*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 142718 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #462 στις: Ιούλιος 27, 2021, 03:57:55 μμ »
Τα πολλά μόρια δεν έχουν σχέση με το μακριά (από τον τόπο μόνιμης κατοικίας).
Όπως επίσης δεν έχουν όλες οι περιοχές δυσπρόσιτα σχολεία.
Υπάρχουν βέβαια και περιοχές με αμιγώς δυσπρόσιτα σχολεία (10+ μόρια), πρόχειρα που έρχονται στο μυαλό Β' Έβρου, Γ' Πειραιά, Δ' Δωδεκανήσων κλπ
Δεν είναι βέβαιο ότι στην περιοχή που θα διοριστείτε θα μπορέσετε να υπηρετήσετε (έστω και μια χρονιά) σε δυσπρόστιο. Μπορεί να σας το "πάρει" άλλος συνάδελφος που προηγείται.
Ναι το ξερω. Δυσπροσιτα κοντά στην Αττική, ειναι λίγα. Η γκουρα Κορινθίας, είναι το πιο χαρακτηριστικό παραδειγμα που μου έρχεται τώρα στο μυαλό.
Με τη λογική που λέτε, είχα σκεφτεί να βάλω πανω πανω μόνο περιοχες με πολλα δυσπροσιτα.
Αλλά διστάζω, ακριβώς γιατί τιποτα δεν εξασφαλίζει βελτίωση τον τρίτο χρόνο.
Ευχαριστώ πολυ Alan Turing..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:41:22 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #463 στις: Ιούλιος 27, 2021, 04:00:54 μμ »
Συνάδελφοι, οι περιοχές που θα δηλώσετε και αυτή που τελικά θα διοριστείτε μπορεί να καθορίσει τη ζωή σας για πολλά επόμενα χρόνια γι' αυτό προσοχή. Κάποιος που έχει μικρά παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να πάει μακριά γιατί μπορεί να κάνει χρόνια ή δεκαετίες να γυρίσει στον τόπο του. Όπως αναφέρθηκε υπάρχουν περιοχές όπως Γιάννενα π.χ. που παίρνει κανείς μετάθεση μέσα στην πόλη μετά από πολλά χρόνια γι' αυτό επιλέξτε με προσοχή τις περιοχές... άλλωστε οι περισσότεροι που διορίζονται τώρα έχουν υπηρετήσει πολλά χρόνια αναπληρωτές και έχουν πολλά μόρια ώστε να συνδιεκδικήσουν τις περιζήτητες οργανικές...
Σ ευχαριστώ πολυ, δεν έχω χρόνια εμπειρία και βοηθουν πολυ αυτες οι πληροφοριες..

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #464 στις: Ιούλιος 27, 2021, 04:12:53 μμ »
Συνάδερφοι καλησπέρα και καλό διορισμό σε όλους!
Έχω 100+ μήνες προϋπηρεσίας ως ΠΕ02 και 7+ μήνες ως ΠΕ70. Θα αναγνωριστεί το σύνολο της προϋπηρεσίας μου αν διοριστώ ως δασκάλα (και μισθολογικά και ως μόρια για τις υπηρεσιακές μεταβολές) ή θα είμαι ο μόνιμος εκπαιδευτικός των 7+ μηνών;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #465 στις: Ιούλιος 27, 2021, 04:15:24 μμ »
Συνάδερφοι καλησπέρα και καλό διορισμό σε όλους!
Έχω 100+ μήνες προϋπηρεσίας ως ΠΕ02 και 7+ μήνες ως ΠΕ70. Θα αναγνωριστεί το σύνολο της προϋπηρεσίας μου αν διοριστώ ως δασκάλα (και μισθολογικά και ως μόρια για τις υπηρεσιακές μεταβολές) ή θα είμαι ο μόνιμος εκπαιδευτικός των 7+ μηνών;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

