*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 164901 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #854 στις: Αύγουστος 05, 2021, 01:27:28 μμ »
Το εμβόλιο μια χαρά δουλευει. Τα πρωτοκολλα κλεισίματος θα είναι πολυ πιο αυστηρά, δλδ δεν θα κλείνει καθόλου ευκολα τμήμα, ακριβώς επειδή το εμβόλιο δουλευει. Οι εμβολιασμενοι δεν μπαίνουν καραντίνα. Το παιχνίδι θα αλλάξει μόνο αν βλέπουμε πολλα κ σοβαρά κρουσματα στα παιδια.

Ενταξει το δεν θα κλείνει εύκολα τμήμα δν είναι απλό. Νομίζω απλώς ότι αν κάνουν τα παιδιά τεστ Κυριακή όπως πέρσι, δεν θα θεωρείται επαφή ότι ήταν μαζί την Παρασκευή, ενώ αν για άλλο λόγο βρεθεί μεσοβδόμαδα θα κλείνει. Κάποια τετοια πατέντα φαντάζομαι. Βέβαια ποιος θα στελνει το παιδί σε τμήμα με κρουσμα; τα μισά ίσως λείπουν. Γενικώς μπάχαλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:10 »

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #855 στις: Αύγουστος 05, 2021, 01:31:11 μμ »
Το εμβόλιο μια χαρά δουλευει. Τα πρωτοκολλα κλεισίματος θα είναι πολυ πιο αυστηρά, δλδ δεν θα κλείνει καθόλου ευκολα τμήμα, ακριβώς επειδή το εμβόλιο δουλευει. Οι εμβολιασμενοι δεν μπαίνουν καραντίνα. Το παιχνίδι θα αλλάξει μόνο αν βλέπουμε πολλα κ σοβαρά κρουσματα στα παιδια.

Οι εμβολιασμένοι ίσως κακώς δεν έμπαιναν καραντίνα. Εάν η μετάλλαξη είναι πολύ πιο μεταδοτική ίσως οι οδηγίες αλλάξουν, όπως άλλαξαν οι οδηγίες και περί μάσκας από τον cdc. Επίσης, όπως σωστά λέει ο Έσπερος, δεν ξέρω πόσοι γονείς θα στέλνουν τα παιδιά τους με διαπιστωμένο κρούσμα στο τμήμα. Ίδωμεν.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #856 στις: Αύγουστος 05, 2021, 01:40:05 μμ »
Ίσως ζητήσουν κάποια τεστ για εμβολιασμένους για αποφυγή καραντίνας. Γιατί είναι το μόνο κίνητρο ουσιαστικά που έμεινε, το μόνο προνόμιο, για τον εμβολιασμενο. Είναι βαρύ, εμένα προσωπικά θα μου κακοφανεί παρα πολύ, και είναι και άλλο ένα καρφί στο φέρετρο της προσπάθειας για μαζικό εμβολιασμό. Πιστεύω ότι χίλιες φορές ένα μικρό ρίσκο να ξεφύγει ένας ανεμβολιαστος φορέας, αν είναι αυτό το κίνητρο να δώσει ώθηση στο να εμβολιαστούν περισσότερα άτομα, που είναι το ζητούμενο…

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #857 στις: Αύγουστος 05, 2021, 01:40:10 μμ »
Η νικουλα ειπε πάντως πως δεν θα κλείνει τμήμα με ένα κρουσμα. Αν οι γονείς εμβολιασμενοι, μπορεί κ να τα στέλνουν.
Οι εμβολιασμενοι στον χώρο εργασίας, κάνουν τεστ 3-5 μέρες μετά την επαφή, αλλά ως τότε πανε κανονικά στην εργασία τους, συμφωνα με τις νέες οδηγίες  cdc.
Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτή, η νίκη ντε, θα κάνει τα παντα για να καταστήσει το κλείσιμο τμήματος παρα πολυ δυσκολο.
Για να δουμε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:10 »

