*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 164874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #336 στις: Ιούλιος 23, 2021, 03:23:10 μμ »
Παιδιά σήμερα άκουσα κάπου ότι η αποτελεσματικότητα του εμβολίου της Pfizer μειώθηκε στο 39%. Δηλ. κορόιδευαν τον κόσμο; και το λένε τωρα;
Φαντάζομαι πόσος κόσμος θα αγανακτήσει με αυτό που άκουσε.
Ο αδερφός ενος γνωστου μου έχασε την ακοη του μετα το εμβολιο. Δηλ. τσαμπα πηγε και το εκανε;

Το διαβασα από σοβαρό γιατρό. Αναφερόταν όμως στην απλή μόλυνση που έτσι κι αλλιώς δεν είναι ο βασικός σκοπός. από νοσηλεία/ θάνατο τα ποσοστά είναι άνω του 90%. Βέβαια είναι απογοητευτικό αν όντως ισχύει, που ελπίζω να μην ισχύει. Γιατί όλοι έχουμε κατά νου κ την επιστροφή στη φυσιολογική ζωή, εκτός από την ατομική προστασία. Προφανώς όμως είναι ρευστά όλα κ ελπίζω να έχουμε θετικά νέα. Η ατομική αξία του εμβολίου παραμένει αλλά δυστυχώς τετοια πληροφόρηση δίνει τροφή σε αρνητές αν παρερμηνευτεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:52:38 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #337 στις: Ιούλιος 23, 2021, 03:45:09 μμ »
Το διαβασα από σοβαρό γιατρό. Αναφερόταν όμως στην απλή μόλυνση που έτσι κι αλλιώς δεν είναι ο βασικός σκοπός. από νοσηλεία/ θάνατο τα ποσοστά είναι άνω του 90%. Βέβαια είναι απογοητευτικό αν όντως ισχύει, που ελπίζω να μην ισχύει. Γιατί όλοι έχουμε κατά νου κ την επιστροφή στη φυσιολογική ζωή, εκτός από την ατομική προστασία. Προφανώς όμως είναι ρευστά όλα κ ελπίζω να έχουμε θετικά νέα. Η ατομική αξία του εμβολίου παραμένει αλλά δυστυχώς τετοια πληροφόρηση δίνει τροφή σε αρνητές αν παρερμηνευτεί.
It's the delta variant dear..Μην αγχώνεσαι, το περιμεναν. Μιλαγα για ασχετο λόγο με το γιατρό σημερα κ το σχολίασα με. Μου είπε οσο τα ποσοστα προστασιας από σοβαρή νόσο παραμενουν τόσο υψηλά (πανω απο 90% ), δε δίνουν σημασία.
Αυτό που τρομάζει ειναι η δημιουργία στελέχους που διαφευγει ανοσιας, όπως το Epsilon. Αν κυκλοφορήσει πολυ, πριν προσαρμοστει το εμβόλιο, την κάτσαμε ομαδικώς.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #338 στις: Ιούλιος 23, 2021, 03:54:39 μμ »
It's the delta variant dear..Μην αγχώνεσαι, το περιμεναν. Μιλαγα για ασχετο λόγο με το γιατρό σημερα κ το σχολίασα με. Μου είπε οσο τα ποσοστα προστασιας από σοβαρή νόσο παραμενουν τόσο υψηλά (πανω απο 90% ), δε δίνουν σημασία.
Αυτό που τρομάζει ειναι η δημιουργία στελέχους που διαφευγει ανοσιας, όπως το Epsilon. Αν κυκλοφορήσει πολυ, πριν προσαρμοστει το εμβόλιο, την κάτσαμε ομαδικώς.

