*

Αποστολέας Θέμα: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 9426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 07, 2021, 10:00:53 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θεωρώ ότι η προϋπηρεσία σε Πανεπιστήμια και ΙΕΚ (όπως και σε ΕΠΑΣ, εφόσον πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις) θα έπρεπε να μετράει σε όλους τους πίνακες αξιολόγησης, μοριοδότησης, κλπ. Ας μετράει με λιγότερα μόρια, αλλά να μετράει κάπως. Είναι εντελώς άδικο συνάδελφοι που έχουν χρόνια τέτοια υπηρεσία (και συχνά αυτοδύναμες διδασκαλίες...όσοι γνωρίζουν, κατανοούν) να παίρνουν 0, σα να μην έκαναν ποτέ τίποτα και να έπονται σε σειρές αξιολόγησης (που επηρεάζουν και μεταθέσεις) ή να μην τους αναγνωρίζεται μισθολογικά αυτή η υπηρεσία. Η Εκπαίδευση είναι ενιαία.

Οι περισσότερες διδασκαλίες στα ΙΕΚ ειναι με συμβάσεις έργου (είτε μπλοκάκι, είτε ΙΚΑ). Εναλλακτικά, όσοι άλλοι διδάσκουν είναι μόνιμοι εκπαιδευτικοί νομίζω.
καλημέρα... η εκπαίδευση είναι ενιαία... αυτο να ξέρεις φίλε μου πονάει και πονάει πολύ. οταν ο εικαστικός που δουλεψε 14 χρονια αναπληρωτης σαν εικαστικός στην πρωτοβάθμια και δεν διορίζεται σαν εικαστικός στο σπίτι του αλλά με ενα δευτερο πτυχίο που πηρε πριν 34 χρόνια (και ποτέ δεν άσκησε το επάγγελμα αυτό, ούτε δίδαξε με το πτυχίο αυτό που είναι τεχνικής εκπαίδευσης) και διορίζεται με αυτό αρκεί να βρεθεί κοντα στην οικογένεια του .. για πες μου πως μπορεί να είναι ενιαία η εκπαίδευση.. με τη μεταφορά προυπηρεσίας από κλάδο σε κλάδο που ευαγγελίσθηκε ο γαβρόγλου μιας και η εκπαίδευση είναι ενιαία.... όσο αφορά πανεπιστημια, ιεκ κτλ.... μη ξυνεις πληγές, όλοι ξερουμε πως αποκτηθηκε η προυπηρεση αυτή για τους περισσότερους (όχι όλους βέβαια), αλλά και όσο αφορά την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια τα ίδια θα σου έλεγα , και εκεί το τι έγινε..... άρα προυπηρεσία μετά από γραπτό ασεπ η μόνη νόμιμη είτε αρέσει είτε όχι... τι λένε τώρα τα λαδόχαρτα του γαβρόγλου... ο νόμος του είχε αξία όσο τα χαρτιά που τυλίγουν τα ψάρια στην ιχθυαγορά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:00:53 »

Αποσυνδεδεμένος MARYM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 07, 2021, 12:49:30 μμ »
Συνάδελφοι, λύστε μου παρακαλώ μια απορία: Από το 2020-21 η προϋπηρεσία σε δυσπρόσιτες περιοχές θα μετρά με διπλά μόρια στον επόμενο πίνακα, έτσι δεν είναι; Σε μελλοντικούς μόνιμους διορισμούς θα αφαιρεθούν τα διπλά μόρια; Κι αν ναι, δεν έχουμε πλέον έναν ενιαίο πίνακα και για μόνιμους και για αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 07, 2021, 01:24:18 μμ »
Καλημερα. Ξερετε αν στους αναπληρωτές προσμετραται μισθολογικά η προϋπηρεσία σε δημοσια υπηρεσια ως διοικητικος υπαλληλος; Ή πρεπει να ειναι συναφης (εκπαιδευτική) ;

Φυσικά! Αλλά πρέπει να προσκομίσεις ένα σωρό έγγραφα που θα σου ζητήσουν ;-)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος GEOgrapher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 07, 2021, 01:27:53 μμ »
Δέσποινα, το γεγονός ότι υπάρχει άλλη μια αδικία με τους διορισθέντες του γραπτού διαγωνισμού που δεν διορίστηκαν (και το κράτος αθέτησε την υπόσχεσή του και τους δικούς του κανόνες), δεν αναιρεί αυτό που υποστηρίζω παραπάνω. Εγώ συμφωνώ για το ότι αδικηθήκατε και με χαρά θα υποστηρίξω ως δίκαια τα αιτήματά σας.

