*

Αποστολέας Θέμα: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα  (Αναγνώστηκε 7516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 11:10:02 μμ »
Για να ενημερώσω τελικά για την έκβαση της συζήτησης στον σημερινό σύλλογο: εντέλει αποφασίστηκε να μην μεταφερθω με τον μαθητη μου. Εξέθεσα για άλλη μια φορά την κατάσταση για τον μαθητη μου και πως εγώ έχω ερθει για να λειτουργήσω προς όφελος του μαθητη μου. Συνεπώς θεωρώ αντιπαιδαγωγικό να μεταφέρουμε ένα μαθητη σε άλλο τμημα ποσο μάλλον έναν μαθητη με διάγνωση που χρειάζεται ένα σταθερό πλαίσιο και που εδώ και ενάμιση πλέον μήνα έχει αρχίσει και αναπτύσσει σχέσεις με τους συμμαθητές του και έχει δεθεί με τη δασκάλα του. Δεν ξέρω αν τους έπεισαν αυτά ή το γεγονός πως αγχώθηκαν για το γεγονός πως θα δημιουργηθεί ένα «δύσκολο» τμημα, το οποίο στο μέλλον ελλείψει μιας παράλληλης στήριξης θα πρέπει να το διαχειριστεί κάποιος εξ ολοκλήρου μόνος του αλλά τελικά συμφώνησαν πως δεν πρέπει να γίνει η μεταφορά του μαθητη. Μια συνάδελφος εστίασε μόνη στο γεγονός πως το θέμα μας δεν είναι ο μαθητής μου αλλά η δυσκολία της άλλης δασκάλας και με αυτό πρέπει να ασχοληθούμε και να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε. Καταληκτικά θα μπαίνουν εκ περιτροπής συνάδελφοι στις ώρες που τους περισσεύουν  μέσα στο τμημα για να είναι μαζί με τη δασκάλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 11:17:00 μμ »
Να συμπληρώσω πως σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Χαίρομαι που ένα παιδάκι δε θα χαντακωθεί. Τουλάχιστον φέτος. Αναφορικα στο κατά ποσο με λαμβάνουν υπόψη, μετά λύπης αισθάνομαι πως η εκπαιδευτικός  της παράλληλης θεωρείται το παιδί για όλες τις δουλειές. Χαρακτηριστικά στον προηγούμενο σύλλογο ειπώθηκε πως δεν έχω ερθει ονομαστικά για κάποιο παιδί αλλά έχω ερθει στη σχολική μονάδα. Συνεπώς ανήκω στη σχολική μονάδα και αυτό σημαίνει πως θα μπω σε οποία τάξη μου ζητηθεί (!)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 28, 2021, 08:14:37 πμ »
Για να ενημερώσω τελικά για την έκβαση της συζήτησης στον σημερινό σύλλογο: εντέλει αποφασίστηκε να μην μεταφερθω με τον μαθητη μου. Εξέθεσα για άλλη μια φορά την κατάσταση για τον μαθητη μου και πως εγώ έχω ερθει για να λειτουργήσω προς όφελος του μαθητη μου. Συνεπώς θεωρώ αντιπαιδαγωγικό να μεταφέρουμε ένα μαθητη σε άλλο τμημα ποσο μάλλον έναν μαθητη με διάγνωση που χρειάζεται ένα σταθερό πλαίσιο και που εδώ και ενάμιση πλέον μήνα έχει αρχίσει και αναπτύσσει σχέσεις με τους συμμαθητές του και έχει δεθεί με τη δασκάλα του. Δεν ξέρω αν τους έπεισαν αυτά ή το γεγονός πως αγχώθηκαν για το γεγονός πως θα δημιουργηθεί ένα «δύσκολο» τμημα, το οποίο στο μέλλον ελλείψει μιας παράλληλης στήριξης θα πρέπει να το διαχειριστεί κάποιος εξ ολοκλήρου μόνος του αλλά τελικά συμφώνησαν πως δεν πρέπει να γίνει η μεταφορά του μαθητη. Μια συνάδελφος εστίασε μόνη στο γεγονός πως το θέμα μας δεν είναι ο μαθητής μου αλλά η δυσκολία της άλλης δασκάλας και με αυτό πρέπει να ασχοληθούμε και να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε. Καταληκτικά θα μπαίνουν εκ περιτροπής συνάδελφοι στις ώρες που τους περισσεύουν  μέσα στο τμημα για να είναι μαζί με τη δασκάλα.

