Οι χαρακτηρισμοί που χρησιμοποιούνται είναι: Πληρωμένα, Αγορασμένα, Άχρηστα, Ψεύτικα κ.λπ. κ' κάποιοι, επεκτείνονται και σε χαρακτηρισμούς στους έχοντές τα. Ένα συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι πως δεν αξίζει να προσπαθήσεις να ανοίξεις διάλογο με όσους ανήκουν σε αυτήν τη μερίδα γιατί, έχουν προαποφασισμένη την ετυμηγορία τους ό,τι και να πεις. Θα σου πρότεινα, λοιπόν, -και σε όποια/όποιον άλλη/άλλον έχει την ίδια απορία σαν τη δικιά σου- να μην επηρεάζεστε με τα όσα ακούτε και να συνεχίσετε την αυτοβελτίωσή σας.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 09, 2021, 01:56:56 πμ »
Ανεξαρτητα απο το αν χρειάζεται διάβασμα ή όχι ένα μεταπτυχιακό, μπορεί να χρειάζεται διδακτρα, μπορεί κ όχι (αρχίζει να σπανίζει).
Δεν αναιρεί καμια προσπάθεια αυτή η άποψη.
Για να κάνεις μεταπτυχιακό, χρειάζεσαι χρήματα. Επίσης, κατα πάσα πιθανότητα χρειάζεσαι πολλές ώρες ενασχόλησης, για τις οποίες θα πρέπει να θυσιάσεις είτε χρόνο απο την εργασία ( 10ωρη εργασία κ μεταπτυχιακό ΔΕΝ γίνεται), είτε απο την οικογένειά σου (και δουλειά και μεταπτυχιακό και παιδί/α  δύσκολα).
Αρα; Ποιο είναι το πρόβλημα; Δεν ειναι καραμέλα. Την προσπάθειά μας τη μειώνουν αυτοι που μας βάζουν να κάνουμε μεταπτυχιακά για να μείνουμε άνεργοι. Επίσης, έδωσα κι εγω διδακτρα για το μεταπτυχιακό μου και διάβασα κιόλας, αλλά όχι, δεν μπορώ να πω οτι είμαι περήφανη που πλήρωσα κιόλας.
Κι επειδη βγήκαμε απο το θέμα, το σταματάω εδώ, σε καμία περίπτωση το πρόβλημά μου δεν ειναι με αυτούς που κάνουν τα μεταπτυχιακά, αλλά με το παζάρι που έχει δημιουργηθεί στις πλάτες μας. 
 :-*
.......
Κοίταξε προσωπικά δουλεύω όντως 10 ώρες την ημέρα. Δυστυχώς αυτό το πράγμα περί ανεργίας όπως είπα και σε προγούμενο μήνυμά μου, ισχύει το λιγότερο, τα τελευταία 12 χρόνια που εργάζομαι εγώ. Άρα θες να πω συνήθισα; Πες το όπως θες. Δε ντρέπομαι να παραδεχτώ σε καμία περίπτωση πως όνειρό μου είναι να μπω σε ένα σχολείο. Παρ’ όλα αυτα είδα τεράστια αλλαγή στη ζωή μου μετά από όλα όσα έχω κάνει με πληρωμή ή μη. Έχω δουλειά και πολύ καλή και νιώθω ότι μπορώ και διεκδικώ τα δικαιώματά μου, μιας και με τόση προσπάθεια για να απόκτησω  τα "πληρωμένα" χαρτιά... έγινα πολύ καλή στη δουλειά μου! Και αυτός είναι ο λόγος που νιώθω εκνευρισμό όταν ακούω ανθρώπους, να λένε πληρωμένα προσόντα. Βέβαια εσύ δεν το εννοείς όπως ο υπόλοιπος πληθυσμός, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. Εύχομαι όλος ο κόσμος να είχε τη δύναμη Και τη διάθεση που έχω εγώ και πολύς κόσμος ακόμα, για εξέλιξη.

