*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303678 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2044 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 01:39:28 μμ »
Καλώς τα παιδιααααααα! Τελειώνει η εβδομάδα ξεκούρασης και γυρίσαμε στο γνωστό μοτίβο για να συνεχιστεί το όνειρο.
Να ρωτήσω εσείς τι ειδικότητα είστε αν επιτρέπεται; Ανήκετε στους μόνιμους η τους αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:10:29 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2045 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 02:00:31 μμ »
Όποιος τα λέει αυτά περί ξεκούρασης, ή δεν έκανε ποτέ webex, ή απλώς έβαζε ταινίες και κοιμόταν σαν τους μαθητές. Δεν είναι ξεκούραση αυτό το πράγμα. Καμία τηλεργασία δεν είναι ξεκούραστη (δεν είναι πιο ξεκούραστη από τη δια ζώσης δηλαδή), ιδίως για όποιον έχει παιδιά, και ακόμα χειρότερα για τους εκπαιδευτικούς.

Κατά τ' άλλα, αυτό το κατά τυχη κλείσιμο των πάντων ήταν μια καλή ευκαιρία για μείωση κρουσμάτων κι ελπίζω να φανεί ο αντίκτυπος.
Μα η πλειοψηφία, σύμφωνα με την ολμε, δεν είχε ιδέα από νέες τεχνολογίες. Μα πόσο πια άλλο να μας εκθέσει αυτή η ΟΛΜΕ!!! Επίτηδες το κάνει...μας έχει παρουσιάσει σαν άχρηστους τεμπέληδες, αχαΐρευτους αχάριστους και μετά μας φταίνε τα ΜΜΕ...αυτοί οι ίδιοι οι συνδικαλιστές μας μας βρίζουν κάθε λίγο και λιγάκι και οι σανόφαγοι νομίζουν ότι μας υπερασπίζονται...βουουου

Είμαστε σε λοκντάουν πραγματικά...είναι τόσο κουραστικό και απαράδεκτο!!! Γελούν και οι πέτρες...

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2046 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 03:39:26 μμ »
Να ρωτήσω εσείς τι ειδικότητα είστε αν επιτρέπεται; Ανήκετε στους μόνιμους η τους αναπληρωτές;


ρωτα τον αν βρισκεται και σε ταξη !!!
Μα τι λες; Τηλεργασια σημαίνει ότι οποία δουλειά γίνεται με τον ίδιο τρόπο από το σπίτι, γίνεται από το σπίτι. Η εξυπηρέτηση του κοινού είναι ειδική περίπτωση, προφανώς οι υπηρεσίες πρέπει να έχουν προσωπικό ασφαλείας για όποιον πολίτη δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί ηλεκτρονικά, αλλιώς να γίνονται οι συναλλαγές με το κοινό εξαποστασεως. Η δια ζώσης εξυπηρέτηση αν απαιτείται τηλεργασια λόγω πανδημίας ή αποφυγής μετακίνησης, είναι επικίνδυνη εξάλλου. Τηλεργασια δεν σημάνει λούφα. Κι επιπλέον, καλό θα ήταν να ψηφιοποιηθούν κ περισσότερες υπηρεσίες έτσι ώστε ο πολίτης να μην χρειαχεται να τις κάνει δια ζώσης ούτως ή άλλως.

Όσο για εμάς, προφανώς κ η δουλειά μας δεν γίνεται ισοδύναμα εξαποστασεως για προφανείς λόγους. Είναι μια έκτακτη λύση που είναι αναγκαία σε συνθήκες όπως πέρσι που δεν υπήρχαν εμβόλια κ που όλα ήταν κλειστά. Όταν όμως λέμε τηλεργασθα κ για μας, εννοουμε τηλεργασθα. Από το σπίτι δηλαδή. Όχι κλειστό σχολείο για μαθητες με τους εκπαιδευτικούς εκεί, όταν ο σκοπός είναι να περιορίζονται οι μετακινήσεις και οι συναναστροφές.

Οι συνδικαλιστές πέρσι την τηλεκπαίδευση, για την οποία κοπιασαμε εμείς και πολύ μεγάλο μέρος των μαθητών μας, ουσιαστικά την ακύρωναν. Μην τα ξεχνάμε αυτά. Διαμαρτύρονταν που γινόταν, διαμαρτύρονταν που τα σχολεία ήταν κλειστά (σε γενικό λοκνταουν!!!!!!!), ουσιαστικά τη θεωρούσαν μη μάθημα. Αυτό ήταν τεράστια προσβολή και για εμάς και για τις οικογένειες που ταλαιπωρήθηκαν για να κάνουν το καλύτερο για τα παιδιά τους. Κανένας τους πέρσι, που ήταν αναγκαιότερο το κλείσιμο των σχολείων (σε όλες τις χώρες), και που προστάτευε και τη δική μας υγεία αυτό, δεν αναγνώρισε τους δικούς μας κόπους. Κι έρχονται φέτος, που έχουμε καταλάβει ότι συστηματική τηλεκπαίδευση δεν θα υπάρχει, να κάνουν τον τζάμπα μάγκα; Να θυμηθούν ότι πέρσι κοπιασαμε και στηρίξαμε μόνοι μας την τηλεκπαίδευση; Ακριβώς. Μόνοι μας. Γιατί εκείνοι πέρσι το παρουσίαζαν σαν την εκπαιδευτική συντέλεια του κόσμου. Και φέτος πάνε να χειραγωγήσουν την αγανάκτηση μας απέναντι στην υπουργό, επειδή δεν έχουν τα κότσια να πουν για τους μισθούς, το ωράριο, τους διορισμούς…. και πιάνουν ένα ησσονος σημασίας ζήτημα, που πέρσι παραδόξως δεν υπήρχε στα μάτια τους, και το κάνουν σημαία με συνθήματα επιπέδου 15μελους. Με ένα σωρό ανοησίες που δεν διευκολύνουν κανέναν παρα μόνο δημιουργούν πρόβλημα. Δεν ντρέπονται λίγο.



