*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 166830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1806 στις: Αύγουστος 24, 2021, 01:46:13 μμ »
Δηλαδή αν έχουμε βήχα και ενόχληση δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε σε κέντρα υγείας?

Μια ωραία αγωγή περί διάκρισης πολιτών και αποκλεισμού τους από το σύστημα υγείας έχει βάση άραγε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:09:02 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1807 στις: Αύγουστος 24, 2021, 01:53:06 μμ »
To CDC αποτελείται από επιστήμονες, γιατρους κι ερευνητές. Οι οδηγίες για την αλλαγή μασκας, βασίστηκαν στην ευρεία κυκλοφορία του στελέχους delta, το οποίο έχει αυξημένη μεταδοτικοτητα (χαμηλό μολυσματικο κατώφλι στη συγκέντρωση ιου κ ταυτόχρονα αυξημένη ταχύτητα αντιγραφης του ιου). Αυτά δεν ίσχυαν με το alpha. Ξέρεις πως τα βρήκαν όλα αυτά?
Με μελέτες, κανονικές, με data (αν κάποιος έχει τόση επιμονή να τις ζητά, μπορεί κ να τις βρει) . Δεν άλλαξαν την οδηγία έτσι χωρίς λόγο. Προφανώς. Ακολουθουν νουμερα, κάνουν αναλυσεις κλπ, βγάζουν οδηγίες ΒΑΣΕΙ αυτων. Αυτή είναι η δουλειά τους. Η δουλειά των άλλων είναι να τους ακουν.
Το να αγνοεί κάποιος αρχές υγείας παγκοσμιες, επειδή νομίζει ότι οι επιστήμονες εκεί είναι όλοι πιόνια του συστήματος, είναι αλαζονικό κι επικίνδυνο.
«Μα ποιο είναι το cdc!» «Ξέρεις ποιος είμαι εγώ;»
Σε θαυμάζω που ακόμη προσπαθείς να ξεδιαλύνεις το χάος που έχει επικρατήσει στο μυαλό κάποιων! Πραγματικά έχω παραδώσει προσωπικά.
Το να προτιμάς να κολλήσεις αυτόν τον ιό με τις τόσες παρενέργειες σε τόσους ανθρώπους από το να προστατευτείς κάνοντας το εμβόλιο, φανερώνει ελλειμματική σκέψη, απώλεια λογικής. Δεν έχει να κάνει με την υποχρεωτικότητα, αλλά με την λογική. Η οποία περιπατεί σε λιβάδια ανθηρά για κάποιους. Αψηφούν τον ιό, ακούνε τον ένα, τον Μοντανιέ αντί για το σύνολο της επιστημονικής κοινότητας και τις δημόσιες και παγκόσμιες ιατρικές κοινότητες. Στη «λογική» ότι δεν ξέρουν αυτοί, είναι πουλημένοι, είναι επιτήδειο με σκοπό την υποδούλωση του ανθρώπου.
Φυσικά νοιαζόμαστε για κάθε άνθρωπο, επομένως για να μην κινδυνεύετε όντας ανεμβολίαστοι, κλειστείτε μέσα. Και εσείς και τα τέκνα σας. Σε δυο τρία χρόνια που θα λήξει η πανδημία μπορείτε να βγείτε από το καβούκι σας. Ως τότε όμως μείνετε κλεισμένοι, για να μην υποφέρετε! Καλώς το κράτος σας αποκλείει λοιπόν από διάφορες δραστηριότητες. Είναι δική σας η επιλογή. Όταν αντιστέκεσαι στην πραγματικότητα, έρχεται και σε πλακώνει. Εύχομαι να μη θρηνήσουμε μερικούς από εσάς. Γιατί άλλο αποκλεισμένος, άλλο νεκρός!

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1808 στις: Αύγουστος 24, 2021, 01:54:40 μμ »
Κατάλαβε κανείς τι θα γίνει με ανεμβολίαστους συναδέλφους σε δυσπρόσιτα, όπου δεν έχουν ούτε φαρμακείο? Επίσης πολλοί φαρμακοποιοί αρνούνται και δικαίως, να κάνουν τα τεστ αυτοί.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1809 στις: Αύγουστος 24, 2021, 02:03:38 μμ »
Πάντως στο τέλος γράφει: this EUA κλπ
EUA σημαίνει άδεια χρήσης έκτακτης ανάγκης..
Μήπως πρόκειται για παράταση της άδειας χρήσης έκτακτης ανάγκης και όχι όπως παρουσιάστηκε;
Πραγματική απορία μου..
Εδώ είναι η ανακοίνωση για την πλήρη έγκριση σε άτομα 15 ετών και πάνω.
https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-first-covid-19-vaccine
Επίσης είναι σε ισχύ η άδεια έκτακτης ανάγκης για 12-15 ετών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:09:02 »

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1810 στις: Αύγουστος 24, 2021, 02:15:49 μμ »
Αναρωτιέμαι...Αν είμαι ανεμβολίαστος και παρουσιάζω δύο φορές τη βδομάδα συμπτώματα;
Στο μυαλό μου ήσουνα.

