*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #910 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 10:59:46 πμ »
Έσπερος απόλυτα κατανοητό όμως ο εξοπλισμός; Πόσα λάπτοπ θα έχουμε στο σπίτι; Εγώ ,ο σύζυγός εκπαιδευτικός και αυτός συν τα παιδιά; Να πάρουμε από το σχολείο; Πόσα ο καθένας; Και τι είδους εξοπλισμό. Αυτα που στο σχολείο μόλις και μετά βίας ανοίγουν;

Εμείς δεν έχουμε κανένα λαπτοπ. Έχουμε δυο σταθερούς στον ίδιο χώρο. Γι αυτό ο ένας πήγε στο σχολείο. κ εγω συχνά έκανα από το κινητό γιατί το παθδι κ η νταντά έπαιζαν στο σαλόνι που είναι το γραφείο. κ μετά δανείστηκα λαπτοπ του σχολείου. Δεν μιλώ λοιπόν εκ του ασφαλούς. Όμως έκανα μάθημα. Αν φέτος ακολουθήσω την ολμε, ή θα πληρώσω νταντά (ενώ θα έκανα μάθημα χωρίς έξοδα από το σπίτι, με κάποια δυσκολία, αλλά θα έκανα), ή θα ζητήσω άδεια, που είναι προκλητικό αφού θα μπορούσα να κάνω μάθημα από το σπίτι μου.

@serton εγω το παιδί μου άρρωστο στο σχολείο δεν το στέλνω. Επειδή όμως άλλοι το στέλνουν, αρρωσταίνει το δικό μου κ μετά εμείς παίρνουμε άδεια και χάνουν μάθημα οι δικοί μας μαθητες. (φέτος δεν έχω νταντά, πάει σχολείο).

Δεν με πληρώνουν για να κάνω μάθημα κουτσα στραβά… οκ… αλλά με πληρώνουν για να πηγαίνω στο σχολείο που δεν μπορεί να εξυπηρετήσει 12 τμήματα ταυτόχρονα, για να μην κάνει μάθημα κανεις σχεδον, και να λέω ότι κάνω επανάσταση. Ωραία λογική. 
όσο για τα περί κοινωνικού συνόλου, εμείς σαν οικογένεια έχουμε περιορίσει σχεδον πλήρως τις συναναστροφές οπότε δεν δέχομαι υποδείξεις. το παιδί με το παραμικρό μένει σπίτι κ κάνει τεστ, από τους πρώτους εμβοκιαστηκαμε, φέτος για άλλη μια φορά δεν θα πάμε στους συγγενείς μας, δεν κάνουμε πάρτι, δεν καλούμε κόσμο… Το λιθαράκι μας στον περιορισμό της διασποράς κ με το παραπάνω το έχουμε βάλει. με πολύ προσωπικό κόστος για την ψυχική μας υγεία και για την ανάπτυξη του παιδιού μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2021, 11:02:46 πμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:41:18 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3369
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #911 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 11:27:59 πμ »
Τελικά όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι η τηλεκπαίδευση δεν ήταν η πανάκεια που ήθελαν να μας σερβίρουν. Αντιθέτως, ήταν καταστροφική για τον εγκέφαλο των παιδιών. Θυμάμαι πριν 10 χρόνια σε ένα σεμινάριο για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση (Λιοναράκης, αν ξέρετε) μάς έλεγαν ότι ακόμη δεν έχουν ερευνηθεί σε βάθος οι συνέπειές της στον εγκέφαλο (sic). Να 10 χρόνια μετά που υπάρχουν στοιχεία έτοιμα για δεκάδες διδακτορικά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #912 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 11:48:22 πμ »
Τελικά όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι η τηλεκπαίδευση δεν ήταν η πανάκεια που ήθελαν να μας σερβίρουν. Αντιθέτως, ήταν καταστροφική για τον εγκέφαλο των παιδιών. Θυμάμαι πριν 10 χρόνια σε ένα σεμινάριο για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση (Λιοναράκης, αν ξέρετε) μάς έλεγαν ότι ακόμη δεν έχουν ερευνηθεί σε βάθος οι συνέπειές της στον εγκέφαλο (sic). Να 10 χρόνια μετά που υπάρχουν στοιχεία έτοιμα για δεκάδες διδακτορικά.