μια χαρα τα λεω εγω ...εσυ  δεν μας τα λες καλα που επειδη εμεινες πισω εσυ στην υλη γιατι παιρνεις διαρκως αδειες  και σε συζητανε επειδη οι συναδελφοι σου εχουν προχωρησει την υλη-κατα τα λεγομενα σου παντα -και κατα τα αλλα κοπτεσαι για το μαθημα των παιδιων που χανεται, και επειδη δεν εχεις φετος νταντα βλεπεις εμας ως παρκινγκ ..και αν μας βλεπουμε ετσι μεταξυ μας γιατι να μη μας βλεπει κι η περιφημη κοινωνια!!αντε πια εδω μεσα ...παντως ειναι ενα βημα οτι σε μνμ σου παραδεχεσαι πως με το υποτυπωδες κλεισιμο περιοριστηκαν τα κρουσματα οπως λεγαμε καποιοι..και να σημειωσω εδω οτι επειδη δουλευω σε περιοχη με ανοιχτα σχολεια φλερταρω με την πνευμονια απο την οποια η κοπελα του σουπερ μαρκετ δεν πολυκινδυνευει οπως εμεις..θελω κλεινοντας jure να ευχαριστησω το τζανακη που συμμεριζεται την τεμπελια μου και δεν το βαζει κατω συνεχιζονας τα "ψευδη " περι κινδυνου λογω ιου μεχρι να τα καταφερουμε!!και επειδη καιποιοι ειστε και ντουβαρια το τελευταιο ειναι ειρωνικο!!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2047 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 03:41:23 μμ »
Καλώς τα παιδιααααααα! Τελειώνει η εβδομάδα ξεκούρασης και γυρίσαμε στο γνωστό μοτίβο για να συνεχιστεί το όνειρο.
Εγώ σήμερα πήγα για μάθημα, δεν κάθισα... Και τις ημέρες της αργίας, τις πρότεινε η κυβέρνηση, αν το θυμάσαι, μετά το μπάχαλο στους δρόμους της Αττικής, όχι ασφαλώς εγώ! Αλλοίμονο, αν πήγαιναν οι μαθητές στο σχολείο με τέτοια χιόνια και τόσο παγετό!
Κατά τ'άλλα, θα φανεί η μικρή έστω ευεργετική επίδραση του κλεισίματος των σχολείων και στις μετρήσεις αυτών των ημερών. Οι ειδικοί τα έχουν πει, τα λένε κι είναι γνωστά. Αν τώρα εσύ για τους δικούς σου λόγους υποστηρίζεις τη μανία της Κεραμέως να πηγαίνουμε στα σχολεία κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες και με οποιοδήποτε κόστος, δε θα με σταματήσεις από το να γράφω τα όσα σωστά ακούγονται, λέγονται και με όσα συμφωνώ κι εγώ. Εσύ είσαι ο μόνος συνεπής κι εργατικός απ'τους εκπαιδευτικούς;;;;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:10:29 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2048 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 08:22:23 μμ »
Κοιτα να δεις @serton γιατί εχεις απίστευτη εμπάθεια εναντίον μου χωρίς να έχω καταλάβει το γιατί. Δεν μίλησα ποτέ κατά του κλεισίματος των σχολείων, οπότε οι εξυπνάδες πώς το θέλω για πάρκινγκ του παιδιού μου, έχουν κουράσει. Έχω πει σαφώς ότι δεν έχω θέμα να κλείσουν τα σχολεία ΑΝ γίνει γενικό λοκνταουν. Η διαφωνία μου είναι με το κλείσιμο ή παράταση διακοπών όταν τα πάντα είναι ανοιχτά κ τα παιδιά μπορούν να κολλήσουν οπουδήποτε αλλού. με κλειστή τη διασκέδαση και τους καλλωπισμουσ κ τηλεργασια 100% δεν έχω θέμα να κλείσουν τα σχολεία. Κανένα θέμα.

Και τώρα που είπα ότι θα βοηθήσει στα κρούσματα, αν πρόσεξες δεν το είπα μόνο για τα σχολεοα. Αν πέσουν θα είναι γιατί ούτε οι γονείς πήγαν στις δουλειές ούτε για ψώνια ούτε τα παιδθα (ελπίζω) πήγαν σε άλλα σπίτια, δεμ πήγαν στα εξωσχολικά, μετακινήθηκε λιγότερος κόσμος με συγκοινωνίες κλπ. Ολο αττο θα βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2049 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 09:55:30 μμ »
https://www.news247.gr/paideia/tilekpaideysi-trypia-akoma-fora-asfaleia-nea-kataggelia-dioxi-ilektronikoy.9509006.html... Δια ζώσης και πάλι δια ζώσης... αυτή η ανεπαρκής τηλεπαπάντζα πρέπει να τελειώσει... και όποιος φοβάται να κάνει μάθημα δια ζώσης λόγω πανδημίας ας εμβολιαστεί... αν δεν επιθυμεί να εμβολιαστεί υπάρχει η μέθοδος του ενυδρείου ή της γυάλας... από καταβολής κόσμου υπάρχουν στον πλανήτη ιοί και βακτήρια ε δεν θα μπούμε συνάδελφοι σε πυρηνικό καταφύγιο επειδή κάποιοι είναι υπερευαίσθητα κρύσταλλα... προσωπικά έχω τριπλοεμβολιαστεί και πέρασα κορονοϊό μες στις γιορτές μόνον με δέκατα και ελαφρά συμπτώματα... όσοι δεν θέλουν σχολείο δια ζώσης ας παραιτηθούν από εκπαιδευτικοί και ας ασχοληθούν με εξυπηρέτηση πελατών με τηλεργασία... απλά πράματα... το σχολείο ήταν πρέπει και να παραμείνει δια ζώσης σχολείο... Σε πόλεις της Σιβηρίας παιδιά περπατάνε στους -30 για να πάνε σχολείο στα δύο μέτρα χιόνι και μεις εδώ τα κλείνουμε με 30 εκατοστά... τι να πώ!