Ενταξει όμως σε ποιον αρκεί πλέον η ατομική προστασία; Είναι πολύ κουραστική η κατάσταση. Θελουμε κάπως κ να ζήσουμε πιο κανονικά, να μπορούμε να ταξιδέψουμε, να κάνουν τα παιδθα μας δραστηριότητες, είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό ακόμα κ χωρίς περιοριστικά μέτρα, τα σχολεία ήταν χάλια ακόμα κ ανοιχτά, με την κάκιστη χρήση μάσκας, τα χωριστά διαλείμματα, τη φασαρία από τα ανοιχτά παράθυρα, κ να χεις κ το άγχος τιυ κρούσματος, ποιος έχει υπομονή για άλλη μια τετοια χρονια; εγω δεν έχω. πάει σχολείο το παιδί μου κι είμαι στενοχωρημένη, θα προτιμούσα να εμενε σπίτι άλλη μια χρονιά αν είναι να πάει σ αυτό το χάλι. ειλικρινα εγω είχα πιστεψει ότι Σεπτέμβριο θα βγάζαμε κ τη μάσκα, απελπισία με πιάνει.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #339 στις: Ιούλιος 23, 2021, 03:57:53 μμ »
Ενταξει όμως σε ποιον αρκεί πλέον η ατομική προστασία; Είναι πολύ κουραστική η κατάσταση. Θελουμε κάπως κ να ζήσουμε πιο κανονικά, να μπορούμε να ταξιδέψουμε, να κάνουν τα παιδθα μας δραστηριότητες, είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό ακόμα κ χωρίς περιοριστικά μέτρα, τα σχολεία ήταν χάλια ακόμα κ ανοιχτά, με την κάκιστη χρήση μάσκας, τα χωριστά διαλείμματα, τη φασαρία από τα ανοιχτά παράθυρα, κ να χεις κ το άγχος τιυ κρούσματος, ποιος έχει υπομονή για άλλη μια τετοια χρονια; εγω δεν έχω. πάει σχολείο το παιδί μου κι είμαι στενοχωρημένη, θα προτιμούσα να εμενε σπίτι άλλη μια χρονιά αν είναι να πάει σ αυτό το χάλι. ειλικρινα εγω είχα πιστεψει ότι Σεπτέμβριο θα βγάζαμε κ τη μάσκα, απελπισία με πιάνει.

Να προσθέσουμε και την ομαλή λειτουργία των νοσοκομείων σε αυτό. Δεν μπορούμε να ξαναπάμε σε αναστολή χειρουργείων δεύτερη χρονιά, έχουμε ήδη καθυστερήσει πάρα πολλές εξετάσεις και επεμβάσεις και αυτό θα έχει άμεσες συνέπειες σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:52:38 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #340 στις: Ιούλιος 23, 2021, 04:06:18 μμ »
Να προσθέσουμε και την ομαλή λειτουργία των νοσοκομείων σε αυτό. Δεν μπορούμε να ξαναπάμε σε αναστολή χειρουργείων δεύτερη χρονιά, έχουμε ήδη καθυστερήσει πάρα πολλές εξετάσεις και επεμβάσεις και αυτό θα έχει άμεσες συνέπειες σύντομα.

