*

Αποστολέας Θέμα: Επικειμενοι διορισμοί.Ποσοι είστε διατεθειμένοι να βάλετε το κουτάκι;  (Αναγνώστηκε 9678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Καλημέρα σας!
Μετά από  7 χρόνια, ξαναγράφω στο forum.Εχω πολλές πιθανότητες να  διοριστω  φέτος. Όπως και πολλοί συνάδελφοι που είμαστε "σειρά ".Η απορία μου είναι πόσο  διατεθειμενοι είμαστε πια,μετά από  αναμονή τόσων  χρόνων, να βάλουμε  το κουτάκι αποδοχής οποιουδήποτε  μέρους, για διορισμό.Γιατί υποθέτω ότι πολλά πράγματα έχουν  μεσολαβήσει και έχουν  αλλάξει στη ζωή μας μέσα σε αυτά τα 12 χρόνια και δεν ξέρω πόσοι 40αρηδες μπορούν να δηλώσουν πάλι τα πάντα. Είμαι περίεργη να διαβάσω τις απαντήσεις σας. Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Raniasop καλημέρα! Ακριβώς το ίδιο νιώθω κι εγώ. Βεβαίως δεν έχω πολλες πιθανοτητες, αλλά αρκετά καλές θα έλεγα. Πλέον κ με ένα μικρό παιδι κ άλλες εκκρεμότητες στην πολη μου, εχω πανικοβληθει κ μόνο στην ιδέα. Κλίνω όμως στο να τικαρω το κουτάκι.. Αν είναι για δυο χρόνια παλευεται. Αν είναι για περισσότερα, πραγματικα δεν ξέρω αν θα αντέξω. Ρίσκο που λέω να παρω..

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα
Γιατί 2 χρόνια? Η υπηρέτηση οργανικής στη Γενική είναι 1 χρόνος, άλλαξε κάτι?
Εγώ πάντως θα το τικάρω το κουτάκι, αλλά κ με πολλούς συναδέλφους που μιλάω το ίδιο μου λένε.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Αυτό συνάδελφε, εξαρτάται απο πολλά πράματα, όποιος είναι ρετιρέ κ βγει η κατανομή κ είναι μέσα, έχει την πολυτέλεια να διαλέγει κ να κάνει νάζια, όποιος έχει οικονομική άνεση κ δουλεύει για να έχει κάτι να κάνει αλλά καθαρίζει ο/η συζυγος επίσης μπορεί να μην πάει κλπ.

 Όποιος είναι στο παρατσακ όμως και ζει αυτός κ τα παιδιά του απο αυτο το μισθο τα μαζεύει κ τρέχει κουτροβαλωντας διοτι το όνειρο που ζει -αν το ζει- τωρα 2-3 χρόνια αναπληρωτής πχ Α Αθηνών , σε 2 χρονάκια δεν θα υπάρχει είτε γιατί θα έχει αλλάξει παλι το σύστημα είτε ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ γιατί αυτοί οι 11,700 που διοριστούνε ΤΩΡΑ θα το πάρουν με απόσπαση. Όποτε υπάρχει το ρίσκο ότι καλα 45+ θα τρέχεις ΕΣΥ αναπληρωτής στο νησί στο οργανικό κενό αυτουνου που θα διοριστεί ΤΩΡΑ στη Σαμο η στη κρητη ή θα ψάχνεις δουλεια ΣΤΑ 45+ στα φροντιστήρια με 3 κ 60-ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.