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2050 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 10:07:01 μμ »
Κοιτα να δεις @serton γιατί εχεις απίστευτη εμπάθεια εναντίον μου χωρίς να έχω καταλάβει το γιατί. Δεν μίλησα ποτέ κατά του κλεισίματος των σχολείων, οπότε οι εξυπνάδες πώς το θέλω για πάρκινγκ του παιδιού μου, έχουν κουράσει. Έχω πει σαφώς ότι δεν έχω θέμα να κλείσουν τα σχολεία ΑΝ γίνει γενικό λοκνταουν. Η διαφωνία μου είναι με το κλείσιμο ή παράταση διακοπών όταν τα πάντα είναι ανοιχτά κ τα παιδιά μπορούν να κολλήσουν οπουδήποτε αλλού. με κλειστή τη διασκέδαση και τους καλλωπισμουσ κ τηλεργασια 100% δεν έχω θέμα να κλείσουν τα σχολεία. Κανένα θέμα.

Και τώρα που είπα ότι θα βοηθήσει στα κρούσματα, αν πρόσεξες δεν το είπα μόνο για τα σχολεοα. Αν πέσουν θα είναι γιατί ούτε οι γονείς πήγαν στις δουλειές ούτε για ψώνια ούτε τα παιδθα (ελπίζω) πήγαν σε άλλα σπίτια, δεμ πήγαν στα εξωσχολικά, μετακινήθηκε λιγότερος κόσμος με συγκοινωνίες κλπ. Ολο αττο θα βοηθήσει.




