*

Αποστολέας Θέμα: νεοδιόριστοι διπλασιασμός μορίων δυσμενών συνθηκών από υπηρέτηση σε δυσπρόσιτο  (Αναγνώστηκε 19803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Κάθε φορά που κάποιος παίρνει μετάθεση, πρέπει να παραμείνει 2 χρόνια στο νέο τόπο μετάθεσης; Ή ισχύει μόνο για την 1η φορά;
δεν υπαρχει η υποχρεωτικη διετια παραμονης για οσους αιτουνται κ παιρνουν μεταθεση για κανεναν εκπαιδευτιμο ειτε ειναι διορισμενος πριν το 2020 ειτε μετα.
Αυτο που ισχυει ειναι οτι οποιος διοριζεται απο το 2020 κ επειτα για να αιτηθει για 1η φορα μεταθεση θα πρεπει πρωτα να εχει μεινει 2 χρονια στην περιοχη που διοριστηκε. Αν μετα το περας της διετιας παρει την πρωτη τουμεταθεση , τοτε αρκει να υπηρετησει για 1 ετος εκει που θα παει για να αιτηθει την 2η του μεταθεση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ, πολύ διαφωτιστικό!

Αποσυνδεδεμένος rania90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
Πέρυσι τοποθετήθηκα σε δυσπροσιτο σχολείο στις 6/10 για ανάγκες υπηρεσίας, φέτος λόγω υπεραριθμιας θα ξανατοποθετηθω σε δυσπροσιτο σχολείο για το σχολικό έτος που μας έρχεται
Στην περίπτωση αυτή θα γίνει διπλασιαμος των μορίων?
Πως ερμηνεύονται τα δύο συνεχόμενα σχολικά έτη?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
Πέρυσι τοποθετήθηκα σε δυσπροσιτο σχολείο στις 6/10 για ανάγκες υπηρεσίας, φέτος λόγω υπεραριθμιας θα ξανατοποθετηθω σε δυσπροσιτο σχολείο για το σχολικό έτος που μας έρχεται
Στην περίπτωση αυτή θα γίνει διπλασιαμος των μορίων?
Πως ερμηνεύονται τα δύο συνεχόμενα σχολικά έτη?
Ευχαριστώ
κοιτα, στην εγκυκλιο μεταθεσεων σελ 28 γραφει

"Σύμφωνα με το άρθρο 8 του ν. 4574/2018 (191Α΄) «1. Η παρ. 1 του άρθρου 4Α του ν. 3848/2010 (Α΄ 71) τροποποιείται ως εξής: «1. Ο χρόνος πραγματικής εκπαιδευτικής υπηρεσίας των μόνιμων εκπαιδευτικών που διανύεται σε δημόσιες σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίες ανήκουν στις κατηγορίες μοριοδότησης Ι΄, ΙΑ΄, ΙΒ΄ και ΙΓ΄ της περίπτ. α΄ της παρ. 8 του άρθρου 16 του π.δ. 50/1996 (Α΄45), στην Αθωνιάδα Εκκλησιαστική Ακαδημία και στην Πατμιάδα Εκκλησιαστική Σχολή, υπολογίζεται στο διπλάσιο για τον προσδιορισμό των μονάδων συνθηκών διαβίωσης, εφόσον έχει διαρκέσει κάθε φορά τουλάχιστον δύο (2) συνεχόμενα διδακτικά έτη.
2. Η ισχύς της παρ. 1 αρχίζει από το διδακτικό έτος 2018-2019»
+
"8.2. Από το σχολικό έτος.... 2018-19 και εφεξής για τις σχολικές μονάδες των ανωτέρω κατηγοριών συμπεριλαμβανομένων και των Ι΄ & ΙΓ΄, διπλασιασμό των μονάδων συνθηκών διαβίωσης λαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί των παρακάτω περιπτώσεων:
α) Εκπαιδευτικοί που υπηρέτησαν με οργανική ή προσωρινή τοποθέτηση στα συγκεκριμένα σχολεία για τουλάχιστον δύο συνεχόμενα σχολικά έτη.
....
Μονάδες διπλασιασμού θα αποδίδονται και στους εκπαιδευτικούς που τοποθετούνται και αναλαμβάνουν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτεμβρίου"
+
"8.3. Σχετικά με τα παραπάνω διευκρινίζονται τα ακόλουθα:
...4. Εκπαιδευτικοί με οργανική ή προσωρινή τοποθέτηση σε σχολικές μονάδες που δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες μοριοδότησης Ι΄, ΙΑ΄, ΙΒ΄ και ΙΓ΄, αλλά υπηρέτησαν εξ’ ολοκλήρου σε σχολικές μονάδες που ανήκουν στις κατηγορίες αυτές, λαμβάνουν διπλασιασμό".

