*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία Αγγλικών - Senior Τάξεις  (Αναγνώστηκε 2682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maria Marioglou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βιβλία Αγγλικών - Senior Τάξεις
« στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 11:57:06 πμ »
Γεια σε όλους!

Τελείωσα την Αγγλική Φιλολογία πριν 3 χρόνια και είμαι σχετικά νέα στο επάγγελμα. Δούλεψα κατευθείαν μετά το πτυχίο μου σε φροντιστήριο μέχρι και σήμερα. Είδα πως δεν μπορώ να συμβαδίσω απόλυτα με το περιβάλλον του φροντιστηρίου. Απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου βλέπω πως κυρίως λειτουργούν σαν "μαγαζάκια". Χωρίς πραγματικό συντονισμό και χωρίς πραγματικό ενδιαφέρον για τους λίγο πιο αδύναμους μαθητές. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά, αλλά δυστυχώς βλέπω πως είναι σπάνιες. Κοιτάζουν πρωτίστως τα χρήματα χωρίς να καταλαβαίνουν πως τα πραγματικά χρήματα έρχονται μέσα απο την καλή φήμη και την εμπιστοσύνη. Δεν ξέρω βρε παιδιά, ίσως τα βλέπω λίγο ουτοπικά; δεν ξέρω.. πείτε μου και εσείς την δική σας γνώμη / εμπειρία.

Στο θέμα μας τώρα, μέσα απο αυτή την εμπειρία, αποφάσισα να ασχοληθώ με τα ιδιαίτερα και θα ήθελα την γνώμη - συμβουλή σας.

Γενικά, δουλεύω βιβλία της Burlington, MM publications, Grivas και Super Course. Με ιδιαίτερη προτιμήση τελευταία στην Super course. Eίναι πολύ φιλικός οίκος προς τους καθηγητές. Μας δίνει όλο το υλικό δωρεάν (e-books, listenings, whiteboard material, teacher books κλπ). Λατρεύω την σειρά Tech it easy 1,2,3,4. Θεωρώ οτι είναι πολύ καλογραμμένη, πρωτότυπη και διασκεδαστική για τον μαθητή. Ποια είναι η γνώμη σας; Μπορούν να φτάσουν επαρκώς εναν μαθητή στην Pre Lower? Βλέπω πως άλλα βιβλία όπως η σειρά way up του Γρίβα για παράδειγμα είναι λίγο πιο δύσκολα απο τα Tech it easy και με λίγα παραπάνω γραμματικά φαινόμενα. Μου αρέσει αυτό γιατί θεωρώ πως ειδικά με μαθητές που διαβάζουν και ασχολούνται θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά την κατανόηση αλλά και την γνώση της αγγλικής γενικότερα. Παράλληλα όμως, ο τρόπος που είναι γραμμένα τα βιβλία του Γρίβα είναι παρωχημένος και οι εικονογραφήσεις είναι λες και βλέπω βιβλία του 2000. Το ίδιο και τα Videos. Όλο αυτό κάνει την εμπειρία πιο βαρετή για τον μαθητή :-\
Έχετε να προτείνετε και εσείς κάποια καλά βιβλία για τα senior επιπέδα; 

Η γνώμη σας είναι πολύτιμη μιας και μέσω αυτού του forum μου δίνεται η δυνατότητα για υπέροχη ανταλλαγή απόψεων με πολλούς ανθρώπους του επαγγέλματος.  :D

