*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 304878 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1106 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 05:34:16 μμ »
Για τα παιδιά 5-11 δεν έχουμε καν επάρκεια εμβολιων. Πριν λίγες μέρες άνοιξαν κι άλλα ραντεβού. Αν δεν καταστεί υποχρεωτικό κ προσβάσιμο παντού κ όχι μόνο σε συγκεκριμένα νοσοκομεία, πώς θα γίνει αυτό που λες; Θα είναι κλειστά για μήνες; Κι αυτός που εμβολιάστηκε το καλοκαίρι κ το φθινόπωρο ποσο μαλακας πια θα περνιέται από το κράτος που θα χάσει το σχολείο του για να προστατευτούν οι ανεμβολιαστοι ενήλικες;

(παιδιά νοσηλεύονται κ από αδενοϊούς κ πνεύμονες κ επιπλοκές συνήθων ιώσεων  που ευδοκιμούν στα σχολεία, δεν ακουσα κανέναν να λέει να κλείνουμε τα νηπιαγωγεία τον χειμώνα για να μην αρρωσταίνουν τα παιδιά, παρολο που είναι τεράστια ταλαιπωρία κ για τα ίδια ακόμα κ τα περνούν ήπια. μην χρησιμοποιούμε σαν δικαιολογία τα παιδιά.)
Μα, μιλάμε για την άγνωστη μετάλλαξη Όμικρον κι όχι για τις γνωστές και κοινές ιώσεις. Η Όμικρον είναι 70 φορές πιο μεταδοτική από τη Δέλτα, η οποία είναι πιο μεταδοτική από την Άλφα!
Επίσης, σε ΗΠΑ & Βρετανία, έχουν αυξηθεί οι νοσηλείες των παιδιών την τελευταία εβδομάδα κατά 30-50%. Λες να κόλλησαν αυτά τα παιδάκια απλές ιώσεις;; Η Βρετανία μάλιστα συνιστά σε 330.000 παιδιά ηλικίας 5-11 ετών να εμβολιαστούν άμεσα!
Το Υπουργείο επιβάλλεται να φερθεί υπεύθυνα! Να παρατείνει τις διακοπές των Χριστουγέννων για όσο διάστημα απαιτηθεί, μέχρι να προχωρήσουν οι εμβολιασμοί των παιδιών!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:15:24 »

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1107 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 05:35:37 μμ »
 https://porto-rafti.gr/%ce%bc%cf%8c%ce%bd%ce%bf-%ce%b7-%ce%ba%cf%85%ce%b2%ce%ad%cf%81%ce%bd%ce%b7%cf%83%ce%b7-%ce%bc%ce%b9%ce%bb%ce%ac%ce%b5%ce%b9-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%ac%ce%bd%ce%bf%ce%b9%ce%b3%ce%bc%ce%b1-%cf%83%cf%87/?fbclid=IwAR3NqfwM4cVHJQpfwu2agmem-AIErAh2oPbZ2Lp-oFPRp2_HlTu4pB4PTAc

"Μόνο η κυβέρνηση μιλάει για άνοιγμα σχολείων στις 10/1, διαφωνούν οι ειδικοί. Αναστολή σχολικών εκδρομών."

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1108 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 05:59:08 μμ »
Μα, μιλάμε για την άγνωστη μετάλλαξη Όμικρον κι όχι για τις γνωστές και κοινές ιώσεις. Η Όμικρον είναι 70 φορές πιο μεταδοτική από τη Δέλτα, η οποία είναι πιο μεταδοτική από την Άλφα!
Επίσης, σε ΗΠΑ & Βρετανία, έχουν αυξηθεί οι νοσηλείες των παιδιών την τελευταία εβδομάδα κατά 30-50%. Λες να κόλλησαν αυτά τα παιδάκια απλές ιώσεις;; Η Βρετανία μάλιστα συνιστά σε 330.000 παιδιά ηλικίας 5-11 ετών να εμβολιαστούν άμεσα!
Το Υπουργείο επιβάλλεται να φερθεί υπεύθυνα! Να παρατείνει τις διακοπές των Χριστουγέννων για όσο διάστημα απαιτηθεί, μέχρι να προχωρήσουν οι εμβολιασμοί των παιδιών!