Σαφώς δεν ήταν πανάκεια. Μια λύση ανάγκης που θα έπρεπε να είναι χρονικά περιορισμένη. Περαι δεν νομίζω ότι γινόταν κάτι άλλο όμως, δλδ κ με τα σωστά λοιπά μέτρα πχ τηλεργασθα που σε κανέναν δεν επέβαλαν, πάλι τα σχολεία θα έπρεπε να κλείσουν ένα διάστημα. Αυτή τη στιγμή πάντως με ο,τι θα γίνει στις γιορτές, ένα γερό 15ημερο λοκνταουν κανονικό, είναι αναγκαίο. Με ή χωρίς webex.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #913 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 12:27:05 μμ »
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι μαθητές μετά από τη webex εποχή (τη φετινή σχολική χρονιά) είναι αποδιοργανωμένοι, με διασπασμένη προσοχή και αποδίδουν στις εργασίες τους πολύ λιγότερο από προηγούμενες χρονιές. Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο και το καλύτερο θα είναι σε περίπτωση που επαναληφθεί το κλείσιμο των σχολείων, να έχει πολύ μικρή διάρκεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2021, 12:34:30 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:41:18 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3369
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #914 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 02:13:35 μμ »
Παράθεση
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι μαθητές μετά από τη webex εποχή (τη φετινή σχολική χρονιά) είναι αποδιοργανωμένοι, με διασπασμένη προσοχή και αποδίδουν στις εργασίες τους πολύ λιγότερο από προηγούμενες χρονιές.

Δεν ψάχνω τη σχετική βιβλιογραφία. Πάντως, αυτό πρέπει να συνδέεται με την εγκεφαλική λειτουργία (δεν είναι προγραμματισμένος ο εγκέφαλος των παιδιών να λειτουργεί μπροστά από έναν υπολογιστή και να δέχεται έτσι τη γνώση). Αφήστε τα προβλήματα στα μάτια που ανέπτυξαν κάποια παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #915 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 02:27:18 μμ »
Ναι καλα οταν τα παιδια ειναι απο το πρωι μεχρι το βραδυ στο ταμπλετ και στο φεισμπουκ δεν παθαινουν κατι...το webex τα αποβλακωσε..τωρα ηρθαν πρωτη φορα  σε επαφη με οθονες ...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #916 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 02:41:21 μμ »
Ναι καλα οταν τα παιδια ειναι απο το πρωι μεχρι το βραδυ στο ταμπλετ και στο φεισμπουκ δεν παθαινουν κατι...το webex τα αποβλακωσε..τωρα ηρθαν πρωτη φορα  σε επαφη με οθονες ...

τα παιδιά που τα αφήνουν οι γονείς. όχι όλα.

εγω δεν είδα αποβλάκωση αλλά τεράστια θέματα κοινωνικής συμπεριφοράς. δλδ σαν να ήταν παρατημένα τόσο καιρό χωρίς όρια. ενώ θα έπρεπε να έρθουν σε άψογη κατάσταση τόσους μήνες μακριά από την κακή επίδραση των συναναστροφών του σχολείου. καθοκου δεν ασχολούνται οι οικογένειες φαινετα..

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #917 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 03:06:41 μμ »
Δεν ευθύνεται τόσο το webex και η τηλεκπαίδευση, αλλά η απομάκρυνση των παιδιών από το σχολείο. Έχουν ξεχάσει να μελετούν, να δουλεύουν με πρόγραμμα, να ξεκινούν κάτι και να το ολοκληρώνουν (με την εξαίρεση κάποιων καλών μαθητών που εξακολουθούσαν να είναι/και είναι καλοί σε οποιεσδήποτε συνθήκες).
Αν δεν ασχολείται και η οικογένεια, τα αποτελέσματα είναι ακόμα χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #918 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 03:11:29 μμ »
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι μαθητές μετά από τη webex εποχή (τη φετινή σχολική χρονιά) είναι αποδιοργανωμένοι, με διασπασμένη προσοχή και αποδίδουν στις εργασίες τους πολύ λιγότερο από προηγούμενες χρονιές. Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο και το καλύτερο θα είναι σε περίπτωση που επαναληφθεί το κλείσιμο των σχολείων, να έχει πολύ μικρή διάρκεια.
Το κλείσιμο των σχολείων θα έρθει, όσο κι αν η Κυβέρνηση κι η Κεραμέως δεν το θέλουν κι όσο κι αν λένε άλλα τώρα...
Είναι τέτοια η δυναμική της Όμικρον, τα κρούσματα θα ξεπεράσουν τις 10.000-12.000 ημερησίως (το δήλωσε κι ο Τζανάκης κι ο Μαγιορκίνης) και μάλιστα βλέπουν ότι αυτή η μετάλλαξη μπορεί να διαφύγει σε σημαντικό βαθμό από την ανοσιακή προστασία (εμβολίων ή και προηγούμενης νόσησης), ώστε δε θα τους παίρνει να κάνουν κάτι άλλο.
Ας ελπίσουμε να μην είναι lockdown πολλών μηνών...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #919 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 03:27:31 μμ »
τα παιδιά που τα αφήνουν οι γονείς. όχι όλα.

