*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 167234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1274 στις: Αύγουστος 15, 2021, 04:35:30 μμ »
Αυτό ακριβώς που λες. Είναι μια γραμμή αμυνας και ελπίζουν όσοι το έκαναν ότι θα τους προστατέψει. Και μακάρι όντως να αποδειχθεί αυτό, χωρίς παράπλευρες απώλειες(ή έστω ελάχιστες αφού δεν γίνεται να εκμηδενιστουν). Όμως παρουσιάζουν το συγκεκριμένο εμβόλιο ως τη μία και μοναδική λύση. Το θεοποιουν. Και αντίστοιχα δίνουν το ελεύθερο σε όσους το έχουν κάνει να "συμπεριφερονται και ως θεοί" ενώ στους υπόλοιπους σαν να μην τους αξίζει η ζωή αυτή και τους την κάνουν δυσκολότερη μέχρι να πέσουν. Σαν να είναι κάστρα. Δεν ξέρω ρε παιδιά. Και μόνο του αυτό ως πραγματικότητα με κάνει να διστάζω ακόμα περισσότερο. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε.
Η πιεση που ασκείται αυτή τη στιγμή στον ανεμβολιαστο πληθυσμο, πολιτική, κοινωνική, είναι τρομακτική. Είναι απόλυτα λογικο, αυτός που απλώς διστάζει, να γίνεται και καχύποπτος και αντιδραστικος.
Οι άνθρωποι που απλώς διστάζουν, χρειάζονται ηρεμία και ψυχραιμία, για να δουν τι θα κάνουν. Γιατί δέχονται και άλλη πιεση, από τον ίδιο τον ιό (λίγοι οι άνθρωποι που τον υποτιμούν πιστευω). Οι τραμπουκισμοί κι οι απειλές, δεν βοηθούν αυτους τους ανθρώπους κι ουτως η αλλως ειναι καταδικαστέες τέτοιες πρακτικες.
Το μόνο που με ενοχλεί/εξοργίζει/τρομάζει, είναι η μπουρδολογία. Η ψευδοεπιστημη βρήκε πολυ προσφορο έδαφος στην πανδημια. Κάποιοι πονηροί την εργαλειοποιησαν ( κι από τις 2 πλευρες). Εγκληματικό γιατί το εμβόλιο, ναι μεν δεν είναι πανακεια, αλλά είναι το βασικό όπλο. Συνδυαστικά παντα με αλλά μετρα στη δυσκολη φάση που είμαστε,θα δώσει πολυ καλά αποτελέσματα.
Εγώ θα ήθελα μόνο ο καθένας να δει τα αληθινά νουμερα/δεδομένα κ να αποφασίσει. Κ ας αποφασίσει να μην το κάνει. Αλλά με πληρη συνείδηση κ αφου έχει μελετήσει τα δεδομένα. Τις πιθανοτητες δλδ. Αν η απόφαση η σχετική είναι απόρροια τέτοιας διαδικασίας, πως να μη γίνει σεβαστή? (Οκ εδώ κάποιος θα πει δεν είναι μόνο ατομική επιλογή, έχεις κ ευθυνη κοινωνική. Συμφωνώ, αλλά νομίζω ο καθένας πρωτιστως αποφασίζει για τον εαυτό του, είναι η ανθρώπινη φυση νομίζω,γι αυτό και δεν το προτασσω ως επιχείρημα).
