*

Αποστολέας Θέμα: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα  (Αναγνώστηκε 7517 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« στις: Οκτώβριος 26, 2021, 06:03:31 μμ »
Καλησπέρα σας θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω έναν μαθητη με διάγνωση για συμπεριφορικα ψυχοσυναισθηματικα προβλήματα στο οποίο κάνω παράλληλη στήριξη. Με τον μαθητη μου δεν έχω κανένα πρόβλημα όλα καλά. Το θέμα είναι πως στο άλλο τμημα της α δημοτικού επικρατεί ένα χάος και η δασκάλα δεν μπορεί να επιβάλει την τάξη. Έτσι σκέφτηκε και πρότεινε στον διευθυντή να μετακινηθώ εγώ με τον μαθητη μου σε αυτό το τμημα προκειμένου να υπάρχει άλλος ένας ενήλικας μέσα στη αίθουσα και να είναι πιο ήρεμα τα παιδιά. Έχω μπει μέσα στην τάξη μόνη μου για να βοηθήσω, σε κενά μου, και έχω καταφέρει να ισορροπώ τα πράγματα, θέτοντας όρια που η δασκάλα δεν μπορεί να κάνει. Αύριο θα γίνει ξανά σύλλογος για να συζητηθεί εκ σου το θέμα, καθώς στον προηγούμενο σύλλογο που κάναμε δεν καταλήξαμε σε μια απόφαση. Εγώ φυσικά εξέφρασα τις αντιρρήσεις μου μιας και το παιδί θεωρώ θα αποσυντονιστεί τελείως πάνω που έχω καταφέρει και τον κρατάω ήρεμο, μειώνοντας σε πολύ μεγάλο βαθμό την διάσπαση και την επιθετικότητα του. Ανέφερα πως πιστεύω πως θα ξεφύγει σε ένα τόσο ασταθές περιβάλλον. Στεναχωριέμαι γιατί πρέπει να ασχοληθώ με την άλλη τάξη για να κρατάω τα παιδιά ήρεμα ώστε να είναι και ο δικός μου ήρεμος, εισβαρος του μαθητη μου. Η άλλη δασκάλα δε βοηθαει καθόλου στο να κρατάει την τάξη γι αυτό και βρήκαν εμένα ως εύκολη λύση. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Επιτρέπεται η μεταφορά μαθητη εν μέσω της σχολικής χρονιάς χωρίς λόγο; Ευχαριστω πολύ. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:14 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 06:41:53 μμ »
Η δική σου δουλειά είναι ξεκάθαρα η παράλληλη στήριξη του μαθητή σου. Εννοείται ότι θα ενεργησεις προς όφελος του.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 08:27:26 μμ »
Καλά αυτό εξυπακούεται. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Έχει αυτή τη δικαιοδοσία ο σύλλογος;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 08:35:55 μμ »
Αλλαγή τμήματος σε πολύ ειδικές περιπτώσεις αιτιολογημένα κρος όφελος του μαθητή μπορεί να γίνει. Όχι για τον λόγο που αναφέρεις ούτε για να κανεις εσυ τον διαιτητή. Τι αιτιολογία θα γράψουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:14 »

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 08:57:22 μμ »
Ενημέρωσε το ΚΕΔΑΣΥ και τη σύμβουλο ειδικής αγωγής. Οφείλουν να μεριμνήσουν για το καλό του παιδιού. Ενημέρωσε και τους γονείς.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 09:29:19 μμ »
Οι γονείς δεν είναι φυσικά ενήμεροι και όταν ρώτησα αν έχουν ενημερωθεί μου είπαν πως δε χρειάζεται και απλά θα τους ανακοινωθεί όταν ληφθεί η απόφαση. Θεωρείτε πως αύριο στον σύλλογο πρέπει να ρωτήσω αν έχει ενημερωθεί το ΚΕΔΑΣΥ; Θα έπρεπε να ενημερωθεί; Αναφορικα στην αιτιολογία δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι θα γράψουν. Φαντάζομαι θα μου πουν πως είναι κάτι τυπικό εφόσον δε θα το ψάξει κάποιος. Ειλικρινά δεν έχω κάποιο πρόβλημα να βοηθήσω στην άλλη τάξη αλλά ο μαθητής μου δεν είναι μπαλάκι να τον πηγαινοφέρνουν για να κάνω τη δουλειά της άλλης δασκάλας!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 10:36:44 μμ »
η αλλαγή περιβάλλοντος μαθητή απαιτεί απόφαση Συλλόγου Διδασκόντων και, όπως ειπώθηκε, προβλέπεται μόνο για σοβαρούς λόγους που προτάσσουν το όφελος του μαθητή και όχι του διπλανού τμήματος
η μόνη σχετική νομοθεσία που βρήκα είναι αυτό που ακολουθεί,

