*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #364 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 09:47:46 μμ »
Πάντως κλειστά σχολεία με ανοιχτές άλλες δραστηριότητες, δεν οφελεί κάποιον. Τα παιδιά θα συναντιούνται κ θα κάνουν αλλά πράγματα. οι εκπαιδευτικοί δεν έχουμε τη δικαιολογία να ζητάμε προσωπική προστασία αφού υπάρχει το εμβόλιο κ η τρίτη δόση ανοίγει για όλους. Άρα κλειστά σχολεία δικαιολογούνται μόνο στο πλαίσιο γενικότερου κλεισίματος ή σαν κάτι πολύ σύντομο του στιλ 20-23 Δεκεμβρίου ή άνοιγμα μια βδομάδα αργότερα μετά τις γιορτές. Αλλιώς, κλείσιμο σχολείων με ποια δικαιολογία; Αλλαγή πρωτοκόλλου φυσικά χρειάζεται, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό δεν τίθεται στο τραπέζι.

δ....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2021, 10:35:41 πμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:54 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #365 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 10:28:18 μμ »
Αφήνω στην άκρη τα προσωπικά γιατί δεν καταλαβαίνω αυτή την επιμονη εναντίον μου.
Δεν έχω θέμα να γίνει ολικό λοκνταουν όπως δεν είχα κ πέρσι. Ολικό κ κανονικό με τηλεργασθα παντού κ κλειστά τα πάντα. Κανένα θέμα. και για το παιδί μου θα φέρω νταντά, θα κάνω webex αγκαλιά, δεν ξέρω τι, θα βρω λύση πάντως γιατί το σχολείο του δεν το έχω για πάρκινγκ. Δεν δέχομαι όμως να μιλάμε για κλειστά σχολεία ενώ τα πάντα γύρω θα λειτουργούν. Οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς κ οι παππούδες τους ας εμβολιαστούν. Δηλαδή θα κλείσουμε το παιδί σπίτι αλλά η ανεμβολιαστη μάνα θα κάνει ραπιντ για να πάει κομμωτηριο; είμαστε σοβαροί; επίσης κάποιοι τα παιδιά μας δεν τα στέλνουνε ούτε σε πάρτι ούτε σε άλλες συναθροίσεις ούτε σε αθλήματα για να μειώσουμε τη διασπορά, πάλι τα παιδιά μας θα την πληρώσουν, που ήταν κλεισμένα μέσα δυο χρόνια, για να κοροίδευομαστε με κλειστά σχολεία κ τους γονείς να κινδυνεύουν σε δουλειές, μμμ, ή ακόμα χειρότερα σε άλλες περιττές δραστηριότητες;

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #366 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 10:43:36 μμ »
Αφήνω στην άκρη τα προσωπικά γιατί δεν καταλαβαίνω αυτή την επιμονη εναντίον μου.
Δεν έχω θέμα να γίνει ολικό λοκνταουν όπως δεν είχα κ πέρσι. Ολικό κ κανονικό με τηλεργασθα παντού κ κλειστά τα πάντα. Κανένα θέμα. και για το παιδί μου θα φέρω νταντά, θα κάνω webex αγκαλιά, δεν ξέρω τι, θα βρω λύση πάντως γιατί το σχολείο του δεν το έχω για πάρκινγκ. Δεν δέχομαι όμως να μιλάμε για κλειστά σχολεία ενώ τα πάντα γύρω θα λειτουργούν. Οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς κ οι παππούδες τους ας εμβολιαστούν. Δηλαδή θα κλείσουμε το παιδί σπίτι αλλά η ανεμβολιαστη μάνα θα κάνει ραπιντ για να πάει κομμωτηριο; είμαστε σοβαροί; επίσης κάποιοι τα παιδιά μας δεν τα στέλνουνε ούτε σε πάρτι ούτε σε άλλες συναθροίσεις ούτε σε αθλήματα για να μειώσουμε τη διασπορά, πάλι τα παιδιά μας θα την πληρώσουν, που ήταν κλεισμένα μέσα δυο χρόνια, για να κοροίδευομαστε με κλειστά σχολεία κ τους γονείς να κινδυνεύουν σε δουλειές, μμμ, ή ακόμα χειρότερα σε άλλες περιττές δραστηριότητες;


