*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022  (Αναγνώστηκε 105632 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1454
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 13, 2021, 05:41:39 μμ »
Η σχετική εγκύκλιος που βγήκε πρόσφατα αναφορικά με τα αγγλικά στο νηπιαγωγείο διευκρίνιζε ότι οι ώρες αυτές καλύπτονται με διάθεση.
Διάθεση δύο ωρών σε κάθε τμήμα. Δεν γίνεται λόγος για την τοποθέτηση. Δεν νομίζω ότι η λέξη "διάθεση" εδώ αποκλείει την δυνατότητα τοποθέτησης σε νηπιαγωγείο. Εκτός αν μου ξεφεύγει κάτι.
Georgia06 νομίζω ότι ο συλλογισμός σου υποθέτει ότι σε κάθε μόνιμο εκπαιδευτικο περισσεύουν ώρες. Προφανώς και δεν είναι έτσι αλλά ακόμη και αν ήταν οι εκπαιδευτικοί που έπρεπε να συμπληρώσουν ωράριο ήδη το έκαναν αυτό σε άλλες σχολικές μονάδες. Δεν θα τους δωθει η ώρα σε διπλανό νηπιαγωγείο ως υπερωρία. Άλλωστε η επιμόρφωση που θα γίνει υποχρεωτικά θα ήταν πολύ πιο πρακτικό να περιλαμβάνει έναν σχετικά περιορισμένο αριθμό ΠΕ06 και όχι όλους μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2021, 05:48:15 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:42 »

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 13, 2021, 05:51:48 μμ »
Αυτή η επιμόρφωση θα γίνει για όσες δουλέψουν στο νηπιαγωγείο? Ευτυχώς!!

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1454
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 13, 2021, 05:55:17 μμ »
Το ΦΕΚ λέει “Προβλέπεται, για τους παραπάνω λόγους, υποχρεω-
τική επιμόρφωση των αρμόδιων Σ.Ε.Ε. (ΠΕ06 και ΠΕ60)
καθώς και των εκπαιδευτικών Αγγλικής γλώσσας και των
Νηπιαγωγών από τον Σεπτέμβριο του 2021“
Can I skip tomorrow?

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:02:33 μμ »
Διάθεση δύο ωρών σε κάθε τμήμα. Δεν γίνεται λόγος για την τοποθέτηση. Δεν νομίζω ότι η λέξη "διάθεση" εδώ αποκλείει την δυνατότητα τοποθέτησης σε νηπιαγωγείο. Εκτός αν μου ξεφεύγει κάτι.
Georgia06 νομίζω ότι ο συλλογισμός σου υποθέτει ότι σε κάθε μόνιμο εκπαιδευτικο περισσεύουν ώρες. Προφανώς και δεν είναι έτσι αλλά ακόμη και αν ήταν οι εκπαιδευτικοί που έπρεπε να συμπληρώσουν ωράριο ήδη το έκαναν αυτό σε άλλες σχολικές μονάδες. Δεν θα τους δωθει η ώρα σε διπλανό νηπιαγωγείο ως υπερωρία. Άλλωστε η επιμόρφωση που θα γίνει υποχρεωτικά θα ήταν πολύ πιο πρακτικό να περιλαμβάνει έναν σχετικά περιορισμένο αριθμό ΠΕ06 και όχι όλους μας.

Όταν το ΦΕΚ μιλάει για διάθεση , εγώ καταλαβαίνω ότι θα γίνει με διάθεση κ όχι τοποθέτηση.Θα δείξει βέβαια στην πράξη.Στα κενά που ανεβάζουν οι διευθύνσεις για τις τοποθετήσεις των νεοδιορθστων έχουμε δει να δίνουν κενά νηπιαγωγείων για τοποθέτηση? ( Αν έχετε κάτι υπόψιν οποιος θέλει ας μας πει.
Οσο για τους μονιμους, προφανώς κ δε λέω ότι σε όλους περισσεύουν ώρες.Ουτε ότι θα δοθούν τα νηπιαγωγεία ως υπερωρία. υπερωρία .Αλλά αντί να συμπληρώνουμε με ευέλικτη κ ολοήμερο θα πάμε στο νηπιαγωγείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:42 »

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:06:12 μμ »
Θα βρεθεί λύση σε αυτό από τις Διευθύνσεις ή το Υπουργείο. Καταλαβαίνω πως στην επαρχία που όντως τα Δημοτικά της περιοχής μπορεί να μην έχουν κενά ώστε να συνδυαστούν με τα νηπιαγωγεία ίσως να είναι πιο δύσκολο αλλά και πάλι θα βρεθεί λύση. Οι μεγάλες αποστάσεις μάλλον θα παραμείνουν και ίσως να μεγαλώσουν. Σε μεγάλα αστικά κέντρα και ειδικά στην πρωτεύουσα σίγουρα είναι πιο εύκολα τα πράγματα όσον αφορά στη δημιουργία πακέτων σχολείων.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το υπουργείο μας το νοιάζει κ πολύ να βρεθούν λύσεις κ μάλιστα τέτοιες που να συμφέρουν εμάς.Εδω είχαμε τόσα κενά κ διόρισε το 1/3 ,υπάρχουν σχολεία με 16 ώρες αγγλικά που δεν έχουν καν ιδρυμένη οργανικη για να μην πω για τα 4θσια που έχουν πλέον 12 ώρες αγγλικά κ ούτε εκεί είδαμε οργανικές ,τη στιγμή μάλιστα που σε άλλες ειδικότητες έγινε σύσταση οργανικών πολύ πρόσφατα.

