*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022  (Αναγνώστηκε 101764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosarose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #910 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 12:46:51 μμ »
Ότι δεν θα αναγνωρίσουν τα διπλά μόρια που το διάβασες; Δεν έχω δει κάτι σχετικό.

Το υπουργείο μπορεί να έβγαλε σχετικό φεκ διπλής μοριοδότησης των δυσπρόσιτων, αλλά το ασεπ δεν αναγνωρίζει την πλασματική προϋπηρεσία ούτε για τους μόνιμους ούτε για τους αναπληρωτές. Αυτό διαβάζω. Πρέπει να βγει ειδική ρύθμιση για να αναγνωριστούν τα διπλά μόρια, που αυτό δεν έγινε τα τελευταία χρόνια και υποθέτουν ότι ούτε στο επόμενο άνοιγμα θα γίνει. Οι πιο έμπειροι συνάδελφοι ας καταθέσουν την άποψη τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:58:38 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #911 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 01:45:50 μμ »
Το υπουργείο μπορεί να έβγαλε σχετικό φεκ διπλής μοριοδότησης των δυσπρόσιτων, αλλά το ασεπ δεν αναγνωρίζει την πλασματική προϋπηρεσία ούτε για τους μόνιμους ούτε για τους αναπληρωτές. Αυτό διαβάζω. Πρέπει να βγει ειδική ρύθμιση για να αναγνωριστούν τα διπλά μόρια, που αυτό δεν έγινε τα τελευταία χρόνια και υποθέτουν ότι ούτε στο επόμενο άνοιγμα θα γίνει. Οι πιο έμπειροι συνάδελφοι ας καταθέσουν την άποψη τους.

Το ότι τι ΑΣΕΠ δεν αναγνωρίζει πλασματική προϋπηρεσία ισχύει.Γι'αυτο και στην 1ΓΕ κ 2ΓΕ αφαιρέθηκαν τα διπλά μόρια των δυσπρόσιτων.Το υπουργείο όμως λέει τώρα ότι στην επόμενη προκήρυξη θα ισχύσουν τα διπλά ( το πως θα γίνει αυτό είναι απορία για πολλούς,δεδομένων του ότι το ΑΣΕΠ αναγνωριζει μόνο πραγματική προϋπηρεσία κ δεδομένου ότι υπάρχει απόφαση ΣΤε σύμφωνα με την οποία οι πίνακες  πρέπει να είναι ενιαίοι- ή τουλάχιστον αυτή την εικόνα έχουμε κάποιοι παλιότεροι συνάδελφοι .)
Θεωρώ όμως ότι για να είπε το υπουργείο ότι θα μετρήσουν τα διπλά προφανώς κάτι έχει στο μυαλό του.
Πάντως ,ότι ρυθμίσεις είναι να βγουν σχετικά θα βγουν στην επόμενη προκήρυξη.Δεν θα μπορούσαν να βγουν τώρα ,ούτε να είχαν βγει πέρυσι, καθώς οι προσλήψεις αυτή τη στιγμή γίνονται με κλειστούς πίνακες που συντάχθηκαν βάσει των 1ΓΕ και 2ΓΕ.Δεν θα μπορούσε δλδ να γίνει παρέμβαση σε κλειστές προκηρύξεις.

Αποσυνδεδεμένος Sth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #912 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 02:07:25 μμ »
Δυστυχώς αυτό που βλέπω.. ψάχνοντας- διαβάζοντας το τι ίσχυε από την εποχή της επετηρίδας μέχρι σήμερα..κανένας δεν μπορεί να προβλέψει τίποτα για το τι θα ισχύει στο άμεσο μέλλον.. πιστεύω ότι στο επόμενο άνοιγμα των πινάκων πάλι κάτι θα αλλάξει και στο μεθεπόμενο άνοιγμα θα υπάρχει κάτι εντελώς διαφορετικό..ποιος ξέρει;

Αποσυνδεδεμένος Rosarose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #913 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 02:36:11 μμ »

