*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1495435 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1634
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11648 στις: Ιούλιος 14, 2022, 10:41:56 πμ »
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την τόσο εμπεριστατωμένη ανάλυση. Αναρωτιέμαι πραγματικά αν υπάρχει κάποιος τρόπος στο forum να μαρκάρω το συγκεκριμένο μήνυμα ως "αγαπημένο" για να μπορώ να ανατρέχω και στο μέλλον, ή αν θα πρέπει να αναγκαστώ να κάνω το περιεχόμενό του copy-paste σε κάποιο αρχείο. Εύγε! Δέκα με τόνο!

Δύο περαιτέρω απορίες/σημεία προς συζήτηση:
1) Γιατί αναφέρονται κατ' επανάληψη από όλους σχεδόν, τα συγκεκριμένα κενά που έβγαλε το υπουργείο ως "κενά ΓΙΑ μετάταξη"; Αν εξαιρέσουμε τις κοινές ειδικότητες, σε όλες τις άλλες δεν μπορεί να γίνει μετάταξη π.χ. από Α/θμια προς Β/θμια και αντίστροφα. Υπάρχει κάτι που έχω καταλάβει λάθος;
2) Στα παραδείγματα που λες ότι μάρκαρες (και υποθέτω και σε άλλα), αυτές οι μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ πραγματικών κενών και κενών που είχε δώσει το υπουργείο στην εγκύκλιο, δεν είναι βέβαιο ότι θα οδηγήσουν μαθηματικά σε υπεραριθμίες/διαθέσεις που θα στερούν τη δυνατότητα μετάθεσης, ακόμα και εντός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ (πόσο μάλλον από περιοχή σε περιοχή) για πολλά χρόνια σε όσους διοριστούν προσεχώς, αλλά και σε πολλούς παλαιότερους;
εδω και καιρο βλέποντας τις απολύτως ευλογες απορίες των συναδέλφων σχετικα με τις διαφορές μεταξυ εναπομειναντων κενών και των κενων της εγκυκλιου των μετατάξεων , ήθελα να γραψω αναλυτικά τον βασικό λογο-κατ εμε- αυτης της διαφοράς με βαση την όποια γνωση έχω από προηγουμενη ενασχοληση μου με αυτά τα ζητήματα. Ομως δεν είναι ευκολο γραπτα να αποτυπωθούν αυτες οι διαφορές. Οταν όμως είδα την δική σου απορια- πλαισιωμενη με αριθμους- να χτυπάει ακριβως την καρδιά του εν λόγω ζητήματος, σκεφτηκα να αποτυπωσω γραπτα την απόψη μου.
για το (1) αν κατάλαβα σωστά το ερωτημα, οι μετατάξεις εκτός απο αβαθμια σε βθμια μπορει να γίνουν και μεταξυ κλάδων δευτεροβαθμιας πχ πληροφορικος να γινει μαθηματικός προσδοκωντας καλύτερες υπηρεσιακες μεταβολές
(2) έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Ακριβως το ίδο σκεφτόμουν και γω δηλ αν οντως -που μου φαίνεται εξαιρετικα κουλό- δεν ενσωμάτωσαν ορθά στα κενα μεταθέσεων τους μετατιθέμενους τοτε φανταζομαι ήδη τον (νεο) προιστάμενο μιας εξαιρετικά κεντρικής δδε να στελνει τριάντα-τριάντα τα φάσκελα στο υπουργειο για τους καμιά τριανταριά υπεράριθμους που θα του στειλει ως νεοδιόριστους. Όμως μου φαινεται πολύ κουλο για να είναι αληθινό. Μάλλον οφείλεται ότι δε γνωρίζω- και ουτε προκειται να μάθω- λεπτομερειες εκ των εσω για το πως υπολογισαν τα κενα των μεταταξεων.
Ειναι σε ισχυ βλέπεις και  το silver alert του ανθρώπου εκείνου που θα μπορούσε με ασφάλεια και αξιοπιστία να μας ενημερώσει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2022, 11:01:13 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:11 »

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11649 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:01:57 πμ »
Πες τα συνάδελφε ( σε ευχαριστούμε πολύ) γιατί εδώ και ένα χρόνο ζούμε το θέατρο του παραλόγου με τα οργανικά κενά !