Πρωτον καμια απολυτως προσωπικη επιθεση , απλα σχολιαζω οταν ο αλλος παει να με περασει  για χαζο και αναλογα τα συμφεροντα του μιλαει και για το τι θα ισχυσει για τους υπολοιπους.αν υποστηριζες και περυσι αυτα που λες τωρα δεν θα ελεγα τιποτα ..γιατι περυσι μπορει να μην υπηρχε εμβολιο ομως πριν τα κλεισουν με πολυ λιγοτερα κρουσματα θα μπορουσαν να που ν και περσι παμε μεχρι ενος βαθμου με τα ραπιντ η τα σελφ τεστ κι αν δουμε οτι εκτροχιαζεται η κατασταση τα κλεινουμε..περυσι ελεγες διαρκως οτι σε ενοχλει ο θρυβος δεν ελεγες για το ιο..αυτα λοιπον σχολιαζω ..δευτερον σε μια οικονομια προκειμενου να σωθει οτιδηποτε αν σωζεται-με βαση το γνωστο τραγουδι των ημερων- καποιοι μπορουν να λειτουργουν κι εξ αποστασεως με μεγαλυτερη ευελεξια σε σχεση με αλλους..γιατι να μην το εκμεταλλευτουμε μπας και γλιτωσουν οσοι περισσοτεροι γινεται; ουτε ειπαμε να παμε εξ αποστασεως ολη τη χρονια αλλα οταν εχουμε φτασει 8000 τι προσπαθουμε να σπασουμε το ρεκορ φτανοντας 10000;;rμπορει να λειτουργησει το σουπερ μαρκετ ή τα φαρμακεια εξ αποστασεως;;οχι...ισς εκει υπαρχει ευελιξια οσον αφορα το ωραριο η τον αριθμο των ατομων που επιτρεπονται..δεν γινεται να κλεισουν ολα λοιπον γιατι η φυση της δουλειας ορισμενων δεν το επιτρεπει ειναι διαφορετικη πως να το κανουμε;;προσπαθουμε να μειωσουμε συναναστροφες οπου μπορει το πραγμα να λειτουργησει και αλλιως..και ετσι και στα μμμ αποσυμφορειται καπως η κατασταση  αφου θα τα χρησιμοποιουν λιγοτεροι..συγκρινεις το κομμωτηριο που παει με ραπιν τ ο αλλος μια φορα το διμηνο μκαι με ενα ή δυο ή τρια το πολυ ατομα μεσα και με μασκες με το σχολειο που εχει 28 ατομα μεσα σε ενα τμημα και με τις μασκες να τις κατεβαζουν ιδιαιτερα στις μικρες ηλικιες οπου στα παιδια δεν εχει επιτραπει και το εμβολιο που τοσο αγαπησατε καποιοι ξαφνικα;;επισης ναι πολυ σοβαροι ειμαστε και δεν την πληρωνουν τα παιδια την πληρωνουμε ολοι μας στο βαθμο που μας αναλογει..ολοι εχουμε κακη ψυχολογια και το ποιος ειναι πιο προσαρμοστικός στα διαφορα μετρα σηκωνει κουβεντα....τι κακια ειναι αυτη κι απανθρωπια δεν κανατε εμβολιο μερικοι καθιστε και ψοφηστε;;γιατι αυτο λενε αρκετοι κεκαλυμμένα ή απροκάλυπτα..και δεν πεθαινουν μονο ανεμβολιαστοι ..το καλοκαιρι που υποτιθεται ειχαν ανοιξει σχεδον τα παντα στον οαεδ σου ελεγαν κανε την αιτηση μονος σου και δεν δεχονταν κοσμο ουτε στην πορτα για ερωτησεις ..εκει δεν σας πειραζε καποιους και στις λοιπες δημοσιες υπηρεσιες που ναι μεν πηγαιναν στη δουλεια τους αλλα δεν εκαναν σχεδον τιποτα γιατι σου ελεγαν καντα μονος σου ηλεκτρονικα κι ουτε με ραντεβου  δε σε δεχομαι;;αλλα εκει γιατι να ενοχλειθητε καποιοι;;οσο κι αν λετε δεν το θεωρειτε παρκινγκ το σχολειο απο αυτα που υποστηριζετε το αντιθετο συμπερασμα βγαινει δυστυχως..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2021, 11:56:15 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #367 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 07:05:09 πμ »
Δηλαδή εσυ επιμένεις ότι γι να προστατευτούν ενήλικες που επέλεξαν να μην εμβολιαστούν, άρα θεωρούν ότι δεν κινδυνεύουν και τόσο, πρέπει να κλείσουν τα σχολεία, λες κ είναι ισοδύναμη η διδασκαλία εξαποστασεως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:54 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #368 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 07:27:12 πμ »
Δηλαδή εσυ επιμένεις ότι γι να προστατευτούν ενήλικες που επέλεξαν να μην εμβολιαστούν, άρα θεωρούν ότι δεν κινδυνεύουν και τόσο, πρέπει να κλείσουν τα σχολεία, λες κ είναι ισοδύναμη η διδασκαλία εξαποστασεως.
Γιατί επέλεξαν να εμβολιαστούν οι περισσότεροι μαθητές; Κι αυτοί κάνουν ό,τι τους πουν οι γονείς τους, που ακόμη κι αν οι ίδιοι εμβολιάστηκαν, διστάζουν στα παιδιά τους...
Τώρα οι συνθήκες, άλλωστε, δεν είναι ομαλές και δεν είναι παράλογο να επιστρέψουμε για 2-3 εβδομάδες στη webex.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2021, 07:44:02 πμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 07:33:28 πμ »
Έσπερος δες τα περσυνα σου ποστ για το κλείσιμο σχολείων.