Δεν εχω καμια απολυτως εμπαθεια..εξυπναδες πετας εσυ νομιζοντας οτι οι υπολοιποι ειναι χαζοι που ευκολα τους κοροιδευεις εσυ κι οποιος αλλος.κι αυτο ακριβως με εκνευριζει σε εσενα ..η εμπαθεια ειναι χωρις λογο συναισθημα και αντιμετωπιση του αλλου, ενω τον εκνευρισμο τον προκαλεις εσυ με τη συμπεριφορα σου..εισαι φιλολογος αν δεν κανω λαθος οποτε καταλαβαινεις φανταζομαι τη διαφορα.. και αναφερομαι συγκεκριμενα, μονη σου εχεις πει οτι περυσι ειχες νταντα ενω φετος οχι ..ξαφνικα λοιπον φετος σε επιασε το ψυχοπονιαρικο για την ψυχολογια των παιδιων  και το σπουδαιο δια ζωσης μαθημα ενω περυσι μας τα χες πρηξει ποσο υπεροχη δουλεια κανεις εξ αποστασεως γιατι και πιο λιγα παιδια ειχες και πιο πολλη ησυχια που δεν ακουγες θορυβους κα φωνες απο γυμναστικες κλπ..και το ελεγες συνεχεια αρα δεν εκανες πλακα οπως ειχες ισχυριστει σε αλλο σου μνμ ..και μαλιστα επεμενες στο θεμα της ησυχιας οταν καποιοι σου την ελεγαν και περυσι για το επιχειρημα σου αυτο, οποτε αστα σαπια...περυσι λοιπον ποσο τελεια η εξ αποστασεως φετος ποσο αναντικαταστατη η δια ζωσης...επισης μονη σου ειπες οτι θες την δια ζωσης επειδη εχεις μεινει πισω λογω πολλων αδειων που εχεις παρει ..απο τη μια νοιαζεσαι για το μαθημα για την ψυχολογια και τη μορφωση των παιδιων αλλα και οι αδειες ,αδειες ..που οταν τις παιρνεις δεν σε νοιαζει αν και  ποσο πισω μενουν τα παιδια ..εκτος αν σε ενδιαφερει μονο το δικο σου παιδι..οποτε μιλα σαν μανα και πες νοιαζομαι για το παιδι μου και μονο κι ασε κατα μερους οτι σαν εκπαιδευτικος νοιαζομαι για τους μαθητες μου γιατι με την πρωτη ευκαιρια μια χαρα τους "κρεμας"...δεν μπορει να μου λες ποσο τελεια ειναι η τηλεργασια στους αλλους κλαδους περα απο τον δικο μας..αν γινεται η ιδια ακριβως δουλεια που γινεται και δια ζωσης γι αυτους τοτε να τους το καθιερωσουμε και μετα την πανδημια...εγω  παντως ειδα διαφορα στον οαεδ το καλοκαιρι , οπως και στη διευθυνση που ηθελα να εξυπηρετηθω απο συγκεκριμενη υπαλληλο κι επειδη ειχε τηλεργασια πεμπτη και παρασκευη επρεπε να περιμενω μεχρι δευτερα σε θεμα που με απασχολουσε αμεσα..κι εμενα οφειλει η διευθυνση να με εξυπηρετει ξερεις..δεν ειμαι δουλος ουτε δουλευω στη γαλερα..εσυ λοιπον κατα πως σε συμφερει αλλαζεις αποψεις..κι αν ελεγες ναι αυτο με βολευει τωρα , ισως δεν ελεγα και τιποτα , αλλα οταν το καθαρα προσωπικο σου συμφερον απο μερα σε μερα μας το περνας  για δικαιο εκει ναι αντιδρω..σαν την αλλη τη Reenaki που ενω μας ειχε πρηξει με το που διοριστηκε ρωτωντας σε ολα της τα μνμ μονο για τη μεταταξη φετος προσπαθει να μας πεισει οτι  την επιασε κι αυτην ο επαγγελματοσμος..βεβαια οπως ειπε κι αυτη αλλο περυσι στο ειδικο αλλο φετος στο γενικο...αρα εμπαθεια δεν υπαρχει απο μενα αλλα συμφερον απο εσας ..με αλλα λογια εστε καποιοι με λενε Ριζο κι οπως θελω τα γυριζω...αυτα σχολιαζω και δεν εχω προσθεσει ουτε λεξη παραπανω απο αυτα που εχετε πει οσοι σας απαντω...επισης ενω συμφωνω μαζι σου οτι μονο τα σχολεια δεν θα εξαφανισουν τον ιο ωστοσο θεωρω οτι τον περιοριζουν σημαντικα ..στα σχολεια δεν τηρειται κανενα απολυτως μετρο , εκτος αν μετρο θεωρειτε τα αντισηπτικα που μας ειχαν μοιρασει τον μαιο του 2020 οταν ειχαμε επιστρεψε απο το πρωτο λοκνταουν..η διαφορα -το εχω τονισει απειρες φορες-αναμεσα στα σχολεια και τις λοιπες δραστηριοτητες ειναι οτι το πρωτο ειναι υποχρεωτικο ενω τα δευτερα οχι..εγω κλειστηκα μεσα σαν εσενα-αλλο ενα κοινο σημειο- κι η καραντινα που εχω κανει προσωπικα ειναι με βραβευσουν  ο Χαρδαλιας κι ο Πλευρης..Δεν θεωρω λοιπον νορμαλ εγω προσωπικα επειδη καποιοι δεν κοβουν τα περιττα να κινδυνευω απο τα υποχρεωτικα εξαιτιας τους γιατι μου ερχονται με ψευδη σελφ ενω μπορω για λιγο χρονικο διαστημα-γιατι ποτε δεν ειπα να κλεισουμε μεχρι Μαη μηνα που θα λεγε κι η Βανδη- πανω στην εξαρση του ιου πραγμα που ισχυριζονται και παρα πολλοι υγειονομικοι.Οπως επισης δεν ειπα ποτε να κλεισουν μονο τα σχολεια κι οχι τα υπολοιπα ..ας τα κλεισουν κι αυτα ..και αρχισατε καποιοι τις εξυπναδες που λες κι εσυ για την κοπελα του σουπερ μαρκετ κι αλλες κοτσανες...και το αμιμητο τι θα πει η κοινωνια..εγω να ανεχομαι τα κορονοπαρτι τη κοινωνιας που λες κι εσυ και να με νοιαζει κι απο πανω τι θα πουν οσοι δεν τηρουν τα μετρα και χειροτερευουν την κατασταση ..αλλα και κορονοπαρτι να μην κανουν εμενα με ρωτανε πως εβλεπα για παραδειγμα τον υπαλληλο του οαεδ που δεν με εξυπηρετουσε ουτε με ραντεβου και μου λεγε καντα μονος σου;;τοτε εσενα τι σε πληρωνω και τι τηλεργασια κανεις;;καθεσαι απλα... αυτος δεν νοιαζεται πως τον βλεπω εγω , εγω να νοιαστω πως με βλεπει εκεινος;;οχι καλη μου...και μην μου το πας στο οτι πχ την αιτηση καρτας ανεργιας δεν ειναι δυσκολη υπουθεση το κανεις και μονος σου γιατι το αναφερω σαν παραδειγμα κι οχι σαν βαθμο δυσκολιας..οτι παω σε καταστηματα και δημοσιες υπηρεσιες και καθομαι στο πολικο ψυχο και τη βροχη ή μεσα στον καυσωνα;;κι εγω ταλαιπωρια το βρισκω ..και τοσα αλλα...κι ασε δε , που εκπαιδευτικους το υπουργειο δεν στελνει εκει δεν χανονται ωρες , χανονται μονο οταν ειναι να προστατευτουμε .εμεις..ε λοιπον  αυτα εγω τα θεωρω φαρισαισμους καθαρα -ξεκαθαρα....και για να απαντησω και στο τι σημαντικο εχει η ζωη μου που απαιτω να την προστατευσουν οι κυβερνωντες που  αυτους κι αν τους ακριβοπληρωνουμε και αποδεικνυονται σε ολες  μα ολες τις περιστασεις -καλη ωρα το πιο προσφατα-παντελως αχρηστοι , μα παντελως ομως, ουτε το τριχρονο δεν θα τα κανε τοσο μανταρα παντου, η απαντηση μου ειναι γιατι η δικη μουζωη να θεωρειται ενα τιποτα ενω η δικη τους που εχουν ξεσκιστει στος τηλεδιασκεψεις αν κι ολοι εμβολιασμενοι ειναι σημαντικοτερη.δεν θεωρω λοιπον τον εαυτο μου σημαντικοτερο ολων αλλα δεν τον θεωρω και  τον πλεον ασημαντο,..και το αστειακι για την κοπελα του σουπερ μαρκε ας σταματησει ψυχοπονιαρηδες μου γιατι μπορει σε σουπερ να εργαζονται και μελη των οικογενειων μας ορισμενων , οποτε μην εξαντλειτε τη συμπονια σας ορισμενοι, εχουμε κι εμεις συμπονια , απλως καποιοι εχουμε και παραπανω περιθωρια δρασης  καλως ή κακως...