Οι άνω των 12 με ανοιχτά ραντεβού από το καλοκαίρι έχουν εμβολιαστεί το πολύ 50%. Οι ενήλικες με ραντεβού από την άνοιξη ακόμη όλοι δεν έχουν πειστει. Ειλικρινα ποσο εφικτό θεωρείς τον εμβολιασμό ως προϋππθεση ανοίγματος όταν ο εμβολιασμός αυτός δεν είναι υποχρεωτικός; Δεν είναι έμμεση υποχρέωση; κι ο εμβολιασμενος γιατί να χάσει τα μαθήματα του; και τα κάτω των 5 να μην πάνε ποτέ σχολείο; μήπως να κλείσουν κ οι παιδικοί σταθμοί που δεν φορούν μάσκα κ δεν κάνουν τεστ; Δεν έχουμε καταφέρει να εμβολιαστούν οι ενήλικες, δεν εχπυμε καταφέρει να εμβολιαστούν εκπαιδευτικοί, και θα κλείσουμε τα σχολεία μέχρι να εμβολιαστούν όλα τα παιδιά, με ραντεβού που δεν είναι διαθεσιμα; Να μην ανοίξουμε καθοκου φέτος δλδ. Ωραία να έρθουν κ αυτοί που έλεγαν πέρσι ότι πρέπει να χαθεί η χρόνια, να μαζέψουμε κι άλλες ρεαλιστικές προτάσεις.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1109 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 06:27:06 μμ »
Αν τώρα έχουμε 35.580 κρούσματα, σε μια εβδομάδα πόσα θα έχουμε; Δεν τολμάω ούτε να το σκεφτώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:15:24 »

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1110 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 06:30:36 μμ »
Καθηγήτρια Παιδιατρικής Παπαευαγγελου τώρα στην ενημέρωση "Τα παιδιά είναι πιο προσεκτικά και προστατευμενα στο σχολείο που φορούν μάσκα υποχρεωτικά, κάνουν τεστ δύο φορές τη βδομάδα και κάθε μέρα σε περίπτωση κρουσματος σε σχέση με τώρα στις διακοπές που πηγαίνουν σε εκδηλώσεις και πάρτυ χωρίς τεστ και μάσκα. Άρα δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι ως προς το άνοιγμα των σχολείων, θα ξανασυνεδριασουμε την άλλη εβδομάδα και θα το δουμε"

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1111 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 06:36:43 μμ »
Αν τώρα έχουμε 35.580 κρούσματα, σε μια εβδομάδα πόσα θα έχουμε; Δεν τολμάω ούτε να το σκεφτώ.
Βασικά κρούσμα θεωρείται ο πάσχων που χρήζει ιατρικής μέριμνας. Τα κρούσματα είναι ουσιαστικά 639 (αυτοί οι οποίοι είναι σε εντατικές). Τα 35.580 είναι γεγονότα κορονοϊού (events). Ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό τον περνάει πλέον ασυμπτωματικά ή με ελαφρά συμπτώματα (κυρίως οι πλήρως εμβολιασμένοι). Δεν είναι και για να πέφτουμε στα πατώματα ξέρετε. Τα προηγούμενα χρόνια από εποχική γρίπη ξέρετε πόσους θανάτους μετρούσαμε ηλικιωμένων και ευπαθών ατόμων μέσα στον χειμώνα; Πιστέψτε με αρκετούς. Επομένως τα "κρούσματα"-events δεν λένε και πολλά. Το πόσοι είναι στην εντατική μετράει και το βασικότερο όλων είναι να γνωρίζουμε πως από τους 639 που διασωληνώθηκαν μόνον το 15% είναι τριπλά εμβολιασμένοι και αυτοί είναι υπερήλικες με άλλα προβλήματα λόγω ηλικίας. Επομενως; Ας τρέξουμε να εμβολιαστούμε όλοι μικροί μεγάλοι και να αφήσουμε τα πάσης φύσεως "λουκέτα" και καραντίνες. Τα παιδιά δύο χρόνια τώρα έχουν χάσει την μπάλα στα μαθήματα με την καραντίνα και την τηλεπαπάντζα τύπου webex... Καλή χρονιά... μη υγεία!!!

