*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 136110 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #280 στις: Μάιος 20, 2022, 02:42:14 μμ »
Αυτοι που λενε για επαγγελματιες και μη και οτι αν δεν πιασεις τη βαση δεν αξιζεις να εισαι σε σχολικη ταξη, να ξερετε ειναι ατομα με 0 προυπηρεσια.

Κάποιοι ναι. Γιατί πώς να αποκτήσουμε προϋπηρεσία όταν για δέκα χρόνια οι πίνακες ήταν ουσιαστικά κλειδωμένοι για τους μηδενικής, σε πολλές ειδικότητες;

Ενώ πολλοί από εσάς, που τώρα ξορκίζετε τον γραπτό διαγωνισμό, μπορέσατε, ακριβώς επειδή προλάβατε τον ΑΣΕΠ και χάρη στα μόριά του, να μαζέψετε προϋπηρεσία;





« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2022, 03:02:48 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:56 »

Αποσυνδεδεμένος mig-fisikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #281 στις: Μάιος 20, 2022, 02:45:11 μμ »
Όσοι επιδοκιμάζετε τον γραπτό ΑΣΕΠ είστε πανηλιθιοι. Μια ψυχοφθορα διαδικασία από την οποία όχι μόνο δεν αναδεικνύονται οι καλυτεροι επαγγελματίες αλλά μάλλον οι χειροτεροι. Ένας διαγωνισμός όχι για εκπαιδευτικούς που ξέρουν τη δουλειά τους αλλά για τους καλους παπαγαλους και γι αυτους που θα διαβάσουν κάθε άκυρο θέμα από όσα βάλουν για να αποδείξουν το πασιφανες: ότι μόνο για παπαγαλοι κάνουν. Άκου λέει ο πιο δίκαιος είναι ο ΑΣΕΠ. Πόθεν πως; στον ιδιωτικό τομέα ξέρεις τι σε ρωτάνε όταν πας για συνέντευξη; ποση εμπειρία έχεις. Ουτε ΑΣΕΠ ουτε τιποτα. Ξέρετε γιατι; γιατί είναι άχρηστος και δεν προσφερει τιποτα παρα αποτελεί μια δήθεν αξιοκρατική διαδικασία στα μάτια μόνον όσων σκέφτονται ότι αλλιώς δε θα βρουν δουλειά. Μέχρι εκεί όμως. Ο ΑΣΕΠ είναι ένα τίποτα. Δε μπορεί μια εξέταση να καθορίζει την ζωή σου, ρε γελοίοι εκπαιδευτικοί που έχετε τέτοιες απόψεις
φοβερά επιχειρήματα παραθέτεις, ποια προυηπηρεσία ισχυρίζεσαι μόνο στο δημόσιο τομέα προφανώς άμα τα πεις αυτά στο ιδιωτικό τομέα θα κλάψουν από τα γέλια, ΄εδώ έχουμε περιπτώσεις 15 χρόνια προυπηρεσία σε γ λυκείου κατεύθυνση σε φροντιστήριο πιάνει  ο μόρια και μία χρονιά στην α γυμνασίου πιάνει 10 μόρια,ποιος είναι καλύτερος ε; εσύ είσαι πανηλίθιος με περικεφαλαία με αυτά που λες. άμα φοβάσαι μη πατώσεις επειδή διδάσκεις μόνο α γυμνασίου κρύψου τενεκέ

