*

Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια σχετικα με εργασιες μεταπτυχιακου  (Αναγνώστηκε 9662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 06:09:00 μμ »
Πριν κατακρίνετε, μπορείτε απλώς να τον ρωτήσετε μία φορά για ποιο λόγο σκέφτεται μία εργασία να την αναθέσει σε άλλον. Δεν είναι τόσο απλά τα....πληρωμένα (εξ αποστάσεως συνήθως) μεταπτυχιακά όσο νομίζετε.

Απ ότι έχω διαπιστώσει στο φόρουμ εδώ πέρα γενικότερα στα διάφορα threads, αρκετοί θεωρείτε - ειδικά για την νέα γενιά, ναι αυτη η ευνοημένη του Γαβρόγλου, π.χ. τους κάτω των 35 ετών - ότι απλώς αγοράζουν τα μεταπτυχιακά χωρίς ιδιαίτερο κοπό. Σκάνε δηλαδή τρία, πέντε ή και έξι χιλιάρικα (με λεφτά του μπαμπά και της μαμάς υποτίθεται πάντα, κάτι που σε πολλούς που ξέρω, δεν ισχύει) και τους έρχεται το μεταπτυχιακό στο σπίτι. Σαν να βρισκόμαστε κάπου στο 1980 ακόμα σε κάποιο Πανεπιστήμιο της Ανατολικής Ευρώπης.

Όποιος ασχολείται λίγο με το θέμα και έχει συναδέλφους, φίλους, γνωστούς τέλος πάντων που να κάνουν μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως επι πληρωμή, ειδικά σε αυτά της Κύπρου, θα διαπιστώσει ένα πράγμα: τα ΑΕΙ αυτά, τους κολλάνε στον τοίχο με τις απαιτήσεις τους και την μη ευελιξία τους σε θέματα εξυπηρετησης και οργάνωσης τη στιγμή που τους δίνεις κιόλας τόσα πολλά λεφτά. Ισως, οι εξεταστικές καθαυτές να είναι κάπως πιο εύκολες και να μη χρειάζεται να δίνεις εξετάσεις για να σε πάρουν καταρχας στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα αλλά τους τρελαίνουν στις εργασίες. Σε κάποια μαθήματα, κάποια ΑΕΙ, κάποια μεταπτυχιακά, θέλουν εργασία ακαδημαικη με μικρό ποσοστό λογοκλοπής ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. Ας μην μιλήσω για τα χίλια εμπόδια που θέτουν ΑΕΙ και κράτος μαζί, στις Πρακτικές που από εξάμηνο πλέον μπορεί να πάει και πάνω από χρόνο αν ταυτόχρονα είσαι ήδη εργαζόμενος εκπαιδευτικός.

Υπάρχουν λοιπόν άτομα που πραγματικά είτε δεν προλαβαίνουν (πχ έχουν να κάνουν 4 εργασίες ταυτόχρονα και αποφασίζουν την μία, την πιο δύσκολη, να την αναθέσουν σε άλλον) είτε απλώς τους είναι τόσο δύσκολο το θέμα που ξέρουν ότι δεν θα προλάβουν. Ας μην μιλήσω για τους φοιτητές που πέραν του ότι είναι εργαζόμενοι (αναπληρωτές και μη) μπορεί να είναι ΚΑΙ οικογενειάρχες οπότε απλώς δεν προλαβαίνουν μερικές φορές. Κάνα δύο φορές είχα κάνει και εγώ για έναν φίλο μου που είχε πράγματι δυσκολίες, τέτοιες που σαν αμοιβή, επειδή επέμεινε, απλά του είπα Δώσε μου όσα θες εσύ.

Δεν είναι κατακριτέο. Είναι όμως όταν γίνεται σε συστηματική βάση επειδή απλά σκυλοβαριέσαι και τα 3/4 των εργασιών τα δίνεις σε άλλους να τα κάνουν. Αυτοί πολύ άδικα παίρνουν τα μόρια που παίρνουν και μερικές φορές έχουν και το θράσος να το λένε ανοιχτά ότι πλήρωναν για όλες τις εργασίες σχεδόν.
Βεβαια λίγοι πρέπει να είναι γιατί καπου εκει αναρωτιέμαι που τα βρίσκουν τόσα χρήματα καθώς τα μεταπτυχιακά είναι ήδη ακριβά, τα φθηνότερα είναι κάπου στα 3000-3500 ευρώ (τα εξ αποστάσεως) και οι εργασίες δεν έχουν τιμές του τύπου 20 ευρώ. Για τις μικρές των 6-7 σελίδων θες 50-70 ευρώ και για τίποτα εξαμήνου που είναι πχ 20 σελίδες θες άνετα 150 ευρώ κάθε φορά.