Me βαση τα παραπανω θεωρω οτι λογω της 8.3.4 οταν καποιος ανηκει οργανικα σε σχολειο που δεν ειναι δυσπροσιτο αλλα υπηρετει εξ ολοκληρου (ασχετως αν παει για τις αναγκες υπηρεσιας ή οχι , απλα αν παει για αναγκες τοτε δε θα χρωσταει οργανικη) για 2 συνεχομενα διδακτικα ετη σε δυσπροσιτο, λαμβανει διπλασια μορια για το διαστημα απο 1/9 εως 30/6 καθε ετους, ενω απο 1/7 εως 31/8 παιρνει μονο τα μορια οργανικης ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ υπαρχει και το αγκαθι κατ εμε που λεει

"Μονάδες διπλασιασμού θα αποδίδονται και στους εκπαιδευτικούς που τοποθετούνται και αναλαμβάνουν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτεμβρίου"

 εννοωντας -παντα κατα τη γνωμη μου- οτι αν για παραδειγμα πηρες αποσπαση εντος πυσδε και τοποθετηθηκες 29/9 και οχι 1/9 "ΔΕΝ πειραζει και θα σου δωσουμε τα διπλασια μορια εστω και αν δεν ειναι πληρες το διδακτικο ετος". Ομως το ερωτημα ειναι αν τοποθετηθεις 1/10 τοτε  πιανεται ολοκληρο το διδακτικο ετος?κατα τη γνωμη μου οχι, αλλα προφανως η γνωμη που μετραει ειναι η γνωμη του τμηματος προσωπικου ΔΔΕ και το οποιο μπορει να εχει στα χερια του διευκρινηση που να λεει διφορετικα απο αυτα που λεω γω ή μπορει να ερμηνευει υπερ σου την εγκυκλιο ή μπορει και να μην το παρει χαμπαρι κιολας...
Απο την αλλη ομως αυτο που μετραει δεν ειναι ποτε ανελαβες υπηρεσια στο δυσπροσιτο ΑΛΛΑ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ εκδοθηκε η αποφσση διαθεσής σου.
Θεωρω λοιπον πως χανεις το διπαλσιασμο λογω 6/10 ενω αν η αποφαση διαθεσης βγηκε μεχρι 30/9 τα παιρνεις

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2023, 05:13:09 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση! Είναι νεοδιοριστος που διδάσκει σε δυσπρόσιτο σχολείο την πρώτη χρονιά που διορίζεται, έπειτα παίρνει οργανική σε μη δυσπρόσιτο και τελικά διδάσκει πάλι σε δυσπρόσιτο με απόσπαση. Του διπλασιάζονται τα μόρια; Από την στιγμή που 21/6 ως 31/8 υποτίθεται πως εργάζεται στην οργανική του που δεν είναι δυσπρόσιτη ;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση! Είναι νεοδιοριστος που διδάσκει σε δυσπρόσιτο σχολείο την πρώτη χρονιά που διορίζεται, έπειτα παίρνει οργανική σε μη δυσπρόσιτο και τελικά διδάσκει πάλι σε δυσπρόσιτο με απόσπαση. Του διπλασιάζονται τα μόρια; Από την στιγμή που 21/6 ως 31/8 υποτίθεται πως εργάζεται στην οργανική του που δεν είναι δυσπρόσιτη ;
ΝΑΙ του διπλασιαζονται αναλογικα δηλ οι μηνες που δουλεψε σε δυσπροσιτο την πρωτη χρονια (μεχρι την ημερα που τοποθετηθηκε οργανικα) επι δυο + οι μηνες που δουλεψε σε δυσπροσιτο τη 2η χρονια (απο τη ημερα αναληψης στο σχολειο αποσπασης μεχρι και τη ληξη διδακτικου ετους 2023-24) επι 2 δηλ αρκει να ειναι δυο συνεχομενα διδακτικα ετη και να ανελαβε υπηρεσια και στα δυο σχολεια  εντος σεπτεμβρη

