*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 166210 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #308 στις: Ιούλιος 22, 2021, 10:38:23 μμ »
Επειδή ακούγεται συχνά σε αυτό το νήμα : "Συζήτησέ το με τον γιατρό σου..."
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/politikes-eidhseis/350062/mitsotakis-kinitra-se-giatroys-farmakopoioys-gia-na-afksithoyn-ta-rantevoy-emvoliasmoy

Να ακούσω δηλαδή τον γιατρό που θα τα πάρει από τον Κούλη για να με πείσει.Ωραιο αυτό...Καλά δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο.Ολοι γνωρίζουμε τις δοσοληψίες των γιατρών με τις φαρμακευτικές εταιρείες για να προωθήσουν συγκεκριμένα φάρμακα και βιταμίνες που δεν τις χρειάζεται ο ασθενής και δεν του κάνουν κακο, παρά μόνο στην τσέπη του, αλλά από την άλλη φουσκώνουν γερά την τσέπη του επιστήμονα γιατρού που πήρε τον όρκο του Ιπποκράτη και θέλει το καλό μου.Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι ,αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι χρηματίζονται,εχουν και τα δωράκια τους ειδικά τώρα το καλοκαίρι...
Γιατί δεν ρωτάς την κομμώτρια σου, τότε;
Ή τον τσαγκαρη σου;
Ειλικρινά τώρα.. Όταν ρωτάς αν θα πάρεις αντιβίωση ή όχι, αν θα κάνεις χημειοθεραπειες ή όχι,,αν θα κάνεις χειρουργείο ή όχι, σε απασχολεί εξίσου το αν ο γιατρός θα έχει κέρδος;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:59 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #309 στις: Ιούλιος 22, 2021, 10:52:38 μμ »
Γιατί δεν ρωτάς την κομμώτρια σου, τότε;
Ή τον τσαγκαρη σου;
Ειλικρινά τώρα.. Όταν ρωτάς αν θα πάρεις αντιβίωση ή όχι, αν θα κάνεις χημειοθεραπειες ή όχι,,αν θα κάνεις χειρουργείο ή όχι, σε απασχολεί εξίσου το αν ο γιατρός θα έχει κέρδος;

Όταν σε ένα τόσο ευαίσθητο ζήτημα η κυβέρνηση δίνει "κίνητρα" στον ιατρικό κόσμο ,τότε εγείρονται εύλογα ερωτήματα. Είναι τόσα πολλά, σίγουρα δεν έχουν θετικό αντίκτυπο πάντως.
Θα μπορούσαν να δώσουν "κίνητρα" και στους εκπαιδευτικούς για να πείσουμε τους γονείς να εμβολιάσουν τα παιδιά τους...
Κομμωτές και τσαγκάρηδες δεν ρωτάω αλλά τελευταία βλέπω πολλούς παπάδες στην τηλεόραση και καλλιτέχνες υπέρ των εμβολίων. Δεν ξέρω με ποια κριτήρια η κυβέρνηση  επιλέγει τους φίλους της που θα πείσουν τον απλό λαό ,αλλά μπορεί με την κομμώτρια και τον τσαγκάρη να τα καταφέρουν καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #310 στις: Ιούλιος 22, 2021, 11:38:21 μμ »
Γιατί δεν ρωτάς την κομμώτρια σου, τότε;
Ή τον τσαγκαρη σου;
Ειλικρινά τώρα.. Όταν ρωτάς αν θα πάρεις αντιβίωση ή όχι, αν θα κάνεις χημειοθεραπειες ή όχι,,αν θα κάνεις χειρουργείο ή όχι, σε απασχολεί εξίσου το αν ο γιατρός θα έχει κέρδος;

Εγώ δεν θέλω να το κουβεντιάσω με τον γιατρό μου. Θέλω ο γιατρός μου ή τέλος πάντων οποιοσδήποτε γιατρός να ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ  ότι μπορώ να κάνω το εμβολιο .


Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #311 στις: Ιούλιος 22, 2021, 11:44:23 μμ »
Εγώ δεν θέλω να το κουβεντιάσω με τον γιατρό μου. Θέλω ο γιατρός μου ή τέλος πάντων οποιοσδήποτε γιατρός να ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ  ότι μπορώ να κάνω το εμβολιο .

