*

Αποστολέας Θέμα: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021  (Αναγνώστηκε 186067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #294 στις: Οκτώβριος 17, 2021, 03:53:05 μμ »
Άστα να πάνε... Εγώ πέρυσι δούλεψα Δ φάση.. Φέτος περίμενα Β-Γ με τις συνταξιοδοτήσεις στον κλάδο μου (περίπου 500) και τις μόνιμες προσλήψεις (125) που ήταν λιγότερες... Εν τέλει δε με βλέπω να δουλεύω καθόλου φέτος. Το θέμα είναι οτι δυστυχώς αρνήθηκα κάποιες θέσεις στον ιδιωτικό τομέα περιμένοντας τη σύμβαση και τελικά μάλλον θα μείνω μετέωρος!

Κι εγώ αρνήθηκα πρόσφατα  θεση στον ιδιωτικό τομέα, καθώς ήλπιζα σε πρόσληψη στη γ φάση. Το μετάνιωσα αι είμαι ήδη σε αναζήτηση εργασίας ξανά,   αφού με τα νέα δεδομένα των συγχωνεύσεων τα κενα θα είναι λιγότερα,  οποτε δεν πιστεύω πλέον σε πρόσληψη.  Επίσης οι φάσεις προσλήψεων γίνονται πολύ  αργότερα σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά,  ποσο πια  να περιμένει  κάνεις  χωρις να εργάζεται; Τα εξοδα τρέχουν. Γνώμη μου να ψάξεις για δουλειά, να δεχτείς τη θέση  κι αν σε καλέσουν αποφασίζεις τι θα κάνεις.Να έχεις πάντα κατά  νου και τη δυνατότητα για αφαίρεση περιοχών ή και την απενεργοποίηση της αίτησης για να μην έχεις διετή αποκλεισμό. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:41 »

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #295 στις: Οκτώβριος 17, 2021, 04:35:03 μμ »
Το χειρότερο είναι που όλο αυτό μας το έκανε μέσα Οκτώβρη για να μας αφήσει τελείως άνεργους για φέτος... Αν το ξέραμε από τον Αύγουστο θα είχαμε κάνει όλοι διαφορετικές επιλογές. Λες και το έκανε επίτηδες ήταν!

Αποσυνδεδεμένος fasterias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #296 στις: Οκτώβριος 17, 2021, 04:52:32 μμ »
Ακριβώς αυτό. Τουλάχιστον θα είχαμε μια εικόνα για το που βαδίζουμε σε επόμενες φάσεις. Σιγά-σιγά, νομίζω πως θα αρχίσω να αφήνω πίσω το κομμάτι του σχολείου (τουλάχιστον για φέτος, όπως και πολλοί ακόμη) και θα κρατήσω μόνο τις πολύ κοντινές σε μένα περιοχές (είχα δηλωμένη όλη την Ελλάδα)!

Αποσυνδεδεμένος Xrip7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #297 στις: Οκτώβριος 17, 2021, 08:58:01 μμ »
Ακριβώς συνάδελφοι , φέτος η κατάσταση τραγική ,εγώ είμαι πρωτοβάθμια και όντως φίλοι μου στη β/θμια εχουν αδικηθεί απίστευτα πολύ και κοντεύουν να μείνουν άνεργοι....εκ μέρους φίλου, θεωρείτε στους ΠΕ70 θα κατέβει 600 θέσεις;


Ευχαριστώ για το χρόνο σας ,καλή επιτυχία σε όλους και σύντομα να δουλεια για όλους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:41 »

Αποσυνδεδεμένος marilliat888

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #298 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 07:01:55 πμ »
Πάντως αν είναι να γίνει η φάση όπως λένε την επομένη Δευτέρα, ελπίζω μέσα στην εβδομάδα.να έχουμε κάποια νεα...εγώ δεν τολμάω ακόμα να αφαιρέσω περιοχές... παρόλο που ξέρω ότι υπάρχουν κενά στο νομό μου και σε διπλανούς αλλά δεν ξέρω αν θα τα δώσουν..
Σε ο,τι αφορά τους ΠΕ70, αν πάρει και ειδική σίγουρα θα κατέβει, γιατί οι πιο πολλοί είναι και στους δύο πίνακες. Τώρα αποκλειστικά με γενική δεν ξέρω αν θα κατέβει τόσο, οι πιστώσεις είναι ελάχιστες λένε.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #299 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 07:34:41 πμ »
Διάβασα τον Χατζηδάκη ειπε ότι μέσα στη βδομάδα θα κατανεμηθεί το νέο ΕΣΠΑ. Θα βγει δλδ αναλυτικά τα ποσά που θα δοθουν σε κάθε τομεα. Ελπίζω για την παιδεία να ειναι γενναιόδωρο πακέτο και πως φέτος αυτο που γίνεται οφείλεται καθαρά στην έλλειψη πιστώσεων.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #300 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 09:12:52 πμ »
Διάβασα τον Χατζηδάκη ειπε ότι μέσα στη βδομάδα θα κατανεμηθεί το νέο ΕΣΠΑ. Θα βγει δλδ αναλυτικά τα ποσά που θα δοθουν σε κάθε τομεα. Ελπίζω για την παιδεία να ειναι γενναιόδωρο πακέτο και πως φέτος αυτο που γίνεται οφείλεται καθαρά στην έλλειψη πιστώσεων.