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2051 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 10:27:29 μμ »
kyradaskala αυτό είναι το σωστό και μπράβο στον Διευθυντή σας. Είναι σωστός. Ο δικός μας... άστα. Σε μας έστειλε ότι θα γίνει μάθημα μέσω webex, ανακοίνωσε το πρόγραμμα και τέλος. Καλό ε....

Ας έκανε κανένα αστείο και θα έπρεπε να πάει και ο ίδιος στο σχολείο να το ανοίξει. Με το θυμό που έχω θα ήμουν απ'έξω έστω και περπατώντας.

Γεγονός είναι πως αν δεν υπάρχει ομόνοια μεταξύ των συναδέλφων τίποτα δεν γίνεται. Μιλώ και γενικότερα σαν κλάδος.

Προσπαθήσαμε όλοι πέρσι -στο μέτρου του δυνατού ο καθένας μας- διότι ήταν πρωτόγνωρες οι συνθήκες. Φέτος δυο χρόνια ήδη στην πανδημία, δεν βάζω άλλο πλάτη. Περιμένω αυτά που έχει θεσπίσει το κράτος για όλους τους υπόλοιπους εργαζόμενους. Όποιον ξέρω, που τον υποχρεώνουν να δουλεύει από το σπίτι, έχει είτε ηλεκτρονικό εξοπλισμό από την εργασία του, είτε έχει επίδομα, είτε έχει πληρωμένn σύνδεση.

Υγ: Η τηλεκπαίδευση για τις μικρές ηλικίες είναι μόλις και μετά βίας ένα σκαλί πάνω από το τίποτα. Όσοι δίδαξαν πέρσι στην Α δημοτικού, ξέρουν πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω...

https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2052 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 10:30:16 μμ »