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11650 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:04:24 πμ »
(2) έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Ακριβως το ίδο σκεφτόμουν και γω δηλ αν οντως -που μου φαίνεται εξαιρετικα κουλό- δεν ενσωμάτωσαν ορθά στα κενα μεταθέσεων τους μετατιθέμενους τοτε φανταζομαι ήδη τον (νεο) προιστάμενο μιας εξαιρετικά κεντρικής δδε να στελνει τριάντα-τριάντα τα φάσκελα στο υπουργειο για τους καμιά τριανταριά υπεράριθμους που θα του στειλει ως νεοδιόριστους. Όμως μου φαινεται πολύ κουλο για να είναι αληθινό. Μάλλον οφείλεται ότι δε γνωρίζω- και ουτε προκειται να μάθω- λεπτομερειες εκ των εσω για το πως υπολογισαν τα κενα των μεταταξεων

Το αριθμητικό παράδειγμα που ανέφερα στο αρχικό μου μήνυμα (για συγκεκριμένη ειδικότητα και περιοχή) δεν είναι υποθετικό. Είναι υπαρκτότατο. Και σύμφωνα με το υπουργείο, για ΠΕΝΤΕ οργανικά κενά που απομένουν ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ -και αυτή είναι η ουσία-. θα πρέπει να κάνει ΕΙΚΟΣΙ διορισμούς τον επόμενο μήνα. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι θα διορίσει τελικά το 70%, μιλάμε για 14 διορισμούς. Που θα καλούνται να καλύψουν 5 κενά, αρχικά λειτουργικά και σε ένα χρόνο οργανικά. Μετάφραση: την επόμενη άνοιξη (και τις... επόμενες πολλές ανοίξεις, για να πετάξω κι έναν σολοικισμό) δεν θα μετατεθεί ΚΑΝΕΝΑΣ από άλλη περιοχή προς αυτή (αν την θέλει), ακόμα κι αν κουβαλάει στην πλάτη του 10 χρόνια υπηρεσίας. Ενώ ακόμα και εντός περιοχής θα παρατηρούνται για πολλά χρόνια φαινόμενα να παίρνουν ευνοϊκές μεταθέσεις/τοποθετήσεις άνθρωποι που υπολείπονται σημαντικά σε χρόνια υπηρεσίας έναντι άλλων, μόνο και μόνο επειδή θα έχει τύχει να αντισταθμίσουν τα μόρια με 2-3 χρόνια υπηρεσίας ως αναπληρωτές σε δυσπρόσιτα. Για να μην αναφφέρω καν τις 9 (από τις 14) υπεραριθμίες, που με το καλημέρα θα παραμένουν για χρόνια στη διάθεση άνευ οργανικής.

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11651 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:06:23 πμ »
Γιατί δεν εμφανίζεται ο Patreas? Είναι η φωνή της λογικής εδώ στο forum. Εκτιμώ όλους όσοι βοηθάνε και ενημερωνουν, όλοι πιστεύω νιώθουν ευγνωμοσύνη αλλά αναρωτιέμαι πραγματικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:11 »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11652 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:07:27 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!! Είμαι στο όριο να διορισθώ και έχω ορισμένες απορίες. Αν θα μπορούσε κάποιος να μου τις απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

1) Στα 2  χρόνια των νεοδιόριστων περιλαμβάνεται  ο πρώτος χρόνος προσωρινής τοποθέτησης και ένας χρόνος της οργανικής ή ένας χρόνος προσωρινής τοποθέτησης και 2 οργανικής;

2) Για τη συνυπηρέτηση τι ακριβώς ισχύει; Από πότε ισχύει; Μετά τα δύο χρόνια;

3) Αν κάποιος έχει μεγάλο ποσοστό αναπηρίας (πάνω από 80%) και χρειάζεται παρακολούθηση από συγκεκριμένους γιατρούς, μπορεί να κάνει αίτηση για μετάθεση από την πρώτη χρονιά;
 
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!


Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11653 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:12:59 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!! Είμαι στο όριο να διορισθώ και έχω ορισμένες απορίες. Αν θα μπορούσε κάποιος να μου τις απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

1) Στα 2  χρόνια των νεοδιόριστων περιλαμβάνεται  ο πρώτος χρόνος προσωρινής τοποθέτησης και ένας χρόνος της οργανικής ή ένας χρόνος προσωρινής τοποθέτησης και 2 οργανικής;

2) Για τη συνυπηρέτηση τι ακριβώς ισχύει; Από πότε ισχύει; Μετά τα δύο χρόνια;

3) Αν κάποιος έχει μεγάλο ποσοστό αναπηρίας (πάνω από 80%) και χρειάζεται παρακολούθηση από συγκεκριμένους γιατρούς, μπορεί να κάνει αίτηση για μετάθεση από την πρώτη χρονιά;
 
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

1) Ένας συν ένας. Βεβαίως, το ότι προς το τέλος του δεύτερου χρόνου θα κάνεις αίτηση για μετάθεση σε άλλη περιοχή, δεν εγγυάται και το ότι θα τη λάβεις.
2) Μετά τα δύο χρόνια, αν αναφέρεσαι σε περιπτώσεις που ο/η συνυπηρετών/-ούσα που θα σε "τραβήξει" κοντά του/της είναι ένστολος, μέλος ΔΕΠ ΑΕΙ ή δικαστικός.
3) Όχι, μπορείς όμως να παίρνεις αποσπάσεις ήδη από τον πρώτο κιόλας χρόνο. Αν βέβαια εγκριθούν με βάση τα μόρια της αναπηρίας.