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #858 στις: Αύγουστος 05, 2021, 01:49:04 μμ »
Ότι θα επιχειρήσει να δυσκολέψει το κλείσιμο με κάθε τρόπο το θεωρώ κι εγώ βέβαιο. Το ίδιο ίσχυσε και πέρσι στην αρχή. Μετά η πραγματικότητα επέβαλε άλλους όρους.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #859 στις: Αύγουστος 05, 2021, 01:59:41 μμ »
Ότι θα επιχειρήσει να δυσκολέψει το κλείσιμο με κάθε τρόπο το θεωρώ κι εγώ βέβαιο. Το ίδιο ίσχυσε και πέρσι στην αρχή. Μετά η πραγματικότητα επέβαλε άλλους όρους.

Σίγουρα. Όμως έτσι όπως τα λέει ουσιαστικά δεν αφήνει περιθωρια, σου λέει αν θες εμβολιασμού εσυ κ το παιδί σου….

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #860 στις: Αύγουστος 05, 2021, 03:34:35 μμ »
Η νικουλα ειπε πάντως πως δεν θα κλείνει τμήμα με ένα κρουσμα. Αν οι γονείς εμβολιασμενοι, μπορεί κ να τα στέλνουν.
Οι εμβολιασμενοι στον χώρο εργασίας, κάνουν τεστ 3-5 μέρες μετά την επαφή, αλλά ως τότε πανε κανονικά στην εργασία τους, συμφωνα με τις νέες οδηγίες  cdc.
Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτή, η νίκη ντε, θα κάνει τα παντα για να καταστήσει το κλείσιμο τμήματος παρα πολυ δυσκολο.
Για να δουμε..

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Εμείς όλοι στην οικογένεια έχουμε φυσική ανοσία από νόσηση αλλά εξακολουθούμε να προσέχουμε γενικότερα τη συμπεριφορά μας και τις επαφές μας ενώ φοράμε ακόμα Ν95 σε εσωτερικούς χώρους. Το ίδιο βλέπω και από υπεύθυνα άτομα που έχουν εμβολιαστεί. (Υπάρχουν και άτομα που εμβολιάστηκαν και με την 1η κιόλας δόση σταμάτησαν κάθε μέτρο προστασίας, γι’ αυτό τονίζω ότι μιλάω για υπεύθυνα άτομα.)
Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά αλλά σκέψου, θα τα έστελνες σε τμήμα σχολείου με κρούσματα και χωρίς κανένα μέτρο ακόμα και αν ήσασταν όλοι στο σπίτι εμβολιασμένοι;

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #861 στις: Αύγουστος 05, 2021, 03:44:03 μμ »
Σίγουρα. Όμως έτσι όπως τα λέει ουσιαστικά δεν αφήνει περιθωρια, σου λέει αν θες εμβολιασμού εσυ κ το παιδί σου….

Αυτό λέει. Επειδή κι αν εμβολιαστούν οι άνθρωποι, παίρνει τουλάχιστον ενάμιση μήνα η ανοσία κι επειδή σε όλους δεν είναι ίδια τα επίπεδά της, άμα αρχίσουν να φρακάρουν τα νοσοκομεία, η πραγματικότητα θα υποχρεώσει σε άλλες επιλογές. Και πάλι αυτή είναι η εκτίμησή μου.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #862 στις: Αύγουστος 05, 2021, 03:55:45 μμ »
Δηλαδή κάθε εβδομάδα 40 ευρώ;