Δεν εχω καμια απολυτως εμπαθεια..εξυπναδες πετας εσυ νομιζοντας οτι οι υπολοιποι ειναι χαζοι που ευκολα τους κοροιδευεις εσυ κι οποιος αλλος.κι αυτο ακριβως με εκνευριζει σε εσενα ..η εμπαθεια ειναι χωρις λογο συναισθημα και αντιμετωπιση του αλλου, ενω τον εκνευρισμο τον προκαλεις εσυ με τη συμπεριφορα σου..εισαι φιλολογος αν δεν κανω λαθος οποτε καταλαβαινεις φανταζομαι τη διαφορα.. και αναφερομαι συγκεκριμενα, μονη σου εχεις πει οτι περυσι ειχες νταντα ενω φετος οχι ..ξαφνικα λοιπον φετος σε επιασε το ψυχοπονιαρικο για την ψυχολογια των παιδιων  και το σπουδαιο δια ζωσης μαθημα ενω περυσι μας τα χες πρηξει ποσο υπεροχη δουλεια κανεις εξ αποστασεως γιατι και πιο λιγα παιδια ειχες και πιο πολλη ησυχια που δεν ακουγες θορυβους κα φωνες απο γυμναστικες κλπ..και το ελεγες συνεχεια αρα δεν εκανες πλακα οπως ειχες ισχυριστει σε αλλο σου μνμ ..και μαλιστα επεμενες στο θεμα της ησυχιας οταν καποιοι σου την ελεγαν και περυσι για το επιχειρημα σου αυτο, οποτε αστα σαπια...περυσι λοιπον ποσο τελεια η εξ αποστασεως φετος ποσο αναντικαταστατη η δια ζωσης...επισης μονη σου ειπες οτι θες την δια ζωσης επειδη εχεις μεινει πισω λογω πολλων αδειων που εχεις παρει ..απο τη μια νοιαζεσαι για το μαθημα για την ψυχολογια και τη μορφωση των παιδιων αλλα και οι αδειες ,αδειες ..που οταν τις παιρνεις δεν σε νοιαζει αν και  ποσο πισω μενουν τα παιδια ..εκτος αν σε ενδιαφερει μονο το δικο σου παιδι..οποτε μιλα σαν μανα και πες νοιαζομαι για το παιδι μου και μονο κι ασε κατα μερους οτι σαν εκπαιδευτικος νοιαζομαι για τους μαθητες μου γιατι με την πρωτη ευκαιρια μια χαρα τους "κρεμας"...δεν μπορει να μου λες ποσο τελεια ειναι η τηλεργασια στους αλλους κλαδους περα απο τον δικο μας..αν γινεται η ιδια ακριβως δουλεια που γινεται και δια ζωσης γι αυτους τοτε να τους το καθιερωσουμε και μετα την πανδημια...εγω  παντως ειδα διαφορα στον οαεδ το καλοκαιρι , οπως και στη διευθυνση που ηθελα να εξυπηρετηθω απο συγκεκριμενη υπαλληλο κι επειδη ειχε τηλεργασια πεμπτη και παρασκευη επρεπε να περιμενω μεχρι δευτερα σε θεμα που με απασχολουσε αμεσα..κι εμενα οφειλει η διευθυνση να με εξυπηρετει ξερεις..δεν ειμαι δουλος ουτε δουλευω στη γαλερα..εσυ λοιπον κατα πως σε συμφερει αλλαζεις αποψεις..κι αν ελεγες ναι αυτο με βολευει τωρα , ισως δεν ελεγα και τιποτα , αλλα οταν το καθαρα προσωπικο σου συμφερον απο μερα σε μερα μας το περνας  για δικαιο εκει ναι αντιδρω..σαν την αλλη τη Reenaki που ενω μας ειχε πρηξει με το που διοριστηκε ρωτωντας σε ολα της τα μνμ μονο για τη μεταταξη φετος προσπαθει να μας πεισει οτι  την επιασε κι αυτην ο επαγγελματοσμος..βεβαια οπως ειπε κι αυτη αλλο περυσι στο ειδικο αλλο φετος στο γενικο...αρα εμπαθεια δεν υπαρχει απο μενα αλλα συμφερον απο εσας ..με αλλα λογια εστε καποιοι με λενε Ριζο κι οπως θελω τα γυριζω...αυτα σχολιαζω και δεν εχω προσθεσει ουτε λεξη παραπανω απο αυτα που εχετε πει οσοι σας απαντω...επισης ενω συμφωνω μαζι σου οτι μονο τα σχολεια δεν θα εξαφανισουν τον ιο ωστοσο θεωρω οτι τον περιοριζουν σημαντικα ..στα σχολεια δεν τηρειται κανενα απολυτως μετρο , εκτος αν μετρο θεωρειτε τα αντισηπτικα που μας ειχαν μοιρασει τον μαιο του 2020 οταν ειχαμε επιστρεψε απο το πρωτο λοκνταουν..η διαφορα -το εχω τονισει απειρες φορες-αναμεσα στα σχολεια και τις λοιπες δραστηριοτητες ειναι οτι το πρωτο ειναι υποχρεωτικο ενω τα δευτερα οχι..εγω κλειστηκα μεσα σαν εσενα-αλλο ενα κοινο σημειο- κι η καραντινα που εχω κανει προσωπικα ειναι με βραβευσουν  ο Χαρδαλιας κι ο Πλευρης..Δεν θεωρω λοιπον νορμαλ εγω προσωπικα επειδη καποιοι δεν κοβουν τα περιττα να κινδυνευω απο τα υποχρεωτικα εξαιτιας τους γιατι μου ερχονται με ψευδη σελφ ενω μπορω για λιγο χρονικο διαστημα-γιατι ποτε δεν ειπα να κλεισουμε μεχρι Μαη μηνα που θα λεγε κι η Βανδη- πανω στην εξαρση του ιου πραγμα που ισχυριζονται και παρα πολλοι υγειονομικοι.Οπως επισης δεν ειπα ποτε να κλεισουν μονο τα σχολεια κι οχι τα υπολοιπα ..ας τα κλεισουν κι αυτα ..και αρχισατε καποιοι τις εξυπναδες που λες κι εσυ για την κοπελα του σουπερ μαρκετ κι αλλες κοτσανες...και το αμιμητο τι θα πει η κοινωνια..εγω να ανεχομαι τα κορονοπαρτι τη κοινωνιας που λες κι εσυ και να με νοιαζει κι απο πανω τι θα πουν οσοι δεν τηρουν τα μετρα και χειροτερευουν την κατασταση ..αλλα και κορονοπαρτι να μην κανουν εμενα με ρωτανε πως εβλεπα για παραδειγμα τον υπαλληλο του οαεδ που δεν με εξυπηρετουσε ουτε με ραντεβου και μου λεγε καντα μονος σου;;τοτε εσενα τι σε πληρωνω και τι τηλεργασια κανεις;;καθεσαι απλα... αυτος δεν νοιαζεται πως τον βλεπω εγω , εγω να νοιαστω πως με βλεπει εκεινος;;οχι καλη μου...και μην μου το πας στο οτι πχ την αιτηση καρτας ανεργιας δεν ειναι δυσκολη υπουθεση το κανεις και μονος σου γιατι το αναφερω σαν παραδειγμα κι οχι σαν βαθμο δυσκολιας..οτι παω σε καταστηματα και δημοσιες υπηρεσιες και καθομαι στο πολικο ψυχο και τη βροχη ή μεσα στον καυσωνα;;κι εγω ταλαιπωρια το βρισκω ..και τοσα αλλα...κι ασε δε , που εκπαιδευτικους το υπουργειο δεν στελνει εκει δεν χανονται ωρες , χανονται μονο οταν ειναι να προστατευτουμε .εμεις..ε λοιπον  αυτα εγω τα θεωρω φαρισαισμους καθαρα -ξεκαθαρα....και για να απαντησω και στο τι σημαντικο εχει η ζωη μου που απαιτω να την προστατευσουν οι κυβερνωντες που  αυτους κι αν τους ακριβοπληρωνουμε και αποδεικνυονται σε ολες  μα ολες τις περιστασεις -καλη ωρα το πιο προσφατα-παντελως αχρηστοι , μα παντελως ομως, ουτε το τριχρονο δεν θα τα κανε τοσο μανταρα παντου, η απαντηση μου ειναι γιατι η δικη μουζωη να θεωρειται ενα τιποτα ενω η δικη τους που εχουν ξεσκιστει στος τηλεδιασκεψεις αν κι ολοι εμβολιασμενοι ειναι σημαντικοτερη.δεν θεωρω λοιπον τον εαυτο μου σημαντικοτερο ολων αλλα δεν τον θεωρω και  τον πλεον ασημαντο,..και το αστειακι για την κοπελα του σουπερ μαρκε ας σταματησει ψυχοπονιαρηδες μου γιατι μπορει σε σουπερ να εργαζονται και μελη των οικογενειων μας ορισμενων , οποτε μην εξαντλειτε τη συμπονια σας ορισμενοι, εχουμε κι εμεις συμπονια , απλως καποιοι εχουμε και παραπανω περιθωρια δρασης  καλως ή κακως...
Το χω ξαναπεί..η υποκρισία κι η οσφυοκαμψία είναι μάλλον κοινό χαρακτηριστικό του κλάδου, είτε Α/βάθμιας είτε Β/βάθμιας.
Λατρεύουν την εκπαίδευση και από την άλλη κάνουν αμάν για τον οποιονδήποτε κύκλο μετάταξης ανοίξει, αρχικά  βρίζουν το webex αλλά  ταυτόχρονα καμαρώνουν για το πόσο καλά δουλεύουν τα padlets και τα sways (εννοείται κυρίως από το σπίτι, γιατί εμείς χρησιμοποιήσαμε τα μέσα του σχολείου για μεγάλο διάστημα προκειμένου να ανταποκριθούμε στις ανάγκες του μαθητικού δυναμικού όταν μας έπιασε το περσινό λοκντάουν, άλλοι πάλι δεν παίρνουν από κοινού απόφαση ως σύλλογοι εκπαιδευτικών αν πρέπει να τεθεί σε εφαρμογή η τηλεκπαίδευση σε έκτακτες ανάγκες και τη μια μέρα αποφασίζουν να μην πάνε καν σχολείο και την άλλη μέρα το αλλάζουν..μη συνεχίσω άλλο..Σε -ως επί τω πλείστον- τοξικές σελίδες του facebook που έχουν μέλη εκπαιδευτικούς έχετε πολλοί μπει, οπότε καταλαβαίνετε για το τι συμπεριφορές έστω και μέσω ΜΜΔ συναντάμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2022, 10:45:22 μμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2053 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 11:07:48 μμ »
@serton εγώ ούτε για ψυχολογία παιδιών είπα ούτε για αναντικατάστατη δια ζώσης. Ξεκολλα επιτέλους. Ναι πέρσι μ άρεσε στην αρχή η ησυχία. Κ κυρίως πέρσι δεν είχαμε εμβόλια. Άρα κινδυνεύαμε κ εμείς κ οι γονείς των μαθητών. Ναι πέρσι είχα νταντά, φέτος το παιδί μ πάει σχολείο κ όπως όλα τα παιδιά που πάνε πρώτη φορά σχολείο, αρρωσταίνει κ παίρνω άδεια όπως δικαιούται κάθε γονιός. Επομένως, θα με συνέφερε το κλειστό σχολείο για να μην αρρωσταίνει κ να μην παίρνω άδεια, αλλά δεν είμαι αντικοινωνική εγωπαθής για να κοιτάω τη βολή μου. Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις, σταματά να ασχολείσαι μαζί μιυ. Δεν σε έχω προσβάλει κ δεν σου έχω απευθύνει τον λόγο παρα μόνο για να υπερασπιστώ τον εαυτό μου. Άσε με ήσυχη λοιπόν. Έλεος.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2054 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 11:20:55 μμ »
@serton εγώ ούτε για ψυχολογία παιδιών είπα ούτε για αναντικατάστατη δια ζώσης. Ξεκολλα επιτέλους. Ναι πέρσι μ άρεσε στην αρχή η ησυχία. Κ κυρίως πέρσι δεν είχαμε εμβόλια. Άρα κινδυνεύαμε κ εμείς κ οι γονείς των μαθητών. Ναι πέρσι είχα νταντά, φέτος το παιδί μ πάει σχολείο κ όπως όλα τα παιδιά που πάνε πρώτη φορά σχολείο, αρρωσταίνει κ παίρνω άδεια όπως δικαιούται κάθε γονιός. Επομένως, θα με συνέφερε το κλειστό σχολείο για να μην αρρωσταίνει κ να μην παίρνω άδεια, αλλά δεν είμαι αντικοινωνική εγωπαθής για να κοιτάω τη βολή μου. Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις, σταματά να ασχολείσαι μαζί μιυ. Δεν σε έχω προσβάλει κ δεν σου έχω απευθύνει τον λόγο παρα μόνο για να υπερασπιστώ τον εαυτό μου. Άσε με ήσυχη λοιπόν. Έλεος.

