*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φυσικών 2022  (Αναγνώστηκε 22056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 04, 2022, 04:39:42 μμ »
Τα πράγματα είναι απλά μόνο όταν θέλεις να δεις τα πράγματα ρεαλιστικά και στην πραγματική βάση. Τόσα χρόνια διόριζε πολύ περισσότερους φυσικούς σε σχέση με τις υπόλοιπες ειδικότητες κυρίως βιολόγους και χημικούς (αναφέρομαι προ του 2009). Αυτό φαίνεται άλλωστε ακόμη και σήμερα βλέποντας και συναντώντας τους υπάρχοντες καθηγητές στα σχολεία που δουλεύουμε. Αναλυτικά στοιχεία έχει ανεβάσει κατά καιρούς ο gvasilis.

Έπειτα λόγω οικονομικής κρίσης, αλλαγές αναλυτικων προγραμματων, συγχωνευσεις σχολείων, συνταξιοδοτησεις κτλ ο αριθμός των φυσικών φαίνεται να εξορθολογιζεται και ελπίζω όχι πάλι εις βάρος όλων ειδικοτήτων.

Έχω πολλούς φίλους φυσικούς και εύχομαι πραγματικά να διορίσει πολλούς, αλλά όχι με διαφορετικούς κανόνες και τσατσικες κατανομές.

Αυτό που με ενοχλεί όμως είναι ότι διεκδικείται για να διορίσει κόσμο να γίνεται η φυσική από το νηπιαγωγείο, έλεος..και μάλιστα κάποια από τα τζιμανια από κάποια από τις ενώσεις σας πρότεινε κιόλας πόσες ώρες Βιολογίας, Χημείας και Γεωλογίας πρέπει να γίνουν.

Λίγο μέτρο παιδιά..
[Τα είπες ΟΛΑ όπως ακριβώς είναι.. όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούν τόσο καλύτερα θα είναι.. κάθε σχολείο πόλης με 3+3+1 τμήματα αντίστοιχα σε κάθε τάξη έχουν 2 φυσικούς.. γιατί;; για 22 ώρες;; σκεφτείτε από που παίρνουν μετά ώρες..

Αξίζει ομως ωα διορίζει χημικούς-βιολόγους-γεωλόγους με τα μονόωρα μαθηματα  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:04:15 »

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 04, 2022, 04:59:05 μμ »
Καλώς ή κακώς οι ανάγκες συνολικά στα σχολεία είναι βιολόγοι>χημικοί>φυσικοί.. κοιτάξτε συνολικά σε κάθε νομό και θα καταλάβετε.. σε όποιο σχολείο και να πήγα είχε 2 οργανικές θέσεις φυσικών, 1 χημικού και 1 ή καμία για βιολόγο.. οι ώρες πλέον δεν δικαιολογούν τέτοια αναλογία.. και αν περιμένετε να αυξηθούν οι ώρες φυσικής και των άλλων να μειώνονται μάλλον ζείτε σε άλλη εποχή.. σας τα είπε ο συνάδελφος πριν ακριβώς όπως είναι..

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 04, 2022, 05:27:12 μμ »
Και για να μην ξαναγράψω κοιτάξτε λίγο τις μεταθέσεις.. καθρέφτης των οργανικών κενών κάθε ειδικότητας.. οι βιολόγοι μπορούν να πάρουν μετάθεση όπου και όποτε θέλουν.. οι χημικοί σχεδόν όπου θέλουν(υπάρχουν 5-6 περιοχές φρακαρισμένες).. οι φυσικοί;; αν υπήρχαν τόσα κενά που λέτε θα ήταν εύκολη η μετάθεση.. είναι;; ρωτήστε συναδέλφους..
Το ΙΕΠ προτείνει αύξηση των ωρών χημείαε στο γυμνάσιο που θα γίνει συντομότατα.. η δικιά μου παράσταση είναι από ΓΕΛ..