ΥΓ: Όχι, δεν έχω κάνει κάποιο τέτοιο μεταπτυχιακό, τουλάχιστον όχι ακόμα. Επίσης αυτά γίνονται και σε δημόσια Πανεπιστήμια από πάντα.

ΥΓ2: Επειδή κάποιοι μπορεί να το πάτε και στα συστήματα διορισμού...Κάθε σύστημα έχει κενά ασφαλείας. Κάθε. Με το τωρινό δυστυχώς υπάρχει η δυνατότητα να πάρουν άτομα μόρια που τα έχουν χάρη στο ότι είχαν χρήματα και πλήρωναν εργασίες. Με έναν γραπτό ΑΣΕΠ φεύγει μεν αυτή η κατηγορία αλλά μπορούν να έρθουν αυτοί που επίσης πλήρωσαν φροντιστήρια, προετοιμάστηκαν καλά και ίσως πήραν και τα θέματα. Όπως και η αδικία του να εργάζεται ο άλλος 15 χρόνια στην Εκπαίδευση, να έχει μάλιστα και πολλά ακαδημαικα προσόντα αλλά λόγω υποχρεώσεων ή άτυχης μέρας, να μη διάβασε/να πάτωσε την ημέρα της εξέτασης και ξαφνικά να γίνει άνεργος. Βέβαια δεν φταίνε τα συστήματα καθαυτά για την όλη κατάσταση αλλά η υπερπληθώρα πτυχιούχων για λίγες θέσεις στην Εκπαίδευση. Απειροελάχιστες ειδικότητες έχουν πολύ καλή απορρόφηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2022, 06:11:21 μμ από Neosss »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:00 »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 06:35:05 μμ »
Υπάρχουν λοιπόν άτομα που πραγματικά είτε δεν προλαβαίνουν (πχ έχουν να κάνουν 4 εργασίες ταυτόχρονα και αποφασίζουν την μία, την πιο δύσκολη, να την αναθέσουν σε άλλον) είτε απλώς τους είναι τόσο δύσκολο το θέμα που ξέρουν ότι δεν θα προλάβουν. Ας μην μιλήσω για τους φοιτητές που πέραν του ότι είναι εργαζόμενοι (αναπληρωτές και μη) μπορεί να είναι ΚΑΙ οικογενειάρχες οπότε απλώς δεν προλαβαίνουν μερικές φορές. Κάνα δύο φορές είχα κάνει και εγώ για έναν φίλο μου που είχε πράγματι δυσκολίες, τέτοιες που σαν αμοιβή, επειδή επέμεινε, απλά του είπα Δώσε μου όσα θες εσύ.

Δεν είναι κατακριτέο.
Είναι όμως όταν γίνεται σε συστηματική βάση επειδή απλά σκυλοβαριέσαι και τα 3/4 των εργασιών τα δίνεις σε άλλους να τα κάνουν.
 
[...] τα μεταπτυχιακά είναι ήδη ακριβά, τα φθηνότερα είναι κάπου στα 3000-3500 ευρώ (τα εξ αποστάσεως) και οι εργασίες δεν έχουν τιμές του τύπου 20 ευρώ. Για τις μικρές των 6-7 σελίδων θες 50-70 ευρώ και για τίποτα εξαμήνου που είναι πχ 20 σελίδες θες άνετα 150 ευρώ κάθε φορά.

ΥΓ2: Επειδή κάποιοι μπορεί να το πάτε και στα συστήματα διορισμού...Κάθε σύστημα έχει κενά ασφαλείας. Κάθε. Με το τωρινό δυστυχώς υπάρχει η δυνατότητα να πάρουν άτομα μόρια που τα έχουν χάρη στο ότι είχαν χρήματα και πλήρωναν εργασίες. Με έναν γραπτό ΑΣΕΠ φεύγει μεν αυτή η κατηγορία αλλά μπορούν να έρθουν αυτοί που επίσης πλήρωσαν φροντιστήρια, προετοιμάστηκαν καλά και ίσως πήραν και τα θέματα.


