*

Αποστολέας Θέμα: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;  (Αναγνώστηκε 5682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 07:32:08 πμ »
Σε ένα λογικό σενάριο, αυτός που συμπληρώνει πρώτος λέει ότι θα ήθελε αυτά κι αυτά. Αν μετά όμως κάτι δεν βγαίνει, το λογικό σενάριο είναι να δείξει ευελιξία, όχι να πει ότι λόγω αρχαιότητας δεν αλλάζει γνώμη. Ή αν πει κάποιος άλλος ότι θα ήθελε ένα μάθημα, να το συζητήσουν κ να το μοιραστούν. Συμπληρώνω σημαίνει ότι αν είναι κάποιος να μείνει ακάλυπτος, είναι ο τελευταίος. Όχι ότι κάνω ο,τι θέλω χωρίς να ρωτάω τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 08:29:57 πμ »
Συμπληρώνω σημαίνει ότι αν είναι κάποιος να μείνει ακάλυπτος, είναι ο τελευταίος. Όχι ότι κάνω ο,τι θέλω χωρίς να ρωτάω τους άλλους.

Αυτό ακριβώς προσπαθουσα να πω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 09:17:17 πμ »
Αυτό ακριβώς προσπαθουσα να πω κι εγώ.

Απλώς η προθυμία επαφίεται στην κοινή λογική κ την καλή διάθεση, που δεν υπάρχει παντού.

Σήμερα τ ακουσα κιόλας που γκρινιάζω εκ των υστέρων κ δεν επέμεινα χτες. Φταίω που δεν ξεκατινιάστηκα..

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 11:11:16 πμ »
Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναφέρει ότι ο παλαιοτερος συναδέλφους διαλέγει τμήματα σε ένα σχολείο;
Άτυπα τι γίνεται ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είθισται ο αρχαιότερος να επιλέγει. Απλά συμπληρώνει πρώτος ωράριο, τα μαθήματα τα αναθέτει ο ΣΔ και σε περίπτωση αδυναμίας απόφασης, ο Δ/ντης. Αυτά λέει ο νόμος. Καλό είναι πάντως να υπάρχει συναίνεση μεταξύ ίδιων ειδικοτήτων ΠΡΙΝ γίνει ο ΣΔ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 12:36:03 μμ »
Στο δικό μου σχολείο διαλέγουμε μαθήματα ανάλογα με τη χρονιά τοποθέτησης! Αυτό που φροντίσαμε είναι να μην μείνουν πολλά αντικείμενα στους τελευταίους!Ευτυχώς ή δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα!Υπομονή,  λοιπόν,  όλοι κάποτε θα αποκτήσετε πσλαιότητα ". Τα πέρασα κι εγώ καθώς ήμουν για χρόνια τελευταία τοποθετηθεισα αλλά ό,τι κι αν έλεγα φωνή βοώντος εν τη ερημω. Έκανα υπομονή!Καλή χρονιά σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 02:14:27 μμ »
Στο δικό μου σχολείο διαλέγουμε μαθήματα ανάλογα με τη χρονιά τοποθέτησης! Αυτό που φροντίσαμε είναι να μην μείνουν πολλά αντικείμενα στους τελευταίους!Ευτυχώς ή δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα!Υπομονή,  λοιπόν,  όλοι κάποτε θα αποκτήσετε πσλαιότητα ". Τα πέρασα κι εγώ καθώς ήμουν για χρόνια τελευταία τοποθετηθεισα αλλά ό,τι κι αν έλεγα φωνή βοώντος εν τη ερημω. Έκανα υπομονή!Καλή χρονιά σε όλους!

Δεν νομίζω ότι όποιος είναι υποχωρητικός κι ευγενικός ως νέος, θα αλλάξει στάση ως παλιός. είναι θέμα χαρακτήρα. κάποιοι καπελώνουν κ κάποιοι υποχωρούν σκεπτόμενοι την καλή συνεργασία.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 03:07:42 μμ »
Έσπερος, αν έχεις πάρει πάνω από δύο Γλώσσες (αν είσαι φιλόλογος), έχεις δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς έστω και εκ των υστέρων. Επίσης, αν έχεις πάρα πολλά διαφορετικά μαθήματα. Πες ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις και δεν είναι και προς όφελος των μαθητών.

