*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 167232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1820 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:16:39 μμ »
Προσωπικά πιστεύω ότι αν ήθελαν πράγματι να περιορίσουν τη διασπορά στην σχολική κοινότητα, θα έπρεπε να ελέγχονται σε εβδομαδιαία βάση οι μαθητές με rapid test, αφού στη συντριπτική πλειοψηφία των κρουσμάτων, τα παιδιά κολλάνε μεταξύ τους, είτε εκτός σχολείου είτε εντός. Ούτε αποστάσεις κρατάνε μεταξύ τους, ούτε τη μάσκα φορούν (σωστά) τα περισσότερα στα διαλείμματα ή σε άλλες δραστηριότητες. Θα μπορούσαν να έρχονται στα σχολεία συνεργεία του ΕΟΔΥ ή των τοπικών κέντρων υγείας και με συναίνεση των γονέων να γίνονται τεστ στα παιδιά, χωρίς επιβάρυνση οικονομική, καθώς και στους εμβολιασμένους συναδέρφους, που επίσης μεταδίδουν τον ιό. Οι ανεμβολίαστοι ας κάναμε έξω, όπως τώρα, δύο ράπιντ την εβδομάδα, για να περάσει και το ζητούμενο μήνυμα περί προνομίων στους εμβολιασμένους. Για να μη σχολιάσω τα 27άρια τμήματα στη Β'θμια, τα οποία καλά κρατούν.

Εννοειται εργαστηριακό τεστ στα παιδθα. Θα ήθελα όμως να ξέρω, έτσι κι ερχόταν συνεργείο στα σχολεία, πόσες διαμαρτυρίες γονέων θα υπήρχαν. Και πόσοι αντιεμβολιαστες από εδώ θα επικροτούσαν φωναχοντασ για την επιβολή ιατρικών πράξεων σε ανήλικους. Στο σχολείο μας έφεραν χαρτι κάποιοι γονείς ότι δεν επιτρέπουν διενέργεια ιατρικών πράξεων στο παιδί τους, από κάποιον δικηγόρο που το διακινούσε, χωρθς φυσικά να έχει τεθεί τέτοιο θέμα. να μην πούμε κ τον πανικό ότι τα θετικά παιδιά θα απομονώνονται σε δομές. Δεν υπάρχει ελπίδα, και όλα σωστά να γίνονταν, κάποιοι θα αντιδρούσαν. τώρα έχουμε την φοβερή πρωτοτυπία και να γίνονται σχεδον όλα λάθος κ να θεωρούν κάποιοι σωστή αντίδραση το να κάνουν το δικό τους λάθος για να μην «υποκύψουν» στο μόνο σωστό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:01 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1821 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:18:19 μμ »
Συνάδελφοι από πέρσι μέχρι φέτος έχουν αλλάξει πολλά.. και στο θέμα των τεστ και στις δυνατότητες να κάνει κάποιος.. από κει και πέρα τα μέτρα συνολικά κρινόμενα είναι ανεπαρκέστατα επιεικώς... διχάζουν, προκαλούν, δεν επιλύουν προβλήματα.. και θα φανεί στην πράξη.. όσον αφορά κάποιους «συναδέλφους» που ούτε λίγο ούτε πολύ μας εύχονται καλό κατεύδιο.. να μη ξεχνούν ότι όσα φέρνει η ώρα δε τα φέρνει ο χρόνος.. και κυρίως ότι όποιος σπέρνει ανέμους θερίζει θύελλες..
Υγ 1 καλή τύχη σε όλους θα τη χρειαστούμε..
Υγ 2 φυσικά και θα πάω στα δωρεάν αν έχω πονόλαιμο.. όπως και οι εμβολιασμένοι συμπολίτες μου..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1822 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:19:19 μμ »
Μπορείς να κοιτάς στα μάτια ένα παιδί που πεθαίνει από ιλαρά τον 21ο αιώνα επειδή οι ανεγκέφαλοι γονείς του αρνήθηκαν να του κάνουν το εμβόλιο όταν έπρεπε;
Τι σχέση έχει η ιλαρά με τον κορονοιό?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1823 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:20:33 μμ »
Μπορείς να κοιτάς στα μάτια ένα παιδί που πεθαίνει από ιλαρά τον 21ο αιώνα επειδή οι ανεγκέφαλοι γονείς του αρνήθηκαν να του κάνουν το εμβόλιο όταν έπρεπε;
Όχι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:01 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1824 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:21:03 μμ »
Τι σχέση έχει η ιλαρά με τον κορονοιό?

