*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 164803 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #742 στις: Ιούλιος 31, 2021, 04:17:48 μμ »
Στις βουτιές λέμε ναι..
Σε πάσης φύσεως δόσεις λέμε όχι :D ;D

Ξεροκέφαλη !    :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:15:17 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #743 στις: Ιούλιος 31, 2021, 04:22:23 μμ »
Είναι άτοπο να μιλάμε για τείχος ανοσίας πλέον, αφού τονίζεται ότι τέτοιο δεν μπορεί να υπάρξει. Μιλάμε μόνο για τον εμβολιασμό για την αποτροπή σοβαρής νόσησης, έτσι δεν είναι; Εφόσον εγώ αποφάσισα να εμβολιαστώ, αλλά έχω μικρό παιδί που δεν ανήκει στην ηλικία εμβολιασμού και οικογενειακό περίγυρο κατά του εμβολίου, ποια ανοσία θα εξασφαλίσω; Τη νοσηλεία θέλω να αποφύγω.
Γνωστή μου 33χρονη ανεμβολίαστη κόλλησε από το 15 μηνών μωρό (έφερε τον ιό από τον παιδικό), έπαθε θρόμβωση από τον κορωνοϊό και νοσηλεύεται....
Άτοπο δεν είναι, αν γίνει άμεσα  και σε μεγάλο μέρος πληθυσμού. Δλδ αν περιμένεις να κάνεις ανοσία πληθυσμού με φυσική νόσηση, βάλε καμιά 2 ετία ακόμα πανδημίας. Επειδή δεν μένει σταθερός. Όσο μεταλλάσσεται και μπορεί να παρακάμπτει ανοσία, έστω και μερικώς, πας πισω.
Όπως τώρα με delta. Οι εμβολιασμένοι μπορεί να κολλήσουν, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό από ανεμβολίαστους. Είναι ξεκάθαρο αυτό, φάνηκε κι από νέα data CDC (τα είχα βάλει προχθές). Αλλά αν κολλήσουν, θα τον σταματήσουν άμεσα. Θα σταματήσει να πολλαπλασιάζεται (τότε μεταλλάσσεται). Διακόπτεται γρήγορα ο κύκλος αναπαραγωγής του. Και όταν ανακόπτεται ατομικά, ανακόπτεται τελικά και πληθυσμιακά.
Αλλά θες άμεση και ταυτόχρονη ανοσία σε πολλούς. Πρόβλημα βέβαια αυτό, αν σκεφτείς πόσοι άνθρωποι στον κόσμο δεν έχουν πρόσβαση στα εμβόλια..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2021, 04:27:52 μμ από Jarvis »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #744 στις: Ιούλιος 31, 2021, 04:31:56 μμ »
Είναι άτοπο να μιλάμε για τείχος ανοσίας πλέον, αφού τονίζεται ότι τέτοιο δεν μπορεί να υπάρξει. Μιλάμε μόνο για τον εμβολιασμό για την αποτροπή σοβαρής νόσησης, έτσι δεν είναι; Εφόσον εγώ αποφάσισα να εμβολιαστώ, αλλά έχω μικρό παιδί που δεν ανήκει στην ηλικία εμβολιασμού και οικογενειακό περίγυρο κατά του εμβολίου, ποια ανοσία θα εξασφαλίσω; Τη νοσηλεία θέλω να αποφύγω.
Γνωστή μου 33χρονη ανεμβολίαστη κόλλησε από το 15 μηνών μωρό (έφερε τον ιό από τον παιδικό), έπαθε θρόμβωση από τον κορωνοϊό και νοσηλεύεται....

Ξέρω πάντως περιπτώσεις με κρουσμα στην οικογένεια (ανεμβολιαστο) που τα  εμβολιασμενα μέλη δεν κόλλησαν, είχαν και αρνητικά μοριακά. Και μιλάμε και για το ίδιο σπίτι, που είναι αδύνατο να εχεις μέτρα ασφαλείας.