Πάντως ως νεοδιόριστη ανάμεσα σε ντόπιους δεινόσαυρους, όταν παρουσιαστηκα στο σχολείο ήταν έτοιμα τα μαθήματα και οι ώρες που θα έπαιρνα. Σε άλλο σχολείο βρέθηκα με 6  Γλώσσες (και Γ Λυκείου) επειδή η παλιά πήρες όλες τις Ιστορίες. Τρέλλα!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 03:12:05 μμ »
Έσπερος, αν έχεις πάρει πάνω από δύο Γλώσσες (αν είσαι φιλόλογος), έχεις δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς έστω και εκ των υστέρων. Επίσης, αν έχεις πάρα πολλά διαφορετικά μαθήματα. Πες ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις και δεν είναι και προς όφελος των μαθητών.

Πάντως ως νεοδιόριστη ανάμεσα σε ντόπιους δεινόσαυρους, όταν παρουσιαστηκα στο σχολείο ήταν έτοιμα τα μαθήματα και οι ώρες που θα έπαιρνα. Σε άλλο σχολείο βρέθηκα με 6  Γλώσσες (και Γ Λυκείου) επειδή η παλιά πήρες όλες τις Ιστορίες. Τρέλλα!

όχι, τις γλώσσες πάντα τις μοιράζουμε δίκαια. ούτε καινούργια αντικείμενα έχω, είναι όλα πράγματα που έχω κάνει, έχω το περισσότερο ωράριο απλώς οι καινούργιες είναι αποσπασμένες με μεγαλύτερη προϋπηρεσια. έχω πολλά αντικείμενα, που συχνά το πάθαινα, κ μαθήματα σε ένα τμήμα μόνο, που είναι χαζό ένας πχ να έχει τρία τμήματα το μάθημα κ το άλλο ξεκάρφωτο σε άλλον καθηγητη. μου συνέβαινε για χρόνια κ φέτος είχα πει ότι θα ζητήσω να πάρω οτιδήποτε αρκεί να είναι κατά βάση ολόκληρη τάξη. αλλά μου βγήκαν αλλιώς. Δεν έχει νόημα όμως. Δεν μ αρέσει να βγαίνω η κακιά κ να λενε ότι μιυ έκαναν χάρη. Απλώς βλέπω ότι δεν έχει σχέση μόνο με παλαιότητα. Είναι και ιδιοσυγκρασία.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 04:17:01 μμ »
άντε πάλι με τα είθισται και στο δικό μας ή δικό σας σχολείο ! δηλαδή δεν ακολουθεί κανείς τη νομοθεσία (και εν μέρει τη λογική;;;; )

όχι, τις γλώσσες πάντα τις μοιράζουμε δίκαια.  έχω πολλά αντικείμενα, που συχνά το πάθαινα, κ μαθήματα σε ένα τμήμα μόνο, που είναι χαζό ένας πχ να έχει τρία τμήματα το μάθημα κ το άλλο ξεκάρφωτο σε άλλον καθηγητη. μου συνέβαινε για χρόνια κ φέτος είχα πει ότι θα ζητήσω να πάρω οτιδήποτε αρκεί να είναι κατά βάση ολόκληρη τάξη.

