*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..  (Αναγνώστηκε 32214 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #154 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 12:14:22 μμ »
Πέρα από τις εμπειρίες  του κάθε "χαρισματικού" και "εμπνευσμένου" εκπαιδευτικού που κάνει ΜΑΘΗΜΑ, θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα μας.
Θα ήταν πολύ κατατοπιστικό να μαθαίναμε τις αποφάσεις του Συλλόγου των εκπαιδευτικών στο ΕΠΑΛ που έγινε το επεισόδιο.
Προσωπικά θα ήθελα να μάθω αν προέβησαν σε μηνύσεις κατά μαθητών που κατέστρεψαν το αυτοκίνητο, αφού σίγουρα πολλοί από τους συναδέλφους μαζί με μαθητές ήταν μάρτυρες σ΄αυτή την παράνομη πράξη και γνωρίζουν από πρώτη χέρι ποιοι μαθητές με ονοματεπώνυμο πρωτοστάτησαν στους βανδαλισμούς, αφού μου είναι αδιανόητο να κρύφτηκαν ΟΛΟΙ στο γραφείο...
Επίσης, θα ήταν κατατοπιστικό να μαθαίναμε ποιες οι συνέπειες  για τους μαθητές που πρωτοστάτησαν στο επεισόδιο.
Αν ο Σύλλογος σιωπήσει και "κουκουλώσει" τις παράνομες πράξεις των "μαθητών" - τραμπούκων, νομίζω είναι άξιος της μοίρας του.   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #155 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 12:36:19 μμ »
Ο ΣΔ δεν κάνει μηνύσεις διότι δεν είναι φυσικό πρόσωπο. Μπορεί να επιβάλει πειθαρχικές ποινές. Επέβαλε; Αν όχι είναι άξιοι της μοίρας τους....

Ότι και να λέμε τα ΕΠΑΛ είναι πολύ δύσκολα σχολεία για να μην πω τίποτα άλλο και παρεξηγηθούν οι τοποθετημένοι εκεί. ΓΕΛ και πάλι ΓΕΛ.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #156 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 12:45:49 μμ »
... Υπάρχει και η παραίτηση αν δεν μπορείς να διαχειριστείς μία τάξη και να κάνεις μάθημα... έχω περάσει από ΕΠΑΛ 540 μαθητών... άλλοι και άλλες βγαίνανε από τις τάξεις κλαίγοντας... προσωπικά έκανα ΜΑΘΗΜΑ... ο χώρος της παιδείας θέλει κότσια... δεν είναι μόνον 15 μέρες κάθομαι Χριστούγεννα - Πάσχα και δύο μήνες καλοκαίρι... και σε ημερήσιο που είμαι οι μαθητές μου ακόμη μου εκφράζουν απορίες γιατί από δίπλα οι συνάδελφοι γκαρίζουν ενώ εμείς κάνουμε το μάθημα μας με ηρεμία... ας κάτσει ο καθένας να κάνει την αυτοκριτική του.. αν κάποιοι συνάδελφοι είναι ανίκανοι να επικοινωνήσουν πρόβλημα τους...
Υ.Γ... με όλη την καλή μου πρόθεση σας παραθέτω συμβάντα από την προσωπική μου εμπειρία... στην προσπάθεια να βοηθήσω... δεν διάβασα κάποιον να ρωτά "πως τα κατάφερες;" παρά μόνον κριτική ... και εγώ να ήμουν μαθητής έναν καθηγητή "αυθεντία" και του στιλ "ΕΓΩ ΔΙΑΤΑΖΩ" δεν θα ήμουν φρόνιμος... τα παιδιά θέλουν να τους μιλάς... θέλουν πειθώ... τι να κάνουμε; Δύσκολοι καιροί!!!

Δυστυχώς έχεις μία πολύ επιφανειακή θεώρηση και δεν μπορείς να αναλύσεις διαφορετικές καταστάσεις. Εντάσεις στο ίδιο θέμα πολλά διαφορετικά ζητήματα. Σου έχω απαντήσει επαρκώς σε προηγούμενο σχόλιο. Διάβασέ το προσεκτικά. Όσο και να θες να εμφανιστείς ως ένας εκπαιδευτικός που έχει επιλύσει μια για πάντα τα προβλήματα της τάξης, απλώς εμφανίζεις τις δικές σου αδυναμίες, και τις λογικές πλάνες στις οποίες πέφτεις με τις τοποθετήσεις σου. Έχεις μερικώς δίκιο αλλά στην προκειμένη συζήτηση έχεις άδικο και το σημείο στο οποίο κάνεις λάθος είναι καθοριστικό και σημαντικότατο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #157 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 12:55:40 μμ »
Μπράβο Ashen που είσαι ταλαντούχος και χαρισματικός. Εμείς τι να κάνουμε, δεν είμαστε.