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1112 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 06:37:32 μμ »
Καθηγήτρια Παιδιατρικής Παπαευαγγελου τώρα στην ενημέρωση "Τα παιδιά είναι πιο προσεκτικά και προστατευμενα στο σχολείο που φορούν μάσκα υποχρεωτικά, κάνουν τεστ δύο φορές τη βδομάδα και κάθε μέρα σε περίπτωση κρουσματος σε σχέση με τώρα στις διακοπές που πηγαίνουν σε εκδηλώσεις και πάρτυ χωρίς τεστ και μάσκα. Άρα δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι ως προς το άνοιγμα των σχολείων, θα ξανασυνεδριασουμε την άλλη εβδομάδα και θα το δουμε"

Aς βρεθει ενας μη γλειφτης να ρωτησει την κυρια Παπαπευαγγελου ποιος τη διαβαβαιωνει οτι στα σχολεια τα παιδακια κανουν τα τεστ οντως, . κι επισης αν καπου παει ενα παιδακι με τους γονεις του μεσα στις διακοπες ποιος εμποδιζει τους γονεις να φορεσουν μασκα στο παιδακι τους ωστε να ειναι και παλι προστατευμενο αν και εκτος σχολειου ή να κανουν και παλι κανενα τεστακι κι ας το αγορασουν οι ιδιοι μια φορα..ντανταδες κι αστυνομικοι οι εκπαιδευτικοι..οσα επαγγελματα θα επιτελω επι τοσα να με πληρωνουν λοιπον...νταντα , αστυνομικος, γονιος, ψυχολογος...αααα κι εκπαιδευτικος καπου στο τελος!!κοντεψα να το ξεχασω αυτο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1113 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 06:45:16 μμ »
Κι εγώ αν ήμουν έξω από την εκπαίδευση, θα έβρισκα λογικά όσα λέει η Παπαευαγγέλου. Έλα κυρία μου στο σχολείο που είμαι εγώ που πρώτα από όλα ούτε ο διευθυντής φοράει μάσκα και τα λέμε μετά...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1114 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 07:20:10 μμ »
Η ΄΄όμικρον΄΄ θα σαρώσει όλη την Ελλάδα και ίσως μέσα στο Φεβρουάριο να έχει περάσει. Δεν μπορούμε να την σταματήσουμε. Αυτό που μπορούμε μόνο κάνουμε είναι να εμποδίσουμε μία έκρηξη κρουσμάτων μετά τις γιορτές με σκοπό να επιμηκύνουμε την περίοδο νόσησης του πληθυσμού ώστε να αντέξει το υγειονομικό σύστημα. Διότι η νόσος προσβάλει με την ίδια ευκολία και τα παιδιά και στα σχολεία εκ των πραγμάτων δύσκολα τηρούνται αυστηρά πρωτόκολλα είναι ίσως χρειαστεί να κλείσουν τα σχολεία για ένα διάστημα. Προσωπικά το απεύχομαι αλλά δεν μπορώ να δω καλύτερη λύση.
Μεγάλο ρόλο θα ΄΄παίξουν΄΄ και τυχαία γεγονότα όπως για παράδειγμα βαριές νοσηλείες παιδιών στις επόμενες 10 μέρες. Εκτός αν σκεφτεί πονηρά τότε το υπουργείο και βολευτεί με μία τέτοια κατάσταση. Δηλαδή να σκεφτεί όπως κάνει αυτόν τον καιρό πως οι ίδιοι οι γονείς δεν θα στέλνουν τα παιδιά στα σχολεία οπότε ο κίνδυνος σε αυτά θα είναι μειωμένος. Αν συνεχίσει σε αυτή την πρακτική τότε τα σχολεία θα λειτουργήσουν έστω και προσωρινά ως πάρκινγκ για τους γονείς οι οποίοι δεν θα έχουν άλλη λύση.
Οι εμβολιασμοί των παιδιών δεν μπορούν να γίνουν έγκαιρα για να αντιμετωπιστεί το σαρωτικό κύμα της όμικρον.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1115 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 07:27:16 μμ »
Κι εγώ αν ήμουν έξω από την εκπαίδευση, θα έβρισκα λογικά όσα λέει η Παπαευαγγέλου. Έλα κυρία μου στο σχολείο που είμαι εγώ που πρώτα από όλα ούτε ο διευθυντής φοράει μάσκα και τα λέμε μετά...

