*

Αποστολέας Θέμα: νεοδιόριστοι διπλασιασμός μορίων δυσμενών συνθηκών από υπηρέτηση σε δυσπρόσιτο  (Αναγνώστηκε 19806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
εφοσον υπηρετησες εξ ολοκληρου σε σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίες ανήκουν στις κατηγορίες μοριοδότησης Ι΄, ΙΑ΄, ΙΒ΄ και ΙΓ΄ της περίπτ. α΄ της παρ. 8 του άρθρου 16 του π.δ. 50/1996 συνθηκών διαβίωσης για τουλάχιστον δύο (2) συνεχόμενα διδακτικά έτη δικαιουσαι διπλασιασμο ανεξαρτήτως αν πηρες  μεταθεση, αρκει ομως να τοποθετηθηκες σε αυτα τα σχολεια τουλαχιστον μεχρι και 30/9 καθε σχολ ετους. Επισης δικαιουσαι και για 3η χρονια διπλασιασμο εφοσον τοποθετηθηκες συνεχομενα σε δυσπροσιτο εκ νεου. Ομως η σωστη καταχωρηση των μοριων μεταθεσης στο teachers επαφιεται στην υπηρεσιακη ετοιμοτητα/γνωσεις (δηλ διαβασμα της εγκυκλιου των μεταθεσεων και των σχετικων αυτης) του χειριστη καθε δδε, διοτι δεν γινεται αυτοματοποιημενα η διαιδκασια. Κατα το κοινως λεγομενο θελει στενο μαρκαρισμα ο χειριστης του teachers με αποστολή αιτημάτων μεσω του teachers ή και προσωπικης επαφης. Για παραδειγμα σε εκπαιδευτικο που διοριστηκε φετος γνωριζω οτι του προσμετρηθηκε για τη φετινη υπηρεσια απο 17/8/23 (φεκ διορισμου) ως και 31/8/24 τα (πολλα) μορια του σχολειου προσωρ τοποθετησης,κι ενω το σωστο ηταν να του προσμετρηθουν απο 1/9/23 εως και 31/8/24
(απο 17/8/23 μεχρι 31/8/23 θα έπρεπε κατα τη γνωμη μου να του προσμετρηθουν τα μορια της πλησιεστερης στη ΔΔΕ σχολικης μοναδας) δηλ σε αρκετες περιπτωσεις-απ οσα γνωριζω- ο χειριστης πεταει μία "οτι ναναι" υπηρετηση στο teachers και "εξω απο την πορτα"..Aυτη ειναι η εντυπωση που εχω αποκομισει. Ας με διορθωσουν συναδελφοι που εχουν τυχον εμπλακει σε αντιστοιχες διαδiκασιες του teachers
ευχαριστώ πολύ, θα  πάρω οπότε και τηλέφωνο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Eirini22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Διορίστηκα φέτος (2023) και τις 2 προηγούμενες σχολικές χρονιές υπήρξα αναπληρώτρια σε δυσπρόσιτα. Τώρα με το πέρασμα των μορίων δεν έχουν περαστεί διπλά τα μόριά μου για εκείνες τις χρονιές, ενώ άλλες ΔΔΕ έχουν διπλασιάσει όσους υπηρέτησαν ως αναπληρωτές σε δυσπρόσιτα.
Όταν τους έστειλα μέιλ μου είπαν να κοιτάξω το ΦΕΚ μεταθέσεων, όμως δε βγάζω άκρη. Ξέρουμε τι ισχύει; υπάρχει κάπου ο νόμος και δεν μπορώ να τον βρω; δε γίνεται η μία ΔΔΕ να διπλασιάζει κι η άλλη όχι!!

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Από 31/1/2019 δε διπλασιάζονται τα ΜΣΔ των αναπληρωτών. Θεωρώ απίθανο να διπλασιάστηκαν μόρια για αυτό το χρονικό διάστημα. Ίσως να διπλασίασαν μόρια πριν από τη συγκεκριμένη ημερομηνία. Πάντως ορθά δε στα διπλασίασαν εφόσον ήταν τις δύο προηγούμενες χρονιές.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Διορίστηκα φέτος (2023) και τις 2 προηγούμενες σχολικές χρονιές υπήρξα αναπληρώτρια σε δυσπρόσιτα. Τώρα με το πέρασμα των μορίων δεν έχουν περαστεί διπλά τα μόριά μου για εκείνες τις χρονιές, ενώ άλλες ΔΔΕ έχουν διπλασιάσει όσους υπηρέτησαν ως αναπληρωτές σε δυσπρόσιτα.
Όταν τους έστειλα μέιλ μου είπαν να κοιτάξω το ΦΕΚ μεταθέσεων, όμως δε βγάζω άκρη. Ξέρουμε τι ισχύει; υπάρχει κάπου ο νόμος και δεν μπορώ να τον βρω; δε γίνεται η μία ΔΔΕ να διπλασιάζει κι η άλλη όχι!!
Σωστά σου απάντησε ο DIMIS3 ότι τα μόρια της προϋπηρεσίας που έχεις ως αναπληρώτρια τα έτη 2021-2022 και 2022-2023 δεν διπλασιάζουν τα ΜΔΣ που έχεις ως μόνιμη. Σε άλλους αναπληρωτές μπορεί να διπλασίασαν τα ΜΔΣ που είχαν από προϋπηρεσίες σε δυσπρόσιτα πριν από τον Ιανουάριο του 2019.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.