Με αυτό το σκεπτικό, να φανταστώ ότι δεν έχεις πάρει ποτέ κανένα φάρμακο ούτε έχεις κάνει κάποιο χειρουργείο. Γιατί ούτε σε αυτά σου υπογράφει γιατρός 100% ότι δε θα υπάρξει κάποια παρενέργεια ή επιπλοκή. Να είναι μηδαμινή η πιθανότητα ναι, ανύπαρκτη όμως ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:59 »

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #312 στις: Ιούλιος 23, 2021, 12:55:25 πμ »
Εγώ δεν θέλω να το κουβεντιάσω με τον γιατρό μου. Θέλω ο γιατρός μου ή τέλος πάντων οποιοσδήποτε γιατρός να ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ  ότι μπορώ να κάνω το εμβολιο .

Μπορείς να απευθυνθείς σε μια ασφαλιστική (όχι την "να και αν ζήσεις να και αν ΠΕΘΑΝΕΙΣ").

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #313 στις: Ιούλιος 23, 2021, 08:26:17 πμ »
https://youtu.be/2OsPaHDin7A

Ποιοι μεταδίδουν το ιό είπαμε;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #314 στις: Ιούλιος 23, 2021, 09:23:45 πμ »
Με απασχολεί περισσότερο το ποιοί πεθαίνουν από τον ιό.

Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #315 στις: Ιούλιος 23, 2021, 09:44:03 πμ »
Με απασχολεί περισσότερο το ποιοί πεθαίνουν από τον ιό.
Οι θετικοί εμβολιασμενοι μεταδίδουν πολυ ασθενέστερα κ υπο συνθήκες. Στις περισσότερες περιπτωσεις,ειδικα αν μιλάμε για νέο κ υγιή εμβολιασμενο,εχουν πολυ λιγότερο φορτίο στο ρινοφαρυγγα κ άρα το αερολυμα εχει χαμηλότερη συγκέντρωση σε ιικα σωματίδια. Επίσης είναι σαφώς για πολυ λιγότερο χρόνο μετά δοτικοι.
Αλλά αυτό που λες είναι το πιο σήμαντικο: αν ολοι ήταν εμβολιασμενοι, δεν θας ενοιαζε κ δεν θα είχαμε κ μέτρα, εκτός αν είχαμε στενές επαφές με ανοσοκατεσταλμενους.
Καλά ασε που αν είχαν εμβολιαστει έγκαιρα, δεν θα είχαμε κ delta.
Επίσης σωστή κ η χτεσινή σου παρατηρηση, ουσιώδους σημασίας: κάποιοι αρνούνται την πραγματικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #316 στις: Ιούλιος 23, 2021, 09:47:07 πμ »
Πίστεψε με κι εμένα, απλά λέω να έχουμε ίδιες αντιδράσεις σε τέτοια φαινόμενα..
Επί της ουσίας, από την ντροπολογία που ψηφίστηκε χτες κρατάω την νομοτεχνική βελτίωση ;D ότι με απόφαση Κικίλια θα μπορεί να γίνει επέκταση της υποχρεωτικότητας και σε άλλες επαγγελματικές ομάδες (πάει περίπατο και το θα ρωτήσουμε την επιτροπή βιοηθικής ;D ;D) και ότι οι συμβάσεις όσων θα προσλαμβάνονται προς αναπλήρωση θα μπορούν (μετά το πρώτο τρίμηνο) να επεκταθουν για άλλο ένα τρίμηνο, σύνολο εξάμηνο δλδ..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #317 στις: Ιούλιος 23, 2021, 09:54:38 πμ »
Κ κάτι τεχνικό: θετικό pcr (τα λεγόμενα μοριακά, που ανιχνεύουν με τη μεγαλυτερη ευαισθησία) ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα κ ότι είσαι μεταδοτικος. Στους εμβολιασμενους που δεν έχουν συμπτώματα, ισχυει σε μεγάλο βαθμό. Γιατί το τεστ μπορεί να ανιχνευει κ κομμάτια γενετικού υλικού ιου, αυτά που έμειναν μετά την μάχη με το ανοσοποιητικό. Δεν είσαι μεταδοτικος με αυτά.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #318 στις: Ιούλιος 23, 2021, 09:58:39 πμ »
Εκτός της ουσίας και επειδή όλοι είναι γιατροί, βιολόγοι , ιολόγοι κλπ και αισθάνομαι μειονεκτικά, ας βάλω κι εγώ τα δικά μου (μη κρίνετε από τον τίτλο, ΠΘ γαρ ;D):
https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/1145696/emvolio-tis-pfizer-ennea-stous-deka-tha-apofugoun-ti-sovari-nosisi-apo-ti-metallaxi-delta/
Βάζω και αυτό που είναι σχετικό με το θέμα:
https://www.pronews.gr/koinonia/1004023_oi-anemvoliastoi-tha-koitane-tis-vitrines-i-kyvernisi-exetazei-senario-arnisis
ΥΓ: jarvis αυτό το επιχείρημα αν είχαμε όλοι εμβολιαστεί δεν θα είχαμε μετάλλαξη δέλτα  ;D.... με κάνει κι αναρωτιέμαι για πολλά.. και δε θέλω απάντηση, έδωσα από μόνη μου απαντήσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2021, 10:00:57 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #319 στις: Ιούλιος 23, 2021, 10:07:34 πμ »
ΥΓ: jarvis αυτό το επιχείρημα αν είχαμε όλοι εμβολιαστεί δεν θα είχαμε μετάλλαξη δέλτα  ;D.... με κάνει κι αναρωτιέμαι για πολλά.. και δε θέλω απάντηση, έδωσα από μόνη μου απαντήσεις..
Τα ποσοστά σποτελεσματικότητας εμβολίων ή θα μειώνονται ή θα καταλαμβάνουν τεράστιο εύρος.. μέχρι να μηδενιστούν με την εμφάνιση μιας νέας μετάλλαξης Ε ή ότι άλλο..
https://www.sportime.gr/extratime/koinonia/irthe-i-metallaxi-epsilon-pou-den-tin-pianoun-ta-emvolia/
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #320 στις: Ιούλιος 23, 2021, 10:12:36 πμ »