ΠΔ 79/17, άρθρο 14, παράγραφος 5
5. Για την αντιμετώπιση των περιπτώσεων των μαθητών που παρουσιάζουν σοβαρές μαθησιακές δυσκολίες ή/και προβλήματα συμπεριφοράς, ο εκπαιδευτικός της τάξης συνεργάζεται με τον Διευθυντή ή τον Προϊστάμενο του σχολείου, τον εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης, τους γoνείς/κηδεμόνες των μαθητών, τον Σχολικό Σύμβουλο Γενικής και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, τις υποστηρικτικές δομές Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΚΕΔΔΥ, ΕΔΕΑΥ και τις προβλεπόμενες δομές από το εκάστοτε υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο) καθώς και τις αρμόδιες υπηρεσίες και τους φορείς για την προστασία και υποστήριξη των παιδιών και των οικογενειών. Η αλλαγή περιβάλλοντος του μαθητή είναι μέτρο παιδαγωγικού ελέγχου και μπορεί να γίνει με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, όταν πρόκειται για αλλαγή τμήματος ή με τη συναίνεση του γονέα/κηδεμόνα, όταν πρόκειται για αλλαγή σχολείου.

(δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι στον 4823/21, με μία γρήγορη ματιά δε βρήκα κάτι, υπήρξε η σκέψη να αλλάξει το πλαίσιο και να είναι δυνατό να αποφασίζεται μετακίνηση με απόφαση διευθυντή αλλά τελικά αποσύρθηκε, https://www.esos.gr/arthra/73627/katanomi-mathiton-se-tmimata-me-kritirio-tis-eidikoteres-mathisiakes-anagkes-ton, https://www.ieidiseis.gr/ellada/101194/to-ypourgeio-paideias-pairnei-piso-ti-rythmisi-gia-tin-katanomi-ton-mathiton )

πολλοί διευθυντές για διάφορους λόγους είτε δεν γνωρίζουν την νομοθεσία είτε κάνουν ότι δεν τη γνωρίζουν,
ωστόσο, απόφαση συλλόγου, ως γνωστόν, σημαίνει συνεδρίαση συλλόγου, εισήγηση του θέματος, τεκμηρίωση της εισήγησης (ή όχι) και ψηφοφορία επί του θέματος

ακόμη και αν περάσει η πρόταση, που πιστεύω πως αν ενημερωθεί ο σύλλογος για τους μόνους λόγους που επιτρέπεται η αλλαγή περιβάλλοντος και επιμείνεις στην ψηφοφορία δε θα περάσει, μπορείς να ζητήσεις να διατυπωθούν στο πρακτικό οι αντιρρήσεις και οι επιφυλάξεις σου πριν το υπογράψεις (που δε βοηθάει και πολύ αλλά κανένας διευθυντής δεν θέλει πρακτικό με ολοσέλιδη διατύπωση αντιρρήσεων βάσει νόμου, παραγράφου και άρθρου). προσπάθησε να μη φτάστε σε αυτό το σημείο
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 11:56:48 μμ »
Οι γονείς δεν είναι φυσικά ενήμεροι και όταν ρώτησα αν έχουν ενημερωθεί μου είπαν πως δε χρειάζεται και απλά θα τους ανακοινωθεί όταν ληφθεί η απόφαση. Θεωρείτε πως αύριο στον σύλλογο πρέπει να ρωτήσω αν έχει ενημερωθεί το ΚΕΔΑΣΥ; Θα έπρεπε να ενημερωθεί; Αναφορικα στην αιτιολογία δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι θα γράψουν. Φαντάζομαι θα μου πουν πως είναι κάτι τυπικό εφόσον δε θα το ψάξει κάποιος. Ειλικρινά δεν έχω κάποιο πρόβλημα να βοηθήσω στην άλλη τάξη αλλά ο μαθητής μου δεν είναι μπαλάκι να τον πηγαινοφέρνουν για να κάνω τη δουλειά της άλλης δασκάλας!