Εντάξει, νομίζω το έχουμε τερματίσει... Το λίγο κλέψιμο δεν είναι κατακριτέο, το πολύ είναι...

Ε, τότε να πηγαίνουμε και συνεργατικά αναπληρωτές ή συνεργατικά να διοριζόμαστε.

Μάλλον είμαι παράλογος που θεωρώ πως αν κάποιος δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο μεταπτυχιακό του, ε, τότε ας μην πάρει τα 20 μόρια.

Εσείς τι λέτε; Να τα πάρει και ας πετάξει έξω από την αναπλήρωση/διορισμό κάποιον που δεν έκλεψε (ή "βοηθήθηκε");

Καταλαβαίνετε τι λέμε;

Μήπως και στις πανελλαδικές να δίνουμε και ένα βοηθό στα παιδιά που διαγωνίζονται; Ίσως στο μάθημα που δεν πρόλαβαν να διαβάσουν τόσο καλά;

Τουλάχιστον στο γραπτό διαγωνισμό, ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ και όχι κάποιος άλλος στη θέση σου.

Ώστε υπάρχει και τιμοκατάλογος...

Για τις μικρές των 6-7 σελίδων θες 50-70 ευρώ και για τίποτα εξαμήνου που είναι πχ 20 σελίδες θες άνετα 150 ευρώ κάθε φορά.

Πολύ ωραία...

Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το θεωρώ όλο αυτό ξεφτιλίκι. Αν το θεωρούμε υγιές όλο αυτό, ε τότε κάτι πολύ πολύ σάπιο υπάρχει στον κλάδο μας.



Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 06:49:58 μμ »

Εντάξει, νομίζω το έχουμε τερματίσει... Το λίγο κλέψιμο δεν είναι κατακριτέο, το πολύ είναι...

Ε, τότε να πηγαίνουμε και συνεργατικά αναπληρωτές ή συνεργατικά να διοριζόμαστε.

Μάλλον είμαι παράλογος που θεωρώ πως αν κάποιος δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο μεταπτυχιακό του, ε, τότε ας μην πάρει τα 20 μόρια.

Εσείς τι λέτε; Να τα πάρει και ας πετάξει έξω από την αναπλήρωση/διορισμό κάποιον που δεν έκλεψε (ή "βοηθήθηκε");

Καταλαβαίνετε τι λέμε;

Μήπως και στις πανελλαδικές να δίνουμε και ένα βοηθό στα παιδιά που διαγωνίζονται; Ίσως στο μάθημα που δεν πρόλαβαν να διαβάσουν τόσο καλά;

Τουλάχιστον στο γραπτό διαγωνισμό, ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ και όχι κάποιος άλλος στη θέση σου.

Ώστε υπάρχει και τιμοκατάλογος...

Πολύ ωραία...

Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το θεωρώ όλο αυτό ξεφτιλίκι. Αν το θεωρούμε υγιές όλο αυτό, ε τότε κάτι πολύ πολύ σάπιο υπάρχει στον κλάδο μας.

Δεν είναι φυσικά αλλά απλώς είπα ποια είναι η πραγματικότητα. Αρεστή ή μη.
Και όχι, δεν είσαι παράλογος στα του μεταπτυχιακού και αυτό με τα μόρια που λες, δίκιο έχεις.
Ωστόσο δεν θυμάμαι και ποτέ κάτι διαφορετικό.  Ακόμα και όταν δεν υπήρχε το σύστημα Γαβρόγλου, γίνονταν αυτά στα μεταπτυχιακά, σε όλους τους κλάδους. Δεν μπορεί να μην έχετε γνωρίσει τέτοια άτομα...

Οι τιμές είναι αυτά που έχω ακούσει ή έχω δει. Δεν θα υπήρχε λες; Κοίτα γύρω σου πόσα φοιτητικά φροντιστήρια υπάρχουν. Θυμάμαι όταν σπούδαζα - σε επαρχιακή πόλη κιόλας - πως υπήρχαν διάφορα στη πόλη και μοιραζαν φυλλάδια ακομα και μεσα στην Πανεπιστημιούπολη. Μιλάμε τώρα πως στόχευαν σε προπτυχιακούς φοιτητές κιόλας... Προσεφεραν ειτε μαθηματα για καποιο μαθημα που δυσκολευοσουν ειτε και συγγραφη εργασιών. Ας μην πιάσω τα σοσιαλ μιντια ποση διαφημιση πεφτει εκει. Χαμός γίνεται δυστυχώς. 