Θεωρώ ότι οι καθηγητικές σχολές διαρροές δεν θα έχουν διότι ούτε αλλες προκ δεν υπάρχουν πχ για ΠΕ01,Πε02,ΠΕ03 κλπ ΠΟΥ θα πάνε? Αντε πες τίποτα μηχανικοί ΑΝ έχουν κάνα δήμο απο άλλους ΑΣΕΠ κ περιμένουνε. Οι υπόλοιποι , όπως κ στην ειδική θα πάνε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ ́
ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ
1. ΧΡΟΝΟΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ:
1.1. Προϋπόθεση υπηρέτησης οργανικής για ένα έτος
Στο άρθρο 39 παρ. 2β του ν. 4115/2013 (24Α ́) ορίζεται ότι «Η παρ. 4 του άρθρου 4, το δεύτερο και τρίτο εδάφιο της παρ. 12 του άρθρου 9 και οι παράγραφοι 1 και 2 του άρθρου 30 του ν. 3848/2010, όπως τροποποιήθηκαν με τις περιπτώσεις α ́ και β ́ της παρ. 2 του άρθρου 33 του ν. 4038/2012 (Α ́ 140), καταργούνται. Για τις γενικές προϋποθέσεις των μεταθέσεων των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ισχύει το άρθρο 8 του Π.Δ. 50/1996 (Α ́ 45), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 του π.δ. 100/1997 (Α ́ 94).».
Έτσι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8, παρ. 1 και 2 του Π.Δ. 50/1996 (45Α ́) όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 του Π.Δ. 100/1997 (94Α ́) για τη θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης:
«1. (...) απαιτείται υπηρεσία ενός έτους στην κατεχόμενη οργανική θέση μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις.
2. Ο χρόνος υπηρεσίας σε θέσεις προσωρινής τοποθέτησης των νεοδιοριζομένων και των μετατασσομένων εκπαιδευτικών, καθώς και ο χρόνος παραμονής των εκπαιδευτικών στη διάθεση των υπηρεσιακών συμβουλίων, για οποιονδήποτε λόγο, εφόσον δεν οφείλεται σε δική τους υπαιτιότητα, λαμβάνεται υπόψη για τη θεμελίωση του δικαιώματος μετάθεσης.».
Συνεπώς δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης έχουν οι εκπαιδευτικοί που:
μετατέθηκαν από περιοχή σε περιοχή ή
από σχολείο σε σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης (βελτιώσεις) ή
μετατάχθηκαν από κλάδο σε κλάδο από περιοχή σε περιοχή ή εντός της ίδιας περιοχής
με την προϋπόθεση ότι θα έχουν υπηρετήσει πραγματικά μέχρι 31-8-2021 την οργανική τους θέση στο σχολείο στο οποίο έχουν μετατεθεί ή τοποθετηθεί οριστικά ή μεταταχθεί, άλλως δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης θα έχουν οποτεδήποτε υπηρετήσουν για ένα (1) έτος την οργανική τους θέση.
Επίσης δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης έχουν οι εκπαιδευτικοί, που:  μετατάχθηκαν και ανακλήθηκε η μετάταξή τους,
επανήλθαν στην εκπαίδευση μετά την έκδοση του ν. 4325/2015 (47Α ́),
μετά τον επανακαθορισμό των περιοχών μετάθεσης (ΑΔΑ: 7ΖΛΚ4653ΠΣ-ΜΥΠ) και σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα στο υπ’ αριθμ. 145820/Ε2/07-09-2018 έγγραφο, ανήκουν πλέον σε νέα περιοχή μετάθεσης
και εφόσον είχαν υπηρετήσει την οργανική τους θέση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2021, 10:51:55 πμ από tam tam »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Καλημέρα
Γιατί 2 χρόνια? Η υπηρέτηση οργανικής στη Γενική είναι 1 χρόνος, άλλαξε κάτι?
Εγώ πάντως θα το τικάρω το κουτάκι, αλλά κ με πολλούς συναδέλφους που μιλάω το ίδιο μου λένε.
2 χρόνια είναι στο νομό , ο πρώτος η προσωρινή τοποθέτηση μπορει να ειναι κ σε λειτουργικό κενό πχ αν μιλάμε για Ρέθυμνο μπορεί να είσαι μέσα στο Ρέθυμνο, ο 2ρος όμως αν η οργανική σου είναι στα Ανώγεια, θα πας Ανώγεια. Σύνολο στο νομό που θα διοριστείς υποχρεωτικά θα μέινεις 2. Ιδιο πράμα με ειδική, ίδιος νόμος.

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό συνάδελφε, εξαρτάται απο πολλά πράματα, όποιος είναι ρετιρέ κ βγει η κατανομή κ είναι μέσα, έχει την πολυτέλεια να διαλέγει κ να κάνει νάζια, όποιος έχει οικονομική άνεση κ δουλεύει για να έχει κάτι να κάνει αλλά καθαρίζει ο/η συζυγος επίσης μπορεί να μην πάει κλπ.