Μα φυσικά. Συν το πόσοι αναβάλλουν ιατρικές εξετάσεις. Το χω ξαναγράψει, στο νησί που μένω δεν γίνεται μαστογραφία παρολο που είναι μεγάλο κ πλουσιο. Λίγο πολύ όλες οι γυναίκες που ξέρω, δεν μπήκαν στη διαδικασια να ταξιδέψουν αλλού για να κάνουν, γιατί εμείς στα νησιά είμαστε μπλοκαρισμένοι κ το καλοκαίρι λόγω της κίνησης στα καράβια. Ή ξέρω οικογένειες που έπρεπε το παθδι να το δει εξειδικευμένος παιδίατρος στην αθήνα κ επειδή δεν ήταν επείγον το άφηναν. Να μην πούμε γις τους επαγγελματικούς τομές που πλήττονται από την μειωμένη προσέλευση, όπως γυμναστηρια γθα παράδειγμα που έχασαν όλους τους εγγεγραμμενους ώριμης ηλικίας, οι οποίοι μάλλον δν θα γραφτούν ούτε φέτος κ σ αυτές τις ηλικίες αν το αφήσεις, το αφήνεις για πάντα (συν τις επιπτώσεις στην υγεία τους). Παρομοίως πολλοί γονείς σταμάτησαν τις οργανωμένες αθλητικές δραστηριοτγτες των παιδιών τους γις προφανείς λόγους, με επιπτώσεις επισγς στη φυσική κατάσταση των παιδιών κλπ κλπ. Δεν είναι δυνατόν να συνεχιστεί έτσι και αυτός ο χειμώνας.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #341 στις: Ιούλιος 23, 2021, 04:07:40 μμ »
Ενταξει όμως σε ποιον αρκεί πλέον η ατομική προστασία; Είναι πολύ κουραστική η κατάσταση. Θελουμε κάπως κ να ζήσουμε πιο κανονικά, να μπορούμε να ταξιδέψουμε, να κάνουν τα παιδθα μας δραστηριότητες, είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό ακόμα κ χωρίς περιοριστικά μέτρα, τα σχολεία ήταν χάλια ακόμα κ ανοιχτά, με την κάκιστη χρήση μάσκας, τα χωριστά διαλείμματα, τη φασαρία από τα ανοιχτά παράθυρα, κ να χεις κ το άγχος τιυ κρούσματος, ποιος έχει υπομονή για άλλη μια τετοια χρονια; εγω δεν έχω. πάει σχολείο το παιδί μου κι είμαι στενοχωρημένη, θα προτιμούσα να εμενε σπίτι άλλη μια χρονιά αν είναι να πάει σ αυτό το χάλι. ειλικρινα εγω είχα πιστεψει ότι Σεπτέμβριο θα βγάζαμε κ τη μάσκα, απελπισία με πιάνει.
Κοίτα Έσπερε.. Θα πρέπει να μάθουμε πια να ζουμε με αυτόν. Χάσαμε το παιχνίδι της εξάλειψης του πια.. Θα γίνει ενδημικός τελικά κ θα χάσει τον πανδημικο του χαρακτήρα, με οποίο κόστος ως τότε.
Από τη στιγμή που εμβολιαστηκες, δεν φοβάσαι, ως νέος άνθρωπος (στην 85χρονη εμβολιασμένη θεία μου, λέω να φοβάται με τη delta). Πας παντου, κανεις τα πάντα, με τη n95 ανά χείρας στα κλειστά, συγχρωτισμενα μέρη, για να καλυψεις κ τις μικρές πιθανοτητες (νοσησης κυρίως, λιγότερο μόλυνσης). Κ αν κανεις συμπτώματα τελικά, δεν έχεις άγχος για σοβαρή νοσηση. Ντεπον κ Netflix.
Για το παιδι σου, σε καταλαβαίνω. Κ εμένα το παιδι μου παει παιδικό πρωτη φορα Σεπτέμβριο κ εχω κ εγω κλασει μαλλί για την μικρή. Θα εκτεθεί σιγουρα με τέτοια διασπορα,ειδικα αν είναι Αττική.Αλλά θα σκεφτουμε, ως ορθολογιστικοι άνθρωποι, πωςοι πιθανοτητες να νοσησουν σοβαρά ειναι πολυ μικρές. Κ τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #342 στις: Ιούλιος 23, 2021, 04:14:19 μμ »
Κοίτα Έσπερε.. Θα πρέπει να μάθουμε πια να ζουμε με αυτόν. Χάσαμε το παιχνίδι της εξάλειψης του πια.. Θα γίνει ενδημικός τελικά κ θα χάσει τον πανδημικο του χαρακτήρα, με οποίο κόστος ως τότε.
Από τη στιγμή που εμβολιαστηκες, δεν φοβάσαι, ως νέος άνθρωπος (στην 85χρονη εμβολιασμένη θεία μου, λέω να φοβάται με τη delta). Πας παντου, κανεις τα πάντα, με τη n95 ανά χείρας στα κλειστά, συγχρωτισμενα μέρη, για να καλυψεις κ τις μικρές πιθανοτητες (νοσησης κυρίως, λιγότερο μόλυνσης). Κ αν κανεις συμπτώματα τελικά, δεν έχεις άγχος για σοβαρή νοσηση. Ντεπον κ Netflix.
Για το παιδι σου, σε καταλαβαίνω. Κ εμένα το παιδι μου παει παιδικό πρωτη φορα Σεπτέμβριο κ εχω κ εγω κλασει μαλλί για την μικρή. Θα εκτεθεί σιγουρα με τέτοια διασπορα,ειδικα αν είναι Αττική.Αλλά θα σκεφτουμε, ως ορθολογιστικοι άνθρωποι, πωςοι πιθανοτητες να νοσησουν σοβαρά ειναι πολυ μικρές. Κ τέλος.
Ορθολογιστες μάλλον. Οχι ορθολογιστικοι.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Χάρις

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #344 στις: Ιούλιος 23, 2021, 06:15:28 μμ »
Παιδιά σήμερα άκουσα κάπου ότι η αποτελεσματικότητα του εμβολίου της Pfizer μειώθηκε στο 39%. Δηλ. κορόιδευαν τον κόσμο; και το λένε τωρα;
Φαντάζομαι πόσος κόσμος θα αγανακτήσει με αυτό που άκουσε.
Ο αδερφός ενος γνωστου μου έχασε την ακοη του μετα το εμβολιο. Δηλ. τσαμπα πηγε και το εκανε;