Διαφωνώ, όμως, με τις "συντεχνιακές" λογικές που δημιουργούνται για να εκπροσωπηθούν μικροσυμφέροντα και να μπουν περισσότεροι εκπαιδευτικοί του κλάδου που ανήκει ο καθένας ή της ιδιότητας ή της σειράς του, κλπ... το οποίο, προφανώς, δεν γίνεται για εκπαιδευτικούς λόγους και δεν εμπεριέχει ψήγμα δεοντολογίας αλλά κρύβει μια σοβαρή παθογένεια. Το να κόβουμε και να ράβουμε αφηγήματα -συχνά ισοπεδωτικά- που ΘΕΛΟΥΜΕ να ακούσουμε και μας εξυπηρετούν, δεν φανερώνει σκέψη βάσει της αίσθησης και αντίληψης του δικαίου, την οποία ως εκπαιδευτικοί οφείλουμε να έχουμε. Η προϋπηρεσία ή θα μετράει ή δεν θα μετράει...  Το να λέμε "δεν θα μετράει γι' αυτούς επειδή έχουν ήδη πολλά μόρια από το διδακτορικό" είναι προβληματικό (για να το χαρακτηρίσω ευγενικά). Θεωρώ ότι η απόκτηση του διδακτορικού στην εκπαίδευση απαιτεί πολύ παραπάνω κόπο από την απόκτηση προϋπηρεσίας (όσοι γνωρίζουν, κατανοούν...). Η προϋπηρεσία, όμως, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αφορά αποκλειστικά τη Β/Βάθμια (αυτό λέω), διότι η Εκπαίδευση είναι ενιαία.

Από εκεί και πέρα αν αμφισβητεί κάποιος την προϋπηρεσία κάποιου άλλου, ας το κάνει με κατάθεση στοιχείων και προτάσεων (είτε σε ατομικό επίπεδο, είτε σε επίπεδο σωματείου/κλάδου) και όχι με λάσπη και ισοπεδωτική λογική. Και εγώ θεωρώ ότι δόθηκαν πολλά μόρια στην προϋπηρεσία (και μάλιστα μόνο από μια πηγή), ενώ δεν προσμετρήθηκε καθόλου αυτό που λέμε "επιστημονικό έργο" του καθενός (μια παθητική παρακολούθηση ενός μεγάλου επιμορφωτικού σεμιναρίου δεν είναι, φυσικά, αρκετή).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2021, 01:50:44 μμ από GEOgrapher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:00:53 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 07, 2021, 01:41:58 μμ »
Συνάδελφοι, λύστε μου παρακαλώ μια απορία: Από το 2020-21 η προϋπηρεσία σε δυσπρόσιτες περιοχές θα μετρά με διπλά μόρια στον επόμενο πίνακα, έτσι δεν είναι; Σε μελλοντικούς μόνιμους διορισμούς θα αφαιρεθούν τα διπλά μόρια; Κι αν ναι, δεν έχουμε πλέον έναν ενιαίο πίνακα και για μόνιμους και για αναπληρωτές;
Ναι, ο νόμος λέει ότι η προϋπηρεσία που αποκτάται από το 2020-2021 θα μετρά με διπλά μόρια στον επόμενο πίνακα προσλήψεων, ο οποίος όπως λες είναι ενιαίος για μόνιμους και αναπληρωτές. Δεν ξέρουμε αν τα διπλά μόρια θα αφαιρεθούν πριν ξαναγίνουν μελλοντικοί διορισμοί. Αυτό είναι κάτι που περιμένουμε με ενδιαφέρον να δούμε πώς θα εφαρμοστεί.