Πέραν όλων αυτών, ας λάβουμε υπόψη τα εξής: Ο σύζυγός μου τέλειωσε το παλιό ΤΕΛ. Τέτοια πράγματα δεν γίνονταν τη δεκαετία του 90 στην πλειοψηφία των σχολείων και μάλιστα στα ΤΕΛ. Και δεν μιλάμε για ήσυχο παιδάκι των ΤΕΛ, αλλά για οργανωμένο οπαδό μεγάλης ομάδας.  Ας αναρωτηθούμε γιατί γίνονται τώρα. Μήπως γιατί υπάρχει μια γενικότερη πτώση των αξιών, μάλλον εξαφάνιση των αξιών, που καλλιεργήθηκε συστηματικά τα τελευταία χρόνια από την Πολιτεία, οδηγώντας σε αυτό το αποτέλεσμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #158 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 01:12:06 μμ »
Πέρα από τις εμπειρίες  του κάθε "χαρισματικού" και "εμπνευσμένου" εκπαιδευτικού που κάνει ΜΑΘΗΜΑ, θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα μας.
Θα ήταν πολύ κατατοπιστικό να μαθαίναμε τις αποφάσεις του Συλλόγου των εκπαιδευτικών στο ΕΠΑΛ που έγινε το επεισόδιο.
Προσωπικά θα ήθελα να μάθω αν προέβησαν σε μηνύσεις κατά μαθητών που κατέστρεψαν το αυτοκίνητο, αφού σίγουρα πολλοί από τους συναδέλφους μαζί με μαθητές ήταν μάρτυρες σ΄αυτή την παράνομη πράξη και γνωρίζουν από πρώτη χέρι ποιοι μαθητές με ονοματεπώνυμο πρωτοστάτησαν στους βανδαλισμούς, αφού μου είναι αδιανόητο να κρύφτηκαν ΟΛΟΙ στο γραφείο...
Επίσης, θα ήταν κατατοπιστικό να μαθαίναμε ποιες οι συνέπειες  για τους μαθητές που πρωτοστάτησαν στο επεισόδιο.
Αν ο Σύλλογος σιωπήσει και "κουκουλώσει" τις παράνομες πράξεις των "μαθητών" - τραμπούκων, νομίζω είναι άξιος της μοίρας του.
Το πιο σωστό σχόλιο που έχει υπάρξει για το θέμα. Έχω τις ίδιες απορίες κι εγώ συνάδελφε.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 919
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #159 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 01:16:20 μμ »
Έ ρε μετάθεση στα ΕΠΑΛ πάτρας που σου χρειάζεται... Θα στρώσεις χαρακτήρα! Πόσο μάλλον αν ενημερωθούν και οι "μαθητές" ότι σε έστειλαν εκεί για να "επιβάλεις την τάξη". Θα πέσει πολύ γέλιο....... Αλλά δεν σε βλέπω να έχεις τα @@ να πας εκεί. Δεν σε κόβω καν ότι διδάσκεις σε ΕΠΑΛ. Μάλλον για τρολλάκι σε κόβω....Από αυτά που υποστηρίζουν ότι επεμβαίνουν και αγκαλιάζουν τους μαθητές τους όταν αυτοί τσακώνονται (άκουσον άκουσον τι πήγε και έκανε!!!).  Εκτός και αν δουλεύεις σε νηπιαγωγείο....

Η μόνη λύση για κάθε προβληματικό σχολείο είναι να βρεθούν εμπνευσμένοι εκπαιδευτικοί που να προσανατολίσουν τους μαθητές ώστε να κατευθύνουν την δικαιολογημένη οργή τους με έξυπνο τρόπο και ενάντια σε αυτούς που φταίνε για την όλη κατάσταση. H τράπεζα θεμάτων δεν θα καταργηθεί με καταλήψεις στα σχολεία , θα καταργηθεί μόνο αν οι διαμαρτυρίες φτάσουν να γίνονται σε μέρη όπου οι υπεύθυνοι που λαμβάνουν τις αποφάσεις θα μπορούν να ακούνε τις φωνές μας και να αισθάνονται την ανάσα μας.