Εντωμεταξύ αυτό το «έπαθε θρόμβωση από τον κορονοϊού 33 ετών έπρεπε να το βάλεις bold για να φαίνεται από μακριά…
Περαστικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2021, 04:33:35 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #745 στις: Ιούλιος 31, 2021, 04:37:00 μμ »
Ξέρω πάντως περιπτώσεις με κρουσμα στην οικογένεια (ανεμβολιαστο) που τα  εμβολιασμενα μέλη δεν κόλλησαν, είχαν και αρνητικά μοριακά. Και μιλάμε και για το ίδιο σπίτι, που είναι αδύνατο να εχεις μέτρα ασφαλείας.
Αυτό δεν κάνει εντύπωση. Επιβεβαιώθηκε από CDC. Η τεράστια πλειοψηφια των κρουσμάτων (vast majority είπε η Walensky) είναι μεταξύ ανεμβολίαστων.
Πάντως οι εμβολιασμένοι που εκτίθενται συνεχώς στον ιό, πχ γιατροί νοσοκομειακοί και οι εμβολιασμένοι ευπαθείς/ηλικιωμένοι, είναι πιο πιθανό να κολλήσουν, σε σχέση με εμβολιασμένο, που δεν ανήκει σε αυτές τις ομάδες. Και πάλι όμως πολύ μικρότερες πιθανότητες από ανεμβολίαστο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:15:17 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #746 στις: Ιούλιος 31, 2021, 04:55:14 μμ »
Αυτό δεν κάνει εντύπωση. Επιβεβαιώθηκε από CDC. Η τεράστια πλειοψηφια των κρουσμάτων (vast majority είπε η Walensky) είναι μεταξύ ανεμβολίαστων.
Πάντως οι εμβολιασμένοι που εκτίθενται συνεχώς στον ιό, πχ γιατροί νοσοκομειακοί και οι εμβολιασμένοι ευπαθείς/ηλικιωμένοι, είναι πιο πιθανό να κολλήσουν, σε σχέση με εμβολιασμένο, που δεν ανήκει σε αυτές τις ομάδες. Και πάλι όμως πολύ μικρότερες πιθανότητες από ανεμβολίαστο.

Ναι έτσι κατάλαβα κι εγω κ νομίζω διαβάζοντας βιαστικα διαπίστωσαν κ στο Ισραήλ ότι τα κρπυσματα των εμβολιασμένων ήταν κυρίως σε περιοχές με μεγάλη διασπορά.

Πάντως το cdc λέει περίπου 67% αποτροπή μόλυνσης, έτσι δεν είναι; Αν ισχύει αυτό, εξακολουθεί να είναι εφικτή η συλλογική ανοσία αν εμβολιαστεί η πλειοψηφία του πληθυσμού.

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #747 στις: Ιούλιος 31, 2021, 04:56:37 μμ »
Γυναικολόγους ξέρω 4 που δεν προτρεπουν τις εγκυους σε εμβολιασμό(απο φίλες μου δηλαδή). Να προσέχουν όμως πολύ τηρώντας τα μέτρα κι εκείνες και όσοι βρίσκονται στο σπίτι. Επίσης το moderna mrna δεν είναι; Διάβασα πρόσφατα κάπου ότι η εταιρεία τώρα μέσα στον μήνα ξεκινάει μελέτες στην ομάδα αυτή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #748 στις: Ιούλιος 31, 2021, 05:00:52 μμ »
Γυναικολόγους ξέρω 4 που δεν προτρεπουν τις εγκυους σε εμβολιασμό(απο φίλες μου δηλαδή). Να προσέχουν όμως πολύ τηρώντας τα μέτρα κι εκείνες και όσοι βρίσκονται στο σπίτι. Επίσης το moderna mrna δεν είναι; Διάβασα πρόσφατα κάπου ότι η εταιρεία τώρα μέσα στον μήνα ξεκινάει μελέτες στην ομάδα αυτή

ok όμως πάνε κόντρα στις επίσημες συστάσεις άρα είναι θέμα όποιου τις ακούει να καταλάβει αν έχουν κάποιον λόγο κ να ζητήσει άλλη γνώμη. Είναι πολύ επικίνδυνο να χαϊδεύουμε τα αυτιά σε εγκύους ή μέλλουσες εγκύους που διστάζουν να εμβολιαστούν, επειδή ακούσαμε ότι κάποιοι γυναικολόγοι αποτρέπουν.