Το ότι τι ΑΣΕΠ δεν αναγνωρίζει πλασματική προϋπηρεσία ισχύει.Γι'αυτο και στην 1ΓΕ κ 2ΓΕ αφαιρέθηκαν τα διπλά μόρια των δυσπρόσιτων.Το υπουργείο όμως λέει τώρα ότι στην επόμενη προκήρυξη θα ισχύσουν τα διπλά ( το πως θα γίνει αυτό είναι απορία για πολλούς,δεδομένων του ότι το ΑΣΕΠ αναγνωριζει μόνο πραγματική προϋπηρεσία κ δεδομένου ότι υπάρχει απόφαση ΣΤε σύμφωνα με την οποία οι πίνακες  πρέπει να είναι ενιαίοι- ή τουλάχιστον αυτή την εικόνα έχουμε κάποιοι παλιότεροι συνάδελφοι .)
Θεωρώ όμως ότι για να είπε το υπουργείο ότι θα μετρήσουν τα διπλά προφανώς κάτι έχει στο μυαλό του.
Πάντως ,ότι ρυθμίσεις είναι να βγουν σχετικά θα βγουν στην επόμενη προκήρυξη.Δεν θα μπορούσαν να βγουν τώρα ,ούτε να είχαν βγει πέρυσι, καθώς οι προσλήψεις αυτή τη στιγμή γίνονται με κλειστούς πίνακες που συντάχθηκαν βάσει των 1ΓΕ και 2ΓΕ.Δεν θα μπορούσε δλδ να γίνει παρέμβαση σε κλειστές προκηρύξεις.

Ναι, σ αυτό έχεις απόλυτο δίκιο συναδέλφισσα. Σε κλειστούς πίνακες δεν γίνεται να γίνει κάποια παρέμβαση. Όταν ανοίξουν οι πίνακες, θα μάθουμε τι θα γίνει. Ελπίζω αυτό που λέει τώρα το υπουργείο να ισχύσει. Δηλαδή να βρεθεί κάποιος τρόπος και να υπάρξει διπλή μοριοδότηση. Αλλά να είμαι ειλικρινής, απλά ελπίζω ολόψυχα να γίνει αυτό, γιατί σε δύο χρόνια μπορεί να μην υπάρχει Κεραμέως η να έχει αλλάξει η κυβέρνηση και η επόμενη να μην το τηρήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:58:38 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #914 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 02:56:20 μμ »
Συνάδελφος ΠΕ06 προσληφθείσα στην ΠΕ στην α' φάση δεν έχει ακόμη συμπληρώσει ωράριο, όπως κι αρκετοί άλλοι. Κάτι της ανέφεραν για ενισχυτική σαν πιθανή λύση. Μέχρι τώρα έχει τύχει να συμπληρώσει με ολοήμερο κι ευέλικτη και το βρήκε περίεργο αυτό που της είπαν. Είναι κάτι που συνηθίζεται; Εννοούν ενισχυτική διδασκαλία στα Αγγλικά; Δε μου έχει τύχει κι εμένα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #915 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 05:01:09 μμ »
Ναι, σ αυτό έχεις απόλυτο δίκιο συναδέλφισσα. Σε κλειστούς πίνακες δεν γίνεται να γίνει κάποια παρέμβαση. Όταν ανοίξουν οι πίνακες, θα μάθουμε τι θα γίνει. Ελπίζω αυτό που λέει τώρα το υπουργείο να ισχύσει. Δηλαδή να βρεθεί κάποιος τρόπος και να υπάρξει διπλή μοριοδότηση. Αλλά να είμαι ειλικρινής, απλά ελπίζω ολόψυχα να γίνει αυτό, γιατί σε δύο χρόνια μπορεί να μην υπάρχει Κεραμέως η να έχει αλλάξει η κυβέρνηση και η επόμενη να μην το τηρήσει.
Από την άλλη πλευρά όσοι έχουν δυσπροσιτα αλλά έχουν πιάσει ταβάνι στην προϋπηρεσία θα αδικηθουν πολύ εφόσον δεν είχαν την ευκαιρία να επωφεληθούν από αυτά για διορισμό.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #916 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 06:18:36 μμ »
Συνάδελφος ΠΕ06 προσληφθείσα στην ΠΕ στην α' φάση δεν έχει ακόμη συμπληρώσει ωράριο, όπως κι αρκετοί άλλοι. Κάτι της ανέφεραν για ενισχυτική σαν πιθανή λύση. Μέχρι τώρα έχει τύχει να συμπληρώσει με ολοήμερο κι ευέλικτη και το βρήκε περίεργο αυτό που της είπαν. Είναι κάτι που συνηθίζεται; Εννοούν ενισχυτική διδασκαλία στα Αγγλικά; Δε μου έχει τύχει κι εμένα.