Στ' αλήθεια το πιστεύετε; Ξέρουμε όλοι τι θα πάρουμε….18 Οκτώβρη και ακόμη δεν εχει ακουστεί κάτι…

Αποσυνδεδεμένος marilliat888

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #301 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 10:42:33 πμ »
Η κατανομή θα αφορά την επομένη σχολική χρονιά... φέτος να δούμε τι έχει απομείνει... Τελευταία αναφορά έγινε την Παρασκευή σε σελίδες στο Facebook για φάση 25-27 το αργότερο...τι να σας πω κι εγώ...με την ελπίδα είμαι

Αποσυνδεδεμένος stivos_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #302 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 11:50:26 πμ »
Αν δεν δούμε αυτήν την εβδομάδα αριθμό κενών ή εστω κάτι ενθαρρυντικό από την μοναδική πηγή patrea να είμαστε Προετοιμασμένοι για όλα ! Έτσι έγινε άλλωστε και στην β φάση ! Δεν δόθηκε κανένα κενό και βγήκαν μετά τα αποτελέσματα και αδειάζαμε βαλίτσες !

Αποσυνδεδεμένος Konaapost

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #303 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 11:51:27 πμ »
Καλησπέρα! Πόσους πιστεύετε θα πάρουν σε αυτή τη φάση από ΠΕ70; Εγώ είμαι στο 2.073 στους εκκαθαρισμενους, έχω πιθανότητες;

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #304 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 01:05:33 μμ »
Διάβασα τον Χατζηδάκη ειπε ότι μέσα στη βδομάδα θα κατανεμηθεί το νέο ΕΣΠΑ. Θα βγει δλδ αναλυτικά τα ποσά που θα δοθουν σε κάθε τομεα. Ελπίζω για την παιδεία να ειναι γενναιόδωρο πακέτο και πως φέτος αυτο που γίνεται οφείλεται καθαρά στην έλλειψη πιστώσεων.

Προσπαθώντας να τα βλέπω λίγο αισιόδοξα και εφόσον η ίδια ηγεσία ήταν και τα τελευταία 2 έτη (όπου δεν υπήρχε δηλαδή τέτοιο σοβαρό θέμα), θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά με ξαφνικές συνενώσεις τμημάτων και υποβαθμίσεις σχολείων είναι για φέτος απλά λόγω πιστώσεων καθώς είναι μεταβατική σχολική χρονιά. Άλλωστε είναι λίγο περίεργο που τα κανανε ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ λειτουργίας των σχολείων. Αφού ξέραν βέβαια τα χρήματα που έχουν, θα μπορούν εξαρχής να το λέγανε τι θα γίνει και όχι έτσι αιφνιδιαστικά! Και φυσικά ιδανικά να βρίσκαν από αλλού κρατικά χρήματα ή να ενίσχυαν το ΠΔΕ. Απλά έχω μια μικρή ανησυχία, μη και τους καλοαρεσει οικονομικά αυτό και δεν τα επαναφερουν του χρόνου παρά την ύπαρξη χρημάτων (μήπως τα κρατάνε για να αντιμετωπιστούν οι νέες χιλιάδες συνταξιοδοτήσεις).

Όσο για την κατανομή του ΕΣΠΑ 2021-2027, ναι μπορεί να πει η Κυβέρνηση τι ποσό θα δικαιούται το κάθε Υπουργείο αλλά δεν θα είναι για τη τωρινή σχολική χρονιά διαθέσιμο. Το είχε πει και ο patreas μεταξύ άλλων...