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:11:38 μμ »
Όπως λέει κι ο Lasid, σίγουρα το πρόγραμμα εκμάθησης Αγγλικών στα νηπιαγωγεία θα δημιουργήσει πρόσθετες ανάγκες για εκπαιδευτικούς ΠΕ06.

Σ' αυτό δεν διαφωνούμε.Απλως ,αν σε όλη τη χώρα υπάρχουν (τυχαίο νούμερο) 100 νηπιαγωγεία επί 2 ώρες το καθένα σύνολο 200 ώρες ,δεν θεωρώ ότι αυτό θα δωσει αυτομάτως 200/24 =8 περίπου θέσεις πλήρους ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:13:46 μμ »

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το υπουργείο μας το νοιάζει κ πολύ να βρεθούν λύσεις κ μάλιστα τέτοιες που να συμφέρουν εμάς.Εδω είχαμε τόσα κενά κ διόρισε το 1/3 ,υπάρχουν σχολεία με 16 ώρες αγγλικά που δεν έχουν καν ιδρυμένη οργανικη για να μην πω για τα 4θσια που έχουν πλέον 12 ώρες αγγλικά κ ούτε εκεί είδαμε οργανικές ,τη στιγμή μάλιστα που σε άλλες ειδικότητες έγινε σύσταση οργανικών πολύ πρόσφατα.
Μπορεί να μην το νοιάζει για μας αλλά δεν μπορεί στο ωρολόγιο πρόγραμμα να υπάρχει ένα μάθημα και να μη γίνεται λόγω έλλειψης εκπαιδευτικών, τουλάχιστον όχι σε μεγάλη έκταση. Δεν εννοώ να βρει λύση για μας αλλά για να υλοποιήσει αυτά που έχει εξαγγείλει. Το έγραψα και πριν, άλλο οι διορισμοί κι άλλο οι προσλήψεις αναπληρωτών. Ειδικά στην πρωτοβάθμια το ΕΣΠΑ να είναι καλά...

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:16:30 μμ »

Σ' αυτό δεν διαφωνούμε.Απλως ,αν σε όλη τη χώρα υπάρχουν (τυχαίο νούμερο) 100 νηπιαγωγεία επί 2 ώρες το καθένα σύνολο 200 ώρες ,δεν θεωρώ ότι αυτό θα δωσει αυτομάτως 200/24 =8 περίπου θέσεις πλήρους ωραρίου.
Ναι, μου το έγραψες και πριν και σε ρώτησα αν εννοείς ότι θα αφαιρεθούν οι ώρες που θα πάνε στους μόνιμους συναδέλφους. Δηλ. χονδρικά στο παράδειγμά σου 200 ώρες μείον τις ώρες που θα καλυφθούν από μόνιμους καθηγητές.

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:23:19 μμ »
Μπορεί να μην το νοιάζει για μας αλλά δεν μπορεί στο ωρολόγιο πρόγραμμα να υπάρχει ένα μάθημα και να μη γίνεται λόγω έλλειψης εκπαιδευτικών, τουλάχιστον όχι σε μεγάλη έκταση. Δεν εννοώ να βρει λύση για μας αλλά για να υλοποιήσει αυτά που έχει εξαγγείλει. Το έγραψα και πριν, άλλο οι διορισμοί κι άλλο οι προσλήψεις αναπληρωτών. Ειδικά στην πρωτοβάθμια το ΕΣΠΑ να είναι καλά...

Πως δεν μπορεί να μη γίνεται ένα μάθημα? Γίνεται κ μια χαρά, όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια με τα ολιγοθεσια δημοτικά, στα οποία δεν προβλέπεται τοποθέτηση καθηγητή αγγλικής.Οταν υπάρχει κοντά σχολείο στο οποίο μπορεί να γίνει τοποθέτηση ολα καλά.Οταν τα ολιγοθεσια είναι απομακρυσμένα το μάθημα δεν διδάσκεται.Αυτες τις λύσεις έχω δει εγώ μέχρι τώρα κ όχι να τοποθετούν καθηγητή αγγλικης σ' ένα ολιγοθεσιο για 4 πχ ώρες προκειμένου να είναι πλήρες το Ω.Π.