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #282 στις: Μάιος 20, 2022, 02:53:20 μμ »
Όσοι επιδοκιμάζετε τον γραπτό ΑΣΕΠ είστε πανηλιθιοι. Μια ψυχοφθορα διαδικασία από την οποία όχι μόνο δεν αναδεικνύονται οι καλυτεροι επαγγελματίες αλλά μάλλον οι χειροτεροι. Ένας διαγωνισμός όχι για εκπαιδευτικούς που ξέρουν τη δουλειά τους αλλά για τους καλους παπαγαλους και γι αυτους που θα διαβάσουν κάθε άκυρο θέμα από όσα βάλουν για να αποδείξουν το πασιφανες: ότι μόνο για παπαγαλοι κάνουν. Άκου λέει ο πιο δίκαιος είναι ο ΑΣΕΠ. Πόθεν πως; στον ιδιωτικό τομέα ξέρεις τι σε ρωτάνε όταν πας για συνέντευξη; ποση εμπειρία έχεις. Ουτε ΑΣΕΠ ουτε τιποτα. Ξέρετε γιατι; γιατί είναι άχρηστος και δεν προσφερει τιποτα παρα αποτελεί μια δήθεν αξιοκρατική διαδικασία στα μάτια μόνον όσων σκέφτονται ότι αλλιώς δε θα βρουν δουλειά. Μέχρι εκεί όμως. Ο ΑΣΕΠ είναι ένα τίποτα. Δε μπορεί μια εξέταση να καθορίζει την ζωή σου, ρε γελοίοι εκπαιδευτικοί που έχετε τέτοιες απόψεις

Γελοία επιχειρήματα και λίγο παραληρηματικά...

Όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία είναι δηλαδή καλοί εκπαιδευτικοί; Δεν υπάρχουν περιπτώσεις αναπληρωτών που απλώς δεν ασχολούνται, μπαίνουν στην τάξη εντελώς απροετοίμαστοι και απλώς περιμένουν να κυλήσει η ώρα;

Μεταξύ μας μιλάμε. Δεν γνωρίζουμε όλοι τέτοιες περιπτώσεις;

Από πότε η "τυφλή" προϋπηρεσία αποτελεί το απόλυτο και μόνο μέτρο της αξίας και της επάρκειας κάποιου εκπαιδευτικού;

ΥΓ. Τα τελευταία δέκα χρόνια ως συμβασιούχοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα έχουν εργαστεί εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι. Όλοι αυτοί έχουν προϋπηρεσία. Συμφωνείτε στο να μονιμοποιηθούν όλοι τους με μόνο κριτήριο την προϋπηρεσία τους;

Τζάμπα θα γίνει ο γραπτός διαγωνισμός για το δημόσιο το Φθινόπωρο; Είναι απάτη; Είναι εις βάρος της λειτουργίας και της στελέχωσης του δημοσίου; Να μετρήσει και εκεί "η προϋπηρεσία", αυτός ο "αλάνθαστος δείκτης επαγγελματισμού" κατά τη γνώμη σας;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2022, 03:05:39 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #283 στις: Μάιος 20, 2022, 03:10:55 μμ »
ενώ εσύ είσαι εκτός νυμφώνος (υποθέτω) και προσπαθεις να μπουκάρεις και λες ό,τι θες. είμαι επιεικής.
αν ήσουν μέσα με ασεπ (πολύ ψηλά στους επιτυχόντες) και με προϋπηρεσία χρονάκια μπόλικα και μάχιμος και στέλεχος και δεν μασούσες τον σανό της κεραμέως , θα είχες εικόνα . οπότε τώρα λέγε ό,τι θες στην επιστημονική φαντασία του τι είναι η εκπαίδευση και το υπαιθ . δυστυχώς για σένα (εμείς το ξέρουμε) υπάρχουν πολλοί που ξέρουν περισσότερα από σενα από το τι συμβαίνει πραγματικά. προφανώς ΔΕΝ κατάλαβες τίποτα από το σχόλιο. δεν το έγραψα και για σένα , γράφω για όσους είναι υποψιασμένοι λίγο. απλώς το θράσος είναι λίγο μεγαλύτερο από την πλάκα , όταν γίνεται προσωπικό σε κάποιο βαθμό ΑΠΡΟΚΛΗΤΑ  (εδώ πχ προκάλεσες και απαντώ). για την ιστορία : είμαι υπερ του ΑΣΕΠ (με όρους και προβλέψεις) αλλά να γίνουν και ξεσκαρταρίσματα από αλητείες εδώ και 20 χρόνια για τις οποίες ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ. Και δεν κατάλαβες το δουλεμα της Κεραμέως ακόμα...