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία Αγγλικών - Senior Τάξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:47 »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών - Senior Τάξεις
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 09:39:32 μμ »
Καλησπέρα Μαρία! Συμφωνώ και εγώ με όσα γράφεις. Δυστυχώς στην περιοχή που μένω ακόμη και τα θεωρούμενα "καλά" φροντιστήρια έχουν αρχίσει να "απογοητεύουν". Αυτή η τάση που ξεκίνησε πριν χρόνια να δίνουν τα παιδιά το Β2 σε 5 ή 6 χρόνια το πολύ και να "πηδάνε" τάξεις χωρίς να είναι καν έτοιμοι έκανε κακό σε όλους. Όσον αφορά τώρα τα βιβλία και εγώ χρησιμοποιώ το Tech it Easy. Το θεωρώ πραγματικά μια πολύ αξιόλογη σειρά που προχωράει βήμα βήμα και συστηματικά . Θα ήθελα βέβαια να δίνει και στους καθηγητές το πλήρες ΙWB  και όχι μόνο μια καλύτερη εκδοχή του ebook . Το μόνο που με προβληματίζει είναι το Tech it easy 4 που είναι Α2+ - B1 και όχι καθαρό Β1. Είχα ρωτήσει στον εκδοτικό και μου είπαν ότι καλό είναι να συνεχίζεις με το Ι like English B1 ,του οποίου το Coursebook όμως έχει μια δομή που δεν μου αρέσει. Χώρια που χρειάζεται έτσι επιπλέον χρόνος κάτι που δεν αρέσει στους γονείς. Αναγκαστικά συνεχίζω με Mindset B1 λοιπόν το οποίο είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για αυτό το επίπεδο ή ( αν ο μαθητής είναι καλός) με το Ultimate English, Hamilton House το οποίο έχει καταπληκτικά και επίκαιρα θέματα, αλλά δύσκολο λεξιλόγιο.
Εσύ χρησιμοποιείς το 4; Και αν ναι με ποια σειρά συνεχίζεις;
Όσον αφορά άλλα βιβλία θεωρώ ότι και το Amazing English, Hamilton house είναι πολύ καλό όπως και η νέα σειρά της Express   #English. Για το Griva συμφωνώ επίσης. Η γραμματική του γενικά είναι πολύ καλή αλλά το διαδραστικό υλικό  των Coursebook δυσλειτουργικό και παρωχημένο. Kαι αυτό το 1+1 που έχει για την αγορά των βιβλίων του καθηγητή ενώ παλιά ήταν όλα δωρεάν λειτουργεί επίσης αποτρεπτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2022, 09:44:15 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος bab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών - Senior Τάξεις
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2022, 06:20:26 πμ »
Εγώ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τη σειρά right on της express publishing. Η δομή της φαίνεται απλή και ξεκάθαρη και είναι φαίνεται πιο εύκολη από το i5 που μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα. Το μειονέκτημα βέβαια είναι ότι δεν έχω δει στην πράξη πως λειτουργεί. Αν έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία θα ήμουν ευγνώμων

Αποσυνδεδεμένος Maria Marioglou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών - Senior Τάξεις
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2022, 12:56:30 μμ »
Καλησπέρα Μαρία! Συμφωνώ και εγώ με όσα γράφεις. Δυστυχώς στην περιοχή που μένω ακόμη και τα θεωρούμενα "καλά" φροντιστήρια έχουν αρχίσει να "απογοητεύουν". Αυτή η τάση που ξεκίνησε πριν χρόνια να δίνουν τα παιδιά το Β2 σε 5 ή 6 χρόνια το πολύ και να "πηδάνε" τάξεις χωρίς να είναι καν έτοιμοι έκανε κακό σε όλους. Όσον αφορά τώρα τα βιβλία και εγώ χρησιμοποιώ το Tech it Easy. Το θεωρώ πραγματικά μια πολύ αξιόλογη σειρά που προχωράει βήμα βήμα και συστηματικά . Θα ήθελα βέβαια να δίνει και στους καθηγητές το πλήρες ΙWB  και όχι μόνο μια καλύτερη εκδοχή του ebook . Το μόνο που με προβληματίζει είναι το Tech it easy 4 που είναι Α2+ - B1 και όχι καθαρό Β1. Είχα ρωτήσει στον εκδοτικό και μου είπαν ότι καλό είναι να συνεχίζεις με το Ι like English B1 ,του οποίου το Coursebook όμως έχει μια δομή που δεν μου αρέσει. Χώρια που χρειάζεται έτσι επιπλέον χρόνος κάτι που δεν αρέσει στους γονείς. Αναγκαστικά συνεχίζω με Mindset B1 λοιπόν το οποίο είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για αυτό το επίπεδο ή ( αν ο μαθητής είναι καλός) με το Ultimate English, Hamilton House το οποίο έχει καταπληκτικά και επίκαιρα θέματα, αλλά δύσκολο λεξιλόγιο.
Εσύ χρησιμοποιείς το 4; Και αν ναι με ποια σειρά συνεχίζεις;
Όσον αφορά άλλα βιβλία θεωρώ ότι και το Amazing English, Hamilton house είναι πολύ καλό όπως και η νέα σειρά της Express   #English. Για το Griva συμφωνώ επίσης. Η γραμματική του γενικά είναι πολύ καλή αλλά το διαδραστικό υλικό  των Coursebook δυσλειτουργικό και παρωχημένο. Kαι αυτό το 1+1 που έχει για την αγορά των βιβλίων του καθηγητή ενώ παλιά ήταν όλα δωρεάν λειτουργεί επίσης αποτρεπτικά.