 Όποιος είναι στο παρατσακ όμως και ζει αυτός κ τα παιδιά του απο αυτο το μισθο τα μαζεύει κ τρέχει κουτροβαλωντας διοτι το όνειρο που ζει -αν το ζει- τωρα 2-3 χρόνια αναπληρωτής πχ Α Αθηνών , σε 2 χρονάκια δεν θα υπάρχει είτε γιατί θα έχει αλλάξει παλι το σύστημα είτε ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ γιατί αυτοί οι 11,700 που διοριστούνε ΤΩΡΑ θα το πάρουν με απόσπαση. Όποτε υπάρχει το ρίσκο ότι καλα 45+ θα τρέχεις ΕΣΥ αναπληρωτής στο νησί στο οργανικό κενό αυτουνου που θα διοριστεί ΤΩΡΑ στη Σαμο η στη κρητη ή θα ψάχνεις δουλεια ΣΤΑ 45+ στα φροντιστήρια με 3 κ 60-ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.

Θεωρώ ότι οι καθηγητικές σχολές διαρροές δεν θα έχουν διότι ούτε αλλες προκ δεν υπάρχουν πχ για ΠΕ01,Πε02,ΠΕ03 κλπ ΠΟΥ θα πάνε? Αντε πες τίποτα μηχανικοί ΑΝ έχουν κάνα δήμο απο άλλους ΑΣΕΠ κ περιμένουνε. Οι υπόλοιποι , όπως κ στην ειδική θα πάνε.
+++++++++

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
2 χρόνια είναι στο νομό , ο πρώτος η προσωρινή τοποθέτηση μπορει να ειναι κ σε λειτουργικό κενό πχ αν μιλάμε για Ρέθυμνο μπορεί να είσαι μέσα στο Ρέθυμνο, ο 2ρος όμως αν η οργανική σου είναι στα Ανώγεια, θα πας Ανώγεια. Σύνολο στο νομό που θα διοριστείς υποχρεωτικά θα μέινεις 2. Ιδιο πράμα με ειδική, ίδιος νόμος.
Μα είναι σα να με ξέρεις. Για  Ρέθυμνο ενδιαφέρομαι. Ζω στον ορεινό  Μυλοποταμο μόνιμα και λέω να δηλώσω μόνο τους νομούς της Κρήτης. Αλλά  από την άλλη  σκέφτομαι κι αν;;;;;Μήπως να  βάλω και Δωδεκάνησα;Και Κυκλάδες;Ωχχχχχχ.Αμα ζεις στα κορφοβουνια και δεν μπορείς να  τοποθετηθείς ούτε κι εκεί, καταλαβαίνεις την απελπιστική κατάσταση. Με 2 παιδιά, χωρίς  βοήθεια  καμιά. Η Κρήτη έχει πολλά κενά αλλα δεν ξέρω πόσα θα καλύψουν. Το κουτάκι  μου προκαλεί  ίλιγγο.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Μα είναι σα να με ξέρεις. Για  Ρέθυμνο ενδιαφέρομαι. Ζω στον ορεινό  Μυλοποταμο μόνιμα και λέω να δηλώσω μόνο τους νομούς της Κρήτης. Αλλά  από την άλλη  σκέφτομαι κι αν;;;;;Μήπως να  βάλω και Δωδεκάνησα;Και Κυκλάδες;Ωχχχχχχ.Αμα ζεις στα κορφοβουνια και δεν μπορείς να  τοποθετηθείς ούτε κι εκεί, καταλαβαίνεις την απελπιστική κατάσταση. Με 2 παιδιά, χωρίς  βοήθεια  καμιά. Η Κρήτη έχει πολλά κενά αλλα δεν ξέρω πόσα θα καλύψουν. Το κουτάκι  μου προκαλεί  ίλιγγο.
Αμα θες Κρήτη κ μάλιστα μυλοποταμο είσαι από τους τυχερούς  ;D Τα κενά είναι άααααααπειρα ακόμα σε δύσκολες ειδικότητες.
Ο,τι κ να κάνουνε , όσο κ να τα κόψουνε εγω νομιζω οτι σε γενικές γραμμές έχει να πέσει ΦΟΥΛ Λεβεντογέννα  ;D Δωσανε κ μεταθεσεις αβερτα άδειασε το νησι.