Αποσυνδεδεμένος chicken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 07:56:23 πμ »
Εγώ πάντως ξέρω ότι χθες μέσα σε τμήμα 23 παιδιων τα 11 δεν είχαν κάνει τεστ, δεν δήλωσαν στην πλατφόρμα δεν είχαν χαρτί ή είχαν με παλιότερη ημερομηνία. Δεν μπορουμε να ελέγξουμε τίποτα στο σχολείο. Τζάμπα χάνουμε τις πρώτες ώρες να ψάχνουμε γονείς στα τηλέφωνα για να επιβεβαιώσουν ότι το παιδί τους έκανε το τεστ. Θέλω να πάω ένα σκ στο σπίτι μου να δω τους γονείς μου και δεν μπορώ. Το ότι κύκλοφορω ελεύθερη στα καφέ και τα μαγαζιά δεν μου λέει κάτι. ΟΤαν δεν μπορώ να βρεθώ με την οικογένειά μου είναι σαν να είμαι σε καραντίνα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 08:32:56 πμ »
Γιατί επέλεξαν να εμβολιαστούν οι περισσότεροι μαθητές; Κι αυτοί κάνουν ό,τι τους πουν οι γονείς τους, που ακόμη κι αν οι ίδιοι εμβολιάστηκαν, διστάζουν στα παιδιά τους...
Τώρα οι συνθήκες, άλλωστε, δεν είναι ομαλές και δεν είναι παράλογο να επιστρέψουμε για 2-3 εβδομάδες στη webex.

1-2 βδομαδες webex με κανονικό λοκνταουν σε ΟΛΑ, μαζί σου. μόνο για 1-2 βδομαδες όμως και σε όλα αυστηρότατα. ούτε βόλτες ουυε καφέδες στο χέρι.  Γιατί δεν  επιβάλλουν τηλεργασθα όμως; μήπως βρήκαμε την εύκολη λύση επειδή τα σχολεία είναι τελικά το μόνο μέρος που όταν επιβάλλεται κάτι, τηρείται;
Και σε τι θα βοηθήσει το λοκνταουν την αύξηση των εμβολιασμών; Μάλλον καθυστέρηση θα φέρει.
Και ποσο προδομένος από την κοινωνία άραγε θα νιώσει ο έφηβος που έκανε το εμβόλιο, και θα αναγκαστεί για άλλη μια φορά να βάλει τη ζωή του στον πάγο εξαιτίας άλλων; Πέρσι όσοι τήρησαν κανονική καραντίνα, έδειξαν αλληλεγγύης στους ευάλωτους. Οι ευάλωτοι τώρα που πιστεύουν τον κάθε αρνητή ή τον παπά της ενορίας, ποια αλληλεγγύη δείχνουν στην υπόλοιπη κοινωνία;