Ναι φυσικά, στον γραπτό μόνο εσύ δίνεις, κανένας άλλος. Αλλά και εκεί έχουν υπάρξει στο παρελθόν πλάγιοι τρόποι να διευκολύνεις τον εαυτό σου έστω. Γιαυτό και είπα πως κανένα σύστημα δεν είναι 100% λειτουργικό/αξιοκρατικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2022, 06:57:53 μμ από Neosss »

Αποσυνδεδεμένος Elmer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 07:04:15 μμ »
Δεν εχω προσβαση σε βιβλιογραφια για να γραψω τις εργασιες λογω ανεπαρκειας του μεταπτυχιακου και της καταστασης που επικρατει με τα τηλε.Προσεχετε παρακαλω θα δαγκωσετε τη γλωσσα σας !
To κακό δεν είναι η πανούκλα,το κακό είναι να συνηθίσεις την πανούκλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:00 »

Αποσυνδεδεμένος Elmer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 07:16:35 μμ »

Εντάξει, νομίζω το έχουμε τερματίσει... Το λίγο κλέψιμο δεν είναι κατακριτέο, το πολύ είναι...

Ε, τότε να πηγαίνουμε και συνεργατικά αναπληρωτές ή συνεργατικά να διοριζόμαστε.

Μάλλον είμαι παράλογος που θεωρώ πως αν κάποιος δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο μεταπτυχιακό του, ε, τότε ας μην πάρει τα 20 μόρια.

Εσείς τι λέτε; Να τα πάρει και ας πετάξει έξω από την αναπλήρωση/διορισμό κάποιον που δεν έκλεψε (ή "βοηθήθηκε");


Πολλες φορες για να εχεις μια σωστη σωστη αποψη επι του θεματος πρεπει να εχεις μια πληρη εικονα του θεματος,που εσεις σιγουρα δεν την εχετε για να κρινετε.

Καταλαβαίνετε τι λέμε;

Μήπως και στις πανελλαδικές να δίνουμε και ένα βοηθό στα παιδιά που διαγωνίζονται; Ίσως στο μάθημα που δεν πρόλαβαν να διαβάσουν τόσο καλά;

Τουλάχιστον στο γραπτό διαγωνισμό, ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ και όχι κάποιος άλλος στη θέση σου.

Ώστε υπάρχει και τιμοκατάλογος...

Πολύ ωραία...

Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το θεωρώ όλο αυτό ξεφτιλίκι. Αν το θεωρούμε υγιές όλο αυτό, ε τότε κάτι πολύ πολύ σάπιο υπάρχει στον κλάδο μας.



Καλο θα ηταν πριν εκφραζουμε μια αποψη που ειναι και καπως καυστικη να εχουμε γνωση για ολα τα δεδομενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2022, 07:24:09 μμ από Spiros-Mdv »
To κακό δεν είναι η πανούκλα,το κακό είναι να συνηθίσεις την πανούκλα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με εργασιες μεταπτυχιακου
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 07:45:23 μμ »
Δεν εχω προσβαση σε βιβλιογραφια για να γραψω τις εργασιες λογω ανεπαρκειας του μεταπτυχιακου και της καταστασης που επικρατει με τα τηλε.Προσεχετε παρακαλω θα δαγκωσετε τη γλωσσα σας !