Η αλλαγή τμήματος δεν είναι απ αυτά που περνάνε απαρατήρητα ως τυπικα. Σκεψου κάτι απλό: πάει το παιδί στο άλλο τμήμα κ προκύπτει θέμα. γονιός ρωτάει γιατί αλλαξ κ τπ θέμα φτάνει στη διεύθυνση
. θα πρέπει να δείξετε πρακτικό.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 12:23:45 πμ »
η αλλαγή περιβάλλοντος μαθητή απαιτεί απόφαση Συλλόγου Διδασκόντων και, όπως ειπώθηκε, προβλέπεται μόνο για σοβαρούς λόγους που προτάσσουν το όφελος του μαθητή και όχι του διπλανού τμήματος
η μόνη σχετική νομοθεσία που βρήκα είναι αυτό που ακολουθεί,

ΠΔ 79/17, άρθρο 14, παράγραφος 5
5. Για την αντιμετώπιση των περιπτώσεων των μαθητών που παρουσιάζουν σοβαρές μαθησιακές δυσκολίες ή/και προβλήματα συμπεριφοράς, ο εκπαιδευτικός της τάξης συνεργάζεται με τον Διευθυντή ή τον Προϊστάμενο του σχολείου, τον εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης, τους γoνείς/κηδεμόνες των μαθητών, τον Σχολικό Σύμβουλο Γενικής και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, τις υποστηρικτικές δομές Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΚΕΔΔΥ, ΕΔΕΑΥ και τις προβλεπόμενες δομές από το εκάστοτε υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο) καθώς και τις αρμόδιες υπηρεσίες και τους φορείς για την προστασία και υποστήριξη των παιδιών και των οικογενειών. Η αλλαγή περιβάλλοντος του μαθητή είναι μέτρο παιδαγωγικού ελέγχου και μπορεί να γίνει με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, όταν πρόκειται για αλλαγή τμήματος ή με τη συναίνεση του γονέα/κηδεμόνα, όταν πρόκειται για αλλαγή σχολείου.

(δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι στον 4823/21, με μία γρήγορη ματιά δε βρήκα κάτι, υπήρξε η σκέψη να αλλάξει το πλαίσιο και να είναι δυνατό να αποφασίζεται μετακίνηση με απόφαση διευθυντή αλλά τελικά αποσύρθηκε, https://www.esos.gr/arthra/73627/katanomi-mathiton-se-tmimata-me-kritirio-tis-eidikoteres-mathisiakes-anagkes-ton, https://www.ieidiseis.gr/ellada/101194/to-ypourgeio-paideias-pairnei-piso-ti-rythmisi-gia-tin-katanomi-ton-mathiton )

πολλοί διευθυντές για διάφορους λόγους είτε δεν γνωρίζουν την νομοθεσία είτε κάνουν ότι δεν τη γνωρίζουν,
ωστόσο, απόφαση συλλόγου, ως γνωστόν, σημαίνει συνεδρίαση συλλόγου, εισήγηση του θέματος, τεκμηρίωση της εισήγησης (ή όχι) και ψηφοφορία επί του θέματος

ακόμη και αν περάσει η πρόταση, που πιστεύω πως αν ενημερωθεί ο σύλλογος για τους μόνους λόγους που επιτρέπεται η αλλαγή περιβάλλοντος και επιμείνεις στην ψηφοφορία δε θα περάσει, μπορείς να ζητήσεις να διατυπωθούν στο πρακτικό οι αντιρρήσεις και οι επιφυλάξεις σου πριν το υπογράψεις (που δε βοηθάει και πολύ αλλά κανένας διευθυντής δεν θέλει πρακτικό με ολοσέλιδη διατύπωση αντιρρήσεων βάσει νόμου, παραγράφου και άρθρου). προσπάθησε να μη φτάστε σε αυτό το σημείο