https://www.youtube.com/watch?v=11It69X8jH8
Αμάν με αυτό το ΕΠΑΛ Πάτρας; Τόσο πολύ έχεις κακοποιηθεί; Έλα στην Αθήνα να σε πάω βόλτα σε κάποια σχολεία να δεις τι συμβαίνει και κράτα το ΕΠΑΛ Πάτρας εις ανάμνηση!!!

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 919
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #160 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 01:24:38 μμ »
Παντού σε όλα τα σχολεία υπάρχουν "δύσκολα" παιδιά καθώς και μονοδιάστατοι εκπαιδευτικοί... Να διαβάσετε βιολογία συνάδελφοι και ειδικά το κεφάλαιο που αναφέρεται στην "προσαρμογή" νέων δεδομένων. Όταν ένας οργανισμός δεν μπορεί να προσαρμοστεί στα εκάστοτε δεδομένα τον τρώει το σύνολο των γύρω... Προσαρμοστικότητα συνάδελφοι... προσαρμοστικότητα. Είχα μαθητή που είχε βίαιη συμπεριφορά στην τάξη... απέναντι στους συμμαθητές του αλλά και σε εμένα. Κατόπιν έμαθα πως το παιδί έτρωγε χοντρό ξύλο στο σπίτι. Το βοηθήσαμε με διάφορους τρόπους σε συνεργασία με τον διευθυντή και τον βελτιώσαμε... οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί το μόνον που ξέρουν να λένε είναι "Έχω τώρα μάθημα με το Γ2 με τον τάδε μέσα... πωωωω; πως θα περάσει η ώρα;" Ε όχι κυρίες και κύριοι. Ο εκπαιδευτικός δεν είναι μόνο  μία μηχανή που αναπαράγει εξισώσεις και κείμενα στον πίνακα... είναι και πολλά άλλα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #161 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 01:30:37 μμ »
Μπράβο Ashen που είσαι ταλαντούχος και χαρισματικός. Εμείς τι να κάνουμε, δεν είμαστε.
Πέραν όλων αυτών, ας λάβουμε υπόψη τα εξής: Ο σύζυγός μου τέλειωσε το παλιό ΤΕΛ. Τέτοια πράγματα δεν γίνονταν τη δεκαετία του 90 στην πλειοψηφία των σχολείων και μάλιστα στα ΤΕΛ. Και δεν μιλάμε για ήσυχο παιδάκι των ΤΕΛ, αλλά για οργανωμένο οπαδό μεγάλης ομάδας.  Ας αναρωτηθούμε γιατί γίνονται τώρα. Μήπως γιατί υπάρχει μια γενικότερη πτώση των αξιών, μάλλον εξαφάνιση των αξιών, που καλλιεργήθηκε συστηματικά τα τελευταία χρόνια από την Πολιτεία, οδηγώντας σε αυτό το αποτέλεσμα;
Φυσικά και γίνονταν. Πολύ χειρότερα τότε. Τέτοια εποχή υπήρξα κι εγώ μαθητής. Η νεολαία πολύ πιο σκληρή κι επιθετική απ' ό,τι σήμερα. Μαγκιές καθηγητών του τύπου "θα σας δείξω εγώ, θα δείτε τι θα πάθετε" (κλασσική ατάκα για βαθμούς), α λα Χλαπάτσα, δεν πέρναγαν. Και τ' αμάξια φωτιές έπαιρναν κι οι πεταλούδες στα σχολειά κάθε μέρα στο προσκήνιο. Μη δουλευόμαστε τώρα. Οι σημερινοί καθηγητές που διαμαρτύρονται δε θ' άντεχαν λεπτό τότε. Έπρεπε να σ' αναγνώριζαν για πολύ ντόμπρο και μάγκα και ξηγημένο κι αλφάδι οι μαθητές για να επιβίωνες στην τάξη ως εκπαιδευτικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2021, 01:37:22 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #162 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 02:10:12 μμ »
Ο σύλλογος κουκουλωνει με εντολή διευθυντή.
Μια χρονιά που δούλευα σε ΕΝΕΕΓΥΛ έκανα εφημερία και τσακωνονταν 2 μαθητές. Πετούσαν κάδους, βρισιές. Λέω στον έναν μαθητή που είχε διάγνωση απλά οριακή νοημοσύνη, να πάμε να φύγει να πάει στην τάξη του και τότε τιναζει το χέρι του και τρώω μια μπουνιά και είχα μαυρισμένο πρησμένο ματι για 2 βδομάδες. Παρούσα ήταν η κοινωνική λειτουργός που κρατούσε τον άλλον μαθητή. Πήγα κέντρο υγείας και μετά σπίτι μου. Λοιπόν...εκείνη τη μέρα η διευθύντρια έκανε σύλλογο και κουκουλωσε το περιστατικό με ένα πρακτικό που υπέγραψαν οι καθηγητές. Δεν αναφερόταν με ακρίβεια ότι ο μαθητής μου έριξε την μπουνιά κι ούτε ότι η κοινωνική λειτουργός το είδε αυτό. Έγραφε μόνο ότι τραυματίστηκα κατά τη διενεξη των δύο μαθητών γιατί η διευθύντρια είπε ότι έτσι δε θα είχαν πρόβλημα με εισαγγελία. Ο σύλλογος υπάκουσε.