Κοιτα να δεις ειναι προκλητικο αυτο που ζητας οντως και μην εχεις την απαιτηση να το κανουν γαργαρα αλλοι ειδικα οσοι δεν ειναι διορισμενοι και διεκδικουν μια θεση..λες οτι προκειται για ανεπαρκεια του πανεπιστημιο..μιλησες μεσω μειλ ή τηλ με καποιον υπευθυνο του πανεπιστημιου να απαιτησεις να σας δοθει βιβλιογραφια;;τι σου απαντησανε;;στο διαδικτυο μπορεις να  βρεις  αρκετα βιβλια ή αλλες εργασιες ή αρθρα τα οποια θα μορουσες να χρησιμοποιησεις σαν ββλιογραφια, επισης θα μπορουσες να αγορασεις και 2-3 βιβλια..μεταπτυχιακο κανεις ..ξοδευεσαι που ξοδευεσαι στα διδακτρα δωσε και 100 ευρω παραπανω να παρεις 3-4 βιβλια...να σου πω την αληθεια προσωπικα θα προτιμουσα εντελως κυνικα οπως ειπε καποιος αλλος χτες να πεις ετσι γουσταρω κι αλλοι το κανουν θα το κανω αφου εχω τη δυνατοτητα και γω παρα να αρχισεις τις δικαιολογιες λες προσεξτε μη δαγκωσετε τη γλωσσα σας ..γιατι τι κακια ειπωθηκε;;αυτο που ειπες εσυ εξ αρχης επανελαβαν αυτοι οτι δεν τραβαει αυτο που γινεται..ξερεις δεν αποτελει κακια να μη σε νταντευουν και να μη σου χαιδευουν  τα αυτια...και για οσους ισχυριζονται δε, οτι στον γραπτο καποιοι αγοραζουν θεματα (παρ ολο που διαφωνω) , ε και;;αντι να πληρωσουν μεταππτυχιακο πληρωνουν  θεματα  ..γιατι η πρωτη πληρωμη ειναι οκ ενω η δευτερη κακια και αντιδρατε;;τουλαχιστον στονασεπ εστω και με τα θεματα θα γραψετε οι ιδιοι..να δουμε θα μπορεσετε να αποστηθισετε εστω και δοσμενα θεματα και να τα παπαγαλισετε και να τα γραψετε;;ΓΡΑΠΤΟΣ ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ ΟΧΙ ΑΜΕΣΑ

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με εργασιες μεταπτυχιακου
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 07:53:36 μμ »
Dume παρ ολο που δεν θα σε καλυψει σιγουρα αυτο που θα πω , θα σου πω τα λογια του αειμνηστου ηθοποιου Θαναση Βεγγου..

ειχε πει "δεν ξερω πως σ αυτην την χωρα οποιος εχει δικιο φαινεται σαν να χει αδικο , κι οποιος εχει αδικο φαινεται και φερεται σαν να χει δικιο"...να λοιπον γιατι εγκαλουν καποιοι εσενα οπως αναρωτηθηκες καποια μνμ πριν...παντα υπηρχε αναξιοκρατια σ αυτην την χωρα αλλα τα τελευταια χρονια εχει τερματισει η κατασταση..δεν βρισκεις δικιο που να χτυπιεσαι, που να πυρποληθεις στο Συνταγμα....

Αποσυνδεδεμένος Elmer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με εργασιες μεταπτυχιακου
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 08:12:24 μμ »
Αγαπητε Σερτον, εχω να κανω καπου στις 10-11 εργασιες σε ενα μεταπτυχιακο που ειναι εντελως ανοργανωτο και οντας απο σχολη μη παιδαγωγικη δεν εχω καθολου γνωση και know how πανω στο θεμα με αμεσο κινδυνο να χρειαστει να επανλαβω το εξαμηνο.Περισσοτερο θελω τις εργασιες για να εχω μπουσουλα για σωστη εκπονηση για τις υπολοιπες.Δεν θελω να μιλησω για τα υπολοιπα που ειναι οικογενειακα κοινωνικα κτλπ γιατι δεν θελω να γινομαι μαρθα Βουρτση μιας που πριν χρησιμοποιησες τον θαναση βεγγο.Επειδη θελω να μενω στην μεγαλη εικονα η κριτικη που γινεται θυμιζει ιερα εξεταση.Στο δια ταυτα αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει αφιλοκερδως λεγοντας μου απλα που να ψαξω δεν χρειαζομαι καν να μου την εκπονησει απλα θεωρω οτι κανεις δεν θα μπει στον κοπο.Παρα ταυτα αν καποιος θελει ευχαριστως
To κακό δεν είναι η πανούκλα,το κακό είναι να συνηθίσεις την πανούκλα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με εργασιες μεταπτυχιακου
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 08:55:13 μμ »
Αγαπητε Σερτον, εχω να κανω καπου στις 10-11 εργασιες σε ενα μεταπτυχιακο που ειναι εντελως ανοργανωτο και οντας απο σχολη μη παιδαγωγικη δεν εχω καθολου γνωση και know how πανω στο θεμα με αμεσο κινδυνο να χρειαστει να επανλαβω το εξαμηνο.Περισσοτερο θελω τις εργασιες για να εχω μπουσουλα για σωστη εκπονηση για τις υπολοιπες.Δεν θελω να μιλησω για τα υπολοιπα που ειναι οικογενειακα κοινωνικα κτλπ γιατι δεν θελω να γινομαι μαρθα Βουρτση μιας που πριν χρησιμοποιησες τον θαναση βεγγο.Επειδη θελω να μενω στην μεγαλη εικονα η κριτικη που γινεται θυμιζει ιερα εξεταση.Στο δια ταυτα αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει αφιλοκερδως λεγοντας μου απλα που να ψαξω δεν χρειαζομαι καν να μου την εκπονησει απλα θεωρω οτι κανεις δεν θα μπει στον κοπο.Παρα ταυτα αν καποιος θελει ευχαριστως