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #305 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 01:18:53 μμ »
Προσπαθώντας να τα βλέπω λίγο αισιόδοξα και εφόσον η ίδια ηγεσία ήταν και τα τελευταία 2 έτη (όπου δεν υπήρχε δηλαδή τέτοιο σοβαρό θέμα), θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά με ξαφνικές συνενώσεις τμημάτων και υποβαθμίσεις σχολείων είναι για φέτος απλά λόγω πιστώσεων καθώς είναι μεταβατική σχολική χρονιά. Άλλωστε είναι λίγο περίεργο που τα κανανε ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ λειτουργίας των σχολείων. Αφού ξέραν βέβαια τα χρήματα που έχουν, θα μπορούν εξαρχής να το λέγανε τι θα γίνει και όχι έτσι αιφνιδιαστικά! Και φυσικά ιδανικά να βρίσκαν από αλλού κρατικά χρήματα ή να ενίσχυαν το ΠΔΕ. Απλά έχω μια μικρή ανησυχία, μη και τους καλοαρεσει οικονομικά αυτό και δεν τα επαναφερουν του χρόνου παρά την ύπαρξη χρημάτων (μήπως τα κρατάνε για να αντιμετωπιστούν οι νέες χιλιάδες συνταξιοδοτήσεις).

Όσο για την κατανομή του ΕΣΠΑ 2021-2027, ναι μπορεί να πει η Κυβέρνηση τι ποσό θα δικαιούται το κάθε Υπουργείο αλλά δεν θα είναι για τη τωρινή σχολική χρονιά διαθέσιμο. Το είχε πει και ο patreas μεταξύ άλλων...


Tα πράγματα είναι απλά: EΚΑΝΑΝ ΕΝΑΝ ΚΑΚΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ (και εννοώ απο τον Ιανουάριο) οι προσλήψεις ήταν ελάχιστες. Έκοψαν φάσεις. Την προηγούμενη σχολική χρονιά η Δ φάση πραγματοποιήθηκε στις διακοπές των Χριστουγέννων με ανάληψη αρχές Ιανουαρίου, με την πρόφαση πως τα σχολεία ηταν κλειστά (βέβαια ψυχολόγοι προσλήφθηκαν αρχές Δεκεμβρίου στις ίδιες ΚΛΕΙΣΤΕΣ σχολικές μονάδες). Κάθε χρόνο γινόταν μια φάση (όχι τόσο μεγάλη αλλά ικανοποιητική) αρχές με μέσα Ιανουαρίου, που πέρυσι δεν έγινε και στη θέση της έγινε μια μικρή ειδική πρόσκληση και μια φάση τριμήνων (που ήταν έξτρα κονδύλι).
Ίσως να θεωρούσαν πως θα τους "έβγαινε" με τους διορισμούς (σορρυ κιόλας που θέλουμε να κάνουμε παιδιά κυρά Νίκη) και δεν τους βγήκε γιατί πλάκωσαν οι άδειες εκτός απο τις συνταξιοδοτήσεις (που με τον χαμό που γίνεται στην εκπαίδευση όπου φύγει φύγει όσοι είχαν τη δυνατότητα).

Η τελευταία πληροφορία που έχω (απο πολιτικό πρόσωπο) είναι ότι έχουν εξοικονομήσει κάποια (ελάχιστα) χρήματα και θα γίνει η φάση. Φυσικά και ο αριθμός κάλυψης παραμένει άγνωστος. Κατά τη γνώμη μου θα είναι ελάχιστος και μετά απο αυτή την φάση δεν νομίζω ότι θα γίνει το οτιδήποτε μέχρι το τέλος του έτους (εννοώ του ημερολογιακού έτους) 

Αποσυνδεδεμένος mark88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #306 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 01:40:52 μμ »
Είδα και μια συνέντευξη κορδή που είπε ότι θεωρεί πως η φάση αυτή θα ναι μικρότερη και από την β φάση. Αν στην β φάση που ταν παρωδία πήραν 6000 ,  τώρα με τις συγχωνεύσεις να δούμε πόσους θα παρόυν.4000? 3000? δεν γίνεται και λιγότερους.. Ας περιμένουμε ενημέρωση όσο πλησιάζει η 25 η και 26 η οκτωβρίου που λογικά θα γίνει , διότι όσο και να το θέλουν παραπάνω δεν μπορούν να το καθυστερήσουν..

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #307 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 02:51:40 μμ »
ηθελα να ηξερα
στον προϋπολογισμο τι εγινε?
προέβλεψαν λιγότερα λεφτά για φέτος ή τα λεφτά έκαναν φτερά?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.