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 09, 2021, 01:58:39 πμ »

Κοίταξε προσωπικά δουλεύω όντως 10 ώρες την ημέρα. Δυστυχώς αυτό το πράγμα περί ανεργίας όπως είπα και σε προγούμενο μήνυμά μου, ισχύει το λιγότερο, τα τελευταία 12 χρόνια που εργάζομαι εγώ. Άρα θες να πω συνήθισα; Πες το όπως θες. Δε ντρέπομαι να παραδεχτώ σε καμία περίπτωση πως όνειρό μου είναι να μπω σε ένα σχολείο. Παρ’ όλα αυτα είδα τεράστια αλλαγή στη ζωή μου μετά από όλα όσα έχω κάνει με πληρωμή ή μη. Έχω δουλειά και πολύ καλή και νιώθω ότι μπορώ και διεκδικώ τα δικαιώματά μου, μιας και με τόση προσπάθεια για να απόκτησω  τα "πληρωμένα" χαρτιά... έγινα πολύ καλή στη δουλειά μου! Και αυτός είναι ο λόγος που νιώθω εκνευρισμό όταν ακούω ανθρώπους, να λένε πληρωμένα προσόντα. Βέβαια εσύ δεν το εννοείς όπως ο υπόλοιπος πληθυσμός, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. Εύχομαι όλος ο κόσμος να είχε τη δύναμη Και τη διάθεση που έχω εγώ και πολύς κόσμος ακόμα, για εξέλιξη.

Αποσυνδεδεμένος Χάρις

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 09, 2021, 10:23:38 πμ »
Ναι, ακριβώς αυτό εννοώ Korina 92 . Δεν το εξετάζω απο τη σκοπιά της βελτίωσης. Καποιοι βελτιώνονται, κάποιοι όχι, δεν ειναι δική μου δουλειά αυτό.
Ομως, σκέψου πως, για να αποκτήσει κάποιος σήμερα προσόντα που μοριοδοντούνται ή αναγνωρίζονται, χρειάζονται χρήματα και αυτό δημιουργεί εκ των πραγμάτων ανισότητες . Αυτό λέω. Δεν ξέρω πως να το διατυπώσω με μεγαλύτερη σαφήνεια. Μπορεί κάποιος που πληρώνεται 500 ευρώ το μήνα και οικογένεια  να κάνει μεταπτυχιακό επι πληρωμή; Η ενας άνεργος;
Αυτη λοιπόν η " δια βίου εκπαίδευση" μας έχει στοιχήσει πολύ ακριβά. Η αυτοβελτίωση επιτυγχάνεται και με άλλους τρόπους.
(Υποψιαζομαι οτι κάποιοι θίχτηκαν γιατι νόμιζαν οτι υποννόησα οτι τα αγόρασαν και δε διαβασαν, δεν εννοούσα αυτό, αν και, φυσικά, συμβαίνει και αυτό. )
Αντε, ας πούμε για τις σκέψεις μας τώρα !