Βάλε για αρχή όοοοοοολη τη Κρήτη 1) Ρεθυμνο 2) Χανια/Ηρακλειο 3) Λασίθι μετά διχτυ ασφαλείας 12νησα/κυκλάδες ΜΠΑΣ ΚΑΙ.
Καταλαβαίνω την ταλαιπωρια με 2 παιδια αλλά σκέψου ότι σε 2 χρονάκια απο τώρα, εσυ θα είσαι ευκολη στις αποσπάσεις  ;D Οι νεοδιροιστοι που ΔΕΝ έχουν σχέση με μυλοποταμο, θα ε-ξ-α-φ-α-ν-ι-σ-τ-ο-ύ-ν-ε κ στον ΑΣΕΠ του 2009 τα ίδια γίνανε  ;D με αναπληρωτές δουλευουν τα σχολεία στη πλειοψηφια κ πολλές φορες με ειδική πρόσκληση-υποθετω τα ξέρεις  ;D

Πραγματικά στο εύχομαι κ είναι κ στόχος σχετικά εύκολος σε σχέση με κάποιον που θέλει αττική, βόρεια Ελλαδα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ θα τα βάλω όλα για να μην το διακινδυνεψω. Ξέρω κόσμο που έχει οικογένεια κτλ αλλά ενώ αμφιταλαντεύονται, πιστεύω θα τα βάλουν όλα γιατί είναι μεγάλο ρίσκο να μείνεις αναπληρωτής. Δεν ξέρεις τι έρχεται. Δε θεωρώ ότι θα "πηδήξει" πολλούς το σύστημα

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Εργάζομαι από το 2005 ως ορομίσθιος, μετά από τόσα χρόνια μάλλον διορίζομαι. Δε γίνεται να μη βάλω το κουτάκι, όσο δύσκολο και αν είναι. Μετά από τόσα χρόνια αδιοριστίας, λίγοι είναι αυτοί που δε θα το βάλουν. Δε ξέρουμε πότε θα γίνουν ξανά μαζικοί διορισμοί και με ποιο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα, μετά από 11 χρόνια αναπλήρωσης, θεωρώ ότι θα είμαι εντός κατανομής και κλίνω προς το κουτάκι. Όλα δηλαδή μέσα, χωρίς να έχω ιδέα με ποια κριτήρια θα μπουν σε σειρά οι περιοχές. Κι εγώ για Κρήτη ενδιαφέρομαι. Να ρωτήσω, όταν θα κληθουμε για δήλωση περιοχών, θα γνωρίζουμε πόσες θέσεις θα δοθούν σε κάθε νομο ανά ειδικότητα;

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Καλημέρα, μετά από 11 χρόνια αναπλήρωσης, θεωρώ ότι θα είμαι εντός κατανομής και κλίνω προς το κουτάκι. Όλα δηλαδή μέσα, χωρίς να έχω ιδέα με ποια κριτήρια θα μπουν σε σειρά οι περιοχές. Κι εγώ για Κρήτη ενδιαφέρομαι. Να ρωτήσω, όταν θα κληθουμε για δήλωση περιοχών, θα γνωρίζουμε πόσες θέσεις θα δοθούν σε κάθε νομο ανά ειδικότητα;
Χμμμ κι εγώ την έχω αυτή την απορία...Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας. Κι εγώ πιστεύω ότι ο πίνακας δεν θα σκαρφαλώσει πολύ. Είναι πολλά τα χρόνια αναπλήρωσης που έχουν προηγηθεί και κανείς δεν θέλει να το  ρισκάρει.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Όταν λέτε ότι θα βάλετε το κουτάκι εννοείτε  ότι θα βάλετε όλες τις επιλογές; Γιατί το  κουτάκι, για τους αναπληρωτές τουλάχιστον, έχει καταργηθεί. Επίσης το δίλλημα για το αν θα βάλει κάποιος ολες τις επιλογές έχει νόημα όταν κάποιος είναι εκτός κατανομής και ελπίζει ότι με αυτή την κίνηση έχει περισσότερες πιθανότητες να διοριστεί, εφόσον προσπεράσει το σύστημα κάποιους, για οποιαδήποτε λόγο. Αν κάποιος είναι εντός κατανομής ξέρει ότι στις τελευταίες του 1-2-3-...10 επιλογές δεν θα πάει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2021, 12:29:07 μμ από lzdg »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.