*

Αποστολέας Θέμα: νεοδιόριστοι διπλασιασμός μορίων δυσμενών συνθηκών από υπηρέτηση σε δυσπρόσιτο  (Αναγνώστηκε 19660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ με αυτά που διαβάζω μπερδεύτηκα.Αλλες δδε τα μετρουν και αλλες οχι;Τι ισχύει τελικά;Για ποιες χρονιες και ποιες κατηγοριες σχολειων διπλασιαζουν τα μσδ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ο διπλασιασμός ξεκίνησε από 1-9-2014, αλλά σταμάτησε να ισχύει στις 29-1-2019 για τους αναπληρωτές. Για τους μόνιμους ισχύει ακόμα.
Από 1-9-2014 διπλασίαζαν στην πρωτοβάθμια οι κατηγορίες Θ και Ι. Στη δευτεροβάθμια τότε διπλασίαζαν τα σχολεία ΙΑ και ΙΒ.
Από 1-9-2018 (μετά την αναμοριοδότηση σχολείων) διπλασιάζουν και στις δύο βαθμίδες οι κατηγορίες σχολείων Ι, ΙΑ, ΙΒ και ΙΓ.

Μερικές Διευθύνσεις, όμως, δεν δίνουν τον διπλασιασμό για τα σχολεία ΙΓ γιατί δεν αναφέρονται σαφώς στον προϋπάρχοντα νόμο.

Αποσυνδεδεμένος michael50

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το πρόβλημα αφορά όλους όσους είναι νεοδιόριστοι και την περίοδο από 1/9/2018 έως και 28/1/2019 υπηρέτησαν ως αναπληρωτές σε σχολείο ΙΓ.
Δηλαδή Lasid άλλες ΔΔΕ διπλασιάζουν και άλλες όχι?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δηλαδή Lasid άλλες ΔΔΕ διπλασιάζουν και άλλες όχι?
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αυτό το συμπέρασμα βγάζω. Αλλιώς θα ήταν πολλοί αυτοί που θα έλεγαν ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα μαζί σας.
Αν κάποιος υπηρέτησε ως αναπληρωτής σε σχολείο ΙΓ από 1-9-2018 ως 29/1/2019 και πήρε διπλασιασμό, ας μας το πει να το ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος michael50

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ θεωρώ πως οι περισσότεροι απλά δεν έχουν καταλάβει την αδικία που τους έχει γίνει και δυστυχώς αυτή αφορά ένα μεγάλο αριθμό ατόμων.
Μιλάμε για μια αδικία που μπορεί κάποιος να χάσει έως 5,8 μόρια δυσμενών συνθηκών. Τα μόρια αυτά είναι πάρα πολλά για να επηρεάσουν την τοποθέτηση και την μετάθεση κάποιου.

Επομένως όποιος νεοδιόριστος υπηρέτησε την περίοδο 1/9/2018 έως 28/1/2019 ως αναπληρωτής σε σχολείο ΙΓ να ελέγξει στο https://teachers.minedu.gov.gr/ εάν του έχει γίνει διπλασιασμός των μορίων δυσμενών συνθηκών  για αυτό το διάστημα. Σε αντίθετη περίπτωση να αποστείλει αίτημα διπλασιασμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2022, 08:33:19 πμ από michael50 »

Αποσυνδεδεμένος Spiros06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, μια ερώτηση. Τα μόρια του διπλασιασμού που πρέπει να πάρω, θα υπολογιστούν για την αίτηση μετάθεσης του χρόνου τον Νοέμβριο που θα την κάνω ως νεοδιόριστος? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, μια ερώτηση. Τα μόρια του διπλασιασμού που πρέπει να πάρω, θα υπολογιστούν για την αίτηση μετάθεσης του χρόνου τον Νοέμβριο που θα την κάνω ως νεοδιόριστος? Ευχαριστώ
Ναι. Τα μόρια υπολογίζονται σαν να έχεις ήδη υπηρετήσει όλη τη σχολική χρονιά. Άρα θα έχεις και τον διπλασιασμό κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος Spiros06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι. Τα μόρια υπολογίζονται σαν να έχεις ήδη υπηρετήσει όλη τη σχολική χρονιά. Άρα θα έχεις και τον διπλασιασμό κανονικά.