αστα να πανε  asta na pane

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:56 »

Αποσυνδεδεμένος dumouriez

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #284 στις: Μάιος 20, 2022, 04:02:49 μμ »
Ας ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα, ρε παιδιά. Συνάδελφοι είμαστε όλοι. Δεν κερδίζουμε τίποτα με τέτοιους χαρακτηρισμούς εκατέρωθεν...

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #285 στις: Μάιος 20, 2022, 04:51:03 μμ »
Γελοία επιχειρήματα και λίγο παραληρηματικά...

Όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία είναι δηλαδή καλοί εκπαιδευτικοί; Δεν υπάρχουν περιπτώσεις αναπληρωτών που απλώς δεν ασχολούνται, μπαίνουν στην τάξη εντελώς απροετοίμαστοι και απλώς περιμένουν να κυλήσει η ώρα;

Μεταξύ μας μιλάμε. Δεν γνωρίζουμε όλοι τέτοιες περιπτώσεις;

Από πότε η "τυφλή" προϋπηρεσία αποτελεί το απόλυτο και μόνο μέτρο της αξίας και της επάρκειας κάποιου εκπαιδευτικού;

ΥΓ. Τα τελευταία δέκα χρόνια ως συμβασιούχοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα έχουν εργαστεί εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι. Όλοι αυτοί έχουν προϋπηρεσία. Συμφωνείτε στο να μονιμοποιηθούν όλοι τους με μόνο κριτήριο την προϋπηρεσία τους;

Τζάμπα θα γίνει ο γραπτός διαγωνισμός για το δημόσιο το Φθινόπωρο; Είναι απάτη; Είναι εις βάρος της λειτουργίας και της στελέχωσης του δημοσίου; Να μετρήσει και εκεί "η προϋπηρεσία", αυτός ο "αλάνθαστος δείκτης επαγγελματισμού" κατά τη γνώμη σας;

Επειδή έχω τη γελοία κατ εσέ προϋπηρεσία σε πληροφορώ ότι υπάρχουν αναπληρωτες που κάνουν εξαιρετικό μάθημα αλλά δεν μπορούν να γίνουν παπαγάλοι με το εξετασιοκεντρικό σύστημα που επιχειρείται να προωθηθεί μέσω ασεπ. Δεν ειναι αδικο γι αυτούς? Τελικά τι θέλουμε καλούς καθηγητές η παπαγάλους? Γιατί η θεωρία από την πράξη έχουν μεγάλη απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #286 στις: Μάιος 20, 2022, 05:01:33 μμ »
Επειδή έχω τη γελοία κατ εσέ προϋπηρεσία σε πληροφορώ ότι υπάρχουν αναπληρωτες που κάνουν εξαιρετικό μάθημα αλλά δεν μπορούν να γίνουν παπαγάλοι με το εξετασιοκεντρικό σύστημα που επιχειρείται να προωθηθεί μέσω ασεπ. Δεν ειναι αδικο γι αυτούς? Τελικά τι θέλουμε καλούς καθηγητές η παπαγάλους? Γιατί η θεωρία από την πράξη έχουν μεγάλη απόσταση.

Προφανώς και δεν αποκάλεσα γελοία την προϋπηρεσία σου. Γελοία χαρακτήρισα τα συγκεκριμένα επιχειρήματα και διατυπώσεις, τα οποία και έκανα quote στο σχόλιό μου. [για παράδειγμα: "Όσοι επιδοκιμάζετε τον γραπτό ΑΣΕΠ είστε πανηλιθιοι"]

Από κει και πέρα, αυτό που είπα είναι πως η προϋπηρεσία δεν μπορεί να είναι το απόλυτο μέτρο της αξίας, όπως θέλουν κάποιοι.

Εσύ μπορεί να κάνεις υπέροχο μάθημα. Και κάποιος άλλος να είναι παντελώς αδιάφορος.

Ωστόσο, και οι 2 τα ίδια μόρια παίρνετε.