Το τηρώ τα μέτρα επίσης έχει τεράστια απόσταση από το προσεχω κ από το δεν θα κολλήσω.
Τηρώ τα μέτρα είναι το φοράω τη μάσκα σωστά.
Προσεχω είναι το κρίνω πού θα πάω και πού όχι, που κι αυτό δεν εξασφαλίζει και πολλά.
Εξασφαλίζω ότι δεν θα κολλήσω, όντας ανεμβολιαστος, είναι το κλείνομαι σπίτι μου κ δν ξανά βγαίνω μέχρι να τελειώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2021, 05:02:42 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #749 στις: Ιούλιος 31, 2021, 05:12:38 μμ »
Ναι έτσι κατάλαβα κι εγω κ νομίζω διαβάζοντας βιαστικα διαπίστωσαν κ στο Ισραήλ ότι τα κρπυσματα των εμβολιασμένων ήταν κυρίως σε περιοχές με μεγάλη διασπορά.

Πάντως το cdc λέει περίπου 67% αποτροπή μόλυνσης, έτσι δεν είναι; Αν ισχύει αυτό, εξακολουθεί να είναι εφικτή η συλλογική ανοσία αν εμβολιαστεί η πλειοψηφία του πληθυσμού.
https://www.forbes.com/sites/jvchamary/2021/07/29/pfizer-covid-19-coronavirus-vaccine-effective-delta-variant/
Αγγλία και Σκωτία, έδειξαν πως εξακολουθεί να είναι υψηλή η αποτελεσματικότητα pfizer στο delta, 88%. Αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αντίστοιχες μελέτες από Ισραήλ, που έδειξαν ότι πατωσε γυρω στο 40%. Αμφισβητείται όμως ο τρόπος συλλογής δεδομένων από Ισραηλινους, πχειχαν μικρά δείγματα, πιο ειδικό προφιλ εμβολιασμένων ασθενών κλπ. Συμπεριφορικα δεν κινήθηκαν σωστά επίσης. Γι αυτό δεν θεωρουνται αντιπροσωπευτικα της πραγματικοτητας, τα ποσοστα τους.
CDC νομίζω γυρω στο 75% έδωσε, κοντά στην Αγγλία παντως.
Για μόλυνση μιλάμε πάντα
Για σοβαρή νόσο/νοσηλεία, είμαστε ακόμα πολυ ψηλά, παντου, σε όλες τις χώρες.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #750 στις: Ιούλιος 31, 2021, 05:19:10 μμ »
ok όμως πάνε κόντρα στις επίσημες συστάσεις άρα είναι θέμα όποιου τις ακούει να καταλάβει αν έχουν κάποιον λόγο κ να ζητήσει άλλη γνώμη. Είναι πολύ επικίνδυνο να χαϊδεύουμε τα αυτιά σε εγκύους ή μέλλουσες εγκύους που διστάζουν να εμβολιαστούν, επειδή ακούσαμε ότι κάποιοι γυναικολόγοι αποτρέπουν.

Το τηρώ τα μέτρα επίσης έχει τεράστια απόσταση από το προσεχω κ από το δεν θα κολλήσω.
Τηρώ τα μέτρα είναι το φοράω τη μάσκα σωστά.
Προσεχω είναι το κρίνω πού θα πάω και πού όχι, που κι αυτό δεν εξασφαλίζει και πολλά.
Εξασφαλίζω ότι δεν θα κολλήσω, όντας ανεμβολιαστος, είναι το κλείνομαι σπίτι μου κ δν ξανά βγαίνω μέχρι να τελειώσει.
Ε ναι, θα σαρώσει σχεδόν όλο τον μη ανοσοποιημενο πληθυσμο η delta. Είναι ψευδαίσθηση η προφυλαξη, κάπου θα ξεφυγει. Με μεταδοτικοτητα τρελή κ κυκλοφορία τόσο ευρεία, εξαιρετικά επιφοβο. Ξέρω 3 προσεκτικους μέχρι αηδιας, πολυ σωστα μέτρα, n95, έβλεπαν κόσμο μόνο έξω με αποστάσεις κ κόλλησαν. Η μια κολλησε οδοντίατρο μάλλον (οχι από οδοντίατρο, από κλιματιστικό εκεί η κάποιον στην αναμονή). Αλλά τι να έκανε, να μην πηγαινε οδοντίατρο??
Εκτός κι αν κλειστεις μέσα, ουτε σουπερ μαρκετ πχ κ όλοι όσοι βλέπεις είναι κ αυτοί κλεισμένοι μέσα. Φουσκα δλδ αυστηρή. Έτσι έχεις πιθανοτητες να αποφυγεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #751 στις: Ιούλιος 31, 2021, 05:21:28 μμ »
https://www.forbes.com/sites/jvchamary/2021/07/29/pfizer-covid-19-coronavirus-vaccine-effective-delta-variant/
Αγγλία και Σκωτία, έδειξαν πως εξακολουθεί να είναι υψηλή η αποτελεσματικότητα pfizer στο delta, 88%. Αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αντίστοιχες μελέτες από Ισραήλ, που έδειξαν ότι πατωσε γυρω στο 40%. Αμφισβητείται όμως ο τρόπος συλλογής δεδομένων από Ισραηλινους, πχειχαν μικρά δείγματα, πιο ειδικό προφιλ εμβολιασμένων ασθενών κλπ. Συμπεριφορικα δεν κινήθηκαν σωστά επίσης. Γι αυτό δεν θεωρουνται αντιπροσωπευτικα της πραγματικοτητας, τα ποσοστα τους.
CDC νομίζω γυρω στο 75% έδωσε, κοντά στην Αγγλία παντως.
Για μόλυνση μιλάμε πάντα
Για σοβαρή νόσο/νοσηλεία, είμαστε ακόμα πολυ ψηλά, παντου, σε όλες τις χώρες.

