*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301666 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1932 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 04:31:29 μμ »
Πάντως όπως και να χει μία εκπαιδευτικός στην προσπάθεια της να παρέχει μάθημα στα παιδιά, μέσα σε τόσο δύσκολες συνθήκες, δεν είχε τι να κάνει και είπε ας βγω στους -3 με τουλούμι χιόνι, ενώ θα μπορούσα να κάτσω σπίτι και να πω ότι δεν έχω ρεύμα. Ή να κάνω σπάσιμο στην Υπουργό. Τσουβαλιάστηκε και θα μπορούσε να πάθει σοβαρές κακώσεις ή και να καθηλωθεί για πάντα σε καρότσι... και από την άλλη υπάρχουν "συνάδελφοι" εκπαιδευτικοί που αμολάνε την εξυπνάδα τους και την ειρωνεία τους, χωρίς πραγματικά να γνωρίζουν... Τι να πει κανείς; Τελικά η βλακεία είναι σοβαρή διανοητική ασθένεια!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:47 »

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1934 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 05:40:40 μμ »
Όλα θέμα Παιδείας είναι

Αποσυνδεδεμένος Classics

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1935 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 07:37:24 μμ »
Αν και είναι λίγο πρόωρο, πιστεύετε ότι Τετάρτη θα ανοίξουν τα σχολεία στην Αττική ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:47 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1936 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 07:38:52 μμ »
Συνάδερφοι, όταν λέει ότι κηρύσσεται Γενική αργία σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, εννοεί ότι μαθήματα θα γίνουν; Ικανούς τους έχω...
https://www.newsit.gr/ellada/kakokairia-elpis-o-stratos-stin-attiki-odo-geniki-argia-se-dimosio-kai-idiotiko-tomea/3453818/

classics, είναι τόσα τα προβλήματα που το αποκλείω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2022, 07:42:25 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Classics

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1937 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 07:45:13 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση Εριέττα. Πάντως δεν το αποκλείω να εξαιρέσει όλο το δημόσιο ....πλην ημών.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1938 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 07:52:31 μμ »
Συνάδερφοι, όταν λέει ότι κηρύσσεται Γενική αργία σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, εννοεί ότι μαθήματα θα γίνουν; Ικανούς τους έχω...
https://www.newsit.gr/ellada/kakokairia-elpis-o-stratos-stin-attiki-odo-geniki-argia-se-dimosio-kai-idiotiko-tomea/3453818/

classics, είναι τόσα τα προβλήματα που το αποκλείω.

Και τηλεκπαίδευση θα γίνει και σελφ τεστ ΔΕΝ θα γίνουν

https://www.minedu.gov.gr/news/51223-24-01-22-anakoinosi-tou-gg-a-thmias-v-thmias-kai-eidikis-agogis-kai-ekpaidefsis-al-koptsi-gia-tin-tilekpaidefsi