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 09, 2021, 01:32:09 μμ »
Κοριτσια στη λογικη μη θιχτει καποιος μην τα ισοπεδωνουμε ολα.σαφως καποιος που ειτε κουραζεται πραγματικα σε ενα μεταπτυχιακο ή και καποιος που δεν εχει μπορει αν θυμωσει -κατι αλλο δεν μπορει σαφως να κανει- ειναι λογικο....να νιωθει θυμο ή απογοητευση απεναντι σε καποιον που απλα πληρωνει και του ερχεται το χαρτι στην πορτα εχει καθε δικαιωμα  να νιωσει.στην κυπρο πχ τα μεταπτυχιακα ειδικης επειδη γνωριζω απο συναδελφους στα μεταπτυχιακα δεν δινεις εξετασεις ουτε υπαρχει καποιο αλλο κριτηριο εισοδου σε ενα μεταπτυχιακο και επισης εχουν το δικαιωμα να παρουν δυο μαθηματα επιπλεον και να μην κανουν ερευνα-διπλωματικη...Κουραζονται λοιπον αυτοι;;μην αναφερθουμε σε αλλα που δεν ξερεις τη γλωσσα και παλι σου ερχεται το πολυποθητο χαρτι μεταπτυχιακου καιαριστης ξενης γλωσσας....μην τρελαθουμε τελειως.εκτος απο την ευγενεια ή την ψευτοευγενεια καποιων υπαρχει κι η κοινη λογικη ... ..δεν μπορεις να πεις κακο εναν ανθρωπο που τα κατηγορει κατι τετοια..οσοι τα κανουν με γεια τους με χαρα τους αφου μπορουν και τα χρησιμοποιουν αλλα μεχρι εκει μην κανουμε και το ασπρο μαυρο ή μην τους προκαλουμε και απο πανω...ξερεις πως ειναι να κουραζεσαι πραγματικα και να σου δινουν για ευσημα το παρασημο της ανοιχτης παλαμης;;τι ματαιωση αισθανεσαι;;που βρισκεις το κουραγιονα συνεχισεις τον αγωνα;;οχι λοιπον δεν κουραζονται ολοι...αλλο πραγμα απλα υπαρχουν και διδακτρα σε ενα μεταπτυχιακο αλλα εχει κριτηρια εισοδου -εξοδου ..κι αλλο πληρωνω και παιρνω το χαρτακι με κουριερ στο εξαμηνο , αντε για τα ματια του κοσμου εννιαμηνο..χρονο παντως δεν κλεινει ο μακαριτης!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 01:35:40 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 10, 2021, 01:40:50 πμ »
Κοιτάξτε εγώ αυτό που εντοπίζω από πολύ κόσμο και ίσως και στα λεγόμενά σας καλώς κακώς δυστυχώς είναι πικρία. Για να κάνω το πρώτο μου μεταπτυχιακό πλήρωσα με αίμα, ιδρώτα και φυσικά κάνοντας πολλές δουλειές και ίσως κάποιες από αυτές άαχετες με το αντικείμενό μου. Όταν το απέκτησα μου ανοίχτηκαν πόρτες στον ιδιωτικό τομέα και από τότε αισίως εργάζομαι πάνω σε αυτό που αγαπώ. Και εξακολουθώ να κάνω δύο δουλειές. Το δεύτερο μεταπτυχιακό μου χωρίς μέσον το κάνω χωρίς να πληρώνω. Γιατί το έψαξα πολύ και δεν περίμενα να μου έρθει ουρανοκατέβατο. Μιλάτε λες και μόνο εσείς έχετε φάει δυσκολίες στη ζωή και όλοι οι άλλοι τα βρήκαν εύκολα. Ξέρετε κάτι; Πολλοί από εμάς δε βρήκαμε τίποτα εύκολα. Πολυ απλά ψάξαμε, διαβάσαμε, ξαναψάξαμε, είδαμε νόμους, είδαμε αποφάσεις... ας μη βάζουμε λοιπόν όλον τον κόσμο σε μία σακούλα. Είναι αρκετά εγωιστικό. Όποιος προσπαθει σε αυτή τη ζωή δε θα του κάτσει μία... δύο... τρεις... την τέταρτη θα κάτσει. Αρκεί να μην τα παρατάει.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 10, 2021, 02:18:16 πμ »
Κοιτάξτε εγώ αυτό που εντοπίζω από πολύ κόσμο και ίσως και στα λεγόμενά σας καλώς κακώς δυστυχώς είναι πικρία. Για να κάνω το πρώτο μου μεταπτυχιακό πλήρωσα με αίμα, ιδρώτα και φυσικά κάνοντας πολλές δουλειές και ίσως κάποιες από αυτές άαχετες με το αντικείμενό μου. Όταν το απέκτησα μου ανοίχτηκαν πόρτες στον ιδιωτικό τομέα και από τότε αισίως εργάζομαι πάνω σε αυτό που αγαπώ. Και εξακολουθώ να κάνω δύο δουλειές. Το δεύτερο μεταπτυχιακό μου χωρίς μέσον το κάνω χωρίς να πληρώνω. Γιατί το έψαξα πολύ και δεν περίμενα να μου έρθει ουρανοκατέβατο. Μιλάτε λες και μόνο εσείς έχετε φάει δυσκολίες στη ζωή και όλοι οι άλλοι τα βρήκαν εύκολα. Ξέρετε κάτι; Πολλοί από εμάς δε βρήκαμε τίποτα εύκολα. Πολυ απλά ψάξαμε, διαβάσαμε, ξαναψάξαμε, είδαμε νόμους, είδαμε αποφάσεις... ας μη βάζουμε λοιπόν όλον τον κόσμο σε μία σακούλα. Είναι αρκετά εγωιστικό. Όποιος προσπαθει σε αυτή τη ζωή δε θα του κάτσει μία... δύο... τρεις... την τέταρτη θα κάτσει. Αρκεί να μην τα παρατάει.