Ναι για μόλυνση λέω. Ίσως το 67 ήταν 76% κ το θυμάμαι λάθος. Άντε να τα λέμε αυτά δυνατά γιατί πολλή απογοήτευση βλέπω. Είναι κ πώς το μεταφράζει ο καθένας. Άλλος σου λέει, αφού δεν αποτρέπει τη μόλυνση, γιατί να το κάνω, δεν θα σταματήσει έτσι η διασπορά…. Που εκτός από λάθος, είναι κ ένας λόγος παραπάνω να το κανεις αφού δεν μπορείς τόσο εύκολα να βασιστεις σε μια σχετική ανοσία με το 70% του πληθυσμού εμβολιασμενο. Αν κ νομίζω το παιχνθδι αυτό έληξε μέχρι να τελειώσει ο Αύγουστος ή κ ο Σεπτέμβρης, να αρχίσουν τα κρπυσματα σε χώρους εργασίας κ συναντήσεις, κ να θορυβηθεί ο κόσμος..

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #752 στις: Ιούλιος 31, 2021, 05:27:01 μμ »
Ε ναι, θα σαρώσει σχεδόν όλο τον μη ανοσοποιημενο πληθυσμο η delta. Είναι ψευδαίσθηση η προφυλαξη, κάπου θα ξεφυγει. Με μεταδοτικοτητα τρελή κ κυκλοφορία τόσο ευρεία, εξαιρετικά επιφοβο. Ξέρω 3 προσεκτικους μέχρι αηδιας, πολυ σωστα μέτρα, n95, έβλεπαν κόσμο μόνο έξω με αποστάσεις κ κόλλησαν. Η μια κολλησε οδοντίατρο μάλλον (οχι από οδοντίατρο, από κλιματιστικό εκεί η κάποιον στην αναμονή). Αλλά τι να έκανε, να μην πηγαινε οδοντίατρο??
Εκτός κι αν κλειστεις μέσα, ουτε σουπερ μαρκετ πχ κ όλοι όσοι βλέπεις είναι κ αυτοί κλεισμένοι μέσα. Φουσκα δλδ αυστηρή. Έτσι έχεις πιθανοτητες να αποφυγεις.
Πηγαμε παιδιατρο προχθες, αυτήν την κουβέντα είχαμε. Ανησυχώ για μικρή. Μου είπε ότι με μίσους ανεμβολιαστους Ελλάδα,θα κολλήσει κ να το παρω αποφαση. Από εμάς, πολυ δυσκολο (λόγω εμβολιασμού, ηλικίας, κατάστασης υγείας καλής κ προσεκτικης συμπεριφοράς). Αλλά από οπουδήποτε άλλου. "Θα πρέπει να την βάλεις σε γυάλα. Μην τη βαλεις", μου είπε (οκ, τα νήπια σπάνια νοήσουν σοβαρά, αλλά το άγχος του γονιός δεν τιθασευεται ευκολα)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #753 στις: Ιούλιος 31, 2021, 05:34:57 μμ »
Ναι για μόλυνση λέω. Ίσως το 67 ήταν 76% κ το θυμάμαι λάθος. Άντε να τα λέμε αυτά δυνατά γιατί πολλή απογοήτευση βλέπω. Είναι κ πώς το μεταφράζει ο καθένας. Άλλος σου λέει, αφού δεν αποτρέπει τη μόλυνση, γιατί να το κάνω, δεν θα σταματήσει έτσι η διασπορά…. Που εκτός από λάθος, είναι κ ένας λόγος παραπάνω να το κανεις αφού δεν μπορείς τόσο εύκολα να βασιστεις σε μια σχετική ανοσία με το 70% του πληθυσμού εμβολιασμενο. Αν κ νομίζω το παιχνθδι αυτό έληξε μέχρι να τελειώσει ο Αύγουστος ή κ ο Σεπτέμβρης, να αρχίσουν τα κρπυσματα σε χώρους εργασίας κ συναντήσεις, κ να θορυβηθεί ο κόσμος..
Κοίτα, η απογοήτευση ήρθε με delta, προσαρμόστηκε φανταστικά ο ιός. Μιλάμε για φοβερή εξελικτική του επιτυχία. Μας πηδηξε γενικώς αυτό (λόγω αυξησης μεταδοτικοτητας και ταχυτητας αναπαραγωγής του στο κυτταρο).
Όμως.. Από τη στιγμή που η σοβαρή νοσηση σε ανοσοποιημενους ειναι τοσο χαμηλή, όλα καλά. Ήπια νόσος σημαίνει γενικά και λιγότερες μεταδόσεις. Μια μετάδοση μπορεί να σου κανει clusters κ να διαλυσει επιδημιολογική εικόνα. Έχει τεράστια σημασία αυτο.
Όλα καλά. Ακόμα. Όταν σκάσει στέλεχος, πουθα παρακαμπτει τελείως ανοσία, τότε θα έχουμε προβλημα.
Κ όσο κυκλοφορεί, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες. Τικ τακ..