Και επισης, ένας 3ος, ο οποίος θα ήταν εξίσου καλός με εσένα και σίγουρα πολύ καλύτερος από τον άλλον, σήμερα δεν μπορεί καν να μπει σε τάξη, γιατί δεν πρόλαβε να μαζέψει προϋπηρεσία, και τώρα πλέον είναι αργά με τη νέα επετηρίδα...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2022, 05:15:20 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #287 στις: Μάιος 20, 2022, 07:40:40 μμ »
Δύσκολη η "γέννα"... Όταν λέει νέο προφανώς δεν εννοεί προσοντολογιο... ;)

https://www.edweek.gr/koptsis-neo-systima-diorismon-meta-ton-aygoysto-toy-2023/

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #288 στις: Μάιος 20, 2022, 08:24:53 μμ »
Συνάδελφοι, οι πίνακες γενικής οφείλουν να ανοίξουν το 2023 και οι προσλήψεις αναπληρωτών να γίνουν από νέους προσωρινούς  πίνακες, όπως έγινε και στην ειδική.. . Θεωρώ αδύνατο να γίνουν διαβουλεύσεις, να ληφθούν αποφάσεις, να οδηγηθούν χιλιάδες υποψήφιοι σε γραπτό διαγώνισμα και να εκδοθούν και αποτελέσματα το 2023..εμένα μου φαίνεται πως το νέο σύστημα θα εξακολουθήσει να έχει τη μορφή προσοντολόγιου και θα προστεθούν και άλλοι παράμετροι...

Αποσυνδεδεμένος PANAGIWTA_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #289 στις: Μάιος 20, 2022, 08:47:30 μμ »
Θεωρώ απαράδεκτο να είσαι επιτυχών ΑΣΕΠ 2008, να σου έχουν σβήσει τα μόρια, να έχεις πέσει στους πίνακες ώστε να χάνεις πλέον τον διορισμό στους πίνακες Γενικής 2019. Και ενώ έχεις καταφέρει να ανεβείς σε μια αξιοπρεπή θέση στο προσοντολόγιο περιμένοντας να ανοίξουν οι πίνακες το 2023 για να γίνουν διορισμοί μπας και κατορθώσεις επιτέλους και μπεις, να σου ερχεται ο άλλος με γραπτό και να σε ισοπεδώνει. Ναι, εγω ειμαι αυτη και φαντάζομαι και πολλοί άλλοι. Αν ανακοινωθεί κάτι  τέτοιο,  τρέχω αμέσως δικηγόρο για προσφυγή. Με τη ζωή μου και τη νοημοσύνη μου δεν παίζει κανείς. Συνεχίστε τώρα να μαλώνετε για το πόσο αξιοκρατικός είναι ο γραπτός. Μια μέρα θα ξυπνήσετε στη θέση μου!

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #290 στις: Μάιος 20, 2022, 09:58:47 μμ »
Μα δεν πταιει ο γραπτος για την καταργηση των μοριων σας...το συστημα Γαβρογλου φταιει...
Ξεχνατε να πειτε οτι πολλοι απο τα μορια του γραπτου πηγανε αναπληρωτες και εντελει διοριστηκανε...
Επσιης ξεχνατε οταν καθιερονταν ο γραπτος το 1998 καποιοι αλλοι πεταγονταν εκτος (οι της επετηριδας...)
Τι ειναι αξιοκρατικο...? Τα 'πλαστικα' μεταπτυχιακα οπου ο αλλος δεν γνωριζει καν την γλωσσα στην οποια το εκπονησε, οι πιστοποιήσεις του 24ωρου..η οι 3μηνιτες...οεο?