με τις γλώσσες υπάρχει θέμα λόγω διόρθωσης , όμως κάποιοι τις θέλουν  (όπως παρακολουθώ τους φιλολόγους σε συνεννοήσεις για να πάρω τα τελικά) αλλά δεν καταλαβαίνω την εμμονή τους να παίρνουν πολλά μαθήματα διαφορετικά και όχι πχ ένα οριζόντιο σε όλα τα τμήματα ! είναι γελοίο ! και δεν το καταλαβαίνουν. τώρα που θα φωνάζουν εντελώς παράλογα άσχετες ειδικότητες  διευθυντών να τους δω. οικονομία δυνάμεων και συμμετρία χρειάζεται κι εχεις την άλλη να σου λέει βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια... η μόνη ειδικότητα που με τόσα αντικείμενα μπορεί να έχει λογική διευθέτηση για ΟΛΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 04:22:51 μμ »
Ναι αυτό δεν καταλαβαίνω. είναι και παιδαγωγικά πιο σωστό όλα τα τμήματα της ίδιας χρονιάς κατά βάση να έχουν τον ίδιο καθηγητη, κ στον προγραμματισμό διευκολύνει κλπ. Από την άλλη υπάρχει κ η λογική στο γυμνάσιο να παίρνουμε τα μαθήματα κλάδους μαζί, οπότε άλλος παίρνει πχ σε δυο τμήματα γλώσσα κ κείμενα. κι αυτό δεν είναι παράλογο αλλά έτσι αρχίσει η κατάτμηση κ κάποιοι μένουν με πολλά αντικείμενα. φυσικά είναι κουραστικό κάποιες φορές να λες τα ίδια επι τέσσερα, μου φαίνεται λίγο δυσκολότερο από όταν είχαμε τρία τμήματα σε κάθε τάξη, αλλά είναι πολύ πιο βοηθητικό για την προετοιμασια και την οργάνωση της διδασκαλίας. Εμένα με αγχώνει πολύ το με ποιον θα συνεργαστώ για τα θέματα, αν θα έχουμε δώσει έμφαση στα ίδια κλπ. Νιώθω ότι με περιορίζει κ δεν κάνω το μάθημα που θέλω.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 04:34:44 μμ »
συνέχεια όταν έφτανα τελευταία ή σχεδόν τελευταία σ' ένα σχολείο πάντα έπαιρνα ό,τι άφηναν οι παλαιότεροι, δεν το έβρισκα παράλογο...ούτε και ξεκίναγα γκρίνια...αν  μου έδιναν 7 διαφορετικά μαθήματα συνήθως ήταν κάτι που δεν είχε γίνει καν αντιληπτό εξ αρχής από τους παλαιότερους...
κι εμείς σε κάποια χρόνια θα θέλουμε να "διαλέγουμε πρώτοι" ανθρώπινο είναι....
και στην τελική με την κίνηση αυτή δείχνουμε λίγο σεβασμό στους μεγαλύτερους ανθρώπους, προσωπικά το θεωρώ βασική αξία στην πορεία μας και νομίζω και στα στενά πλαίσια της σχολικής χρονιάς το "εξαργυρώνουμε " τελικά....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 04:51:29 μμ »
Αν θελουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, οι παλιοί με τις 18 ώρες, που δεν έκαναν ποτέ τους 23 ας πούμε, είναι ήδη προνομιούχοι με τον περιορισμό του ωραρίου τους. Αλλά οκ ας πούμε να κάνω υπομονή εγώ που ξέρω ότι η Χ συνήθως προτιμά αυτά τα μαθήματα, δεν έγινε και κάτι, θα τα πάρω σε άλλο τμήμα ή θα τα πάρω οταν με το καλό πάρει σύνταξη. Δόξα τω θεώ έχουμε πολλά μαθήματα και υπάρχει ποικιλία. Κάποια πραγματα όμως είναι παράλογα. Εγώ είχα ένα τμήμα ως υπεύθυνη από πρόπερσι, τώρα είναι γ. πέρσι τους είχα 6 ώρες κ είχαμε δέσει πολύ. φέτος είπε ότι θα το πάρει η παλιά, σε όλες τις ώρες. το ήξερα ότι θα γινόταν αυτό γιατί τους είχε πάρει από πέρσι σε ένα μάθημα για να προετοιμάσει. έτσι εγώ πήρα το ελευταίο φιλολογικό που είχε μείνει και θα είμαι πάλι υπεύθυνη, κάνοντας όμως μόνο δύο ώρες, σε ένα τμήμα που είμαι