Όποτε ναι Ίριδα, σε καταλαβαίνω..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2021, 04:37:31 μμ από Jarvis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:49:14 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1275 στις: Αύγουστος 15, 2021, 04:53:09 μμ »
Εγω πάλι δεν καταλαβαίνω. Κατανοώ πς ένα σημείο τις ανησυχίες, από κει και πέρα όμως, την έχουμε δει την
εναλλακτική. Από τον
Μάρτιο του 2020 ζούμε σε μια δυστοπία με σύντομες καλοκαιρινές ανάπαυλας που πληρώνουμε ακριβά. Είδαμε να καταρρέουν και ισχυρά συστήματα υγείας, οπότε το επιχείρημα περισσότερες ΜΕΘ (για να αρρωσταίνουν περισσότεροι κ να πεθαίνουν περισσότεροι), δεν στέκει. Είδαμε τις συνέπειες της στέρησης της εκπαίδευσης κ της κοινωνικοποίησης στα παιδθα μας, είδαμε οικογένειες να στερούνται ο ένας τον άλλον, ασθενείς στα νοσοκομεία κ ηλικιωμένους σε γηροκομεία χωρίς συντροφιά, είδαμε τετράχρονα να παίζουν έξω φορώντας μάσκα, κι αυτά τα λίγα που λέω είναι όσα βιώσαμε εμείς ου δεν άγγιξε ο ιός το άμεσο περιβάλλον μας. Δεν είναι δυνατόν να διαμαρτύρεται για την ποιότητα ζωής ο ανεμβολιαστος, όταν έχουμε το όπλο για να το ξεπεράσουμε όλο αυτό. Δεν μπορώ να το δεχτω, έχοντας ζήσει αυτήν την εναλλακτική. Και δεν μοορω να δεχτω πώς ελαφρά τη καρδία επιλέγει κάποιος να συνεχιστεί αυτή η δυστοπια.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1276 στις: Αύγουστος 15, 2021, 05:06:36 μμ »
Δεν σημαίνει κάτι αυτό διότι σε ένα σημαντικό ποσοστό εμβολιασμένων (περίπου 5 με 12% ανάλογα με το εμβόλιο) ο εμβολιασμός αποτυγχάνει. Δεν αναπτύσσουν καθόλου ή επαρκώς αντισώματα.
όχι φίλε μου, αυτό που λες δεν ισχύει!! Αν ήταν έτσι όπως το λες θα έβαζαν τους εμβολιασμένους να κάνουν τεστ αντισωμάτων. Οι σωτήρες που θέλουν να μας σώσουν συνιστούν να μην το κάνουν γιατί δεν προσφέρει τίποτα. Συμπέρασμα; Απλά κάνε το εμβόλιο γιατί σου το λέμε εμείς!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1277 στις: Αύγουστος 15, 2021, 05:18:09 μμ »
Εγω πάλι δεν καταλαβαίνω. Κατανοώ πς ένα σημείο τις ανησυχίες, από κει και πέρα όμως, την έχουμε δει την
εναλλακτική. Από τον
Μάρτιο του 2020 ζούμε σε μια δυστοπία με σύντομες καλοκαιρινές ανάπαυλας που πληρώνουμε ακριβά. Είδαμε να καταρρέουν και ισχυρά συστήματα υγείας, οπότε το επιχείρημα περισσότερες ΜΕΘ (για να αρρωσταίνουν περισσότεροι κ να πεθαίνουν περισσότεροι), δεν στέκει. Είδαμε τις συνέπειες της στέρησης της εκπαίδευσης κ της κοινωνικοποίησης στα παιδθα μας, είδαμε οικογένειες να στερούνται ο ένας τον άλλον, ασθενείς στα νοσοκομεία κ ηλικιωμένους σε γηροκομεία χωρίς συντροφιά, είδαμε τετράχρονα να παίζουν έξω φορώντας μάσκα, κι αυτά τα λίγα που λέω είναι όσα βιώσαμε εμείς ου δεν άγγιξε ο ιός το άμεσο περιβάλλον μας. Δεν είναι δυνατόν να διαμαρτύρεται για την ποιότητα ζωής ο ανεμβολιαστος, όταν έχουμε το όπλο για να το ξεπεράσουμε όλο αυτό. Δεν μπορώ να το δεχτω, έχοντας ζήσει αυτήν την εναλλακτική. Και δεν μοορω να δεχτω πώς ελαφρά τη καρδία επιλέγει κάποιος να συνεχιστεί αυτή η δυστοπια.
Δε θα σου πάρουμε την άδεια για να διαμαρτυρηθούμε..
Το μυαλό σου ταυτίζει το εμβόλιο με το υπερόπλο που θα λύσει το πρόβλημα..
Δικαίωμά σου και δικαίωμα μας να έχουμε άλλο τρόπο σκέψης..
Και ναι.... οι εξελίξεις ΔΕΝ σε δικαιώνουν..
Ας λέει ο Καπραβέλος να μη θεοποιούμε τους εμβολιασμένους..
Εσύ προσκυνάς το θεό εμβόλιο..
Εσύ δε μπορείς να δεχτείς αυτά που λέμε.. εγώ δε μπορώ ν ανεχτώ τους αρρωστοφοβικούς..