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
ΝΑΙ του διπλασιαζονται αναλογικα δηλ οι μηνες που δουλεψε σε δυσπροσιτο την πρωτη χρονια (μεχρι την ημερα που τοποθετηθηκε οργανικα) επι δυο + οι μηνες που δουλεψε σε δυσπροσιτο τη 2η χρονια (απο τη ημερα αναληψης στο σχολειο αποσπασης μεχρι και τη ληξη διδακτικου ετους 2023-24) επι 2 δηλ αρκει να ειναι δυο συνεχομενα διδακτικα ετη και να ανελαβε υπηρεσια και στα δυο σχολεια  εντος σεπτεμβρη
σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγω περσι ειχα διαθεση σε δυσπροσιτο κ φετος οργανική στο ιδιο δυσπροσιτο, διπλασιαζω κατι;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2252
    • Προφίλ
Εγω περσι ειχα διαθεση σε δυσπροσιτο κ φετος οργανική στο ιδιο δυσπροσιτο, διπλασιαζω κατι;

Αν κλείσεις 2 χρόνια ναι διπλασιάζεις τα μόρια των 2 αυτών χρόνων.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν κλείσεις 2 χρόνια ναι διπλασιάζεις τα μόρια των 2 αυτών χρόνων.

Την πρωτη χρονια δεν ημουν εξ ολοκλήρου στο δυσπροσιτο...

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Την πρωτη χρονια δεν ημουν εξ ολοκλήρου στο δυσπροσιτο...
εαν εννοεις οτι ησουν την πρωτη χρονια με προσωρ τοποθετηση σε σχολειο που δεν ηταν δυσπροσιτο και καποιες μερες /εβδομαδα (πχ 2 ημερες) συμπληρωνες σε δυσπροσιτο, τοτε

διαβαζοντας την 3.1.3,την 8.1 και  8.3 της εγκυκλιου μεταθεσεων θα πρεπει να γινει στην περιπτωση σου αναλογικος υπολογισμος και διπλασιασμος δηλ απο1/9/22 εως 30/6/23 θα παρεις τα 3/5 μη δυσπροσιτου + 2/5 δυσπροσιτου επι δυο και απο 1/7/23 και μετα μορια οργανικης σε δυσπροσιτο επι 2, ασχετως αν το περσινο δυσπροσιτο με το φετινο ηταν διαφορετικων μοριων. Θα πρεπει ομως η περσινη σου διαθεση σε δυσπροσιτο να ηταν εντος σεμπτεβρη 22
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2023, 04:08:51 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εαν εννοεις οτι ησουν την πρωτη χρονια με προσωρ τοποθετηση σε σχολειο που δεν ηταν δυσπροσιτο και καποιες μερες /εβδομαδα (πχ 2 ημερες) συμπληρωνες σε δυσπροσιτο, τοτε

διαβαζοντας την 3.1.3,την 8.1 και  8.3 της εγκυκλιου μεταθεσεων θα πρεπει να γινει στην περιπτωση σου αναλογικος υπολογισμος και διπλασιασμος δηλ απο1/9/22 εως 30/6/23 θα παρεις τα 3/5 μη δυσπροσιτου + 2/5 δυσπροσιτου επι δυο και απο 1/7/23 και μετα μορια οργανικης σε δυσπροσιτο επι 2, ασχετως αν το περσινο δυσπροσιτο με το φετινο ηταν διαφορετικων μοριων. Θα πρεπει ομως η περσινη σου διαθεση σε δυσπροσιτο να ηταν εντος σεμπτεβρη 22
Ναι η διαθεση μου ηταν απο 1/9. Ευχαριστώ για την απαντηση!