Σίγουρα θα είναι ανεμβολίαστος μιας και μόνο οι εμβολιασμένοι είναι υπεύθυνοι πολίτες.

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1116 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 07:46:56 μμ »
Σίγουρα θα είναι ανεμβολίαστος μιας και μόνο οι εμβολιασμένοι είναι υπεύθυνοι πολίτες.
Δεν λες και πολύ υπεύθυνο το νέο που του έταξαν κάποια χρήματα ως αντάλλαγμα του εμβολιασμού του.. Ο οποίος πήγε να εμβολιαστεί μόνο και μόνο γι αυτό..

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1117 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 07:48:01 μμ »
Κι εγώ αν ήμουν έξω από την εκπαίδευση, θα έβρισκα λογικά όσα λέει η Παπαευαγγέλου. Έλα κυρία μου στο σχολείο που είμαι εγώ που πρώτα από όλα ούτε ο διευθυντής φοράει μάσκα και τα λέμε μετά...
Έχω μπει σε τάξη δασκάλας, η οποία δε φορούσε τη μάσκα της άλλα ούτε και οι μαθητές της!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1118 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 07:55:10 μμ »
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τους παίρνετε στα σοβαρά,

όπως έχει γίνει ήδη πολλές φορές, πετάνε τρία τέσσερα σενάρια στα γνωστά «μέσα» των γνωστών «δημοσιογράφων» και τρέχουν ιδιωτικές δημοσκοπήσεις για να ζυγίσουν αντιδράσεις και πολιτικό κόστος, μετά ενημερώνονται οι λοιμωξιολόγοι για τα μέτρα που θα εισηγηθούν με αντάλλαγμα π.χ. καρέκλα υφυπουργού (τυχαίο παράδειγμα), μόνο οργανωμένη διαχείριση υγειονομικής κρίσης δεν το λες, πιο πολύ damage control στη δημόσια εικόνα και αν, γι’ αυτό, χωρίς πανικό, προσέχει ο καθένας τον εαυτό του και τους γύρω του σε όποιες συνθήκες ή περιστάσεις βρεθεί ή αναγκαστεί να βρεθεί
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Over_the_Rainbow

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1119 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 08:10:49 μμ »
Μα, μιλάμε για την άγνωστη μετάλλαξη Όμικρον κι όχι για τις γνωστές και κοινές ιώσεις. Η Όμικρον είναι 70 φορές πιο μεταδοτική από τη Δέλτα, η οποία είναι πιο μεταδοτική από την Άλφα!
Επίσης, σε ΗΠΑ & Βρετανία, έχουν αυξηθεί οι νοσηλείες των παιδιών την τελευταία εβδομάδα κατά 30-50%. Λες να κόλλησαν αυτά τα παιδάκια απλές ιώσεις;; Η Βρετανία μάλιστα συνιστά σε 330.000 παιδιά ηλικίας 5-11 ετών να εμβολιαστούν άμεσα!
Το Υπουργείο επιβάλλεται να φερθεί υπεύθυνα! Να παρατείνει τις διακοπές των Χριστουγέννων για όσο διάστημα απαιτηθεί, μέχρι να προχωρήσουν οι εμβολιασμοί των παιδιών!
Πόσοι επιστήμονες έχουν πει ότι ναι μεν είναι πιο μεταδοτική αλλά είναι πιο θανατηφόρα από τον αρχικό κορονοιο? Όλοι λένε ότι δεν επηρεάζει τους πνεύμονες και είναι ένα μπουκωμα .  Μην φέρνουμε την καταστροφή πια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.