Σου συστήνω το σχετικό link σε προηγούμενη ανάρτησή μου..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:49:14 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1278 στις: Αύγουστος 15, 2021, 05:25:42 μμ »
Κοιτα να δεις, εγω προσωπικά φοβάμαι λίγο παραπάνω λόγω ευπαθούς συζύγου κ λόγω νησιού, από κρι κ πέρα στο ενδεχόμενο νοσησης με φοβίζουν περισσότερο κ άλλα πράγματα όπως η καραντίνα που θα αναγκάζω το παιδί να μείνει σπίτι, το να χρειαστεί να φύγει Αθήνα ο ένας μας κ οι άλλοι να είμαστε μακριά κ χωρίς κανέναν άνθρωπο να φέρει ένα πιάτο φαι, και διαφορα τετοια πιο πρακτικά ζητήματα. Αλλά φυσικά δεν με ενθουσιάζει και η ιδέα να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μιυ με αφύσικους περιορισμούς για μια ασθένεια που προφανώς και δεν σκοτώνει τους πάντες. Δεχτήκαμε τα λοκνταουν αρχικά πιστεύοντας ότι θα ξεριζώσουμε τον ιό, αποδείχτηκε μάταιο ειδικά για μπανανίες που ζητιανεύουν από τους τουρίστες. Στη συνέχεια τα ξανά δεχτήκαμε για να περιμένουμε το εμβόλιο. Μετά ήρθε το εμβόλιο αλλά οι μισοί δεν το θέλουν. Άρα ξανά μέσα τον χειμώνα και με χειρότερη μετάλλαξη. Ε ενταξει μην τα θέλετε κι όλα δικά σας. Σκέτη διαμαρτυρία για τα δικαιώματα ΣΑΣ και το σώμα ΣΑΣ και τα πιστεύω ΣΑΣ και κατά τ άλλα, ας καταπατηθούν τα συνταγματικά δικαιώματα όλων των Ελλήνων για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Και μετά κατασκευάζετε κ έναν φανταστικό εχθρό κ θεωρείτε ότι σας αντιμετωπίζουμε σαν υποδεέστερα όντα κ δν ξέρω κι εγω τι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1279 στις: Αύγουστος 15, 2021, 05:36:29 μμ »
Αγαπητή Έσπερος
Διάβασε το link που σου είπα..
Θα σε βοηθήσει..
Φιλικά πάντα..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1280 στις: Αύγουστος 15, 2021, 05:47:43 μμ »
Εγω πάλι δεν καταλαβαίνω. Κατανοώ πς ένα σημείο τις ανησυχίες, από κει και πέρα όμως, την έχουμε δει την
εναλλακτική. Από τον
Μάρτιο του 2020 ζούμε σε μια δυστοπία με σύντομες καλοκαιρινές ανάπαυλας που πληρώνουμε ακριβά. Είδαμε να καταρρέουν και ισχυρά συστήματα υγείας, οπότε το επιχείρημα περισσότερες ΜΕΘ (για να αρρωσταίνουν περισσότεροι κ να πεθαίνουν περισσότεροι), δεν στέκει. Είδαμε τις συνέπειες της στέρησης της εκπαίδευσης κ της κοινωνικοποίησης στα παιδθα μας, είδαμε οικογένειες να στερούνται ο ένας τον άλλον, ασθενείς στα νοσοκομεία κ ηλικιωμένους σε γηροκομεία χωρίς συντροφιά, είδαμε τετράχρονα να παίζουν έξω φορώντας μάσκα, κι αυτά τα λίγα που λέω είναι όσα βιώσαμε εμείς ου δεν άγγιξε ο ιός το άμεσο περιβάλλον μας. Δεν είναι δυνατόν να διαμαρτύρεται για την ποιότητα ζωής ο ανεμβολιαστος, όταν έχουμε το όπλο για να το ξεπεράσουμε όλο αυτό. Δεν μπορώ να το δεχτω, έχοντας ζήσει αυτήν την εναλλακτική. Και δεν μοορω να δεχτω πώς ελαφρά τη καρδία επιλέγει κάποιος να συνεχιστεί αυτή η δυστοπια.
Ο ιός δεν μπορεί πλέον να εξαλειφθεί εντελώς, that ship has sailed. Ακόμα και αν εμβολιαστεί το 100% των ενηλίκων αύριο, ο ιός θα κάνει πάρτυ στα σχολεία ανάμεσα στα ανεμβολίαστα παιδιά. Άρα πάλι μάσκες, πάλι καραντίνες. Και όταν κυκλοφορεί ο ιός, κυκλοφορεί και σε εμβολιασμένους γιατί το ποσοστό προστασίας δεν είναι 100%...