Σε ευχαριστώ Lasid για την άμεση απάντηση! Καλό Πάσχα

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ Spiros06. Καλά να περάσεις κι εσύ. Εύχομαι αυτός ο διπλασιασμός να σου φέρει τη μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος Spiros06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρακαλώ Spiros06. Καλά να περάσεις κι εσύ. Εύχομαι αυτός ο διπλασιασμός να σου φέρει τη μετάθεση.

Η περιοχή που με ενδιαφέρει δεν έχει προς το παρόν οργανικό κενό. Όταν όμως βγάλει, θα είμαι ο πρώτος υποψήφιος για να το πάρω! Οπότε, ναι, θα με βοηθήσει και πάρα πολύ μάλιστα!

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Ο διπλασιασμός ξεκίνησε από 1-9-2014, αλλά σταμάτησε να ισχύει στις 29-1-2019 για τους αναπληρωτές. Για τους μόνιμους ισχύει ακόμα.
Από 1-9-2014 διπλασίαζαν στην πρωτοβάθμια οι κατηγορίες Θ και Ι. Στη δευτεροβάθμια τότε διπλασίαζαν τα σχολεία ΙΑ και ΙΒ.
Από 1-9-2018 (μετά την αναμοριοδότηση σχολείων) διπλασιάζουν και στις δύο βαθμίδες οι κατηγορίες σχολείων Ι, ΙΑ, ΙΒ και ΙΓ.

Μερικές Διευθύνσεις, όμως, δεν δίνουν τον διπλασιασμό για τα σχολεία ΙΓ γιατί δεν αναφέρονται σαφώς στον προϋπάρχοντα νόμο.

Σε παρακαλώ, μπορείς να μου πεις πού αναφέρονται τα σχολεία Ι για το διάστημα 1-9-2018 (έως 29-1-2019) για διπλασιασμό μορίων (για δευτεροβάθμια εκπαίδευση); Ήμουν σε Ι σχολείο εκείνη τη σχολική χρονιά και δεν έχουν διπλασιαστεί. Ήταν ΙΑ και με την αναμοριοδότηση έγινε Ι.

Ήμουν αναπληρώτρια εκείνη τη χρονιά. Μετράνε διπλά ή όχι;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2022, 09:22:51 μμ από pyramida »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν έχω βρει κάποιο έγγραφο. Αυτό είναι έμμεσο συμπέρασμα από τα εξής δεδομένα:
1) Από 1-9-2018 και τα σχολεία κατηγορίας Ι έδιναν διπλασιασμό
2) Ο Νόμος Γαβρόγλου κατήργησε τον διπλασιασμό για αναπληρωτές στις 29-1-2019

Συνεπώς, όποιος υπηρέτησε σε σχολείο κατηγορίας Ι από 1-9-2018 ως 29-1-2019, πρέπει να πάρει διπλάσια μόρια.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Βρήκα ένα ποστ του Patrea που ίσως εξηγεί γιατί δεν σου διπλασίασαν τα μόρια.

https://www.esos.gr/arthra/59703/tropologia-gia-ti-moriodotisi-monimon-ekpaideytikon-poy-ypiretoyn-se-apomakrysmenes

Ταύτιση απομακρυσμένων και δυσπροσίτων πλέον.

Αυτή η νομοθετική ρύθμιση ήταν αναγκαίο για να ισχύει ο διπλασιασμός, αλλά βλέπω ότι αφορά μόνο στους μόνιμους.
Επομένως, ίσως δεν δικαιούσαι διπλασιασμού για την περίοδο αυτή σε σχολείο κατηγορίας Ι.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3984
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Σε παρακαλώ, μπορείς να μου πεις πού αναφέρονται τα σχολεία Ι για το διάστημα 1-9-2018 (έως 29-1-2019) για διπλασιασμό μορίων (για δευτεροβάθμια εκπαίδευση); Ήμουν σε Ι σχολείο εκείνη τη σχολική χρονιά και δεν έχουν διπλασιαστεί. Ήταν ΙΑ και με την αναμοριοδότηση έγινε Ι.

Ήμουν αναπληρώτρια εκείνη τη χρονιά. Μετράνε διπλά ή όχι;
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1gqcPuA0nubq_som-A0htbDQTz_Xd-iJ8S7v8MXCttwo/edit?usp=drivesdk

Όποιο σχολείο έχει 10 μόρια στη στήλη "Νέα μόρια". Μπορείς να βάλεις φίλτρο σε αυτή τη στήλη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 194
Σύνολο: 195

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.