Φυσικα κι ολοι αντιμετωπιζουν δυσκολιες ...αυτο που λεω ομως ειναι οτι ακομα και τις δυσκολιες πρεπει να τις αντιμετωπιζουμε με σοβαροτητα κι οχι στο ονομα των δυσκολιων που αντιμετωπιζουμε ολα επιτρεπονται..φυσικα και δεν μιλαω για εσας προσωπικα καθως δεν σας γνωριζω..γι αυτο στο μνμ μου απανταω γενικα για καποια μεταπτυχιακα γιατι δεν μπορουμε να παρουμε μια μια τις περιπτωσεις.καθε μια εχει τις ιδιαιτεροτητες της ...και ναι πικρια εχει καθε ανθρωπος οταν βλεπει να παλευει σοβαρα και να ερχονται με τροπο κι οχι με κοπο αλλοι να βγαινουν μπροστα του και ειναι λογικο να νιωθεις πικρια σε τετοιες καταστασεις...ολα τα συναισθηματα ειναι επιτρεπτα να τα νιωθει κανεις...σαφως κι οποιος προσπαθει θα επιβραβευθει καποια στιγμη -μπορει και οχι σε καποιες περιπτωσεις- αλλα ας μην ξεχναμε οτι καποια στιγμη κουραζεται ψυχικα ο αλλος οταν μονιμως βλεπει να ματαιωνονται οι κοποι του απο καποιους αλλους οι οποιοι δεν κοπιαζουν αλλα βγαινουν μπροστα του.κι αυτο δεν ειναι καθολου εγωιστικο οπως λετε...ειναι απολυτως ανθρωπινο.γι αυτο ειπα παραπανω μπραβο σε οποιον τα καταφερνει αλλα μην προκαλει τους αλλους...εν πασει  περιπτωση ο καθενας κανει οτι θεωρει καλο για τον ιδιο αλλα μην τα τσουβαλιαζουμε ολα οπως λετε κι εσεις...

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 10, 2021, 02:45:58 πμ »
Στα περί τσουβαλιάσματος λοιπόν θα συμφωνήσουμε. Όπως και σε πολλά σημεία ακόμα πιστεύω. Θα πω κάτι τελευταίο. Όταν τελείωσα πριν πολλά χρόνια τη σχολή μου, βρέθηκα σε έναν πίνακα μηδενικής έχοντας μπροστά μου άπειρο κόσμο και ξεκάθαρα με χαμένες ελπίδες για να εργαστώ μελλοντικά σε κάποιο σχολείο, που αποτελούσε και αποτελεί το όνειρο της ζωής μου! Πολύ άδικο κατ’ εμέ να είμαι σε έναν πίνακα που δεν ξεκουνιέται. Κάποια στιγμή με την εμφάνιση των προσόντων, στα ξαφνικά βρέθηκα σε θέση αρκετά καλή ώστε να αρχίσω να ονειρεύομαι ξανά. Καταλήγουμε λοιπόν πως στη ζωή καλώς κακώς το συστήμα θα ευνοεί κάποιους. Μακάρι να ευνοούσε τους πάντες. Πραγματικά θα ήμουν ευτυχισμένη. Από εκεί και πέρα ο καθένας παλεύει για ένα καλύτερο αύριο. Όποιος περιμένει κοιτώντας τον ουρανό δυστυχώς... θα μείνει στο περίμενε.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 10, 2021, 03:02:26 πμ »
Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που δεν κουνιούνται και κάθονται και περιμένουν το μάννα εξ ουρανού....αναφέρομαι σε αυτούς που προσπαθούν και κάποιοι τους βγάζετε εμπαθείς κακούς κι εγωιστές επειδή ζητούν το αυτονόητο να πιάσει τόπο η κούραση τους και να υπάρχει μια σοβαρότητα στα κριτήρια κι όχι πληρώνω =αποκτω αλλά αποκτώ =παλεύω....εξακολουθείς να μου παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως παράδειγμα ενώ εγώ μιλάω γενικά...κι έχει σημασία αυτό που λέω γιατί όταν εγώ μιλάω γενικά το κάνω με την έννοια παρουσιάζω τις συνθήκες και αποζητώ δικαιοσύνη ενώ εσύ όταν το γυρνάς σε εσένα προσωπικά και με τη λογική σου εγώ διαφωνώ το παρουσιάζεις η φαίνεται σαν να σου κάνω εντός η εκτός εισαγωγικων επίθεση ,κατι που δεν θεωρώ σωστό προσωπικά...κάνω επίκληση στη λογική και το δικαιο και κάνεις στο συναισθημα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.