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1939 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 07:54:05 μμ »
Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι θα μας εντάξουν στην αργία; Αφού ήδη έχουν ορίσει τηλεργασια. Η αργία είναι για τους άλλους λογικά που η φύση της δουλειάς τους δεν περιλαμβάνει τηλεργασια.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1940 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 07:56:56 μμ »
Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για γενική αργία. Θα φτάσουμε να δουλεύουμε και σε μέρα γενικής αργίας; Αρχίζω να νιώθω πως ζω στην Β.Κορέα. Κι εκεί ο Κιμ, αν κήρυσσε αργία, θα έβαζε τους εκπαιδευτικούς να δουλεύουν; Δεν ξέρω...
Έσπερος, έχεις δίκιο, νομίζω.... Αλλά δεν ξέρω αυτά τα νομικίστικα, άκουσα γενική αργία και νόμιζα ότι αφορά κι εμάς.
Άρα, δεν θα είναι γενική αργία, είναι άστοχος ο όρος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2022, 07:59:36 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1941 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:01:43 μμ »
Τώρα σε λίγο λέει ανακοινώνουν. Πρώτα είχαν πει τηλεργασια.
Τελις πάντων πείτε με σπασίκλα πείτε ο,τι θέλετε, να γίνει αργία για καταστήματα κ υπηρεσίες δια ζώσης κλπ το καταλαβαίνω, να μην κάνει τηλεργασια ο οποιοσδήποτε, δεν το καταλαβαίνω. Το θεωρώ περιττό και παιδιαστικο. Όπως κ την όλη συζήτηση για το αν θα κάνουμε μάθημα από το σπίτι μας.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1942 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:07:51 μμ »
Προσωπικά δεν έχω λάβει εξοπλισμό από την υπηρεσία μου για να κάνω τηλεκπαίδευση. Οπότε φέτος, όχι, δε θα κάνω με δικές μου συσκευές. Ο εργοδότης οφείλει να παρέχει τα απαραίτητα μέσα για την εκτέλεση της εργασίας μου από απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1943 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:12:55 μμ »
Οι μισές περιοχές της Αττικής δεν έχουν ρεύμα και η άλλη μιλάει για τηλεκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1944 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:16:03 μμ »
Φτάνει με την μιρλα. Αν δεν θες να κάνεις μάθημα δώσε τους δύο ασκήσεις να κάνουν και πεστους σε μισή ώρα στείλτε τες. Πας πλένεις πιάτα, κάνε φαγητό κάνε ότι θες και έτσι θα κυλήσει το πρωί. Ασκήσεις τα παιδιά, δουλειές εμεις

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1945 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:24:22 μμ »
Προσωπικά δεν έχω λάβει εξοπλισμό από την υπηρεσία μου για να κάνω τηλεκπαίδευση. Οπότε φέτος, όχι, δε θα κάνω με δικές μου συσκευές. Ο εργοδότης οφείλει να παρέχει τα απαραίτητα μέσα για την εκτέλεση της εργασίας μου από απόσταση.

Και στους γονείς που περιμένουν το μάθημα τι θα πεις; Ότι φέτος δεν μπορείς; Καθαρα από περιέργεια ρωτάω. Γιατί εγω θα ένιωθα άσχημα να εκτεθώ ως εργαζόμενος που δεν έχει δώσει ποτέ αφορμή για να τον κατηγορήσουν για φυγοπονία,  μόνο κ μόνο για να κάνω αντιπολίτευση στην υπουργό, ενώ ο άμεσος αποδέκτης της ενέργειας μου δεν φέρει καμία ευθύνη για το θέμα.
Καταλαβαίνω ότι σ ένα σχολείο από τις 6-7 ώρες του τμήματος ίσως 1-2 την ημέρα να μην γίνουν για κάποιον τέτοιο τεχνικό λόγο και δεν θα μ ένοιαζε αν ένας συνάδελφος είχε θέμα κ δεν έκανε. Και φυσικά εκνευρίστηκα με τον διευθυντή μας που είπε σε όποιον είχε προβλήματα, να χρεωθεί άδεια, αν δεν ήθελε να πάρει απ το σχολείο (δεν ήθελε=δεν έβγαινε σε παγωμένους δρόμους). Προφανώς είναι με το μέρος των συναδέλφων κ όχι της διοίκησης ή του υπουργείου, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να αφήνω τους μαθητες μου κ να εκτίθεμαι κ εγω. Στην ανάγκη δλδ θα έλεγα δεν μπορώ ζωντανό μάθημα, κάνω ασύγχρονη, στείλτε ασκήσεις κ θα διορθώσω. Εν μέρει έτσι έκανα σήμερα που κάναμε τρία άτομα στο ίδιο σπίτι κ το ένα μάλιστα νηπιο που ήθελε βοήθεια. Δεν παραδίδαμε 40λεπτο. Βάζαμε τα παιδιά μέσα, δίναμε την άσκηση κ απαντούσαμε σε απορίες. Αλλά να επικαλεστώ ότι δεν μπορώ κ να μην κάνω ούτε αυτό το λίγο, δεν θα το έκανα. Είχα προνοήσει από την Παρασκευή που το υποψιαζόμουνα κ είχα ενημερώσει τα παιδιά ότι θα γίνει έτσι.

Ο διευθυντής τι σου είπε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.