Ναι, εννοούν ενισχυτική στα αγγλικά..Για την ακρίβεια ονομάζεται ενίσχυση γλωσσομάθειας, υπάρχει σαν δυνατότητα συμπλήρωσης ωραρίου και είναι αποδεκτή από το ΕΣΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #917 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 06:24:41 μμ »

Ναι, εννοούν ενισχυτική στα αγγλικά..Για την ακρίβεια ονομάζεται ενίσχυση γλωσσομάθειας, υπάρχει σαν δυνατότητα συμπλήρωσης ωραρίου και είναι αποδεκτή από το ΕΣΠΑ.
Ευχαριστώ! Δεν το έχω συναντήσει ποτέ στα σχολεία που ήμουν. Και πώς γίνεται πρακτικά; Πού τοποθετείται χρονικά; Μετά τη λήξη του ωρολόγιου προγράμματος;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #918 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 06:32:44 μμ »
Ναι, σ αυτό έχεις απόλυτο δίκιο συναδέλφισσα. Σε κλειστούς πίνακες δεν γίνεται να γίνει κάποια παρέμβαση. Όταν ανοίξουν οι πίνακες, θα μάθουμε τι θα γίνει. Ελπίζω αυτό που λέει τώρα το υπουργείο να ισχύσει. Δηλαδή να βρεθεί κάποιος τρόπος και να υπάρξει διπλή μοριοδότηση. Αλλά να είμαι ειλικρινής, απλά ελπίζω ολόψυχα να γίνει αυτό, γιατί σε δύο χρόνια μπορεί να μην υπάρχει Κεραμέως η να έχει αλλάξει η κυβέρνηση και η επόμενη να μην το τηρήσει.

Σε δύο χρόνια μπορεί να έχει αλλάξει όλο το σύστημα μοριοδοτησης συναδελφισσα. Γενικά , από την εμπειρία μου να σου πω ότι αυτό που ισχυει σήμερα ,μπορεί αύριο το πρωί να είναι διαφορετικο και αυτό που δεν το περιμένεις σήμερα να ισχύσει στο μέλλον.Δεν είναι μόνο τα δυσπρόσιτα. Τωρα  σου λέει Χ μόρια για το μεταπτυχιακό,μετά μπορεί να σου πει αλλα μόρια ή ότι δεν μοριοδοτειται καθόλου.Τωρα σου λέει 120 μήνες προϋπηρεσία, ενώ μεχρι πρότινος ήταν 60 οι μήνες.  Τώρα σου λέει δεν χρειάζεται επιτυχία σε γραπτό ΑΣΕΠ μετά μπορεί να σου πει ότι είναι με απαραίτητη προϋπόθεση.Αυτα αλλάζουν δυστυχώς όλη την ώρα κ κανείς δεν μπορεί να κάνει ασφαλείς προβλέψεις ή σχεδιασμό.Εσυ ,όπως και όλοι μας δλδ, κάνεις ότι μπορείς κ ότι θεωρείς καλύτερο με τα δεδομένα που ισχύουν την εκάστοτε χρονική στιγμή .

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #919 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 06:34:58 μμ »
Ευχαριστώ! Δεν το έχω συναντήσει ποτέ στα σχολεία που ήμουν. Και πώς γίνεται πρακτικά; Πού τοποθετείται χρονικά; Μετά τη λήξη του ωρολόγιου προγράμματος;

Μπορεί να γίνει είτε 13.15 -14.00 είτε σε ώρες λειτουργίας του σχολείου όπου,αν υπάρξει συνεννόηση με το δάσκαλο, παίρνεις τα παιδιά από κάποιες ώρες δευτερευόντων μαθημάτων , εκ περιτροπής ,ώστε να μη χάνουν συνέχεια το ίδιο μάθημα

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #920 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 06:57:43 μμ »