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Καλημέρα, μπήκα τώρα το πρωί στο teachers minedu και είδα ότι μου έβαλαν τη φετινή μου προϋπηρεσία χωρίς να μου διπλασιάσουν τα μόρια του σχολείου. Για να γίνω σαφέστερη, φέτος υπηρετώ σε δυσπρόσιτο σχολείο έχοντας πάρει μετάθεση από άλλη πρωτοβάθμια. Στη προηγούμενη πρωτοβάθμια που εργαζομουν και πάλι υπηρέτησα σε δυσπρόσιτο σχολείο για δύο χρονιές. Είμαι μόνιμη του 21. Έστειλα αίτημα μέσω του teachers minedu. Ελπίζω να διαβάσουν το μήνυμα. Και να διορθώσουν το λάθος. Ωστόσο έχω αγχωθει , λέτε να μην βρω το δίκιο μου; λέτε να μην δικαιούμαι διπλασιασμο επειδή πήρα μετάθεση;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Καλημέρα, μπήκα τώρα το πρωί στο teachers minedu και είδα ότι μου έβαλαν τη φετινή μου προϋπηρεσία χωρίς να μου διπλασιάσουν τα μόρια του σχολείου. Για να γίνω σαφέστερη, φέτος υπηρετώ σε δυσπρόσιτο σχολείο έχοντας πάρει μετάθεση από άλλη πρωτοβάθμια. Στη προηγούμενη πρωτοβάθμια που εργαζομουν και πάλι υπηρέτησα σε δυσπρόσιτο σχολείο για δύο χρονιές. Είμαι μόνιμη του 21. Έστειλα αίτημα μέσω του teachers minedu. Ελπίζω να διαβάσουν το μήνυμα. Και να διορθώσουν το λάθος. Ωστόσο έχω αγχωθει , λέτε να μην βρω το δίκιο μου; λέτε να μην δικαιούμαι διπλασιασμο επειδή πήρα μετάθεση;
εφοσον υπηρετησες εξ ολοκληρου σε σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίες ανήκουν στις κατηγορίες μοριοδότησης Ι΄, ΙΑ΄, ΙΒ΄ και ΙΓ΄ της περίπτ. α΄ της παρ. 8 του άρθρου 16 του π.δ. 50/1996 συνθηκών διαβίωσης για τουλάχιστον δύο (2) συνεχόμενα διδακτικά έτη δικαιουσαι διπλασιασμο ανεξαρτήτως αν πηρες  μεταθεση, αρκει ομως να τοποθετηθηκες σε αυτα τα σχολεια τουλαχιστον μεχρι και 30/9 καθε σχολ ετους. Επισης δικαιουσαι και για 3η χρονια διπλασιασμο εφοσον τοποθετηθηκες συνεχομενα σε δυσπροσιτο εκ νεου. Ομως η σωστη καταχωρηση των μοριων μεταθεσης στο teachers επαφιεται στην υπηρεσιακη ετοιμοτητα/γνωσεις (δηλ διαβασμα της εγκυκλιου των μεταθεσεων και των σχετικων αυτης) του χειριστη καθε δδε, διοτι δεν γινεται αυτοματοποιημενα η διαιδκασια. Κατα το κοινως λεγομενο θελει στενο μαρκαρισμα ο χειριστης του teachers με αποστολή αιτημάτων μεσω του teachers ή και προσωπικης επαφης.  Σε αρκετες περιπτωσεις-απ οσα γνωριζω- ο χειριστης πεταει μία "οτι ναναι" υπηρετηση στο teachers και "εξω απο την πορτα"..Aυτη ειναι η εντυπωση που εχω αποκομισει. Ας με διορθωσουν συναδελφοι που εχουν τυχον εμπλακει σε αντιστοιχες διαδiκασιες του teachers
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2023, 01:42:34 μμ από g.t »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.