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1811 στις: Αύγουστος 24, 2021, 02:16:59 μμ »
Κατάλαβε κανείς τι θα γίνει με ανεμβολίαστους συναδέλφους σε δυσπρόσιτα, όπου δεν έχουν ούτε φαρμακείο? Επίσης πολλοί φαρμακοποιοί αρνούνται και δικαίως, να κάνουν τα τεστ αυτοί.

Υπάρχει αγροτικός γιατρός που έχει ράπιντ. Και τα σελφ έρχονται με το πλοίο ανά εβδομάδα. Αθλιότητες.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1812 στις: Αύγουστος 24, 2021, 02:39:56 μμ »
Αναρωτιέμαι...Αν είμαι ανεμβολίαστος και παρουσιάζω δύο φορές τη βδομάδα συμπτώματα;

Λογικά, όπως δεν μπορείς να κάνεις εξετάσεις αίματος όσες φορές θέλεις μέσα σε ένα χρόνο, θα υπάρχει και ένα πλαφόν και για τα τεστ. Δεν νομίζω να μπορεί κανένας να κάνει σε μόνιμη βαση δύο κάθε εβδομάδα.


......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1813 στις: Αύγουστος 24, 2021, 02:47:11 μμ »
Άσχετο, αλλά για να διευκολύνω τη συζήτηση..
Το δοκιμασμένο (και φαντάζομαι αποδεκτό από όλα τα μέλη του φόρουμ εδώ) εμβόλιο MMR έχει μεταξύ άλλων μια σπάνια παρενέργεια: 1 στα 1.000.000 παιδιά που εμβολιάζονται θα εμφανίσει εγκεφαλίτιδα. Αν δεν εμβολιαστεί βέβαια, η στατιστική αλλάζει σε 2.000 στα 1.000.000, συν όποιους άλλους κινδύνους μέχρι και θάνατο.
Προφανώς κάνουμε όλοι στα παιδιά μας το MMR (πλην κάποιων εγκληματιών-"γονέων" που το αρνούνται σε διάφορες χώρες, όπως γενικά τα εμβόλια), σωστά;

( Ενδεικτική πηγή:  https://virus.com.gr/emvolio-ilaras-pii-ine-i-pragmatiki-kindyni/  )
Μπορείς να κοιτάς στα μάτια τους γονείς αυτών των παιδιών που μετά από εμβολιασμό έπαθαν εγκεφαλίτιδα ή ότι άλλο (γιατί δεν είναι μόνο η εγκεφαλίτιδα) ή και τα ίδια τα παιδιά αν ζουν και όπως ζουν ; 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1814 στις: Αύγουστος 24, 2021, 02:53:45 μμ »
Μια ωραία αγωγή περί διάκρισης πολιτών και αποκλεισμού τους από το σύστημα υγείας έχει βάση άραγε;

Συγγνώμη, στα ΚΥ έκαναν ποτέ τεστ άνευ συμπτωμάτων; Εγω με συμπτώματα κ τονίζοντας ότο είμαι εκπαιδευτικός, παρακαλούσα ένα 24ωρο γθα μοριακό (πριν γενικεύσουν τα ραπιντ) και έκαναν όταν πήρα κ είπα ότι ήταν οδηγία εοδυ (όντως ήταν). Και μέχρι πρότινος αν ένας ευσυνείδητος πολίτης ήθελε έλεγχο για κάποιον λόγο, έπρεπε να πληρώσει πολλά. Τώρα μας έπιασε η κάψα για την πρόσβαση; τόσο καιρό που ήταν απρόσιτα για όλους;

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1815 στις: Αύγουστος 24, 2021, 02:55:23 μμ »
Μπορείς να κοιτάς στα μάτια τους γονείς αυτών των παιδιών που μετά από εμβολιασμό έπαθαν εγκεφαλίτιδα ή ότι άλλο (γιατί δεν είναι μόνο η εγκεφαλίτιδα) ή και τα ίδια τα παιδιά αν ζουν και όπως ζουν ; 