εγω δεν είδα αποβλάκωση αλλά τεράστια θέματα κοινωνικής συμπεριφοράς. δλδ σαν να ήταν παρατημένα τόσο καιρό χωρίς όρια. ενώ θα έπρεπε να έρθουν σε άψογη κατάσταση τόσους μήνες μακριά από την κακή επίδραση των συναναστροφών του σχολείου. καθοκου δεν ασχολούνται οι οικογένειες φαινετα..
]

1)το 99% δηλαδη αν οχι το 100%...

2)αυτο συμβαινει και με τοα μεσα κοινωνικης δικτυωσης




Δεν ευθύνεται τόσο το webex και η τηλεκπαίδευση, αλλά η απομάκρυνση των παιδιών από το σχολείο. Έχουν ξεχάσει να μελετούν, να δουλεύουν με πρόγραμμα, να ξεκινούν κάτι και να το ολοκληρώνουν (με την εξαίρεση κάποιων καλών μαθητών που εξακολουθούσαν να είναι/και είναι καλοί σε οποιεσδήποτε συνθήκες).
Αν δεν ασχολείται και η οικογένεια, τα αποτελέσματα είναι ακόμα χειρότερα.
[/b]


Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα κι οχι το webex και η καραντινα...και παντα αυτο θα ειναι.καλα ειπε καποιος χθες-προχθες ..οταν οι γονεις επετρεπαν στα παιδια να κανουν webex ξαπλωμενα και με πιτζαμες..το webex κι η καραντινα δεν ηταν παρατεταμενες διακοπες οπως πιστεψαν προφανως ο περισστεροι..εκει χανεται μια ζωη η μπαλα, στο οτι αλλα συμβαινουν αλλα καταλαβαινουμε..οπως ελευθερια και σεβασμος στο παιδι μεταφραστηκε απο πολλους ασυδοσια απο το παιδι..εμεις οταν ημασταν μικρα-στην πλειοψηφια μας- οι γονεις ηταν απο πανω μας και εξωσχολικα βιβλια μας επαιρναν κλπ κλπ ..τωρα τα παραταμε με ταμπλετ και κινητα..κι οταν καναμε αταξιες αναλαμβαναμε τις ευθυνες μας και δεν μας δικαιολογουσαν παντου και παντα..ειχαμε συνεπειες ..τωρα σπας κι αυτοκινητα -αλλο τοπικ βεβαια- αμα γουσταρεις και δεν τρεχει και καστανο..πολλοι γονεις ειχαν παρει κι αδειες απο τη δουλεια τους, ασχοληθηκαν με τα παιδια τους;;με 4 μηνες καραντινα δηλαδη καταστραφηκε το συμπαν;;ελατε τωρα ...αν ασχολιοταν η οικογενεια να πανε περιπατο οικογενειακως , να παιξουν με τα παιδια τους τα μικροτερα, εστω και εκπαιδευτικα παιχνιδια αν ηταν σε πολεις και δεν μπορουσαν κατι αλλο, να επιτηρησουν λιγακι τα μεγαλυτερα ..δεν λεω οτι δεν υπηρξε αποτομη αλλαγη στην ρουτινα ολων , αλλα ολα αντιμετωπιζονται αν υπαρχει διαθεση..οσον αφορα την καραντινα παντα...αν μιλαμε για απωλειες μεσα σε μια οικογενεια οκ εκει χρειαζεται χρονος να ξαναβρει ο αλλος τα πατηματα του..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #920 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 03:51:44 μμ »
]



[/b]


Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα κι οχι το webex και η καραντινα...και παντα αυτο θα ειναι.καλα ειπε καποιος χθες-προχθες ..οταν οι γονεις επετρεπαν στα παιδια να κανουν webex ξαπλωμενα και με πιτζαμες..το webex κι η καραντινα δεν ηταν παρατεταμενες διακοπες οπως πιστεψαν προφανως ο περισστεροι..εκει χανεται μια ζωη η μπαλα, στο οτι αλλα συμβαινουν αλλα καταλαβαινουμε..οπως ελευθερια και σεβασμος στο παιδι μεταφραστηκε απο πολλους ασυδοσια απο το παιδι..εμεις οταν ημασταν μικρα-στην πλειοψηφια μας- οι γονεις ηταν απο πανω μας και εξωσχολικα βιβλια μας επαιρναν κλπ κλπ ..τωρα τα παραταμε με ταμπλετ και κινητα..κι οταν καναμε αταξιες αναλαμβαναμε τις ευθυνες μας και δεν μας δικαιολογουσαν παντου και παντα..ειχαμε συνεπειες ..τωρα σπας κι αυτοκινητα -αλλο τοπικ βεβαια- αμα γουσταρεις και δεν τρεχει και καστανο..πολλοι γονεις ειχαν παρει κι αδειες απο τη δουλεια τους, ασχοληθηκαν με τα παιδια τους;;με 4 μηνες καραντινα δηλαδη καταστραφηκε το συμπαν;;ελατε τωρα ...αν ασχολιοταν η οικογενεια να πανε περιπατο οικογενειακως , να παιξουν με τα παιδια τους τα μικροτερα, εστω και εκπαιδευτικα παιχνιδια αν ηταν σε πολεις και δεν μπορουσαν κατι αλλο, να επιτηρησουν λιγακι τα μεγαλυτερα ..δεν λεω οτι δεν υπηρξε αποτομη αλλαγη στην ρουτινα ολων , αλλα ολα αντιμετωπιζονται αν υπαρχει διαθεση..οσον αφορα την καραντινα παντα...αν μιλαμε για απωλειες μεσα σε μια οικογενεια οκ εκει χρειαζεται χρονος να ξαναβρει ο αλλος τα πατηματα του..

Σ αυτό συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Με το ποσοστό των γονέων σε αναστολή ή τηλεργασία, ειδικά στην πρώτη καραντίνα που βλακωδώς είχαμε την αισιοδοξία ότι συνεργαζόμαστε για την εξάλειψη του ιού, κανονικά οι γονείς θα έπρεπε να πετάνε από τη χαρά τους που θα είχαν χρόνο δημιουργικό για τα παιδιά. Εγώ δλδ αν ήμουν γονιός παιδιού σχολικής ηλικίας, σκασίλα μου τότε (που νομίζαμε ότι είναι για λίγο) αν θα έκαναν τα παιδιά τλεκπαίδευση. Χίλιες φορές να ασχοληθούν με τις γλώσσες, τις μουσικές, να κάνεις πράγματα εκπαιδευτικά στο σπίτι κλπ. Σϊγουρα όχι αν ήταν έτσι ο μισός χρόνος... Αλλά και πάλι. Και πέρσι οι γονείς ήταν σπίτι. Ακόμα και με τις γελοιότητες τις μάσκες έξω κ τα sms, μπορούσες να κάνεις τόσα πράγματα με τα παιδιά σου. Γι αυτό λέω ότι δεν δικαιολογείται τόση υπερένταση και αντικοινωική συμπεριφορά. να έχουν χάσει τη σειρά τους στη μεθοδικότητα της μελέτης κ την υπομονη κλπ, το καταλαβαίνω. αλλά τα υπόλοιπα, όχι. Δεν είμαι σε σχολείο με παραβατικε΄ς συμπεριφορές ή μεγάλα προβλήματα πειθαρχίας, αλλά υπαρχει μια χαλαρότητα κ ένας χαβαλές που εμένα σαν γονιό δεν μ αρέσει, δλδ αν είχε το παιδί μου την ευκαιρία να μείνει μακριά από αυτό το περιβάλλον κακής επιρροής και να συναναστρέφεται μόνο με τα παιδιά που έχουν σωστη συπεριφορά, μάλλον χαρούμενη θα ήμουν.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #921 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 04:11:48 μμ »
Ο άντρας μου έκανε μάθημα έτσι στο σχολείο. Χωρίς καλοριφέρ. Και οι άλλοι συβαδελφοι που δεν μπορούσαν σπίτι. Δεν μιλάω εξ του ασφαλούς. Να το κάνω πιο σαφές. Αν ακολουθήσω κι εγω την ολμε κ δεν κάνω τηλεκπαίδευση από το σπίτι, θα πρέπει να πάρω άδεια γιατί το παιδί μου δεν μπορεί να μείνει μόνο σπίτι. Άρα οι μαθητες μου θα χάσουν μάθημα. Ενώ απ το σπίτι κούρσα στραβά ξατι θα έκανα. αυτό θέλει η ολμε; να χάσουν οι μαθητες το μάθημα τους;
Αυτό που θέλει η ΟΛΜΕ , και κάθε λογικός άνθρωπος και εργαζόμενος, είναι να μπορείς να απολαμβάνεις τα εργασιακά σου δικαιώματα χωρίς να χρειάζεται να μπεις σε guilt trip ότι ζημιώνεις κάποιον άλλο. Όπως πχ εάν εσύ έπαιρνες την άδειά σου και έμπαινε στην θέση σου αναπληρωτής. Λέω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #922 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 04:22:31 μμ »
Αυτό που θέλει η ΟΛΜΕ , και κάθε λογικός άνθρωπος και εργαζόμενος, είναι να μπορείς να απολαμβάνεις τα εργασιακά σου δικαιώματα χωρίς να χρειάζεται να μπεις σε guilt trip ότι ζημιώνεις κάποιον άλλο. Όπως πχ εάν εσύ έπαιρνες την άδειά σου και έμπαινε στην θέση σου αναπληρωτής. Λέω εγώ τώρα...