Ή η λύση που προτείνεις είναι υποχρωτικός εμβολιασμός σε όλα τα παιδιά, νήπια και βρέφη; Πιστεύεις ότι και αυτό θα είναι αρκετό για να επιστρέψουμε στην κανονικότητα;
Μα αν ο ιός κυκλοφορεί σε άλλες χώρες σε δισεκατομμύρια ανθρώπους πάλι θα δημιουργήσει πρόβλημα και εδώ. Μια νέα μετάλλαξη, λίγο η ανοσία που φθίνει με τον χρόνο ... Δεν μπορείς να δεις ότι η λύση δεν μπορεί να έρθει από τον εμβολιασμό και μόνο;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1281 στις: Αύγουστος 15, 2021, 05:48:55 μμ »
Αγαπητή Έσπερος
Διάβασε το link που σου είπα..
Θα σε βοηθήσει..
Φιλικά πάντα..

Την αρρωστοφοβία λες; Καμία σχέση. Κι αν δεν ήταν ευπαθής ομάδα ο άντρας μου, πραγματικά το τελευταιό που θα με ένοιαζε ήταν το αν θα αρρώσταινα. ΠΡώτα απ όλα με απασχολεί να λήξουν ΟΛα τα περιοριστικά μέτρα. ΔΛΔ όχι μάσκες, όχι περιορισμοί στα σχολεία, όχι καραντίνες, όχι περιορισμός δραστηριοτήτων. Και θεωρώ αυτονόητο ότι για να λήξουν αυτά, ο καθένας κάνει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ περνάει από το χέρι του για να μην κολλήσει έτσι ώστε να μην δημιουργήσει μια νέα αλυσίδα μετάδοσης που θα διαιωνίσει το πρόβλημα. Τόσο απλά. Επομένως, από τη στιγμή που δεν έχει βρεθεί τρόπος να σπάνε οι αλυσίδες μετάδοσης ακόμα και με το πιο σουρεαλ πολύμηνο αυταρχικό και άνευ ουσίας λοκντάουν του κόσμου, κι επειδή για τη σωστή χρήση της σωστής μάσκας δεν έχουν πειστεί όλοι, αν δεν μου προσφέρει κάποιος μια σοβαρή, εφαρμόσιμη εναλλακτική, θα εξακολουθήσω να θεωρώ το εμβόλιο τη μοναδική λύση. Εσύ αν καταλαβαίνω, δεν φοβάσαι τον ιό, δεν έχω καταλάβει αν φοβάσαι το εμβόλιο ή απλώς δεν γουστάρεις την επιβολή, αλλά από τη στιγμή που δεν φοβάσαι, δεν σε απασχολούν τα περιοριστικά μέτρα, υποθέτω γιατί βρίσκεις τρόπους να τα παρακάμπτεις. Οπότε πολύ εύκολα σχολιάζεις όποιον δεν θέλει άλλο λοκντάουν.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1282 στις: Αύγουστος 15, 2021, 05:56:59 μμ »
Έχω στοκ χαρτί υγείας. Πληροφορίες ινμποξ. Fall is coming...

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1283 στις: Αύγουστος 15, 2021, 06:02:17 μμ »
Εσύ αν καταλαβαίνω, δεν φοβάσαι τον ιό, δεν έχω καταλάβει αν φοβάσαι το εμβόλιο ή απλώς δεν γουστάρεις την επιβολή, αλλά από τη στιγμή που δεν φοβάσαι, δεν σε απασχολούν τα περιοριστικά μέτρα, υποθέτω γιατί βρίσκεις τρόπους να τα παρακάμπτεις. Οπότε πολύ εύκολα σχολιάζεις όποιον δεν θέλει άλλο λοκντάουν.

ad hominem και ξερό ψωμί

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1284 στις: Αύγουστος 15, 2021, 06:07:32 μμ »
Συνάδερφοι, ευχαριστώ που παραθέσατε το άρθρο της ανεκδιήγητης... Αλήθεια, τι έχει σπουδάσει η κυρία και έχει τέτοιο μένος κατά των εκπαιδευτικών; Όσο για τα παιδιά της, πάω στοίχημα ότι πάνε σε δημόσιο σχολείο της γειτονιάς.