Σχολίασα μία απάντηση σε προηγούμενο μήνυμά μου. Ανέτρεξε για να καταλάβεις.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1825 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:30:50 μμ »
Απλά τα πράγματα.Δεν τους ενδιαφέρει η διασπορά του ιού,τους ενδιαφέρει να πιάσουν το επιπλέον 1.000.000 εμβολιασμούς με τα εκβιαστικά μέτρα που ανακοίνωσαν σήμερα. Στα σχολεία θα γίνει πάρτι με τα αστεία μέτρα που πήραν. Οι ανεμβολιαστοι θα γνωρίζουν τουλάχιστον αν είναι θετικοί ή όχι . Οι υπόλοιποι;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2021, 03:34:31 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1826 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:32:50 μμ »
Πέρσι Οκτώβριο με ακατέβατο πυρετό παρακαλούσα για τεστ ένα 24ωρο, κ στο νησί μας κανένα ιδιωτικό δεν έκανε μοριακό ή ραπιντ. Και επαφές επαφών που ήθελαν να σιγουρεύουν γιατί δεν δικαιούνταν καραντίνα, δεν τους έκαναν τεστ. Μετά υπήρξε μια μεγάλη προμήθεια ραπιντ αλλά γενικα δεν ήταν η φάση ότι άνευ λόγου πας να ελεγχθεις, μόνο στα κλιμάκια γινόταν αυτό. Οι γονείς όσο λειτουργούσαν τα σχολεία έχετε ιδέα τι έχουν δώσει σε εργαστήρια για τα παιδιά τους;

Αρκετές φορές αυτά που γράφεις νιώθω ότι συμβαίνουν σε άλλη χώρα.Δεν ειρωνεύομαι ,απλά έτσι νιώθω.

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1827 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:33:03 μμ »
Εννοειται εργαστηριακό τεστ στα παιδθα. Θα ήθελα όμως να ξέρω, έτσι κι ερχόταν συνεργείο στα σχολεία, πόσες διαμαρτυρίες γονέων θα υπήρχαν. Και πόσοι αντιεμβολιαστες από εδώ θα επικροτούσαν φωναχοντασ για την επιβολή ιατρικών πράξεων σε ανήλικους. Στο σχολείο μας έφεραν χαρτι κάποιοι γονείς ότι δεν επιτρέπουν διενέργεια ιατρικών πράξεων στο παιδί τους, από κάποιον δικηγόρο που το διακινούσε, χωρθς φυσικά να έχει τεθεί τέτοιο θέμα. να μην πούμε κ τον πανικό ότι τα θετικά παιδιά θα απομονώνονται σε δομές. Δεν υπάρχει ελπίδα, και όλα σωστά να γίνονταν, κάποιοι θα αντιδρούσαν. τώρα έχουμε την φοβερή πρωτοτυπία και να γίνονται σχεδον όλα λάθος κ να θεωρούν κάποιοι σωστή αντίδραση το να κάνουν το δικό τους λάθος για να μην «υποκύψουν» στο μόνο σωστό.
Στο σχολείο που είμαι εγώ, μόνο ένας γονέας προσκόμισε τέτοιο χαρτί για τα σελφ τεστ.
Εάν ήταν από την αρχή σαφές, ότι για να εισέλθεις στο χώρο του σχολείου πρέπει να κάνεις εργαστηριακό έλεγχο, για την ασφάλεια των παιδιών και των οικογενειών τους, δεν νομίζω ότι θα υπήρχαν ιδιαίτερες αντιδράσεις. 'Αλλωστε, λιγότερη ταλαιπωρία θα ήταν για την οικογένεια συνεργείο στο σχολείο, παρά να τρέχουν οι γονείς να παίρνουν τα τεστ στα φαρμακεία, να τα κάνουν στα παιδιά (όσοι τα κάνουν) και να τα δηλώνουν μετά. Και θα γινόταν σωστά και η δειγματοληψία και το αποτέλεσμα θα ήταν έγκαιρο.
Τώρα για το "μόνο σωστό", αυτό θα το δείξει ο χρόνος. Αυτό που είναι φάρμακο για τον έναν, μπορεί να είναι φαρμάκι για τον άλλον. Ο καθένας, ανάλογα με το ιατρικό ιστορικό του, τη γνώμη του γιατρού του, τις συνθήκες διαβίωσής του κ.λπ. κάνει αυτό που κρίνει καλύτερο για τον εαυτό του, όπως και σε κάθε ασθένεια. Δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο, για να υπάρχει ένα μόνο σωστό. 

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1828 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:37:30 μμ »
Συγγνώμη, αλλά αυτή είναι θέση ξεκάθαρα ενάντια των εμβολίων.
Ήθελα μόνο να πω στη Landau: όταν μλιάμε με νούμερα, ας θυμόμαστε ότι μιλάμε για ανθρώπους. 