Καλησπέρα Μαρια42! Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση αλλά για κάποιο λόγο δεν είχα δει οτι έχω απαντήσεις στο θέμα. Χαίρομαι που συμφωνούμε γιατί λέω και εγώ δεν νομίζω να είμαι η μόνη που το βλέπει έτσι!
Προς το παρόν χρησιμοποιώ το Τech it easy 1-2-3 και το 4 το έχω δουλέψει στο φροντιστήριο που εργαζόμουν. Μου άρεσε πολύ. Αλλά είναι ακριβώς αυτό που λες που κολλάει και εμένα. Δεν είναι καθαρό Β1 Level και γιαυτό θέλω να πάω σε κάτι πιο δύκολο έτσι ώστε να είναι ευκολότερη η μετάβαση μετά. Δηλαδή σκεφτόμουν μετά την C senior να δουλέψω τη σειρά Full blast Plus 4 αντί του Tech it easy 4 που σίγουρα δεν είναι τόσο διασκεδαστική όπως το tech, αλλά καλύπτει επαρκώς το επίπεδο B1. Προς το παρόν έχω παιδάκια μέχρι C class αλλά επειδή αγχώνομαι αρκετά για το μετά, γιατί θέλω πολύ να τους δώσω όσο το δυνατόν καλύτερες βάσεις, προσπαθώ να φτιάξω απο τώρα ένα πλάνο στο μυαλό μου. Έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια για το Mindset και μέσα στις επόμενες μέρες θα το έχω στα χέρια μου για να το δω! όσο για το Ultimate English να σου πω την αλήθεια δεν έχει τύχει να το δω, αλλά θα το ψάξω και αυτό οπωσδήποτε. Συμφωνώ και εγώ για το I like English γιαυτό και δεν το έχω σαν επιλογή. 
Επίσης, επειδή είμαι και σχετικά νέα στο επάγγελμα, πόσες ώρες θεωρείται οτι χρειάζεται η D class? Σίγουρα αυτό εξαρτάται και απο τον μαθητή, αλλά πιστεύω 2 φορές την εβδομάδα (ένα 2ωρο και ένα 1,5 ωρο) είναι καλά; Ποια είναι η αποψή σας με βάση την εμπειρία σας;




« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2022, 02:28:48 μμ από Maria Marioglou »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία Αγγλικών - Senior Τάξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:47 »

Αποσυνδεδεμένος Maria Marioglou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών - Senior Τάξεις
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2022, 01:53:46 μμ »
Εγώ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τη σειρά right on της express publishing. Η δομή της φαίνεται απλή και ξεκάθαρη και είναι φαίνεται πιο εύκολη από το i5 που μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα. Το μειονέκτημα βέβαια είναι ότι δεν έχω δει στην πράξη πως λειτουργεί. Αν έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία θα ήμουν ευγνώμων

Καλησπέρα Bab! Συγγνώμη και σε εσένα για την αργοπορημένη απάντηση, αλλά δεν είχα λάβει ειδοποιήσεις μάλλον! Είχα δουλέψει μόνο το Right On 1 σε παιδάκι που μου ήρθε απο άλλο ιδιαίτερο και είχε αυτό το βιβλίο οπότε για να μην πάρει κανιούργιο συνεχίσαμε με αυτό.. δεν μπορώ να σου πω οτι ξετρελάθηκα.. σίγουρα η δομή του είναι πιο ξεκάθαρη σε σχέση με του i5 που γενικά θεωρείται απαιτητικό βιβλίο, παρόλα αυτά όμως το  βρήκα κουραστικό.. πάρα πολύ λεξιλόγιο σε μία μόνο σελίδα του Student's Book και όχι τμηματικά σε όλο το unit. Τα speaking activities τα βρήκα λίγο πιο γενικά και όχι τόσο στοχευμένα (κυρίως απο άποψη γραμματικής.. δηλαδή συνήθως κάλυπταν το λεξιλόγιο περισσότερο). Κάποια κείμενα ήταν ωραία και κάποια άλλα αδιάφορα εντελώς.. Θυμάμαι επίσης οτι στα writings δεν υπήρχε καλό scaffolding έτσι ώστε να υποστηριχτεί επαρκώς το θέμα, παρά μόνο 2-3 ερωτήσεις... δεν ξέρω, κάτι δεν μου άρεσε γενικά.. δεν θέλω να σε επηρρεάσω αρνητικά απλά σε εμένα προσωπικά δεν ταίριαξε όπως θα ήθελα.
Βέβαια αυτό έγινε 2-3 χρόνια πριν, οπότε δεν γνωρίζω μήπως έχει βγει κάποια νέα έκδοση..