Να σκεφτεί αυτή η κυρία και όσους κινδυνεύουν αν κάνουν το εμβόλιο. Γυναίκες με θρομβοφιλία ή αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο... >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1285 στις: Αύγουστος 15, 2021, 06:08:36 μμ »
Έχω στοκ χαρτί υγείας. Πληροφορίες ινμποξ. Fall is coming...

Μην ανησυχείς, δεν θα χρειαστεί το χαρτί υγείας. Οι σούπερ ντούπερ επιστήμονες της χώρας μας έχουν εφεύρει νέο τύπο λοκντάουν που κατεβάζει τα κρούσματα άμεσα, σε λιγότερο από μία εβδομάδα.
Κρούσματα στο Θεό; Διασπορά ταβάνι; 3-4 μέρες απαγόρευση της κυκλοφορίας μετά τις 1.00 και απαγόρευση της μουσικής και ο ιός φεύγει σε λιγότερο από μία εβδομάδα! Απλά και νοικοκυρεμένα!

Ε ρε πάλι εμείς θα φέρουμε την επιστήμη και τον πολιτισμό στους άχρηστους του πλανήτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2021, 06:11:06 μμ από μυωπία »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1286 στις: Αύγουστος 15, 2021, 06:12:20 μμ »
Ο ιός δεν μπορεί πλέον να εξαλειφθεί εντελώς, that ship has sailed. Ακόμα και αν εμβολιαστεί το 100% των ενηλίκων αύριο, ο ιός θα κάνει πάρτυ στα σχολεία ανάμεσα στα ανεμβολίαστα παιδιά. Άρα πάλι μάσκες, πάλι καραντίνες. Και όταν κυκλοφορεί ο ιός, κυκλοφορεί και σε εμβολιασμένους γιατί το ποσοστό προστασίας δεν είναι 100%...
Ή η λύση που προτείνεις είναι υποχρωτικός εμβολιασμός σε όλα τα παιδιά, νήπια και βρέφη; Πιστεύεις ότι και αυτό θα είναι αρκετό για να επιστρέψουμε στην κανονικότητα;
Μα αν ο ιός κυκλοφορεί σε άλλες χώρες σε δισεκατομμύρια ανθρώπους πάλι θα δημιουργήσει πρόβλημα και εδώ. Μια νέα μετάλλαξη, λίγο η ανοσία που φθίνει με τον χρόνο ... Δεν μπορείς να δεις ότι η λύση δεν μπορεί να έρθει από τον εμβολιασμό και μόνο;
Εξάλειψη όχι δε γίνεται πια. Στόχος να παψει να είναι πανδημικος κ να γίνει απλά ενδημικος. Με πολυ υψηλό ποσοστο εμβολιασμού θα το πετυχεις αυτό. Δεν θα φτάνει κ στα παιδια ο ιός. Οι μεταδόσεις θα μειωθουν απίστευτα, μεταλλάξεις δεν θα δημιουργούνται.Να κυκλοφορεί ελεγχόμενα σε ανοσοποιημενο πληθυσμο, it s ok.
Τώρα το άλλο που θίγεις, είναι πολυ σοβαρό κι έχεις απόλυτο δίκιο. Δε γίνεται στην Αφρική πχ να έχει εμβολιαστει το 1% (κάπου εκεί, αν θυμάμαι καλά). Δεν κάνουμε δουλειά έτσι, επιδημιολογικα εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1287 στις: Αύγουστος 15, 2021, 06:30:11 μμ »
Εσύ αν καταλαβαίνω, δεν φοβάσαι τον ιό, δεν έχω καταλάβει αν φοβάσαι το εμβόλιο ή απλώς δεν γουστάρεις την επιβολή, αλλά από τη στιγμή που δεν φοβάσαι, δεν σε απασχολούν τα περιοριστικά μέτρα, υποθέτω γιατί βρίσκεις τρόπους να τα παρακάμπτεις. Οπότε πολύ εύκολα σχολιάζεις όποιον δεν θέλει άλλο λοκντάουν.
;D ;D ;D ;D
Μα να πέσεις σε όλα έξω;;;αναμενόμενο..
Υγ έχω γράψει την άποψη μου.. δεν είσαι υποχρεωμένη ούτε να την διαβάσεις ούτε να τη θυμάσαι.. και δεν ενδιαφέρει να την επαναλάβω..
Θα επαναλάβω μόνο ότι έχω γράψει πολλές φορές γιατί το πιστεύω βαθιά:
Όλο αυτό κάποτε θα τελειώσει.. το θέμα είναι να μη μας μείνουν κουσούρια..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.