Μπορεί να γίνει είτε 13.15 -14.00 είτε σε ώρες λειτουργίας του σχολείου όπου,αν υπάρξει συνεννόηση με το δάσκαλο, παίρνεις τα παιδιά από κάποιες ώρες δευτερευόντων μαθημάτων , εκ περιτροπής ,ώστε να μη χάνουν συνέχεια το ίδιο μάθημα
Χμ, κατάλαβα. Ειλικρινά στα σχολεία όπου έχω δουλέψει δεν το έχω δει να συμβαίνει (άλλωστε μετά το τέλος του πρωινού προγράμματος  μέχρι τις 14:00 είναι η ώρα της σίτισης και δύσκολο να βόλευε). Όσο για τη δεύτερη επιλογή ακούγεται ωραίο, κάτι σαν το τμήμα ένταξης ή τις ΖΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #921 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 07:15:27 μμ »
Χμ, κατάλαβα. Ειλικρινά στα σχολεία όπου έχω δουλέψει δεν το έχω δει να συμβαίνει (άλλωστε μετά το τέλος του πρωινού προγράμματος  μέχρι τις 14:00 είναι η ώρα της σίτισης και δύσκολο να βόλευε). Όσο για τη δεύτερη επιλογή ακούγεται ωραίο, κάτι σαν το τμήμα ένταξης ή τις ΖΕΠ.

 Οι δυνατότητες είναι αυτές οι δύο.Το τι θα βολεψει είναι θέμα σχολείου και γενικότερου πλαισιου. .Μπορει πχ το παιδί να μην είναι γραμμένο στο ολοήμερο ,οπότε να μπορεί να γίνει τότε.  Η αλλιώς μέσα στο ΩΠ.Οπως ακριβώς δλδ κάνουν οι δάσκαλοι που συμπληρώνουν ωράριο με ενισχυτική.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #922 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 08:40:55 μμ »

 Οι δυνατότητες είναι αυτές οι δύο.Το τι θα βολεψει είναι θέμα σχολείου και γενικότερου πλαισιου. .Μπορει πχ το παιδί να μην είναι γραμμένο στο ολοήμερο ,οπότε να μπορεί να γίνει τότε.  Η αλλιώς μέσα στο ΩΠ.Οπως ακριβώς δλδ κάνουν οι δάσκαλοι που συμπληρώνουν ωράριο με ενισχυτική.
Και πώς επιλέγεται το παιδί στο οποίο θα παρέχεται ενισχυτική; Προτείνει το σχολείο ποιοι το χρειάζονται ή όσοι έχουν μαθησιακές; Κι αυτό γίνεται μόνο στην Πρωτοβάθμια; Τώρα θυμάμαι ότι όταν ήμουν μαθήτρια στο Γυμνάσιο υπήρχε τμήμα (γινόταν μάθημα έβδομη ώρα νομίζω) μόνο για τους μαθητές που ήταν στο τμήμα των αρχαρίων (υπήρχαν επίπεδα) ώστε να ανεβάσουν πιο γρήγορα το επίπεδό τους και να αντιμετωπιστούν οι όποιες δυσκολίες τους.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #923 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 09:48:36 μμ »
Και πώς επιλέγεται το παιδί στο οποίο θα παρέχεται ενισχυτική; Προτείνει το σχολείο ποιοι το χρειάζονται ή όσοι έχουν μαθησιακές; Κι αυτό γίνεται μόνο στην Πρωτοβάθμια; Τώρα θυμάμαι ότι όταν ήμουν μαθήτρια στο Γυμνάσιο υπήρχε τμήμα (γινόταν μάθημα έβδομη ώρα νομίζω) μόνο για τους μαθητές που ήταν στο τμήμα των αρχαρίων (υπήρχαν επίπεδα) ώστε να ανεβάσουν πιο γρήγορα το επίπεδό τους και να αντιμετωπιστούν οι όποιες δυσκολίες τους.

Εσύ θα προτείνεις τα παιδιά.Δεν χρειάζεται να έχουν μαθησιακές απαραιτητα. Θα ενημερωθούν οι γονείς κ θα πρέπει να φέρουν υπεύθυνη δήλωση ότι δέχονται να συμμετάσχει το παιδί τους στο πρόγραμμα.
Στο γυμνάσιο η ενισχυτική λειτουργεί εντελώς διαφορετικά .
Δεν γίνεται ανά σχολείο αλλά ανά ομάδα σχολείων ,τα λεγόμενα ΣΚΑΕ και είναι απογευματινές ώρες.Οι προσλήψεις εκεί γίνονται από άλλο πρόγραμμα ΕΣΠΑ που αφορά αυτό το έργο και μόνο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.