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 493
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11654 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:13:58 πμ »
.

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11655 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:16:41 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!! Είμαι στο όριο να διορισθώ και έχω ορισμένες απορίες. Αν θα μπορούσε κάποιος να μου τις απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

1) Στα 2  χρόνια των νεοδιόριστων περιλαμβάνεται  ο πρώτος χρόνος προσωρινής τοποθέτησης και ένας χρόνος της οργανικής ή ένας χρόνος προσωρινής τοποθέτησης και 2 οργανικής;

2) Για τη συνυπηρέτηση τι ακριβώς ισχύει; Από πότε ισχύει; Μετά τα δύο χρόνια;

3) Αν κάποιος έχει μεγάλο ποσοστό αναπηρίας (πάνω από 80%) και χρειάζεται παρακολούθηση από συγκεκριμένους γιατρούς, μπορεί να κάνει αίτηση για μετάθεση από την πρώτη χρονιά;

Για το 1) είναι ο πρώτος χρόνος προσωρινής τοποθέτησης και ένας χρόνος της οργανικής
          2) Μετά τα δύο χρόνια
          3) Μπορείς να κάνεις αίτηση για απόσπαση από τη πρώτη χρονιά νομίζω όχι μετάθεση!
Ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος than11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11656 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:18:45 πμ »
1) Ένας συν ένας. Βεβαίως, το ότι προς το τέλος του δεύτερου χρόνου θα κάνεις αίτηση για μετάθεση σε άλλη περιοχή, δεν εγγυάται και το ότι θα τη λάβεις.
2) Μετά τα δύο χρόνια, αν αναφέρεσαι σε περιπτώσεις που ο/η συνυπηρετών/-ούσα που θα σε "τραβήξει" κοντά του/της είναι ένστολος, μέλος ΔΕΠ ΑΕΙ ή δικαστικός.
3) Όχι, μπορείς όμως να παίρνεις αποσπάσεις ήδη από τον πρώτο κιόλας χρόνο. Αν βέβαια εγκριθούν με βάση τα μόρια της αναπηρίας.

Αν ο/η σύζυγος σου είναι εκπαιδευτικός δεν μπορεί να σε τραβήξει για συνυπηρετηση;

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11657 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:22:05 πμ »
Αν ο/η σύζυγος σου είναι εκπαιδευτικός δεν μπορεί να σε τραβήξει για συνυπηρετηση;

Η λογική λέει ναι, αλλά δεν γνωρίζω ως μη έχων προσωπικό ενδιαφέρον (μη εμπίπτων στην κατηγορία). Γνωρίζω σίγουρα ότι ισχύει για ένστολους, μέλη ΔΕΠ και δικαστικούς. Αυτοί "τραβάνε" τον νεοδιόριστο, μετά το δεύτερο χρόνο, σε απόσταση έως 25 χιλιόμετρα από την κατοικία τους.

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11658 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:25:23 πμ »
Αν ο/η σύζυγος σου είναι εκπαιδευτικός δεν μπορεί να σε τραβήξει για συνυπηρετηση;
Δυστυχώς όχι!
Μπορείτε να κάνετε αίτηση για συνυπηρέτηση σε συγκεκριμένες περιοχές αν θέλεις αλλά δεν είναι σίγουρο

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11659 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:37:51 πμ »
Γιατί δεν εμφανίζεται ο Patreas? Είναι η φωνή της λογικής εδώ στο forum. Εκτιμώ όλους όσοι βοηθάνε και ενημερωνουν, όλοι πιστεύω νιώθουν ευγνωμοσύνη αλλά αναρωτιέμαι πραγματικά

Εμφανίστηκε! Δεν τον κατάλαβες; Είναι αυτός που μιλάει για τζόγους...

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11660 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:41:25 πμ »
Αν ο/η σύζυγος σου είναι εκπαιδευτικός δεν μπορεί να σε τραβήξει για συνυπηρετηση;
Η αίτηση μετάθεσης παίρνει μόρια για συνυπηρέτηση.
Έχω την εντύπωση όμως ότι ο ένας από τους δύο μπορεί να πάρει απόσπαση στον τόπο υπηρέτησης του άλλου.
Αν ισχύει, μπορεί να έρθει ο/η σύζυγος στον τόπο του/της νεοδιόριστου/ης για να υπηρετήσει και την οργανική του/της (τη 2η χρονιά). Ψάξτο λιγάκι.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11661 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:44:27 πμ »
Εμφανίστηκε! Δεν τον κατάλαβες; Είναι αυτός που μιλάει για τζόγους...


Καμιά σχέση. Στο εγγυωμαι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.