To σύνολο! Αλλά καλού κακού πάρε τηλ και ρώτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2021, 04:17:43 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:41:22 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #466 στις: Ιούλιος 27, 2021, 04:19:36 μμ »
Το παιδι μαζί μου, ο συζυγος τον περισσοτερο καιρό μαζί μας.. Περιπου μια βδομάδα το μήνα θα φευγει για Αθήνα (Αθηναίοι είμαστε) για δουλειά,τις υπόλοιπες μέρες εξ αποστασεως αυτος..Σκοπός είναι να την παω παιδικο, ελπίζω να έχει εκει που θα βρεθώ..
Το οικονομικό ναι, μεγάλο ζήτημα, θα συντηρούμε δυο σπίτια (δυο ενοίκια).. Ουουουφφ..
Σκεφτομαι πως κ Καστελόριζο να παω, δεν ξέρει κανεις αν θα καταφέρω να πλησιασω Αθήνα, τον τρίτο χρόνο..
Σ ευχαριστώ και παλι..
Δεν ξέρω τη σειρά σου στον τελικό πίνακα, αλλά είστε Αθηναίοι και με τόσες άλλες επιλογές, θα δηλώσεις μακριά;
Δήλωσε Πελ/νησο (έχει αρκετούς νομούς διαθέσιμους), Βοιωτία και ασφαλώς Αττική.
Η κεντρική Αθήνα έκλεισε με τις μεταθέσεις που δόθηκαν τώρα, οπότε γιατί να μην εργαστείς κοντά στη μόνιμη κατοικία σου; Η μετάθεση είναι κάτι που δεν πρέπει να σε απασχολεί άμεσα. Κι αυτοί άλλωστε που θα πάνε μακριά τώρα ως νεοδιόριστοι, την έχουν σίγουρη τη μετάθεση μετά τη 2ετία; Όχι, βέβαια.
Και το παιδί στο παιδικό, φέτος που ακόμη θα έχουμε θέμα με τον ιό;; Προσωπικά, δε θα το σκεφτόμουν κάν.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #467 στις: Ιούλιος 27, 2021, 04:33:28 μμ »
Δεν ξέρω τη σειρά σου στον τελικό πίνακα, αλλά είστε Αθηναίοι και με τόσες άλλες επιλογές, θα δηλώσεις μακριά;
Δήλωσε Πελ/νησο (έχει αρκετούς νομούς διαθέσιμους), Βοιωτία και ασφαλώς Αττική.
Η κεντρική Αθήνα έκλεισε με τις μεταθέσεις που δόθηκαν τώρα, οπότε γιατί να μην εργαστείς κοντά στη μόνιμη κατοικία σου; Η μετάθεση είναι κάτι που δεν πρέπει να σε απασχολεί άμεσα. Κι αυτοί άλλωστε που θα πάνε μακριά τώρα ως νεοδιόριστοι, την έχουν σίγουρη τη μετάθεση μετά τη 2ετία; Όχι, βέβαια.
Και το παιδί στο παιδικό, φέτος που ακόμη θα έχουμε θέμα με τον ιό;; Προσωπικά, δε θα το σκεφτόμουν κάν.
Είμαι λίγο κάτω από την μεση στον πινακα. Ναι κατέληξα τελικά να κινηθώ με κριτήριο την εγγύτητα.. Όποτε οι νόμοι που λες θα μπουν ψηλά.
Με το παιδι αμφιταλαντευτηκα πολυ για τον παιδικο, αλλά βλεπω πως έχει ανάγκη την κοινωνικοποίηση, πολυ δυσκολο να την κρατησω δευτερη χρόνια μέσα..
Και πρακτικα, δεν θα εχω δικό μου άνθρωπο να την προσεχει το πρωι.
Ασε άγχος από παντου.. Καμιά φορά ξεχνάω οτι διορίστηκα!

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #468 στις: Ιούλιος 27, 2021, 04:53:06 μμ »
Είμαι λίγο κάτω από την μεση στον πινακα. Ναι κατέληξα τελικά να κινηθώ με κριτήριο την εγγύτητα.. Όποτε οι νόμοι που λες θα μπουν ψηλά.
Με το παιδι αμφιταλαντευτηκα πολυ για τον παιδικο, αλλά βλεπω πως έχει ανάγκη την κοινωνικοποίηση, πολυ δυσκολο να την κρατησω δευτερη χρόνια μέσα..
Και πρακτικα, δεν θα εχω δικό μου άνθρωπο να την προσεχει το πρωι.
Ασε άγχος από παντου.. Καμιά φορά ξεχνάω οτι διορίστηκα!
Όλοι είμαστε αγχωμένοι αλλά ταυτόχρονα «οφείλουμε» να είμαστε και χαρούμενοι γιατί επιτέλους βλέπουμε τον πολυπόθητο διορισμό. Στο λέω φιλικά για να το πω και στον εαυτό μου. Όλα καλά θα πάνε. Τώρα σχετικά με τις επιλογές μακρινές ή κοντινές ο καθένας καλύτερα να κρίνει με τα δικά του δεδομένα. Τα μόρια δεν είναι αμελητέα όταν μπορεί να τα εξασφαλίσει κάποιος και σίγουρα πάντα τα βρίσκεις μπροστά σου. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!