Ο μαθητής από την αρχή της χρονιάς εμφάνιζε βίαια συμπεριφορά στα διαλείμματα, χτυπούσε άλλα παιδιά και είχα προειδοποιήσει τη διευθύντρια, ψυχολόγο και κοινωνική λειτουργό. Δεν είχαν κάνει ΤΙΠΟΤΑ προληπτικά. Ούτε και μετά το περιστατικό έκαναν, ούτε συνεδρίες. Το μόνο που έκαναν ήταν να πιάσουν το παιδί να μου ζητήσει συγγνώμη, όπως κι έκανε. Η διευθύντρια δικαιολογήθηκε και μου  είπε ότι έτσι είναι το πλαίσιο στην ειδική αγωγή κι ότι συμβαίνουν αυτά στα ειδικά σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2021, 02:11:47 μμ από werm »

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #163 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 02:14:21 μμ »
η καταστροφη του αυτοκινητου εγινε προφανως σε χωρο εκτος σχολειου
α) αν εγινε μετα το τελος των μαθηματων καταλαβαινετε οτι δεν μπορουν να κανουν κατι
β) αν εγινε πριν το τελος των μαθηματων το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να τιμωρησουν τους μαθητες επειδη εκαναν κοπανα απο το μαθημα

μηνυση μπορει να κανει ο ιδιοκτητης του αυτοκινητου (και ευχομαι να μην ανηκει στον καθηγητη αλλα σε καποιο συγγενικο του προσωπο για ευνοητους λογους) και οι καθηγητες μπορουν να πανε σαν μαρτυρες.

στην πραξη μια και ο συναδερφος ειναι αναπληρωτης και δεν θα βρισκεται και του χρονου στον ιδιο συλλογο, και με τους μαθητοπατερες και τους αφωνους φοβιτσιαρηδες που υπαρχουν εν αφθονια, ευχομαι ειλικρινα να βρεθουν ενας,δυο να πανε τουλαχιστον σαν μαρτυρες κατηγοριας ή ακομα καλυτερα καποιος συμμαθητης να το εχει βιντεοσκοπησει και δημοσιοποιησει το "κατορθωμα", αλλιως οι "λεβεντες" θα καμαρωνουν  ατιμωρητοι
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2021, 02:22:42 μμ από wipers »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #164 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 02:53:34 μμ »
werm, συμφωνώ μαζί σου. Και να σε χτυπούσαν πιο σοβαρά, δεν θα νοιαζόταν κανείς. Λυπάμαι όταν ο διευθυντής αποφασίζει και ο σύλλογος απλώς υπακούει. Μετά ο σύλλογος το μετανιώνει, αλλά είναι αργά. Και πέρυσι και φέτος είμαι σε τέτοιου είδους σχολεία.
Leon, δεν είπαμε ότι δεν γίνονταν, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Όταν ένας πρώην οργανωμένος οπαδός που έπαιζε ξύλο με άλλους οπαδούς, αγανακτεί με αυτά που βλέπει, εγώ απλώς πάω πάσο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2021, 02:55:49 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #165 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 03:02:38 μμ »
Ο σύλλογος κουκουλωνει με εντολή διευθυντή.
Μια χρονιά που δούλευα σε ΕΝΕΕΓΥΛ έκανα εφημερία και τσακωνονταν 2 μαθητές. Πετούσαν κάδους, βρισιές. Λέω στον έναν μαθητή που είχε διάγνωση απλά οριακή νοημοσύνη, να πάμε να φύγει να πάει στην τάξη του και τότε τιναζει το χέρι του και τρώω μια μπουνιά και είχα μαυρισμένο πρησμένο ματι για 2 βδομάδες. Παρούσα ήταν η κοινωνική λειτουργός που κρατούσε τον άλλον μαθητή. Πήγα κέντρο υγείας και μετά σπίτι μου. Λοιπόν...εκείνη τη μέρα η διευθύντρια έκανε σύλλογο και κουκουλωσε το περιστατικό με ένα πρακτικό που υπέγραψαν οι καθηγητές. Δεν αναφερόταν με ακρίβεια ότι ο μαθητής μου έριξε την μπουνιά κι ούτε ότι η κοινωνική λειτουργός το είδε αυτό. Έγραφε μόνο ότι τραυματίστηκα κατά τη διενεξη των δύο μαθητών γιατί η διευθύντρια είπε ότι έτσι δε θα είχαν πρόβλημα με εισαγγελία. Ο σύλλογος υπάκουσε.