πολύ δεμένη και θα ήταν λογικό να θέλω να κλείσουμε μαζι και φέτος. Δεν τ κάνω θέμα γιατί δεν έχουμε κακή συνεργασία με τη συνάδελφο, αλλά με ενοχλεί αυτή η λογική ότι θα διαλέξει αυτό που θέλει. Ή υπάρχουν και ακόμα χειρότερα, έρχεται ένας νέος άνθρωπος με όρεξη και με κάποια εξειδίκευση σε ένα αντικέιμενο, και οι παλιές παίρνουν αυτό που θέλουν κι ας είναι η ειδικότητά του. Σκέψου να έχεις διδακτορικό στη διδακτική των αρχαίων ας πούμε, και ο δεινόσαυρος του σχολείου να θεωρεί ότι ως νέος δεν είσαι αρκετά καλός για να διδάξεις αρχαία κατεύθυνσης... συμβαίνουν αυτά δυστυχώς κατά κόρον και δεν είναι λογικά.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 09:19:27 μμ »
συνέχεια όταν έφτανα τελευταία ή σχεδόν τελευταία σ' ένα σχολείο πάντα έπαιρνα ό,τι άφηναν οι παλαιότεροι, δεν το έβρισκα παράλογο...ούτε και ξεκίναγα γκρίνια...αν  μου έδιναν 7 διαφορετικά μαθήματα συνήθως ήταν κάτι που δεν είχε γίνει καν αντιληπτό εξ αρχής από τους παλαιότερους...
κι εμείς σε κάποια χρόνια θα θέλουμε να "διαλέγουμε πρώτοι" ανθρώπινο είναι....
και στην τελική με την κίνηση αυτή δείχνουμε λίγο σεβασμό στους μεγαλύτερους ανθρώπους, προσωπικά το θεωρώ βασική αξία στην πορεία μας και νομίζω και στα στενά πλαίσια της σχολικής χρονιάς το "εξαργυρώνουμε " τελικά....
Συμφωνώ μαζί σου!Έκανα 9 χρόνια υπομονή να συνταξιοδοτηθούν 2 συνάδελφοι ώστε να μην είμαι πλέον το "μαξιλάρι " των υπολοίπων!Φέτος βοήθησα την κατάσταση ώστε οι νέοι τοποθετηθέντες να πάρουν και μαθήματα που τους αρέσουν .Η μόνη προϋπόθεση είναι 2 τμήματα Γλώσσα και Κείμενα όλοι!Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι η κατανομή γίνεται δίκαια,  εφόσον ακόμα και οι τελευταίοι παίρνουν 2 αντικείμενα που έχουν ζητήσει.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο παλαιότερος τοποθετηθείς διαλέγει πρώτος τμήματα στο Γυμνασιο;
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 09:31:48 μμ »
Εμείς όταν τα μοιράζαμε δίκαια, η παλιά έπαιρνε τα δικά της με την ανοχή μας κ μετά λέγαμε κάτι που θέλαμε πολύ, έτσι έκλεινε η καθεμία ένα μάθημα, άτυπα με σειρά αρχαιότητας. κ μετά λίγο λίγο συνεχίζαμε έτσι κ αν ξατι δεν έβγαινε γινόταν συζήτηση. Με εξαίρεση αυτή τη μια συναδελφο, από κανέναν μας ποτέ δεν τέθηκε θέμα ότι ως παλιότερος θα πάρει τα μαθήματα που θέλει πρώτος. Σίγουρα όταν εχεις 18 ώρες είναι εύκολο με 4 αντικείμενα να κλείσεις το πρόγραμμα σου κ έτσι προλαβαίνεις να τα πάρεις σχεδον όπως τα ειχες σκεφτεί, κ σίγουρα τα περισσεύματα κ τα σκόρπια δίωρα θα πάνε σ αυτόν που έχει να γεμίσει 21 ή ακόμα χειρότερα 23 ώρες, αυτό είναι λογικο κ αναπόφευκτο. Αλλά από κανέναν συναδελφο δεν έχω ζήσει το είμαι παλιός κ παίρνω αυτά που θέλω χωρίς να με νοιάζει. Γι αυτό κ φέτος τα έχασα βλέποντας συναδέλφους καινούργιες στο σχολείο να έρχονται τόσο αποφασισμένες για το τι θέλουν. κ ρωτούσαν για μαθήματα που ήθελα κ δεν άνοιγα το ρημάδι να πω ότι θα τα προτιμούσα κι εγω. Τόσα χρόνια δεν το έχω ξαναπαθει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159575
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.