*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 141867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #364 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:56:01 μμ »
Το Ηράκλειο είναι καλή επιλογή από άποψη ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης. Έχει δύο καλά νοσοκομεία και μεγάλη επιλογή γιατρών, κάποιοι και συμβεβλημένοι με ταμεία. Το πρόβλημα είναι ότι η περιοχή έχει 90+ σχολεία, εκ των οποίων μόνο δύο δίνουν 9 μόρια και είναι σε σεβαστή απόσταση από την πόλη. Η ποιότητα ζωής όμως είναι καλή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:43:52 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #365 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:57:58 μμ »
Να ρωτήσω κάτι... και συγχωρήστε με αλλά δεν έχω ιδέα. Για μεταθέσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ παίζουν ρόλο τα μόρια. Αν μιλάμε όμως για αποσπάσεις, εκεί τι γίνεται; Είναι το ίδιο; Και με τόσα είδη αποσπάσεων, σε γραφεία, σε σδε, σε πρότυπα, σε εκκλησιαστικά σε...σε...σε... εκεί τι γίνεται; Με τα μόρια είναι;

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #366 στις: Ιούλιος 24, 2021, 06:59:09 μμ »
Στο θέμα των μεταθέσεων νομίζω είμαστε σχετικά τυχεροί. Τα επόμενα 3-4 χρόνια θα βγουν αρκετοί ακόμα στη σύνταξη. Μετά όμως μάλλον θα ξαναπαγώσουν.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #367 στις: Ιούλιος 24, 2021, 07:00:11 μμ »
Ναι ειναι καλα αλλα επειδή την πρώτη χρονια οι τοποθετήσεις γίνονται βάσει κοινωνικών κριτηρίων καποιος θα δει να παίρνει τα πιο μακρινά χωριά αν δεν εχει παιδιά.Επισης ως γνωστόν όσοι ειναι απο Κρήτη συνήθως εχουν 2+ παιδιά οποτε και αυτο θα συνυπολογιστεί έστω και στις αρχικές τοποθετήσεις.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:43:52 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #368 στις: Ιούλιος 24, 2021, 07:02:10 μμ »
Να ρωτήσω κάτι... και συγχωρήστε με αλλά δεν έχω ιδέα. Για μεταθέσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ παίζουν ρόλο τα μόρια. Αν μιλάμε όμως για αποσπάσεις, εκεί τι γίνεται; Είναι το ίδιο; Και με τόσα είδη αποσπάσεων, σε γραφεία, σε σδε, σε πρότυπα, σε εκκλησιαστικά σε...σε...σε... εκεί τι γίνεται; Με τα μόρια είναι;

Έχω την εντύπωση ότι κάθε εγκύκλιος για απόσπαση αναφέρει τα κριτήρια που θέλει. Για παράδειγμα άλλα ζητάνε από υποψήφιο για απόσπαση στο εξωτερικό, άλλα για απόσπαση στα ΓΑΚ, άλλα για απόσπαση στο Πανεπιστήμιο. Από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ δεν ξέρω τι παίζει. Δεν είναι ίδια τα μόρια μεταθέσεων και για εκεί;

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #369 στις: Ιούλιος 24, 2021, 07:03:06 μμ »
Κατάλαβα... μεγάλο κεφάλαιο άνοιξα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #370 στις: Ιούλιος 24, 2021, 07:05:06 μμ »
Ναι ειναι καλα αλλα επειδή την πρώτη χρονια οι τοποθετήσεις γίνονται βάσει κοινωνικών κριτηρίων καποιος θα δει να παίρνει τα πιο μακρινά χωριά αν δεν εχει παιδιά.Επισης ως γνωστόν όσοι ειναι απο Κρήτη συνήθως εχουν 2+ παιδιά οποτε και αυτο θα συνυπολογιστεί έστω και στις αρχικές τοποθετήσεις.

Εκτός αν κάποιοι με παιδιά θέλουν τα πιο μακρινά χωριά για να πάρουν μόρια 8)
Πάντως δε συγκρίνονται οι τοποθεσίες των σχολείων της Ββαθμιας με αυτές της Αβαθμιας.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #371 στις: Ιούλιος 24, 2021, 07:05:25 μμ »
Στο θέμα των μεταθέσεων νομίζω είμαστε σχετικά τυχεροί. Τα επόμενα 3-4 χρόνια θα βγουν αρκετοί ακόμα στη σύνταξη. Μετά όμως μάλλον θα ξαναπαγώσουν.
Οι μεταθέσεις ειναι και θέμα πολιτικης βούλησης, αν θέλουν να δώσουν ή όχι, ρώτα κι εμας που βλέπαμε 11 χρονια κενά με την σέσουλα και μεταθεσεις με το σταγονομετρο...

Να ρωτήσω κάτι... και συγχωρήστε με αλλά δεν έχω ιδέα. Για μεταθέσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ παίζουν ρόλο τα μόρια. Αν μιλάμε όμως για αποσπάσεις, εκεί τι γίνεται; Είναι το ίδιο; Και με τόσα είδη αποσπάσεων, σε γραφεία, σε σδε, σε πρότυπα, σε εκκλησιαστικά σε...σε...σε... εκεί τι γίνεται; Με τα μόρια είναι;

Οι αποσπάσεις εχουν αλλη μοριοδοτηση, μετρούν περισσότερο τα κοινωνικα κριτηρια κι οχι αν μενεις σε νησι ή στεριά (να το πω απλα). Για ΣΔΕ, εκκλησιαστικα, μουσικά, καλλιτεχνικά κτλ, τα λεει ολα στην εγκυκλιο αποσπασεων.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #372 στις: Ιούλιος 24, 2021, 07:12:35 μμ »
Όλα όσα είπατε σωστά..Και βασικό...η όποια επιλογή θα είναι για 2 χρόνια...όχι οκτάμηνο και άντε γεια. Θέλει σκέψη

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #373 στις: Ιούλιος 24, 2021, 07:18:02 μμ »
Συμφωνώ. Εξαρτάται ποιος είναι ο στόχος και τα σχέδια του καθενός αλλά ακόμα και αν γυρίσεις με μετάθεση στον τόπο καταγωγής σου, θα σου χρειαστούν τα μόρια για να διεκδικήσεις οργανική.