Ο μαθητής από την αρχή της χρονιάς εμφάνιζε βίαια συμπεριφορά στα διαλείμματα, χτυπούσε άλλα παιδιά και είχα προειδοποιήσει τη διευθύντρια, ψυχολόγο και κοινωνική λειτουργό. Δεν είχαν κάνει ΤΙΠΟΤΑ προληπτικά. Ούτε και μετά το περιστατικό έκαναν, ούτε συνεδρίες. Το μόνο που έκαναν ήταν να πιάσουν το παιδί να μου ζητήσει συγγνώμη, όπως κι έκανε. Η διευθύντρια δικαιολογήθηκε και μου  είπε ότι έτσι είναι το πλαίσιο στην ειδική αγωγή κι ότι συμβαίνουν αυτά στα ειδικά σχολεία.
Επειδή φέτος τα βιώνω αυτά στην προσχολική τί να πω;;;Λυπάμαι ειλικρινά και σκέφτομαι πως αν διοριστώ θα κάνω μετάταξη σε δήμους ή ο,τι υπάρχει εκτός εκπαίδευσης. Ειλικρινά δεν ξέρω. Εμείς σαν παιδιά ήμασταν υποδείγματα και προσπαθούσαμε, σεβόμασταν τον εκπαιδευτικό. Τώρα ο εκπαιδευτικός βάλλεται. ...αλλά εμείς φταίμε διότι στην τάξη είμαστε αντισυναδελφικοί και σκα...ψυχοι. Καλά παθαίνουμε. Απαξιώσαμε τον εαυτό μας.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #166 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 03:11:02 μμ »
Ο σύλλογος κουκουλωνει με εντολή διευθυντή.
Μια χρονιά που δούλευα σε ΕΝΕΕΓΥΛ έκανα εφημερία και τσακωνονταν 2 μαθητές. Πετούσαν κάδους, βρισιές. Λέω στον έναν μαθητή που είχε διάγνωση απλά οριακή νοημοσύνη, να πάμε να φύγει να πάει στην τάξη του και τότε τιναζει το χέρι του και τρώω μια μπουνιά και είχα μαυρισμένο πρησμένο ματι για 2 βδομάδες. Παρούσα ήταν η κοινωνική λειτουργός που κρατούσε τον άλλον μαθητή. Πήγα κέντρο υγείας και μετά σπίτι μου. Λοιπόν...εκείνη τη μέρα η διευθύντρια έκανε σύλλογο και κουκουλωσε το περιστατικό με ένα πρακτικό που υπέγραψαν οι καθηγητές. Δεν αναφερόταν με ακρίβεια ότι ο μαθητής μου έριξε την μπουνιά κι ούτε ότι η κοινωνική λειτουργός το είδε αυτό. Έγραφε μόνο ότι τραυματίστηκα κατά τη διενεξη των δύο μαθητών γιατί η διευθύντρια είπε ότι έτσι δε θα είχαν πρόβλημα με εισαγγελία. Ο σύλλογος υπάκουσε.
Ο μαθητής από την αρχή της χρονιάς εμφάνιζε βίαια συμπεριφορά στα διαλείμματα, χτυπούσε άλλα παιδιά και είχα προειδοποιήσει τη διευθύντρια, ψυχολόγο και κοινωνική λειτουργό. Δεν είχαν κάνει ΤΙΠΟΤΑ προληπτικά. Ούτε και μετά το περιστατικό έκαναν, ούτε συνεδρίες. Το μόνο που έκαναν ήταν να πιάσουν το παιδί να μου ζητήσει συγγνώμη, όπως κι έκανε. Η διευθύντρια δικαιολογήθηκε και μου  είπε ότι έτσι είναι το πλαίσιο στην ειδική αγωγή κι ότι συμβαίνουν αυτά στα ειδικά σχολεία.
Εργατικό ατύχημα έπρεπε να το δηλώσεις και αστην να ψαχνετε την διευθυντρια!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #167 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 04:25:15 μμ »
niina, εργατικό ατύχημα να το δηλώσει σε ποιον;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.