Αποσυνδεδεμένος MARYM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 07, 2021, 02:01:59 μμ »
Σ ευχαριστώ Lasid

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 05, 2022, 10:35:01 πμ »
Είμαι σε δυο πίνακες ΠΕ83 και ΠΕ86, αλλά έχω προυπηρεσία μόνο στον ΠΕ86 (2019 και μετά) αν διοριστώ μόνιμος ως Π83:
 
-αναγνωρίζεται αυτή η προυπηρεσία (του ΠΕ 86)  για το ΜΚ μου ως μόνιμος ΠΕ83;

Ρητορική ερώτηση για το παράλογο του νόμου, πως γίνεται να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία από ΣΔΕ ως μοριοδοτούμενη στην προκήρυξη και μετά την πρόσληψη (από την ίδια προκήρυξη) ξαφνικά να μην προσμετράται στο ΜΚ; Μόνο σε μένα φαίνεται παράλογο;;;
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος MASKA3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 05, 2022, 03:34:22 μμ »
Καλησπέρα σας συνάδελφοι και καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι στους επερχόμενους διορισμούς! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση! Πέρυσι εργάστηκα 8,5 περίπου μήνες ως τριμήνιτης και φέτος έχω αλλά 7,9 μόρια έως 23/05! Το άθροισμα βγαίνει 16,4 περίπου! Το θέμα είναι ότι επειδ ή υπήρχε προσαύξηση στους τριμηνιτες πήρα 10 μόρια την προηγούμενη χρονιά, γεγονός που αναφέρεται στον οπσυδ! Στην πρόσθεση όμως που κάνει για τα δύο έτη τα μόρια καθαρής προϋπηρεσίας τα υπολογίζει χωρίς την προσαύξηση! Δηλαδή 8,5+7,9=16,4 και όχι 10+7,9=17,9! Δηλαδή δε προσμετράει το μπόνους το περσινό! Πιστεύετε έχει γίνει κάποιο λάθος? Στην τωρινή προκήρυξη εγώ να βάλω 16 μόρια που είναι η καθαρή προϋπηρεσία ή 17 που είναι με την προσαύξηση; Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 05, 2022, 05:43:30 μμ »
Καλησπέρα σας συνάδελφοι και καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι στους επερχόμενους διορισμούς! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση! Πέρυσι εργάστηκα 8,5 περίπου μήνες ως τριμήνιτης και φέτος έχω αλλά 7,9 μόρια έως 23/05! Το άθροισμα βγαίνει 16,4 περίπου! Το θέμα είναι ότι επειδ ή υπήρχε προσαύξηση στους τριμηνιτες πήρα 10 μόρια την προηγούμενη χρονιά, γεγονός που αναφέρεται στον οπσυδ! Στην πρόσθεση όμως που κάνει για τα δύο έτη τα μόρια καθαρής προϋπηρεσίας τα υπολογίζει χωρίς την προσαύξηση! Δηλαδή 8,5+7,9=16,4 και όχι 10+7,9=17,9! Δηλαδή δε προσμετράει το μπόνους το περσινό! Πιστεύετε έχει γίνει κάποιο λάθος? Στην τωρινή προκήρυξη εγώ να βάλω 16 μόρια που είναι η καθαρή προϋπηρεσία ή 17 που είναι με την προσαύξηση; Σας ευχαριστώ πολύ.
Γι’αυτό γράφει «καθαρής».

Αποσυνδεδεμένος liziee

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 05, 2022, 05:56:25 μμ »
Καλησπέρα σας συνάδελφοι και καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι στους επερχόμενους διορισμούς! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση! Πέρυσι εργάστηκα 8,5 περίπου μήνες ως τριμήνιτης και φέτος έχω αλλά 7,9 μόρια έως 23/05! Το άθροισμα βγαίνει 16,4 περίπου! Το θέμα είναι ότι επειδ ή υπήρχε προσαύξηση στους τριμηνιτες πήρα 10 μόρια την προηγούμενη χρονιά, γεγονός που αναφέρεται στον οπσυδ! Στην πρόσθεση όμως που κάνει για τα δύο έτη τα μόρια καθαρής προϋπηρεσίας τα υπολογίζει χωρίς την προσαύξηση! Δηλαδή 8,5+7,9=16,4 και όχι 10+7,9=17,9! Δηλαδή δε προσμετράει το μπόνους το περσινό! Πιστεύετε έχει γίνει κάποιο λάθος? Στην τωρινή προκήρυξη εγώ να βάλω 16 μόρια που είναι η καθαρή προϋπηρεσία ή 17 που είναι με την προσαύξηση; Σας ευχαριστώ πολύ.