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών - Senior Τάξεις
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2022, 02:30:19 μμ »
Καλησπέρα! Τώρα χρησιμοπιώ το Tech it easy αλλά  έχω χρησιμοποιήσει και τη σειρά Portal to English MM Publications , μπορείς να ρίξεις και σε αυτήν μια ματιά, αν και τώρα βγαίνει η νέα σειρά World Watchers,που όπως ειδα από το sample, είναι λιγο πιο συνοπτική από το Portal και απευθύνεται και σε μικρότερους σε ηλικία μαθητές, όπως ειναι η τάση τα τελευταία χρόνια που τα παιδιά ξεκινούν νωρίς τα αγγλικά. Με αγορά δύο πακέτων μαθητή σου δίνει το υλικό του διαδραστικού πινακα δωρεάν, που ειναι εξαιρετικά καλογραμμενο και χρησιμο.
Συμμερίζομαι κι εγώ τον προβληματισμό σας για την d τάξη και θα ήθελα να ακούσω και αλλες γνώμες!εγω θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής
1. Αναφέρατε πιο πάνω το νεο βιβλίο της Express Hashtag English, το έχει δει καμία από εσάς; ποια ειναι η γνώμη σας; ειναι λιγότερο πυκνογραμμενο από τις υπολοιπες σειρές της express και περισσότετο βατό για παιδιά δημοτικού;
2. Σε ποια ηλικία δίνουν για πιστοποιητικό Β2 οι μαθητές σας;Και ποιο; Ειναι οι μαθητές πιο έχω τώρα αρκετά καλοι και σκέφτομαι να προσπεράσω την D ή την E  ώστε να δώσουν το ECCE στην Α γυμνασίου. Τι θα με συμβουλευατε με βαση την εμπειρία σας;
Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Maria Marioglou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Αγγλικών - Senior Τάξεις
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 08, 2022, 03:04:41 μμ »
Καλησπέρα! Τώρα χρησιμοπιώ το Tech it easy αλλά  έχω χρησιμοποιήσει και τη σειρά Portal to English MM Publications , μπορείς να ρίξεις και σε αυτήν μια ματιά, αν και τώρα βγαίνει η νέα σειρά World Watchers,που όπως ειδα από το sample, είναι λιγο πιο συνοπτική από το Portal και απευθύνεται και σε μικρότερους σε ηλικία μαθητές, όπως ειναι η τάση τα τελευταία χρόνια που τα παιδιά ξεκινούν νωρίς τα αγγλικά. Με αγορά δύο πακέτων μαθητή σου δίνει το υλικό του διαδραστικού πινακα δωρεάν, που ειναι εξαιρετικά καλογραμμενο και χρησιμο.
Συμμερίζομαι κι εγώ τον προβληματισμό σας για την d τάξη και θα ήθελα να ακούσω και αλλες γνώμες!εγω θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής
1. Αναφέρατε πιο πάνω το νεο βιβλίο της Express Hashtag English, το έχει δει καμία από εσάς; ποια ειναι η γνώμη σας; ειναι λιγότερο πυκνογραμμενο από τις υπολοιπες σειρές της express και περισσότετο βατό για παιδιά δημοτικού;
2. Σε ποια ηλικία δίνουν για πιστοποιητικό Β2 οι μαθητές σας;Και ποιο; Ειναι οι μαθητές πιο έχω τώρα αρκετά καλοι και σκέφτομαι να προσπεράσω την D ή την E  ώστε να δώσουν το ECCE στην Α γυμνασίου. Τι θα με συμβουλευατε με βαση την εμπειρία σας;
Σας ευχαριστώ πολύ!



Καλησπέρα Ελένη!
Στο πρώτο σου θέμα δυστυχώς δεν γνωρίζω για να σε κατατοπίσω. Γενικά όμως χρησιμοποίησες την λέξη που έψαχα! πυκνογραμμένα .. αυτό ακριβώς έχουν τα βιβλία της express και προσωπικά δεν τα πάω πολύ καλά μαζί τους..
Τώρα, όσον αφορά το 2ο θέμα που αναφέρεις.. εξαρτάται πότε έχει ξεκινήσει το παιδάκι αγγλικά. Δηλαδή συνήθως ξεκινάνε 2α δημοτικού. Άρα αν βγούν όλες οι τάξεις σε 1 διδακτική χρονιά το λογικό είναι να πάρει το Lower στην 2α γυμνασίου. Τώρα, η D μου φαίνεται σημαντική τάξη για να την προσπεράσεις. Νομίζω πως η εναλλακτική είναι μετά την D να κάνεις εντατικά το καλοκαίρι για την E. Ας μας πει όμως κάποιος πιο έμπειρος τη δική του άποψη γιατί και για εμένα είναι σημαντική
Επίσης Ελένη, να έχεις υπόψιν σου κατά πόσο ένας μαθητής της 1ης γυμνασίου θα μπορέσει με σχετική ευκολία να αναλύσει επαρκώς θέματα που αφορούν την ρύπναση του περιβάλλοντος κλπ και να επιχειρηματολογήσει για αυτά.. Νομίζω πως επειδή η 1η γυμνασίου είναι γενικά μια φάση αλλαγής για τα παιδιά ίσως να ήταν λίγο έντονο να δώσουν το ecce τότε. Εκτός βέβαια αν μιλάμε για πολύ δυνατούς και διαβαστερούς μαθητές.. εκεί όλα είναι δυνατα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 264
Σύνολο: 288

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.