Αυτα που παρέθεσες είχα βρει κι εγώ απλά έλεγα μήπως υπήρχε κάτι άλλο που μου είχε ξεφύγει. Εγώ έχω σκοπό να διατυπώσω τις επιφυλάξεις μου όπως είχα κάνει και στον σύλλογο που έγινε πριν από δυο εβδομάδες, όπου και δεν παρθηκε απόφαση. Είχα θεωρήσει πως τελείωσε το θέμα αλλά με έκπληξη μου ενημερώθηκα πως θα ξανασυζητηθεί. Είναι πολύ στενάχωρο που θεωρούν τον μαθητη μου «Καμμένο χαρτ» όπως ειπώθηκε και πως πρέπει να σωθεί το άλλο τμημα έστω και εισβαρος ενός αλλου. Πρόκειται για ένα παιδάκι που ήδη επαναλαμβάνει τάξη και αλλαγή σχολείου και η αλλαγή και τμήματος θεωρώ πως θα του δημιουργήσει συναισθήματα απόρριψης. Ακούγοντας μάλιστα τη διαρκή φασαρία από το διπλανό τμημα διαρκώς μου λέει πως δεν μπορεί τόση φασαρία και να πάω εγώ να τους φωνάξω (!). Φυσικά και θα ζητήσω να καταγράφουν στον πρακτικό οι επιφυλάξεις μου.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 12:25:41 πμ »
Η αλλαγή τμήματος δεν είναι απ αυτά που περνάνε απαρατήρητα ως τυπικα. Σκεψου κάτι απλό: πάει το παιδί στο άλλο τμήμα κ προκύπτει θέμα. γονιός ρωτάει γιατί αλλαξ κ τπ θέμα φτάνει στη διεύθυνση
. θα πρέπει να δείξετε πρακτικό.

Νομίζω πως θεωρούν ότι είναι ένα θέμα που θα περάσει στα ψιλά. Ήδη τους έχει κάνει εντύπωση γιατί προβάλω αντιρρήσεις. Θα δούμε αύριο. Ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας.

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 11:54:27 πμ »
doukou, ενημέρωσε τους γονείς σε παρακαλώ!!!!! Ζήτησε καθοδήγηση, γιατί όλο αυτό δείχνει ότι κι εσένα σε υποτιμούν εκεί μέσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2021, 11:56:13 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 02:59:52 μμ »
Αλήθεια τώρα, τι συζητάμε σε αυτό το θέμα;
Υπάρχει ανεπαρκής εκπαιδευτικός στην Α δημοτικού (από τις πιο σημαντικές τάξεις για την μετέπειτα πορεία όλου του τμήματος) και εδώ συζητάμε αν νομιμοποιειται το μπάλωμα της ανεπάρκειας με πλάγιο τρόπο;;; Αναφορά της εκπαιδευτικού από τον διευθυντή, απομάκρυνση από την τάξη (ας αποσπαστεί σε γραφείο) και τέλος. Αυτό πρέπει να διεκδικηθει, όχι τα υπόλοιπα
et in Arcadia ego...

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 05:08:06 μμ »
Skandalo, ποιος διευθυντής θα πάει να μπλέξει; Ξέρεις κανέναν; Γιατί εγώ μέχρι τώρα δεν έχω γνωρίσει κάποιον.
Εδώ πάνε να καλύψουν την ανεπαρκή δασκάλα, επιβαρύνοντας ένα άμοιρο παιδί. Γι' αυτό παρακαλώ την κοπέλα να αντιδράσει!!! Και ως γονιός το απαιτώ!!!! Και αν ήξερα την περίπτωση θα πήγαινα ως γονιός να τους κάνω φασαρία....

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 05:31:14 μμ »
Μα πραγματικά, πόσο συμφωνώ!!!
Η ερώτηση χτύπησε μέσα μου τα γονεϊκά αντανακλαστικα μου αλλά και τα επαγγελματικά. Δε θέλουμε ακατάλληλους για τάξεις συναδέλφους, δε θέλουμε να καλύπτουμε ανεπάρκειες εις βάρος των μαθητών μας. Και γω αν γνώριζα την περίπτωση θα έκανα επώνυμη αναφορά στην πρωτοβάθμια ως γονέας.
et in Arcadia ego...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.