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #754 στις: Ιούλιος 31, 2021, 05:48:34 μμ »
https://athens.indymedia.org/media/upload/2021/07/28/covid_19_007digital-1.pdf

Ένα ελαφρύ καλοκαιρινό ανάγνωσμα για τα διαλείμματα ανάμεσα στις βουτιές  :) , πίσω από το χαρακτηριστικό λεξιλόγιο της ιστοστελίδας κρύβεται κτγμ μία από τις καλύτερες αναλύσεις της κατάστασης που ζούμε.

Καλό καλοκαίρι, μακάρι ο Σεπτέμβρης να μας βρει υγιείς, ήρεμους και με ανοιχτά σχολεία!
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #755 στις: Ιούλιος 31, 2021, 06:13:08 μμ »
Πηγαμε παιδιατρο προχθες, αυτήν την κουβέντα είχαμε. Ανησυχώ για μικρή. Μου είπε ότι με μίσους ανεμβολιαστους Ελλάδα,θα κολλήσει κ να το παρω αποφαση. Από εμάς, πολυ δυσκολο (λόγω εμβολιασμού, ηλικίας, κατάστασης υγείας καλής κ προσεκτικης συμπεριφοράς). Αλλά από οπουδήποτε άλλου. "Θα πρέπει να την βάλεις σε γυάλα. Μην τη βαλεις", μου είπε (οκ, τα νήπια σπάνια νοήσουν σοβαρά, αλλά το άγχος του γονιός δεν τιθασευεται ευκολα)

Ναι κι η παιδίατρος των ανιψιών μου ακριβώς το ίδιο είπε. Τα παιδιά όπου υπάρχει κυκλοφορία, στο σχολείο θα κολλήσουν.

Η υπουργαρα πάντως είπε ότι θα κοιτάξουν να μην κλείνουν τμήματα με το πρώτο κρουσμα. Υποθέτω ότι με τα σελφ τεστ της Κυριακής, δεν θα θεωρούνται στενή επαφή όσοι έκαναν μάθημα την Παρασκευή. Δεν ξέρω πώς το φαντάζονται γενικώς. Η αλήθεια είναι ότι η καραντίνα είναι δυσλειτουργική αφού ειδικά στα αστικά κέντρα μπορεί όλη τη χρόνια να μπει 3-4 φορές το τμήμα σε καραντίνα, πράγμα που δημιουργεί θέματα ανισοτήτων και μέσα στο σχολείο. Αλλά ούτε έχει λογική να είναι δυο τρία παιδιά αρρωστα κ τα άλλα σχολείο, οι μισοί γονείς δεν θα τα στείλουν από φόβο, γενικώς ένα μπάχαλο. Ήθελα να ξερα στις χώρες που πέρσι τα έκλεισαν ελάχιστα ή καθολου, πώς την πάλεψαν με όλα αυτά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.