Αν δεν κάνω λάθος, κάπου έλεγε ότι δηλώνονται οι "καθαροί" μήνες προϋπηρεσίας των τριμήνων και το ΑΣΕΠ κάνει τον πολλαπλασιασμό για την προσαύξηση.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 06, 2022, 12:05:19 πμ »
Είμαι σε δυο πίνακες ΠΕ83 και ΠΕ86, αλλά έχω προυπηρεσία μόνο στον ΠΕ86 (2019 και μετά) αν διοριστώ μόνιμος ως Π83:
 
-αναγνωρίζεται αυτή η προυπηρεσία (του ΠΕ 86)  για το ΜΚ μου ως μόνιμος ΠΕ83;

Ρητορική ερώτηση για το παράλογο του νόμου, πως γίνεται να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία από ΣΔΕ ως μοριοδοτούμενη στην προκήρυξη και μετά την πρόσληψη (από την ίδια προκήρυξη) ξαφνικά να μην προσμετράται στο ΜΚ; Μόνο σε μένα φαίνεται παράλογο;;;
Η προϋπηρεσία από ΣΔΕ δεν προσμετράται για το ΜΚ;

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 06, 2022, 11:00:04 πμ »
Η προϋπηρεσία από ΣΔΕ δεν προσμετράται για το ΜΚ;

Όχι αν προέρχεται από σύμβαση έργου, όμως στην μοριοδότηση πρόσληψης λαμβάνεται υπόψη.
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 06, 2022, 05:50:38 μμ »
Όχι αν προέρχεται από σύμβαση έργου, όμως στην μοριοδότηση πρόσληψης λαμβάνεται υπόψη.
Για το ΜΚ ίσως θα μπορούσε να ψαχθεί για την περίπτωση που είναι "Σύμβαση μίσθωσης έργου με τα χαρακτηριστικά εξαρτημένης εργασίας".

Φαίνεται ότι λαμβάνεται υπόψη στην προσμέτρηση του χρόνου προϋπηρεσίας στη μείωση του διδακτικού ωραρίου των εκπαιδευτικών
ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ
Αρ.Πρωτ.Φ.361.23/12/123995/Δ1/20-12-2010/ΥΠΔΒΜΘ
ΑΔΑ: 4ΙΙ49-Ο9
https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1196-proyphresia-meiwsh-wrariou.html
....
- στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.) του άρθρου 5 του Ν.2525/1997 (Φ.Ε.Κ. 188 Α') που αντικαταστάθηκε με το αρ.2 του Ν.3687/2008(ΦΕΚ 159Α),

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοριοδοτηση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 06, 2022, 06:44:07 μμ »
Είμαι σε δυο πίνακες ΠΕ83 και ΠΕ86, αλλά έχω προυπηρεσία μόνο στον ΠΕ86 (2019 και μετά) αν διοριστώ μόνιμος ως Π83:
 
-αναγνωρίζεται αυτή η προυπηρεσία (του ΠΕ 86)  για το ΜΚ μου ως μόνιμος ΠΕ83;

Ρητορική ερώτηση για το παράλογο του νόμου, πως γίνεται να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία από ΣΔΕ ως μοριοδοτούμενη στην προκήρυξη και μετά την πρόσληψη (από την ίδια προκήρυξη) ξαφνικά να μην προσμετράται στο ΜΚ; Μόνο σε μένα φαίνεται παράλογο;;;
-αναγνωρίζεται αυτή η προυπηρεσία (του ΠΕ 86)  για το ΜΚ μου ως μόνιμος ΠΕ83;
Ναι για το ΜΚ.

Για τη μοριοδότηση στους νέους πίνακες όμως, σύμφωνα με τον νέο νόμο, η προϋπηρεσία θα προσμετρηθεί εκεί που θα προσφερθεί. Θέλει προσοχή επειδή αν διασπαστεί σε δύο ειδικότητες μπορεί να είναι πρόβλημα.
https://www.pde.gr/index.php?topic=35668.28

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.