Αποσυνδεδεμένος rnr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #469 στις: Ιούλιος 27, 2021, 04:58:23 μμ »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #470 στις: Ιούλιος 27, 2021, 05:38:37 μμ »

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #471 στις: Ιούλιος 27, 2021, 06:38:04 μμ »
Να ζητήσω μια διευκρίνιση και συγγνώμη αν είναι χιλιοειπωμένο. Από το νούμερο που έχουμε στους οριστικούς αφαιρούμε τον αριθμό 554 για την ειδική ή είναι λιγότεροι; Ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί με τη σειρά μου στους εκκαθαρισμένους που έχουν βγάλει οι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #472 στις: Ιούλιος 27, 2021, 06:41:16 μμ »
Να ζητήσω μια διευκρίνιση και συγγνώμη αν είναι χιλιοειπωμένο. Από το νούμερο που έχουμε στους οριστικούς αφαιρούμε τον αριθμό 554 για την ειδική ή είναι λιγότεροι; Ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί με τη σειρά μου στους εκκαθαρισμένους που έχουν βγάλει οι συνάδελφοι.

Ανάλογα με τη θέση που βρίσκεσαι. Κάποιοι από τους 554 διορισμένους στην ειδική μπορεί να έχουν λιγότερα μόρια από εσένα, άρα δεν τους αφαιρείς γιατί είναι κάτω από σένα στη γενική.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #473 στις: Ιούλιος 27, 2021, 06:45:29 μμ »
Ανάλογα με τη θέση που βρίσκεσαι. Κάποιοι από τους 554 διορισμένους στην ειδική μπορεί να έχουν λιγότερα μόρια από εσένα, άρα δεν τους αφαιρείς γιατί είναι κάτω από σένα στη γενική.

Σ' ευχαριστώ. Έτσι είναι προφανώς αλλά δεν ξέρω γιατί κόλλησα πάλι. Το'χω κάψει μάλλον ::) ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2021, 06:47:01 μμ από stave »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #474 στις: Ιούλιος 27, 2021, 06:50:55 μμ »
Σ' ευχαριστώ. Έτσι είναι προφανώς αλλά δεν ξέρω γιατί κόλλησα πάλι.

Είναι φυσιολογικό το άγχος που έχουμε όλοι/ες μας αυτές τις μέρες. Εδώ κοιτάζω κάθε τρεις και λίγο την αίτησή μου -την οποία έχω εκτυπώσει και δώσει και στη μάνα μου και στον άντρα μου να ελέγξει- ότι είναι ενεργοποιημένη, λες και μπορεί να απενεργοποιηθεί από μόνη της. Είναι μεγάλη στιγμή ο διορισμός, ειδικά για όσους/ες είμαστε χρόνια στην αναπλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Γ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #475 στις: Ιούλιος 27, 2021, 07:04:41 μμ »
Είναι φυσιολογικό το άγχος που έχουμε όλοι/ες μας αυτές τις μέρες. Εδώ κοιτάζω κάθε τρεις και λίγο την αίτησή μου -την οποία έχω εκτυπώσει και δώσει και στη μάνα μου και στον άντρα μου να ελέγξει- ότι είναι ενεργοποιημένη, λες και μπορεί να απενεργοποιηθεί από μόνη της. Είναι μεγάλη στιγμή ο διορισμός, ειδικά για όσους/ες είμαστε χρόνια στην αναπλήρωση.

χααχαχχ Εντάξει ,δεν είμαι η μόνη που το κάνει αυτό  ;D
Λίγο πριν τη λήξη της προθεσμίας,θα μπω ξανά, μήπως κάποιος
...χάκερ ;D την απενεργοποιήσει ...
Τρελά πράγματα, σενάρια επιστημονικής φαντασίας  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 302

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.