Συγγνώμη, αλλά αυτή είναι θέση ξεκάθαρα ενάντια των εμβολίων.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1816 στις: Αύγουστος 24, 2021, 02:58:45 μμ »
Συγγνώμη, στα ΚΥ έκαναν ποτέ τεστ άνευ συμπτωμάτων; Εγω με συμπτώματα κ τονίζοντας ότο είμαι εκπαιδευτικός, παρακαλούσα ένα 24ωρο γθα μοριακό (πριν γενικεύσουν τα ραπιντ) και έκαναν όταν πήρα κ είπα ότι ήταν οδηγία εοδυ (όντως ήταν). Και μέχρι πρότινος αν ένας ευσυνείδητος πολίτης ήθελε έλεγχο για κάποιον λόγο, έπρεπε να πληρώσει πολλά. Τώρα μας έπιασε η κάψα για την πρόσβαση; τόσο καιρό που ήταν απρόσιτα για όλους;

Απρόσιτα ; Τα ραπιντ του εοδυ πόσους μήνες υπάρχουν;Προσωπικά θα πηγαίνω δύο φορές τη βδομάδα σε κέντρο υγείας,θα επικαλούμαιβσυμπτώματα, που όντως έχω, και αν θέλουν ας μου αρνηθούν έλεγχο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1817 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:03:02 μμ »
Απρόσιτα ; Τα ραπιντ του εοδυ πόσους μήνες υπάρχουν;Προσωπικά θα πηγαίνω δύο φορές τη βδομάδα σε κέντρο υγείας,θα επικαλούμαιβσυμπτώματα, που όντως έχω, και αν θέλουν ας μου αρνηθούν έλεγχο.

Πέρσι Οκτώβριο με ακατέβατο πυρετό παρακαλούσα για τεστ ένα 24ωρο, κ στο νησί μας κανένα ιδιωτικό δεν έκανε μοριακό ή ραπιντ. Και επαφές επαφών που ήθελαν να σιγουρεύουν γιατί δεν δικαιούνταν καραντίνα, δεν τους έκαναν τεστ. Μετά υπήρξε μια μεγάλη προμήθεια ραπιντ αλλά γενικα δεν ήταν η φάση ότι άνευ λόγου πας να ελεγχθεις, μόνο στα κλιμάκια γινόταν αυτό. Οι γονείς όσο λειτουργούσαν τα σχολεία έχετε ιδέα τι έχουν δώσει σε εργαστήρια για τα παιδιά τους;

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1818 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:11:26 μμ »
Προσωπικά πιστεύω ότι αν ήθελαν πράγματι να περιορίσουν τη διασπορά στην σχολική κοινότητα, θα έπρεπε να ελέγχονται σε εβδομαδιαία βάση οι μαθητές με rapid test, αφού στη συντριπτική πλειοψηφία των κρουσμάτων, τα παιδιά κολλάνε μεταξύ τους, είτε εκτός σχολείου είτε εντός. Ούτε αποστάσεις κρατάνε μεταξύ τους, ούτε τη μάσκα φορούν (σωστά) τα περισσότερα στα διαλείμματα ή σε άλλες δραστηριότητες. Θα μπορούσαν να έρχονται στα σχολεία συνεργεία του ΕΟΔΥ ή των τοπικών κέντρων υγείας και με συναίνεση των γονέων να γίνονται τεστ στα παιδιά, χωρίς επιβάρυνση οικονομική, καθώς και στους εμβολιασμένους συναδέρφους, που επίσης μεταδίδουν τον ιό. Οι ανεμβολίαστοι ας κάναμε έξω, όπως τώρα, δύο ράπιντ την εβδομάδα, για να περάσει και το ζητούμενο μήνυμα περί προνομίων στους εμβολιασμένους. Για να μη σχολιάσω τα 27άρια τμήματα στη Β'θμια, τα οποία καλά κρατούν.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1819 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:14:51 μμ »
Μπορείς να κοιτάς στα μάτια τους γονείς αυτών των παιδιών που μετά από εμβολιασμό έπαθαν εγκεφαλίτιδα ή ότι άλλο (γιατί δεν είναι μόνο η εγκεφαλίτιδα) ή και τα ίδια τα παιδιά αν ζουν και όπως ζουν ;

Μπορείς να κοιτάς στα μάτια ένα παιδί που πεθαίνει από ιλαρά τον 21ο αιώνα επειδή οι ανεγκέφαλοι γονείς του αρνήθηκαν να του κάνουν το εμβόλιο όταν έπρεπε;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.156 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.