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1829 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:41:00 μμ »
Ποτέ δεν μου αρνήθηκαν rapid στο ταπεινό ψαροχώρι που εργαζόμουν. Και συμφωνώ με τα δωρεάν rapid σε μαθητές και εκπαιδευτικούς έξω από τα σχολεία. Και θέλω να καταθέσω μια προσωπική μαρτυρία σχετική με covid. Η ξαδέρφη μου θα κάνει την πρώτη δόση της. Την είχε προγραμματίσει για αύριο. Ρώτησε τον παθολόγο της αν πρέπει να κάνει κάποια εξέταση πριν και της είπε ΌΧΙ. Είσαι νέα, πήγαινε άφοβα. Ευτυχώς όμως δεν πείστηκε και καθότι φοβιτσιάρα σαν κι εμένα πήγε κι έκανε μια γενική αίματος. Τα λευκά της λοιπόν είναι στα ύψη. Για άγνωστο λόγο...πήραμε στο Νοσοκομείο, μιλήσαμε με την υπεύθυνη του εμβολιαστικού κέντρου και μας είπε προς τιμήν της πως σε άνθρωπο με τόσα ανεβασμένα λευκά και πονόλαιμο εμβόλιο δεν κάνει. Έκανε τεστ στον ΕΟΔΥ και είναι αρνητικό. Ρωτώ λοιπόν...γιατί κάποιοι γιατροί συστήνουν "τράβα άφοβα?". Δεν το θεωρείτε επιπόλαιο??????

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1830 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:41:50 μμ »
Κάποιοι εδώ μέσα ούτε ποσοστά να έπαιρναν από τα εμβόλια. Μπαίνω να διαβάσω κάτι διαφορετικό και πέφτω πάνω στην Παγώνη και τον Βασιλακόπουλο.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1831 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:43:14 μμ »
Ήθελα μόνο να πω στη Landau: όταν μλιάμε με νούμερα, ας θυμόμαστε ότι μιλάμε για ανθρώπους. 

Να διορθώσω.. στον Landau  :)

Από την άλλη, το μήνυμά μου εκείνο είχε να κάνει με το θέμα των εμβολίων γενικότερα και ότι όλα έχουν παρενέργειες, ορισμένα μάλιστα κάποιες πολύ σπάνιες αλλά επικίνδυνες. Αλλά το κέρδος είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από το τυχόν ρίσκο, οπότε δεν θα έπρεπε καν να το σκεφτεί κανείς. Εννοείται ότι ούτε θέλει να είναι κανείς η σπάνια αυτή εξαίρεση, δεν θα ήθελα καν να φανταστώ να μου συμβεί κάτι τέτοιο. Αλλά η επιλογή μου είναι να μην πάω ενάντια στη στατιστική και στη λογική.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1832 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:44:18 μμ »
Ποτέ δεν μου αρνήθηκαν rapid στο ταπεινό ψαροχώρι που εργαζόμουν. Και συμφωνώ με τα δωρεάν rapid σε μαθητές και εκπαιδευτικούς έξω από τα σχολεία. Και θέλω να καταθέσω μια προσωπική μαρτυρία σχετική με covid. Η ξαδέρφη μου θα κάνει την πρώτη δόση της. Την είχε προγραμματίσει για αύριο. Ρώτησε τον παθολόγο της αν πρέπει να κάνει κάποια εξέταση πριν και της είπε ΌΧΙ. Είσαι νέα, πήγαινε άφοβα. Ευτυχώς όμως δεν πείστηκε και καθότι φοβιτσιάρα σαν κι εμένα πήγε κι έκανε μια γενική αίματος. Τα λευκά της λοιπόν είναι στα ύψη. Για άγνωστο λόγο...πήραμε στο Νοσοκομείο, μιλήσαμε με την υπεύθυνη του εμβολιαστικού κέντρου και μας είπε προς τιμήν της πως σε άνθρωπο με τόσα ανεβασμένα λευκά και πονόλαιμο εμβόλιο δεν κάνει. Έκανε τεστ στον ΕΟΔΥ και είναι αρνητικό. Ρωτώ λοιπόν...γιατί κάποιοι γιατροί συστήνουν "τράβα άφοβα?". Δεν το θεωρείτε επιπόλαιο??????
Κάτσε,δεν κατάλαβα.. Είπε στο γιατρό της οτι είχε πονόλαιμο και της είπε να μην περιμένει?

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1833 στις: Αύγουστος 24, 2021, 03:46:53 μμ »
Αρκετές φορές αυτά που γράφεις νιώθω ότι συμβαίνουν σε άλλη χώρα.Δεν ειρωνεύομαι ,απλά έτσι νιώθω.
Ε δεν θα αναφέρω κ το μέρος που είμαι. Μεγάλο κυκλαδονήσι της κατηγορίας των 10.Ο00 κατοίκων με ελάχιστα κρούσματα, προφανώς γιατί το ΚΥ αρνείται τα τεστ. γενικα όμως τα τεστ σε δημόσια δομή δεν ήταν λύση για τον μέσο άνθρωπο κ τα ιδιωτικά κόστιζαν. δεν είδα καμία διαμαρτυρία τότε. τώρα που γίνονται σχεδον τζάμπα ενοχλούν; το πόσες εξετάσεις πληρώνουμε από την τσέπη μας που είναι αναγκαίες, δεν ενοχλεί;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.