ναι εχεις μιλησει για ψυχολογια παιδιων  και για κοινωνικοπιηση κλπ κλπ..αν δεν θυμασαι τι γραφεις ξαναδιαβασε  το..η υγεια των ανθρωπων δεν ειναι βολη αν ισχυριζεσαι οτι εσυ δεν κοιτας τη βολη σου ενω εμεις ναι..αν δεν μπορειτε να καταλαβετε τη μοναδικοτητα της υγειας ως αγαθο απο μονοι σας ορισμενοι δεν μπορουμε να σας το βαλουμε με συριγγα οι υπολοιποι..περυσι δεν μιλουσες για φοβο λογω ανυπαρξιας θεραπειας ή εμβολιων αλλα για ησυχια και μονο.προσβολη δεν ειναι να διαφωνω μοζι σου,θα σχολιαζω οτι θελω οπως κι εσυ και πολλοι αλλοι εδω μεσα..αυτα και καληνυχτα..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2055 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 07:19:48 πμ »
Πιστεύω ότι σαν εναλλακτική αντί κλεισίματος δραστηριοτήτων θα πάμε αε όλο κ μεγαλύτερο αποκλεισμό ανεμβολιαστων από δραστηριότητες μέχρι να εμβολιαστούν περισσότεροι. Δεν μοορω να φανταστώ ένα λοκνταουν τι θα προσέφερε περα από καταστροφή της οικονομίας, είδαμε κ πέρσι που ήταν παρωδια ότι μόνο τα παιδιά κλείστηκαν μέσα κ εμείς. Κ τις συνέπειες τις βλέπουμε στο σχολείο φέτος, εγω έχω σοκαριστεί. Δεν είμαι απ αυτούς που θεωρούν ότι το σχολείο είναι ο φυσικός χώρος των παιδιών κ θυμώνω όταν το ακούω, θεωρώ ότι ο φυσικός χωρίς είναι στο σπίτι με τους γονείς κ το σχολείο έρχεται για να ανοίξει τους ορίζοντες κ να προσφέρει γνώσεις. δεν είμαστε χώρος φύλαξης ούτε playground ούτε είναι δουλειά μας να απαλλάσσουνε τους γονείς από την ευθύνη της ενασχόλησης με το παιδί. αν οι γονείς ενδιαφέρονταν, τόσο καιρό τα παιδιά σπίτι με γονείς σε μεγάλο ποσοστό σε αναστολή ή τηλεργασια, θα έρχονταν στο σχολείο αστέρια στη συμπεριφορά κ στην ψυχολογία κ αντ αυτού ερχόταν έρθει αποσυντονισμενα, σαν αγρίμια, έχουν ξεχασει τι θα πει είμαι μαθητής, πραγματικά αποκαρδιωτικό. Οπότε απ αυτήν την άποψη ελπίζω σχολεία να μην κλείσουν ξανά αλλά θα ήθελα πιο αυστηρά πρωτόκολλα. με 2-3 κρούσματα στην τάξη με καθημερινά ραπιντ στις στενές επαφές, κλείσιμο. έισης θα ήθελα κλείσιμο κέντρων διασκέδασης, γυμναστηρίων, δεξιώσεων γάμων, τηλεργασια στο μάξιμουμ σε δημόσιο κ ιδιωτικό τομέα κ περιορισμό εκκλησιαστικών δραστηριοτήτων αλλά ξέρουμε από πέρσι ότι τίποτα απ αυτά δεν θα γίνει…