Εγώ ούτε να μου δίνανε 40 τη βδομάδα δεν θα προτιμούσα να κάνω 2 φορές τη βδομάδα rapid αντί για εμβόλιο.
Εσείς σκέφτεστε να τα δίνετε κιόλας;    :)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #863 στις: Αύγουστος 05, 2021, 03:57:35 μμ »
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Εμείς όλοι στην οικογένεια έχουμε φυσική ανοσία από νόσηση αλλά εξακολουθούμε να προσέχουμε γενικότερα τη συμπεριφορά μας και τις επαφές μας ενώ φοράμε ακόμα Ν95 σε εσωτερικούς χώρους. Το ίδιο βλέπω και από υπεύθυνα άτομα που έχουν εμβολιαστεί. (Υπάρχουν και άτομα που εμβολιάστηκαν και με την 1η κιόλας δόση σταμάτησαν κάθε μέτρο προστασίας, γι’ αυτό τονίζω ότι μιλάω για υπεύθυνα άτομα.)
Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά αλλά σκέψου, θα τα έστελνες σε τμήμα σχολείου με κρούσματα και χωρίς κανένα μέτρο ακόμα και αν ήσασταν όλοι στο σπίτι εμβολιασμένοι;
Εγώ έχω νήπιο που θα παει πρωτη φορα παιδικο. Δε θα τη στείλω με κρουσμα. Ξέρω όμως κόσμο υπευθυνο κι εμβολιασμενο που έχει δηλώσει πως θα στέλνει τα παιδιά του γιατι δεν γίνεται να συνεχίσει ετσι η ζωή. Γι αυτό κ εμβολιαστηκαν, για να μπορουν να μπουν σε μια κανονικότητα, έστω κ με όρους πανδημιας. Αυτη ειναι η οπτική τους.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #864 στις: Αύγουστος 05, 2021, 04:09:09 μμ »
Εγώ έχω νήπιο που θα παει πρωτη φορα παιδικο. Δε θα τη στείλω με κρουσμα. Ξέρω όμως κόσμο υπευθυνο κι εμβολιασμενο που έχει δηλώσει πως θα στέλνει τα παιδιά του γιατι δεν γίνεται να συνεχίσει ετσι η ζωή. Γι αυτό κ εμβολιαστηκαν, για να μπορουν να μπουν σε μια κανονικότητα, έστω κ με όρους πανδημιας. Αυτη ειναι η οπτική τους.

Όλοι θέλουμε να συνεχίσουμε τη ζωή μας όπως ήταν πριν... αλλά άλλο τι θέλουμε και άλλο τι είναι εφικτό.
Εγώ προσωπικά φοβάμαι ότι θα ζήσουμε μια από τα ίδια και αυτό το χειμώνα, ελπίζω να κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #865 στις: Αύγουστος 05, 2021, 04:18:25 μμ »
Στο δημοτικό και στο νηπιαγωγείο έχεις επιλογή να παραμείνει για κἀποιες μέρες το παιδί στο σπίτι αν υπάρχει κρούσμα στην τάξη. Στο γυμνάσιο και στο λύκειο όμως τί γίνεται. Με ένα παιδί στο λύκειο και 2 στο γυμνάσιο δεν έχω και πολλές επιλογές. Θα πάνε σχολείο όσο το τμήμα τους είναι ανοιχτό. Εμείς είμαστε εμβολιασμένοι πλήρως από το Μάιο, τέλος Αυγούστου τελειώνει και η μεγάλη μου κόρη με το εμβόλιό της. Εντωμεταξύ, και για όλο το επόμενο διάστημα μάσκα ακόμη και σε εξωτερικούς χώρους, αποφυγή επισκέψεων και περιορισμό της κοινωνικής μας ζωής. Προφανώς και θα θέλαμε να ήταν όλα φυσιολογικά, να μπορούμε να ζήσουμε όπως πριν 2 χρόνια, όμως τουλάχιστον για το επόμενο εξάμηνο δε βλέπω να αλλάζει και κάτι σημαντικά. Και ειλικρινά σας μιλώ, αντί να αρχίσω τις γκρίνιες για τη ζωή που στερούμαστε προτιμώ να είμαι ευγνώμων που ο άντρας μου βγήκε από το νοσοκομείο μετά από νοσηλεία 10 ημερών γλιτώνοντας τη διασωλήνωση στο παρά 1' και χωρίς σημαντικά προβλήματα. Ο long covid όμως που ακούμε ισχύει και το ζούμε στο σπίτι μας με προβλήματα μνήμης/συγκέντωσης και τις γνωστικές μας λειτουργίες να μην έχουν επανέλθει πλήρως από τα Χριστούγεννα που νοσήσαμε και οι δύο. Γι' αυτό και θα συνεχίσουμε να προσέχουμε. Επειδή την εναλλακτική την έχω αντιμετωπίσει και δε θέλω να το ζήσω ξανά ούτε να γίνω άθελά μου υπεύθυνη για να κολλήσω κάποιον άλλο.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #866 στις: Αύγουστος 05, 2021, 04:44:57 μμ »
Στις περιοχές που η διασπορά είναι μεγάλη, αστικά κέντρα δλδ κ δήμους με πολλά κρούσματα, οι γονείς το αποδέχονται ότι θα συμβεί, αν ήταν να κρατάνε το παιδί σπίτι αυτό θα κινδύνευε να γίνει όλο τον χρόνο, οπότε όντως πέρα από νήπια κ παιδικούς, δν είναι ρεαλιστικό να μην τα στέλνουν, ίσως την πρώτη φορά αλλά αν επαναληφθεί θα καταλάβουν ότι πρακτικά δν γίνεται. Στην επαρχία που μπορεί να περάσουν μήνες χωρίς κρουσμα σε σχολείο, με το πρώτο έρχεται πανικός. Κι εγω πάντως που εύχομαι να μην πηγαιμέ σχολείο φέτος, δεν έχω την άνεση να μην τον στέλνω με κρουσμα γιατί είναι η πρώτη χρόνια, θα κολλήσει το οτιδήποτε, θα τον κρατάω όταν είναι άρρωστος, δν θα έχω άλλα περιθωρια ούτε από θέμα δίκης μας δουλειάς ούτε βέβαια για την προσαρμογή. Αν όμως έλεγαν ότι λίγη συνθηκών το προνήπιο να γίνει προαιρετικό, που πιστεύω ότι θα έπρεπε να το κάνουν, θα το σκεφτόμουν σοβαρα να μην τον έστελνα καθολου….