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:24:01 μμ »
Ναι, μου το έγραψες και πριν και σε ρώτησα αν εννοείς ότι θα αφαιρεθούν οι ώρες που θα πάνε στους μόνιμους συναδέλφους. Δηλ. χονδρικά στο παράδειγμά σου 200 ώρες μείον τις ώρες που θα καλυφθούν από μόνιμους καθηγητές.

Δεν έχω καταλάβει την ερώτηση σου .

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:41:06 μμ »

Δεν έχω καταλάβει την ερώτηση σου .
Αναφέρεις υποθετικό παράδειγμα ύπαρξης 100 νηπιαγωγείων και λες πως δεν ισχύει το 100*2=200 νέες ώρες Αγγλικών. Αυτό που ρωτάω είναι αν το λες αυτό γιατί κάποιες από αυτές τις ώρες θα τις καλύψουν οι μόνιμοι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:43:22 μμ »

Πως δεν μπορεί να μη γίνεται ένα μάθημα? Γίνεται κ μια χαρά, όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια με τα ολιγοθεσια δημοτικά, στα οποία δεν προβλέπεται τοποθέτηση καθηγητή αγγλικής.Οταν υπάρχει κοντά σχολείο στο οποίο μπορεί να γίνει τοποθέτηση ολα καλά.Οταν τα ολιγοθεσια είναι απομακρυσμένα το μάθημα δεν διδάσκεται.Αυτες τις λύσεις έχω δει εγώ μέχρι τώρα κ όχι να τοποθετούν καθηγητή αγγλικης σ' ένα ολιγοθεσιο για 4 πχ ώρες προκειμένου να είναι πλήρες το Ω.Π.
Για αυτό το λόγο έγραψα σε προηγούμενο ποστ "σε όσα σχολεία κάνουν". Το ξέρω πως αυτό γίνεται στα ολιγοθέσια σχολεία δυστυχώς.

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 13, 2021, 07:04:04 μμ »
Αναφέρεις υποθετικό παράδειγμα ύπαρξης 100 νηπιαγωγείων και λες πως δεν ισχύει το 100*2=200 νέες ώρες Αγγλικών. Αυτό που ρωτάω είναι αν το λες αυτό γιατί κάποιες από αυτές τις ώρες θα τις καλύψουν οι μόνιμοι συνάδελφοι.
 
Αυτό που είπα είναι ότι δεν ισχύει(όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ) το 200/24 = 8 νέες  θέσεις πλήρους ωραρίου όχι γιατί οι ώρες αυτές θα καλυφθούν από μόνιμους αλλά διότι οι 8 αυτές θέσεις θα δημιουργούνταν  εάν μπορούσαν οι ώρες των νηπιαγωγείων να υπολογιστούν από μόνες τους ως κενα..Τη στιγμή όμως ( όπως εγώ καταλαβαίνω από το ΦΕΚ) που οι ώρες στα νηπιαγωγεία θα καλυφθούν με διάθεση , μεσολαβεί για την ύπαρξη του κενού η προϋπόθεση της ύπαρξης σχολείου στο οποίο να γίνει τοποθέτηση.Αν τέτοιο σχολείο δεν υπάρχει οι ώρες του νηπιαγωγείου δεν δικαιολογούν από μόνες τους την πρόσληψη αναπληρωτή,ακομα κ αν μια ομάδα νηπιαγωγείων δίνει 24 ώρες .
Ότι ακριβώς γίνεται κ με τα ολιγοθεσια δημοτικά δλδ.
Αν όμως δώσει δικαίωμα τοποθέτησης σε νηπιαγωγεία με πολλά τμήματα, τότε ναι, θα υπάρχει πολύ μεγάλη αύξηση στον αριθμό προσλήψεων στον κλάδο μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2021, 07:06:46 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1454
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 13, 2021, 07:52:52 μμ »
Στα ολιγοθεσια δημοτικά μέχρι πρόσφατα δεν προβλεπόταν η διδασκαλία των αγγλικών. Τελευταία πενταετία νομίζω. Κατά τα άλλα το θέμα δεν αφορά μόνο το υπουργείο. Πολλά δημοτικά ή διευθύνσεις κοιτάζουν να μην αναστατώσουν τους δασκάλους και χρειαστεί να συμπληρώσουν ωράριο σε άλλο σχολείο και έτσι δεν δίνουν τα κενά που μας αντιστοιχούν. Πιστεύω ότι λόγω καινοτομίας και ευρωπαϊκής έγκρισης τα νηπιαγωγεία θα καλυφθούν όσο το δυνατόν πληρέστερα. Σου ξαναλέω ότι μετράς λάθος τις ώρες στα νηπιαγωγεία. Ένα νηπιαγωγείο έχει συνήθως τουλάχιστον δύο τμήματα.
Κατά τα άλλα υπάρχουν και Λύκεια που περιμένουν φιλόλογο ή φυσικό μέχρι την Άνοιξη
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161212
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.