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #372 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 10:13:06 πμ »
Έχω το εξής πρόβλημα: Βρέθηκε θετικό κρούσμα στη σχολή μου και όλοι οι ανεμβολιαστοι μπήκαμε σε καραντίνα 10 ημερών.Ενημερωσα τον διευθυντή του σχολείου, επικοινώνησε με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικών θεμάτων και μου είπαν ότι η καραντίνα για εμένα δεν ισχύει γιατί το πρωτόκολλο των πανεπιστημίων είναι διαφορετικό από αυτό των σχολείων. Ο εοδυ με στέλνει στην πολιτική προστασία και σε αυτούς δεν βγάζω γραμμή. Τι κάνω; Προφανώς οτι πει η πολιτική προστασία, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #373 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 10:43:54 πμ »
1-2 βδομαδες webex με κανονικό λοκνταουν σε ΟΛΑ, μαζί σου. μόνο για 1-2 βδομαδες όμως και σε όλα αυστηρότατα. ούτε βόλτες ουυε καφέδες στο χέρι.  Γιατί δεν  επιβάλλουν τηλεργασθα όμως; μήπως βρήκαμε την εύκολη λύση επειδή τα σχολεία είναι τελικά το μόνο μέρος που όταν επιβάλλεται κάτι, τηρείται;
Και σε τι θα βοηθήσει το λοκνταουν την αύξηση των εμβολιασμών; Μάλλον καθυστέρηση θα φέρει.
Και ποσο προδομένος από την κοινωνία άραγε θα νιώσει ο έφηβος που έκανε το εμβόλιο, και θα αναγκαστεί για άλλη μια φορά να βάλει τη ζωή του στον πάγο εξαιτίας άλλων; Πέρσι όσοι τήρησαν κανονική καραντίνα, έδειξαν αλληλεγγύης στους ευάλωτους. Οι ευάλωτοι τώρα που πιστεύουν τον κάθε αρνητή ή τον παπά της ενορίας, ποια αλληλεγγύη δείχνουν στην υπόλοιπη κοινωνία;
Μίλησα για κλείσιμο σχολείων 2-3 εβδομάδες (όχι 1-2, όπως γράφεις), γιατί τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στη χώρα μας και τα σχολεία είναι χώροι μετάδοσης και διασποράς. (Ας γίνει παντού lockdown κατ' επέκταση για το ίδιο χρονικό διάστημα, αν κρίνει έτσι η κυβέρνηση).
Στα σχολεία έχεις δει να τηρείται ό,τι μάς έχουν πει;;; Πόσοι γονείς κάνουν στ' αλήθεια τα selftest στα παιδιά τους; Απλά δηλώνουν πως είναι όλα Ok και τέλος. Πόσοι Δ/ντές στέλνουν έγκαιρα τα τμήματα για rapidtest;; Εδώ μέσα βλέπεις άλλοι συνάδελφοι τι γράφουν πως γίνεται...Τι άλλο να λέμε, λοιπόν;;;
Κι ως προς την αλληλεγγύη, ας δείξει πρώτα το Υπουργείο παιδείας  την αλληλεγγύη του προς εμάς τους εκπαιδευτικούς (που μάς θεωρεί αναλώσιμους και μάς έχει βάλει στο στόχαστρο και κάθε τρεις και λίγο μάς πυροβολεί) κι ύστερα τα παραέξω. Μεγάλα παιδιά είναι οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου, μπορούν να μείνουν στα σπίτια τους για το παραπάνω διάστημα, χωρίς τους γονείς τους παραδίπλα...!
Έλεος πια...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #374 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 11:03:17 πμ »
Έχω το εξής πρόβλημα: Βρέθηκε θετικό κρούσμα στη σχολή μου και όλοι οι ανεμβολιαστοι μπήκαμε σε καραντίνα 10 ημερών.Ενημερωσα τον διευθυντή του σχολείου, επικοινώνησε με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικών θεμάτων και μου είπαν ότι η καραντίνα για εμένα δεν ισχύει γιατί το πρωτόκολλο των πανεπιστημίων είναι διαφορετικό από αυτό των σχολείων. Ο εοδυ με στέλνει στην πολιτική προστασία και σε αυτούς δεν βγάζω γραμμή. Τι κάνω; Προφανώς οτι πει η πολιτική προστασία, σωστά;
Προφανως
Προφανώς. Αλλά τι σημαίνει καραντίνα 10 ημερών; Καραντίνα ή απλά αποχή από τα μαθήματα της σχολής; Αν είναι καραντίνα τότε μόνο μία απάντηση υπάρχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2021, 11:05:15 πμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #375 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 11:39:36 πμ »
Μέχρι τα Χριστούγεννα δεν θα παρθούν νέα μέτρα οπότε απομακρυνεται το κλείσιμο σχολείων
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3645
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #376 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 12:04:04 μμ »
Προφανως
Προφανώς. Αλλά τι σημαίνει καραντίνα 10 ημερών; Καραντίνα ή απλά αποχή από τα μαθήματα της σχολής; Αν είναι καραντίνα τότε μόνο μία απάντηση υπάρχει.