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #867 στις: Αύγουστος 05, 2021, 05:00:38 μμ »
Στις περιοχές που η διασπορά είναι μεγάλη, αστικά κέντρα δλδ κ δήμους με πολλά κρούσματα, οι γονείς το αποδέχονται ότι θα συμβεί, αν ήταν να κρατάνε το παιδί σπίτι αυτό θα κινδύνευε να γίνει όλο τον χρόνο, οπότε όντως πέρα από νήπια κ παιδικούς, δν είναι ρεαλιστικό να μην τα στέλνουν, ίσως την πρώτη φορά αλλά αν επαναληφθεί θα καταλάβουν ότι πρακτικά δν γίνεται. Στην επαρχία που μπορεί να περάσουν μήνες χωρίς κρουσμα σε σχολείο, με το πρώτο έρχεται πανικός. Κι εγω πάντως που εύχομαι να μην πηγαιμέ σχολείο φέτος, δεν έχω την άνεση να μην τον στέλνω με κρουσμα γιατί είναι η πρώτη χρόνια, θα κολλήσει το οτιδήποτε, θα τον κρατάω όταν είναι άρρωστος, δν θα έχω άλλα περιθωρια ούτε από θέμα δίκης μας δουλειάς ούτε βέβαια για την προσαρμογή. Αν όμως έλεγαν ότι λίγη συνθηκών το προνήπιο να γίνει προαιρετικό, που πιστεύω ότι θα έπρεπε να το κάνουν, θα το σκεφτόμουν σοβαρα να μην τον έστελνα καθολου….
Εσπερε κ εγώ προβληματιστηκα για την μικρή, αλλά δε γίνεται να την κρατησω άλλο μέσα. Πρέπει να αλληλεπιδρα με παιδακια πια. Ο παιδιατρος ειναι υπέρ, όποτε θα παει κ απλώς θα τρέμει το φυλλοκαρδι μου μην νοσησει σοβαρά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.