@serton διάβασε αυτό που έγραφα το Φθινόπωρο. Ούτε καν πέρσι. Που είμαι σαφής σχετικά με το ποια θεωρώ πως είναι η σωστή θέση των παιδιών. Και εξηγω τις απόψεις μου για τη δημόσια υγεία. Για τη δημόσια υγεία συνολικά. Όχι για τη δίκη μου ασφάλεια. Κατάλαβες; Για τη δική μου ασφάλεια έχω ξαναπεί ότι ουσιαστικά πέρα από τη δουλειά μου δεν κάνω τιποτ άλλο.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2056 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 07:35:43 πμ »
@serton διάβασε αυτό που έγραφα το Φθινόπωρο. Ούτε καν πέρσι. Που είμαι σαφής σχετικά με το ποια θεωρώ πως είναι η σωστή θέση των παιδιών. Και εξηγω τις απόψεις μου για τη δημόσια υγεία. Για τη δημόσια υγεία συνολικά. Όχι για τη δίκη μου ασφάλεια. Κατάλαβες; Για τη δική μου ασφάλεια έχω ξαναπεί ότι ουσιαστικά πέρα από τη δουλειά μου δεν κάνω τιποτ άλλο.


Μια χαρά καταλαβαίνω όσο κι αν σε ενοχλεί....αυτό είναι ένα μνμ μέσα στα χιλιάδες που έχεις γράψει και σε κάθε ένα γράφεις διαφορετικά...επίσης για τη δική σου ασφάλεια  μας έχεις πει ότι δεν ανησυχείς εφόσον έχεις εμβολιαστεί...τώρα με συγχωρείς εγώ πάω για μάθημα τα λέμε το απόγευμα...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2057 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 08:13:34 πμ »

Μια χαρά καταλαβαίνω όσο κι αν σε ενοχλεί....αυτό είναι ένα μνμ μέσα στα χιλιάδες που έχεις γράψει και σε κάθε ένα γράφεις διαφορετικά...επίσης για τη δική σου ασφάλεια  μας έχεις πει ότι δεν ανησυχείς εφόσον έχεις εμβολιαστεί...τώρα με συγχωρείς εγώ πάω για μάθημα τα λέμε το απόγευμα...

Εχεις αποδελτιώνει όλα τα μηνύματά μου; τι κόλλημα είναι αυτό μαζί μου. έλεος.

Φυσικά και φέτος δεν φοβάμαι το ίδιο με πέρσι αφού είμαι εμβολιασμενη. Αλίμονο αν φοβόμουν το ίδιο.
Βασικά στην τάξη μου μέσα που ελέγχω εγω τις συνθήκες θεωρώ απίθανο να κολλήσω. Με σωστή μάσκα και συνέχεια ανοιχτά παράθυρα και παρατηρήσεις στους μαθητες, δεν θεωρώ ότι διατρέχω μεγάλο κίνδυνο. Σε οποιονδήποτε άλλο κλειστό χώρο φοβάμαι και γι αυτό δεν πηγαίνω ούτε ταξίδια ούτε σε καταστήματα εστίασης ούτε σε σπίτια άλλων κλπ.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.