Κ κάτι τεχνικό: θετικό pcr (τα λεγόμενα μοριακά, που ανιχνεύουν με τη μεγαλυτερη ευαισθησία) ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα κ ότι είσαι μεταδοτικος. Στους εμβολιασμενους που δεν έχουν συμπτώματα, ισχυει σε μεγάλο βαθμό. Γιατί το τεστ μπορεί να ανιχνευει κ κομμάτια γενετικού υλικού ιου, αυτά που έμειναν μετά την μάχη με το ανοσοποιητικό. Δεν είσαι μεταδοτικος με αυτά.
Δλδ οι εμβολιασμένοι δε χρειάζεται να κάνουν τεστ αφού το θετικό ΜΠΟΡΕΙ να περιέχει σπομεινάρια του ιου οπότε δεν υπάρχει θέμα μεταδοτικότητας
Αφού ΜΠΟΡΕΙ όχι τότε τεστ..
Αν πέσουμε στην περίπτωση εξαίρεσης.. θα πούμε ότι απλά είμαστε άτυχοι..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #321 στις: Ιούλιος 23, 2021, 10:13:05 πμ »
https://amp-cnn-com.cdn.ampproject.org/v/s/amp.cnn.com/cnn/2021/07/03/health/unvaccinated-variant-factories/index.html?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16270241015286&amp_ct=1627024136895&csi=1&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.cnn.com%2F2021%2F07%2F03%2Fhealth%2Funvaccinated-variant-factories%2Findex.html
 Το ότι οι μεταλλάξεις που μας απασχολουν (variants of concern) , ξεφυτρώνουν κυρίως από ανεμβολιαστους ( κ εμβολιασμενους ανοσοκατεσταλμενους προσθέτω), δεν είναι μόνο δική μου άποψη.
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, μην το ανοίξουμε. Το θέμα είναι η ντροπολογια. Ξεκάθαρα εκδικητικό χαρακτήρα έχει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.