τοτε πρεπει να προσεχεις πως γραφεις γιατι στο αρχικο σου μνμ εγραφες ποιος μπορει να αναλαβει 1-2 εργασιες δηλαδη να τις κανει ο ιδιος ..και ειτε αφιλοκερδως ειτε επι πληρωμη χτυπαει ασχημα ...το αν ειναι ανοργανωτο το πανεπιστημιο η αν εχει πολλες εργασιες επρεπε να το ψαξεις εξ αρχης ωστε να δεις αν μπορεις να ανταποκριθεις..αυτο δεν στο λεω σαν κυρηγμα αλλα ως παραδειγμα οτι δεν υπαρχουν δικαιολογιες παντα και για τα παντα..βοηθεια σαφως και δεν ειναι κακο να ζητησει κανεις .αντιθετως...πχ μπορει ως βοηθεια να ειναι και το "διαβασε τι εχω γραψει να μου πεις πως σου φαινεται κι αν πιστευεις οτι ειμαι εντος η εκτος θεματος"ή το δανεισε μου το ταδε βιβλιο αν το εχεις ή οτιδηποτε αλλο τελοσπαντων ..αλλο βοηθεια ομως κι αλλο καποια αλλα πραγματα..επισης με καθε σεβασμο οικογενειακα ή κοινωνικα μπορει να εχει κι αλλος και γι αυτον το λογο να μην κανει το μεταπτυχιακο που κανεις εσυ με συνεπεια να χασει 20 μορια που θα χεις εσυ αυριο μεθαυριο..ουτε λοιπον ιερα εξεταση ειναι η κριτικη που σου γινεται ουτε θα σε καψει κανεις στην πυρα..εχει ομως καθε δικαιωμα καποιος οταν επηρεαζεται απο ενα συστημα που ηδη ειναι απογυμνωμενο στα ματια ολων , με το δικο σου παραδειγμα να επιβεβαιωνεται η αποψη ορισμενων που το στηλιτευουν και ζητουν γραπτο ασεπ...για να δεις πχ οτι δεν εχει να κανει προσωπικα με εσενα αλλα με την ολη διαδιακσια θα σου φερω ενα αλλο παραδειγμα αυτο της ιταλιας (ή και αλλων χωρων) που παιρνουν καποιοι και την πιστοποιηση της γλωσσσας χωρις καν να εχουν γνωση αυτης , και που τουλαχιστον τωρα για τα στελεχη εκπαιδευσης που εχει βγει προκηρυξη λενε επιτελους απο το υπουργειο οτι οποιος προσκομιζει ξενογλωσσο πτυχιο θα εξεταζεται απο επιτροπη στην γλωσσα αυτη κι αν αποδειχθει οτι δεν εχει επαρκη γνωση της γλωσσας δεν θα μοριοδοτειται  για το πτυχιο αυτο. σου φαινεται διακιο ή αδικο αυτο;;.σου φερνω λοιπον κι αυτο ως παραδειγμα γιατι πολλες φορες κατι αλλο απο αυτο που κανουμε εμεις το καταλαβαινουμε καλυτερα γιατι δεν εχουμε σαν αμεση και πρωτη  συμπεριφορα   κι αντιδραση την αμυνα.

Αποσυνδεδεμένος Elmer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με εργασιες μεταπτυχιακου
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 03, 2022, 09:21:37 μμ »
Στο γενικο πνευμα της διατυπωσης σου συμφωνω!Απλα στο συγχρονο κοσμο και ειδικα στο απροσωπο διαδικτυο θεωρω δυσκολο καποιος να σε βοηθησει χωρις ανταλλαγμα και ειδικοτερα οταν οι προθεσμιες πιεζουν.Παρα ταυτα ηταν επικοδομητικη η συλλογιστικη σου !
To κακό δεν είναι η πανούκλα,το κακό είναι να συνηθίσεις την πανούκλα.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 04, 2022, 12:36:27 πμ »

Εντάξει, νομίζω το έχουμε τερματίσει... Το λίγο κλέψιμο δεν είναι κατακριτέο, το πολύ είναι...