+++

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #374 στις: Ιούλιος 24, 2021, 07:19:48 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι κάθε εγκύκλιος για απόσπαση αναφέρει τα κριτήρια που θέλει. Για παράδειγμα άλλα ζητάνε από υποψήφιο για απόσπαση στο εξωτερικό, άλλα για απόσπαση στα ΓΑΚ, άλλα για απόσπαση στο Πανεπιστήμιο. Από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ δεν ξέρω τι παίζει. Δεν είναι ίδια τα μόρια μεταθέσεων και για εκεί;


Για αποσπασεις τα μορια υπολογιζονται : 1 ανα ετος προυπηρεσιας μεχρι τα 10 ετη. Μετα υπολογιζεται  1,5  ανα ετος προυηρεσιας. Τα μορια γαμου, εξαρτωμενων παιδιων, εντοπιοτητας,συνυπηρετησης ειναι σταθερα οπως και στις μεταθεσεις.

Αποσυνδεδεμένος star27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #375 στις: Ιούλιος 24, 2021, 08:16:19 μμ »
Για την επιλογή περιοχής πολλά παίζουν ρόλο, αλλά η περίπτωση του κάθε ανθρώπου είναι μοναδική που μόνο αυτός ξέρει. Εξαρτάται ποια είναι η κατάσταση που αφήνει πίσω του.
Αλλιώς θα το σκεφτεί ένας με οικογένεια ή ένας χωρίς, ένας με γονείς που τον χρειάζονται κοντά ή όχι, ένας με οικονομικά ανοίγματα ή χωρίς, κάποιος που του αρέσει η ζωή σε νησί ή ένας που προτιμά πιο εύκολη πρόσβαση σε πόλη, ένας που έχει κάποιο θέμα υγείας (κι απαιτεί εγγύτητα σε γιατρούς) ή όχι.
Επίσης ρόλο παίζει κι η ειδικότητα κάποιου. Ίσως κάνω λάθος αλλά πιστεύω στις μεταθέσεις πιο εύκολη κινητικότητα έχει ένας φιλόλογος ή μαθηματικός (ειδικότητες με πολλές ώρες στο ωρολόγιο, με γηρασμένο πληθυσμό στα αστικά κέντρα άρα κι επικείμενες συνταξιοδοτήσεις) απ' ό,τι κάποιος ξενόγλωσσος (που έχουν δύσκολη κινητικότητα, άρα μεγαλύτερο ρίσκο εγκλωβισμού εκεί που θα διοριστεί).
Άλλος παράγοντας είναι ο τόπος κατοικίας κάποιου. Αν για παράδειγμα κάποιος μένει στη δυτική Ελλάδα, μπορεί να βάλει σαν δεύτερη επιλογή τα Ιόνια.
Κάποια νησιά έχουν καλές αεροπορικές συνδέσεις με Αθήνα και Θεσσαλονίκη και το χειμώνα με πολύ καλές προσφορές.
Πάντως ό,τι και να επιλέξει κάποιος...ακόμα κι αν δεν του βγει η πρώτη επιλογή.. λύσεις υπάρχουν. Μετά τη διετία μπορεί να κάνει μετάθεση, απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #376 στις: Ιούλιος 24, 2021, 08:18:09 μμ »
Στο θέμα των μεταθέσεων νομίζω είμαστε σχετικά τυχεροί. Τα επόμενα 3-4 χρόνια θα βγουν αρκετοί ακόμα στη σύνταξη. Μετά όμως μάλλον θα ξαναπαγώσουν.

Αυτό θα βολέψει τους ήδη διορισμένους.
Μετάθεση μετά από 2 χρόνια, δυστυχώς.
Ως τότε θα δείξει τι κενά θα καλύψουν οι ήδη διορισμένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2021, 08:35:37 μμ από F. »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #377 στις: Ιούλιος 24, 2021, 09:49:48 μμ »
θεωρώ ότι οι περσινές τοποθετήσεις των αναπληρωτών θα είναι σημαντικός οδηγός για φέτος. Πολλοί από όσους είχαν ήδη
πολλά μόρια προϋπηρεσίας κινήθηκαν σε περιοχές κοντά στη βάση τους, επειδή δεν χρειάζονταν τα μόρια.
όσον αφορά τους Β.Ελλαδίτες, ως τους πρώτους 800, στον εκκαθαρισμένο. είναι οριακά πάνω από 100!

Συμφωνώ! Και 200 να είναι οι βορειοελλαδίτες θα κινηθούν στα κενά της κεντρικής Μακεδονίας, της Θράκης και στα νησιά του Βορρά. Κάποιοι θα επιλέξουν τα αμιγώς δυσπρόσιτα για τα μόρια. Σε παλαιότερους διορισμούς δεν υπήρχαν γειτονικοί νόμοι της Θεσσαλονίκης ούτε για δείγμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 246
Σύνολο: 246

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.