Θεωρώ απαράδεκτο να είσαι επιτυχών ΑΣΕΠ 2008, να σου έχουν σβήσει τα μόρια, να έχεις πέσει στους πίνακες ώστε να χάνεις πλέον τον διορισμό στους πίνακες Γενικής 2019. Και ενώ έχεις καταφέρει να ανεβείς σε μια αξιοπρεπή θέση στο προσοντολόγιο περιμένοντας να ανοίξουν οι πίνακες το 2023 για να γίνουν διορισμοί μπας και κατορθώσεις επιτέλους και μπεις, να σου ερχεται ο άλλος με γραπτό και να σε ισοπεδώνει. Ναι, εγω ειμαι αυτη και φαντάζομαι και πολλοί άλλοι. Αν ανακοινωθεί κάτι  τέτοιο,  τρέχω αμέσως δικηγόρο για προσφυγή. Με τη ζωή μου και τη νοημοσύνη μου δεν παίζει κανείς. Συνεχίστε τώρα να μαλώνετε για το πόσο αξιοκρατικός είναι ο γραπτός. Μια μέρα θα ξυπνήσετε στη θέση μου!

Αποσυνδεδεμένος PANAGIWTA_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #291 στις: Μάιος 21, 2022, 02:36:16 πμ »
Μα δεν πταιει ο γραπτος για την καταργηση των μοριων σας...το συστημα Γαβρογλου φταιει...
Ξεχνατε να πειτε οτι πολλοι απο τα μορια του γραπτου πηγανε αναπληρωτες και εντελει διοριστηκανε...
Επσιης ξεχνατε οταν καθιερονταν ο γραπτος το 1998 καποιοι αλλοι πεταγονταν εκτος (οι της επετηριδας...)
Τι ειναι αξιοκρατικο...? Τα 'πλαστικα' μεταπτυχιακα οπου ο αλλος δεν γνωριζει καν την γλωσσα στην οποια το εκπονησε, οι πιστοποιήσεις του 24ωρου..η οι 3μηνιτες...οεο?

Το σύστημα Γαβρόγλου δεν είναι το ισχύον σύστημα το οποίο εφάρμοσε η ΝΔ που τώρα της ξίνισε και θέλει να επαναφέρει τον γραπτό; Η απάντηση σου εκτος απο επιθετικη, ειναι και συγκεχυμένη. Πολλοί πήγαν αναπληρωτές πολλοί άλλοι επίσης δεν πήγαμε. Επίσης, το ότι καταργηθηκε η επετηριδα και ηρθε ο γραπτός σημαίνει ότι κάθε 3 χρόνια θα αλλάζουμε σύστημα; Θεωρείς δίκαιο δηλαδή να είμαι επιτυχούσα ΑΣΕΠ 2008 στην ουσία χωρίς κανένα όφελος, να έχω τα προσόντα στο προσοντολόγιο (και όχι με πληρωμένα μεταπτυχιακά όπως συμφερει σε μερικους να λετε), να παραμένω αδιόριστη 20 χρόνια και να πάω ξανά να δώσω γραπτό για να αποδείξω τι; Εσυ αν θες, πανε και δώσε. Εγω με την πρώτη επίσημη ανακοίνωση του υπουργείου για γραπτό, έχω επικοινωνήσει με δικηγόρο για προσφυγή!

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #292 στις: Μάιος 21, 2022, 07:33:02 πμ »
Συνάδελφοι σαν την PANAGIWTA. υπάρχουν πολλοί.. προσωπικά συμμερίζομαι την αγανάκτηση τους, αντιλαμβάνομαι από την άλλη και την θέληση κάποιων νέων συναδέλφων για γραπτό... όμως καταδικάζω ειλικρινά το γεγονός ότι δεν υπάρχει ένα σταθερό σύστημα πρόσληψης αλλά αλλάζει ανά τριετία και κάθε φορά παίζει με τις αντοχές αυτών που θέλουν να δουλέψουν έστω και ως αναπληρωτές..

Αποσυνδεδεμένος Kalliope D.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #293 στις: Μάιος 21, 2022, 07:57:50 πμ »
Καλημέρα σας! Δεν θα προλάβει να αλλάξει άμεσα το ισχύον σύστημα (αν το αλλάξει τελικά με προσθήκη γραπτού!). Οι πίνακες γενικής πρέπει να ανοίξουν αρχές του 23!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.