Μην τα λες ετσι αποτομα, κι εγω το pfizer εκανα... Πανε τα αυτακια μου...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #345 στις: Ιούλιος 23, 2021, 06:21:47 μμ »
Σ αυτό το νόμο (οργανικός νόμος του ελεγκτικού συνεδρίου και άλλες ρυθμίσεις) και στο κεφάλαιο Γ άρθρα 205, 206, 207 σελίδες 46,47,48 η ντροπολογία για υγειονομικούς κλπ όπως ψηφίστηκε και θα πάρει φεκ
https://www.taxheaven.gr/attachment/8454
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #346 στις: Ιούλιος 23, 2021, 06:25:10 μμ »
Σ αυτό το νόμο (οργανικός νόμος του ελεγκτικού συνεδρίου και άλλες ρυθμίσεις) και στο κεφάλαιο Γ άρθρα 205, 206, 207 σελίδες 46,47,48 η ντροπολογία για υγειονομικούς κλπ όπως ψηφίστηκε και θα πάρει φεκ
https://www.taxheaven.gr/attachment/8454
Ιδιαίτερη προσοχή στο άρθρο 206 παρ. 7 λόγω των δυνατοτήτων που ανοίγει..
Έτσι εύκολα βγαίνει και η επιτροπή βιοηθικής από το κάδρο..
Περαστικά μας..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2021, 06:27:25 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #347 στις: Ιούλιος 23, 2021, 07:01:35 μμ »
Κοίτα Έσπερε.. Θα πρέπει να μάθουμε πια να ζουμε με αυτόν. Χάσαμε το παιχνίδι της εξάλειψης του πια.. Θα γίνει ενδημικός τελικά κ θα χάσει τον πανδημικο του χαρακτήρα, με οποίο κόστος ως τότε.
Από τη στιγμή που εμβολιαστηκες, δεν φοβάσαι, ως νέος άνθρωπος (στην 85χρονη εμβολιασμένη θεία μου, λέω να φοβάται με τη delta). Πας παντου, κανεις τα πάντα, με τη n95 ανά χείρας στα κλειστά, συγχρωτισμενα μέρη, για να καλυψεις κ τις μικρές πιθανοτητες (νοσησης κυρίως, λιγότερο μόλυνσης). Κ αν κανεις συμπτώματα τελικά, δεν έχεις άγχος για σοβαρή νοσηση. Ντεπον κ Netflix.
Για το παιδι σου, σε καταλαβαίνω. Κ εμένα το παιδι μου παει παιδικό πρωτη φορα Σεπτέμβριο κ εχω κ εγω κλασει μαλλί για την μικρή. Θα εκτεθεί σιγουρα με τέτοια διασπορα,ειδικα αν είναι Αττική.Αλλά θα σκεφτουμε, ως ορθολογιστικοι άνθρωποι, πωςοι πιθανοτητες να νοσησουν σοβαρά ειναι πολυ μικρές. Κ τέλος.

Με τους νέους, αλλά ανοσοκατεσταλμένους τι γίνεται; Για πόσο ακόμα θα είναι κρυμμένοι χωρίς κοινωνικές επαφές, μιλάμε για ανθρώπους στην πιο παραγωγική τους ηλικία που χωρίς τον κορονοϊό έπαιρναν τις θεραπείες τους και ήταν λειτουργικότατοι.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #348 στις: Ιούλιος 23, 2021, 07:28:16 μμ »
Με τους νέους, αλλά ανοσοκατεσταλμένους τι γίνεται; Για πόσο ακόμα θα είναι κρυμμένοι χωρίς κοινωνικές επαφές, μιλάμε για ανθρώπους στην πιο παραγωγική τους ηλικία που χωρίς τον κορονοϊό έπαιρναν τις θεραπείες τους και ήταν λειτουργικότατοι.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά δυστυχώς, με τέτοιους ρυθμους εμβολιασμού, παγκοσμια κ επέλαση τόσο μεταδοτικος στελέχους, δεν είμαι αισιόδοξη για χειμώνα.
Κ αυτοί οι ανθρωποι που περιγραφεις, από αυτους που δεν έχουν θέματα υγείας πρεπει να προστατευτουν. Αυτή είναι κ η περιφημη ανοσια αγέλης. Εμβολιαζομαι για να χτίσω τείχος προστασίας για αδυναμους ανοσολογικα. Αυτό σημαίνει.

Αποσυνδεδεμένος seferstas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #349 στις: Ιούλιος 23, 2021, 11:13:33 μμ »
10 ευρώ το κομμάτι... περάστε κόσμε...
https://www.in.gr/2021/07/23/greece/kikilias-ayta-einai-ta-mponous-se-giatrous-farmakopoious-pou-tha-kleinoun-rantevou-gia-emvoliasmo/
Γιατί για κάποιους όλα πωλούνται και αγοράζονται..
Τώρα είναι που δεν θα ακούσω κανέναν για το εμβόλιο

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.