Στα πανεπιστημια για τους ανεμβολιαστους που ειναι στενες επαφες κρουσματος στην αιθουσα, δεν υπαρχει καραντινα 10 ημερων (εκτος αν υπαρχει για συγκεκριμενα πανεπιστημια). Απο οσο ξερω, ακολουθειται το πρωτοκολλο του εοδυ που μιλαει για δυο επιπλεον τεστ στις στενες επαφες κρουσματος.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #377 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 01:18:16 μμ »
Μίλησα για κλείσιμο σχολείων 2-3 εβδομάδες (όχι 1-2, όπως γράφεις), γιατί τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στη χώρα μας και τα σχολεία είναι χώροι μετάδοσης και διασποράς. (Ας γίνει παντού lockdown κατ' επέκταση για το ίδιο χρονικό διάστημα, αν κρίνει έτσι η κυβέρνηση).
Στα σχολεία έχεις δει να τηρείται ό,τι μάς έχουν πει;;; Πόσοι γονείς κάνουν στ' αλήθεια τα selftest στα παιδιά τους; Απλά δηλώνουν πως είναι όλα Ok και τέλος. Πόσοι Δ/ντές στέλνουν έγκαιρα τα τμήματα για rapidtest;; Εδώ μέσα βλέπεις άλλοι συνάδελφοι τι γράφουν πως γίνεται...Τι άλλο να λέμε, λοιπόν;;;
Κι ως προς την αλληλεγγύη, ας δείξει πρώτα το Υπουργείο παιδείας  την αλληλεγγύη του προς εμάς τους εκπαιδευτικούς (που μάς θεωρεί αναλώσιμους και μάς έχει βάλει στο στόχαστρο και κάθε τρεις και λίγο μάς πυροβολεί) κι ύστερα τα παραέξω. Μεγάλα παιδιά είναι οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου, μπορούν να μείνουν στα σπίτια τους για το παραπάνω διάστημα, χωρίς τους γονείς τους παραδίπλα...!
Έλεος πια...

Όταν λέω τηρούνται, εννοώ ότι αν πούμε ότι κλείνουν όντως κλείνουν κ αν πούμε ότι φοράμε μάσκα, όντως φοράνε έστω κ το σώβρακο που κρέμεται από τη μύτη. Σε αντίθεση με οποιονδήποτε άλλο χώρο.

Προφανώς κ είναι χώρος διασποράς, όπως είναι κ άλλοι χώροι. Ας κλείσουν οι άλλοι πρώτα που δεν είναι πρώτης ανάγκης. Αυτό λέω. Ή ας κλείσουν όλα μαζί, σ αυτό συμφωνώ αλλά για λίγο μόνο.

Το σχολείο δεν είναι χώρος φύλαξης για να λέμε ότι οκ το λύκειο ας κλείσει, γιατί κάθονται μόνα τους. Τα παιδιά του λυκείου που έχουν εμβολιαστεί, τι φταίνε; να κλειστούν μέσα για να προστατευτεί ο αρνητής καθηγητής τους;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159559
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 325
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.