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 04, 2022, 05:39:10 μμ »
Εγώ ξέρω ότι στην περιφέρεια που είμαι φέτος, εκτός Αττικής, δεν υπάρχουν φυσικοί στα γυμνάσια, κυρίως βιολόγοι και μαθηματικοί. Φυσικούς βρίσκεις μόνο στα λύκεια φέτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:04:15 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 04, 2022, 05:40:42 μμ »
Οι συνάδελφοι χημικοί και βιολόγοι καλόμαθαν. Πήρε σύνταξη αριθμός άνω των δύο χιλιάδων συναδέλφων φυσικών και διορίστηκε διψήφιος αριθμός. Ο αλγόριθμος εξαφάνισε τους φυσικούς. Ένα μάθημα δύσκολο ασκησιολογικό κι εξαφανίστηκε απ' το χάρτη στις ώρες. Μ' αποτέλεσμα να μη μπορεί να διδαχθεί. Και δόθηκαν οι ώρες στην παπαγαλίστικη βιολογία και στην παπαγαλίστικη χημεία. Ενδεικτική η άγνοια μαθηματικών που 'χουν οι απόφοιτοι βιοχημικών τμημάτων οι οποίοι αν τους ζητηθεί να διδάξουν φυσική αδυνατούν. Ενώ για ένα φυσικό η διδασκαλία χημείας και βιολογίας είναι πανεύκολη. Ο βιολόγος oparin μιλά και για ώρες φυσικής στο νηπιαγωγείο παραληρώντας. Ήλθαν αμφότεροι με το χημικό BILL231 (του οποίου του εξηγείς τι συμβαίνει με τον αλγόριθμο, αδυνατεί να καταλάβει τι του λες και συνεχίζει τα ίδια περί μη κενών! Πού να παν ρε Άρχοντα αφού μηδενίζει τα πραγματικά κενά ο αλγόριθμος! Χαχαχαχα!) σ' ένα ποστ που αφορούσε φυσικούς και καμμιά αναφορά σ' άλλες ειδικότητες δε γινόταν για να προσβάλλουν και να λασπολογήσουν. Αυτό το ήθος των βιοχημικών. Έτσι έμαθαν κι αυτά διδάσκουν στους μαθητές τους μαζί με την παπαγαλία των μαθημάτων τους. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2022, 05:47:51 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος AntiKar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 04, 2022, 05:47:11 μμ »
Εγώ ξέρω ότι στην περιφέρεια που είμαι φέτος, εκτός Αττικής, δεν υπάρχουν φυσικοί στα γυμνάσια, κυρίως βιολόγοι και μαθηματικοί. Φυσικούς βρίσκεις μόνο στα λύκεια φέτος.

Εγώ ξέρω, ότι στην Καρδίτσα, υπάρχουν 11 πλεονάζοντες φυσικοί και 11 οργανικά κενά βιολόγων. Μάντεψε πόσους διορισμούς βιολόγων έκανε πέρυσι..ΜΗΔΕΝ!! Και πιθανά μηδέν διορισμούς βιολόγων ν κάνει κ φέτος γιατι δεν βγαίνει το ισοζύγιο..;; Θα δείξει..

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 04, 2022, 05:48:25 μμ »
Εγώ ξέρω ότι στην περιφέρεια που είμαι φέτος, εκτός Αττικής, δεν υπάρχουν φυσικοί στα γυμνάσια, κυρίως βιολόγοι και μαθηματικοί. Φυσικούς βρίσκεις μόνο στα λύκεια φέτος.
Τολμάς να πεις τέτοιο πράγμα;;; Θα σε φαν οι βιολόγοι κ ο gvasilis.

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 04, 2022, 05:57:14 μμ »
Τολμάς να πεις τέτοιο πράγμα;;; Θα σε φαν οι βιολόγοι κ ο gvasilis.

έχεις δίκιο   ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 04, 2022, 05:59:19 μμ »
Τολμάς να πεις τέτοιο πράγμα;;; Θα σε φαν οι βιολόγοι κ ο gvasilis.
Τζα, Ποιός τόλμησε να με αναφέρει σε θεμα που δεν πρέπει να χώνομαι?
Οχι δεν θα την φάω διότι το επιβεβαιώνω. Στην πόλη της πρέβεζας δεν υπάρχει Φυσικός στα γυμνάσια. Στα γυμνάσια της υπολοιπης περιοχής έχει.
Ξέρω πόσο κακό είναι να το βλέπεις διότι το έχουμε ζήσει οι βιολόγοι σε δεκάδες άλλες περιοχές.
Στις μεταθέσεις ο κακός αλγόριθμος έβγαλε 3 κενά Φυσικών στα οποία πήραν μετάθεση πριν ένα μήνα 3 Φυσικοί και ελπίζω του χρόνου το ΠΥΣΔΕ να βρει ένα τρόπο να τους βάλει να διδάξουν Φυσική. Τώρα θα μου πείτε λειτουργικά δεν θέλει και άλλους; ΝΑι λειτουργικά χρειάζεται και άλλους Φυσικούς διότι αρκετοι που ανήκουν οργανικα σε ένα σχολείο είναι διευθυντές. Άλλο οργανικά άλλο λειτουργικά όμως. Βασικά δε πάνε να πάρουν και 100 Φυσικούς στην Πρεβεζα? μαζί σας!, εκεί τα κενά Βιολογίας Χημείας Γεωγραφίας καλύφθηκαν όλα.

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 04, 2022, 06:08:21 μμ »
Βρε βρε βρε...
Καλώς τον.
Καλά εσύ δεν έλεγες πέρσι ότι οι βιολόγοι κάνουν μόνο βιολογία και όλοι οι κακοί φυσικοί τους παίρνουμε τις ώρες τους γιατί τα κάνουμε όλα και δεν μας νοιάζει τίποτα, μόνο να κλείνουμε ωράριο; Φέτος τι έγινε;  Οι βιολόγοι δεν έχουν αφήσει κοκαλάκι, έχουν πάρει όλες τις ώρες φυσικής, χημείας, γεωγραφίας στα γυμνάσια. 