Στην πράξη όμως αναπληρωτής δεν θα έμπαινε. Και γιατί να προτιμώ να μπει αναπληρωτής με δθαφιρετικες συνήθειες από εμένα κ να αλλάξει ο προγραμματισμός μου, ενώ μπορώ να κάνω μάθημα σπίτι; γιατί να θέλω να πάω στο σχολείο όπου στην καλύτερη θα μπορπυν να κάνουν οι μισοί ταυτόχρονα; τι θα κερδίσω με το να χαλάσει όλος μου ο προγραμματισμός; γιατί να μετακινείται οποίος μένει μακριά, γιατί να μην γυρίσει σπίτι του οποίος είναι μακριά; ποιος ωφελείται απ το να πάμε όλοι στο σχολείο; κανεις. να ζητήσεις εξοπλισμό το καταλαβαίνω. να ζητήσεις να μπορούν να είναι στο σχολείο όσοι επιθυμούν, επίσης το καταλαβαίνω. να μην κανεις τηλεκπαίδευση στην κατάληψη ή την κακοκαιρία που μπορεί να μην έχει ρεύμα, όχι απλα το καταλαβαίνω αλλά το θεωρώ και αυτονόητο αίτημα. Το να μην κανεις τηλεκπαίδευση σπίτι σου ενώ είμαστε σε λοκνταουν, λυπάμαι δεν το καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #923 στις: Δεκέμβριος 25, 2021, 01:31:22 μμ »
Το κλείσιμο των σχολείων θα έρθει, όσο κι αν η Κυβέρνηση κι η Κεραμέως δεν το θέλουν κι όσο κι αν λένε άλλα τώρα...
Είναι τέτοια η δυναμική της Όμικρον, τα κρούσματα θα ξεπεράσουν τις 10.000-12.000 ημερησίως (το δήλωσε κι ο Τζανάκης κι ο Μαγιορκίνης) και μάλιστα βλέπουν ότι αυτή η μετάλλαξη μπορεί να διαφύγει σε σημαντικό βαθμό από την ανοσιακή προστασία (εμβολίων ή και προηγούμενης νόσησης), ώστε δε θα τους παίρνει να κάνουν κάτι άλλο.
Ας ελπίσουμε να μην είναι lockdown πολλών μηνών...
Ο Τζανακης ομως εκτος απο αυτο που γραφεις,  οτι δηλαδη τα κρουσματα θα εκτοξευθουν πολυ συντομα λογο Ομικρον, εκτιμησε επισης οτι τις επομενες μερες θα μειωθουν και οι νοσηλειες στα νοσοκομεια και οτι οπως ολα τελικα δειχνουν, η μεταλλαξη ομικρον θα κανει ενα συντομο περασμα και θα ειναι τελικα ενα κυμα "τζουφιο".

Προφανως εννοει οτι τα μεχρι τωρα στοιχεια δειχνουν οτι η ομικρον προκαλει πιο ελαφρια λοιμωξη σε σχεση με την Δελτα με αποτελεσμα να χρειαζονται ελαχιστες νοσηλειες σε νοσοκομεια συγκριτικα με την Δελτα.
Μενει να δουμε βεβαια και την πραξη πως θα παει η Ομικρον...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2021, 03:33:45 μμ από Pwpwpw »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159598
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.