Πάλι καλά που σκέφτηκαν λογικά. Ως προς το μαθητή σου. Τώρα γις το ότι υπάρχει τμήμα που δημιουργεί πρόβλημα κ το σχολείο αντί να το θεωρήσει πρόβλημα των παιδιών κ να πάρει μέτρα, το θεωρεί πρόβλημα της δασκάλας κ θέλει να ρεζιλέψει εκείνην, δεν έχω λόγια. Η συνάδελφος είναι μπροστά όσο συζητούν για τον πρόβλημα «της»; Δεν νιώθει άσχημα; Δεν ζητάει να υπάρξουν επιπτώσεις στους ταραξίες μαθητες, να έρθουν οι γονείς τους, να υπάρξει κάποια σοβαρή αντιμετώπιση;

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 28, 2021, 08:31:24 πμ »
Να μια ευχάριστη είδηση για το παιδάκι, μπράβο και σε σένα που έδωσες την μάχη σου. Ναι, είναι αλήθεια, οι της παράλληλης στήριξης θεωρούνται καμιά φορά "κατώτεροι", γιατί είναι και αναπληρωτές...
Εσύ όμως την κέρδισες την μάχη. Θα χρειαστεί να δώσεις κι άλλες. Μην νομίζεις, κι εμείς που είμαστε "μόνιμοι", δίνουμε μάχες με διευθυντές ανεπαρκείς...
Κι εγώ αναρωτιέμαι, σαν την Έσπερο, αν ήταν η δασκάλα μπροστά όταν λέγονταν αυτά για την ίδια...Επίσης θα με ενδιάφερε να μάθω σε ποια περιοχή συμβαίνουν αυτά... Αν π.χ. πρόκειται για Δημοτικό στο κέντρο της Αθήνας ή σε επαρχιακή πόλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 28, 2021, 09:21:15 πμ »
Η συναδελφος, ναι ηταν μπροστα, αφου ουτως ή αλλως αυτή εφερε το θεμα στη συνελευση. Η συναδελφος ηταν αυτή που ζητησε να γινει η αλλαγη του μαθητη, κατι για το οποιο ηταν ολοι θετικα διακειμενοι στην πρωτη συνελευση. Ειχε ζητησει εξαρχης βοηθεια, πριν να ερθω εγω στο σχολειο, ως προς τη διαχειριση της ταξης, δλδ, την παρουσια και καποιου ενηλικα, οπως του διευθυντη. Αντιλαμβανεστε πως οταν ηρθα με ειδαν σαν ξερολουκουμο. Αυτο, και σε συνδυασμο πως ο μαθητης μου, ως ταραξιας και ο ιδιος, δεν ηταν καθολου αγαπητος, θεωρηθηκε σωστο να γινει "θυσια" προς οφελος των πολλων της αλλης ταξης. Η συναδελφος εχει μιλησει με τους γονεις στην ενημερωση που ειχε αλλά δε βρηκε ανταποκριση. Οποτε, κανενας, φυσικα, δε "ρεζιλεψε" τη συναδελφο ουτε μειωθηκε η επιστημοσυνη της, το αντιθετο, θα ελεγα. Απλα σκεφτηκαν εναν πολυ απλο κουκουλωματος του προβληματος, αντι μιας πιο σφαιρικης αντιμετωπισης, οπως αυτη που προτεινετε.
Ολα αυτα συμβαινουν σε κεντρικο σχολειο μεγαλης επαρχιακης πολης.

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 28, 2021, 10:10:48 πμ »
Ναι, υπάρχει η τάση κάλυψης παλιών και μόνιμων συναδέρφων, αν έχουν και καλές σχέσεις με τον διευθυντή, σίγουρα.
οκ, της έτυχε ζωηρό τμήμα και δυσκολεύεται. Συμβαίνουν κι αυτά, τι να κάνουμε.
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με ένα τμήμα, αλλά και όλοι οι συνάδερφοί μου με το ίδιο τμήμα, οπότε συμπάσχουμε.
Συνέχισε στο ίδιο μοτίβο υπεράσπισης του παιδιού!

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση μαθητη σε άλλο τμημα
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 28, 2021, 09:56:16 μμ »
Εννοείται πως μπορεί να συμβεί να έχει κάποιος δύσκολο τμημα, όπως και στην περίπτωση μας, δλδ στην παράλληλη στήριξη μπορεί να μας τύχει ένα πολύ δύσκολο στη διαχείριση παιδι( εκ προοιμίου μάλιστα είναι το πιο πιθανό). Όποτε θεωρώ δεδομένο πως πρέπει να επιδεικνύεται συναδελφικότητα, ένθεν και ένθεν.
Ελπίζω να πάνε καλύτερα τα πράγματα για ολους μας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.