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 04, 2022, 06:11:31 μμ »
Βρε βρε βρε...
Καλώς τον.
Καλά εσύ δεν έλεγες πέρσι ότι οι βιολόγοι κάνουν μόνο βιολογία και όλοι οι κακοί φυσικοί τους παίρνουμε τις ώρες τους γιατί τα κάνουμε όλα και δεν μας νοιάζει τίποτα, μόνο να κλείνουμε ωράριο; Φέτος τι έγινε;  Οι βιολόγοι δεν έχουν αφήσει κοκαλάκι, έχουν πάρει όλες τις ώρες φυσικής, χημείας, γεωγραφίας στα γυμνάσια.
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι δεν καταλαβες τι ελεγα.

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 04, 2022, 06:13:08 μμ »
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι δεν καταλαβες τι ελεγα.
Κατάλαβα αλλά δεν άντεχα να μην το πω.

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 04, 2022, 07:00:12 μμ »
Leon χωρίς να με ξέρεις κάνεις σχόλια απαξιωτικά...για δήθεν παραλήρημα και όλο η μπάλα στην εξέδρα..σαν πανεπιστήμονας φυσικός κρίνεις ότι ο τωρινός αλγόριθμος είναι κακός και του χρόνου θα είναι καλός για σένα..απαξιώνεις επιστημονικά αντικείμενα λες και είναι καραμέλες...για παπαγαλιες και τέτοια.. φαντάζομαι πόσο άσχετος είσαι με την επιστήμη της βιολογίας...

Το θέμα είναι ότι δεν σας αρέσουν τα δεδομένα...ακόμη και με τον τρόπο που προτείνεται από 400 τα κενά της βιολογίας θα εκτιναχθούν στα 800.

Εγώ το ξαναλέω δεν έχω πρόβλημα να διοριστούν όσοι αγωνίστηκαν.. αλλά όχι με ξένα κόλλυβα και δύο μέτρα και δύο σταθμά..

Να είστε καλά συνάδελφοι..θα τα λέμε στο σχολείο..

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 04, 2022, 07:14:33 μμ »
Οι συνάδελφοι χημικοί και βιολόγοι καλόμαθαν. Πήρε σύνταξη αριθμός άνω των δύο χιλιάδων συναδέλφων φυσικών και διορίστηκε διψήφιος αριθμός. Ο αλγόριθμος εξαφάνισε τους φυσικούς. Ένα μάθημα δύσκολο ασκησιολογικό κι εξαφανίστηκε απ' το χάρτη στις ώρες. Μ' αποτέλεσμα να μη μπορεί να διδαχθεί. Και δόθηκαν οι ώρες στην παπαγαλίστικη βιολογία και στην παπαγαλίστικη χημεία. Ενδεικτική η άγνοια μαθηματικών που 'χουν οι απόφοιτοι βιοχημικών τμημάτων οι οποίοι αν τους ζητηθεί να διδάξουν φυσική αδυνατούν. Ενώ για ένα φυσικό η διδασκαλία χημείας και βιολογίας είναι πανεύκολη. Ο βιολόγος oparin μιλά και για ώρες φυσικής στο νηπιαγωγείο παραληρώντας. Ήλθαν αμφότεροι με το χημικό BILL231 (του οποίου του εξηγείς τι συμβαίνει με τον αλγόριθμο, αδυνατεί να καταλάβει τι του λες και συνεχίζει τα ίδια περί μη κενών! Πού να παν ρε Άρχοντα αφού μηδενίζει τα πραγματικά κενά ο αλγόριθμος! Χαχαχαχα!) σ' ένα ποστ που αφορούσε φυσικούς και καμμιά αναφορά σ' άλλες ειδικότητες δε γινόταν για να προσβάλλουν και να λασπολογήσουν. Αυτό το ήθος των βιοχημικών. Έτσι έμαθαν κι αυτά διδάσκουν στους μαθητές τους μαζί με την παπαγαλία των μαθημάτων τους. ;)

Καλό θα ήταν να προσέχετε πως μιλάτε για τους άλλους κλάδους. Δεν έχω δει καμία απαξίωση των συναδέλφων βιολόγων και χημικών προς τους φυσικούς. Αντιθέτως θα δανειστώ τη λαϊκή ρήση "Όσα δε φτάνει η αλεπού..." προκειμένου να χαρακτηρίσω όσα γράφετε εσείς και σε καμία περίπτωση όλο τον κλάδο των φυσικών τους οποίους εκτιμώ βαθύτατα και ακομπλεξάριστα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.