Ε, τότε να πηγαίνουμε και συνεργατικά αναπληρωτές ή συνεργατικά να διοριζόμαστε.

Μάλλον είμαι παράλογος που θεωρώ πως αν κάποιος δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο μεταπτυχιακό του, ε, τότε ας μην πάρει τα 20 μόρια.

Εσείς τι λέτε; Να τα πάρει και ας πετάξει έξω από την αναπλήρωση/διορισμό κάποιον που δεν έκλεψε (ή "βοηθήθηκε");

Καταλαβαίνετε τι λέμε;

Μήπως και στις πανελλαδικές να δίνουμε και ένα βοηθό στα παιδιά που διαγωνίζονται; Ίσως στο μάθημα που δεν πρόλαβαν να διαβάσουν τόσο καλά;

Τουλάχιστον στο γραπτό διαγωνισμό, ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ και όχι κάποιος άλλος στη θέση σου.

Ώστε υπάρχει και τιμοκατάλογος...

Πολύ ωραία...

Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το θεωρώ όλο αυτό ξεφτιλίκι. Αν το θεωρούμε υγιές όλο αυτό, ε τότε κάτι πολύ πολύ σάπιο υπάρχει στον κλάδο μας.
¨
Επειδή εσύ ή εγώ είμαστε μία ζωή με το σταυρό στο χέρι, αυτό δε σημαίνει όμως ότι μια μειοψηφία δεν  το κάνει,
 το ατομικό συμφέρον έχει και κοινωνιολογικές προεκτάσεις και δεν το λ'εω εγώ, το χε πει ο Μαξ Βέμπερ πριν αιώνα και βάλε..

Αποσυνδεδεμένος kk0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με εργασιες μεταπτυχιακου
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 04, 2022, 05:26:22 πμ »
Μα τώρα σε αυτό το φόρουμ θεωρησες σκόπιμο να ανοίξεις τέτοια συζήτηση; Ζητώντας να σε "βοηθήσουν" με τις εργασίες; Όταν βλέπεις πόσο "μελάνι" έχει χυθεί για ζητήματα προσόντων που αγοράζονται και η αγωνία όλων χτυπάει κόκκινο για το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα με αυτό το θέμα; Αν όχι θράσος σε χαρακτηρίζει επιεικώς χαρακτηριστική έλλειψη τακτ. Δεν περίμενες δηλαδή τέτοιες αντιδράσεις; Τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με εργασιες μεταπτυχιακου
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 04, 2022, 08:02:54 πμ »
To ότι κάποιος ζητάει βοήθεια στο μτπχ του δεν σημαίνει ότι πρέπει να απαξιώνονται οι ακαδημαϊκοί τίτλοι και δεν πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν για διορισμό. Το πρόβλημα το έχει το ΑΕΙ  το οποίο δεν έχει ασφαλιστικές δικλίδες γι' αυτές τις περιπτώσεις

Αποσυνδεδεμένος Elmer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σχετικα με εργασιες μεταπτυχιακου
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 04, 2022, 01:52:17 μμ »
Μα τώρα σε αυτό το φόρουμ θεωρησες σκόπιμο να ανοίξεις τέτοια συζήτηση; Ζητώντας να σε "βοηθήσουν" με τις εργασίες; Όταν βλέπεις πόσο "μελάνι" έχει χυθεί για ζητήματα προσόντων που αγοράζονται και η αγωνία όλων χτυπάει κόκκινο για το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα με αυτό το θέμα; Αν όχι θράσος σε χαρακτηρίζει επιεικώς χαρακτηριστική έλλειψη τακτ. Δεν περίμενες δηλαδή τέτοιες αντιδράσεις; Τι να πω...

Εχετε δικαιο.Ειμαι καινουργιος εδω μεσα και δεν ξερω πως σβηνεται και το ποστ ;D
To κακό δεν είναι η πανούκλα,το κακό είναι να συνηθίσεις την πανούκλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159652
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.