*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 136664 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #868 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:54:09 μμ »
Είδατε την κλοπή μου λοιπόν Κίρκη με ένα απλό χαρακτηριστικό παράδειγμα και να καταλάβατε γιατί θα έπρεπε να έχω διοριστεί με τις αντισυνταγματικές ρυθμίσεις των υπουργών υπέρ του 40% ε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:53:06 »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #869 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:59:48 μμ »
Εγώ , που είμαι επιτυχουσα του 2008 , έχω ένα να πω . Ότι πιο άδικο και απάνθρωπο σύστημα διορισμού από το γραπτό διαγωνισμό δεν υπάρχει . Να είσαι επιτυχών και να να πηγαίνεις αναπληρωτής για δύο χρόνια και μετά ξανά ΑΣΕΠ ; Αλήθεια τώρα έχετε σκεφτεί όσοι επιθυμείτε γραπτό διαγωνισμό που ψυχοφθόρα διαδικασία είναι αυτή ; Και με καλεί το κράτος να πιστοποίησω τι ; Τις γνώσεις που μου έμαθε το ίδιο ; Θεωρώ ότι είναι το πιο άδικο σύστημα .

Κίρκη,

και οι υπόλοιποι 29.000 συνάδελφοί σου ΠΕ2 (αφαιρώ από το συνολικό νούμερο τους 3.500 που πάνε έστω για μερικούς μήνες αναπληρωτές) τι θα κάνουν;

Να περιμένουν σε μια ατέρμονη ουρά για δεκαετίες;

Να αλλάξουν επάγγελμα;

Να διεκδικήσουν να προσμετρώνται 3 μεταπτυχιακά, γιατί σε λίγο ούτε τα 2 δεν θα φθάνουν για αναπληρωτής;

Τι να κάνουν;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2022, 03:07:58 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #870 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:06:20 μμ »
οι υπόλοιποι 32.000 συνάδελφοί σου ΠΕ2 (αφαιρώ από το συνολικό νούμερο τους 3.500 που πάνε έστω για μερικούς μήνες αναπληρωτές)

Επειδή θεωρώ το νούμερο αυτό -χωρίς βέβαια να το αμφισβητώ κατ' ελάχιστον- πραγματικά τρομακτικό, που θα πρέπει να βάλει συνολικά την κοινωνία σε προβληματισμό, έχω τις εξής απορίες:
-Τα προηγούμενα (τουλάχιστον 20) χρόνια, όσοι επιλέξατε να εισαχθείτε σε τμήματα φιλολογίας, ποιο ήταν το κύριο κριτήριο επιλογής σας;
-Έχει υπολογίσει κάποιος πόσα χρόνια θα χρειάζονταν για διορισμό όλων στην εκπαίδευση, προστιθεμένων βέβαια και των ανά έτος νέων αποφοίτων;

(Οι απορίες μου είναι ειλικρινείς, παρακαλώ μη θεωρήσετε ότι επιχειρώ να κάνω τον έξυπνο ή ότι κουνάω το δάχτυλο σε κανέναν για την επιλογή του/της.)

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #871 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:12:11 μμ »
Επειδή θεωρώ το νούμερο αυτό -χωρίς βέβαια να το αμφισβητώ κατ' ελάχιστον- πραγματικά τρομακτικό, που θα πρέπει να βάλει συνολικά την κοινωνία σε προβληματισμό, έχω τις εξής απορίες:
-Τα προηγούμενα (τουλάχιστον 20) χρόνια, όσοι επιλέξατε να εισαχθείτε σε τμήματα φιλολογίας, ποιο ήταν το κύριο κριτήριο επιλογής σας;
-Έχει υπολογίσει κάποιος πόσα χρόνια θα χρειάζονταν για διορισμό όλων στην εκπαίδευση, προστιθεμένων βέβαια και των ανά έτος νέων αποφοίτων;

(Οι απορίες μου είναι ειλικρινείς, παρακαλώ μη θεωρήσετε ότι επιχειρώ να κάνω τον έξυπνο ή ότι κουνάω το δάχτυλο σε κανέναν για την επιλογή του/της.)

Διόρθωσα το νούμερο, είναι τελικά 32.500 φιλόλογοι στους πίνακες της 2ΓΕ/2019 και όχι 35.000, όπως έγραψα.

Δεν είμαι ΠΕ02, όμως θεωρώ απολύτως ενδεικτική την κατάσταση στο συγκεκριμένο κλάδο για το τι μέλει να συμβεί νωρίτερα ή αργότερα και στους υπόλοιπους. Για αυτό και τον αναφέρω συχνά ως παράδειγμα σε σχέση με τα δομικά προβλήματα και τα αδιέξοδα του προσοντολογίου.

Όσον αφορά το ερώτημά σου Scout, θα έλεγα πως κάποιους που αγαπούσε τα φιλολογικά, θα μπορούσε ενδεχομένως να είχε σκεφθεί πως:

"ναι, ξέρω πως ο κλάδος μου είναι κορεσμένος

όμως αγαπώ το αντικείμενο αυτό και την εκπαίδευση

και εφόσον υπάρχει ο γραπτός ΑΣΕΠ, θα το προσπαθήσω,

όσο απαιτητικό και αν είναι και όσο και αν κινδυνεύω να φάω τα μούτρα μου,

γιατί αγαπώ το αντικείμενο και τη διδασκαλία".

Θα έπαιρνε το ρίσκο του, όμως θα είχε και την ευκαιρία να δοκιμάσει.

Ωστόσο με το υπάρχον σύστημα του προσοντολογίου, δεν έχει καν αυτή την ευκαιρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2022, 03:15:35 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:53:06 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #872 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:27:38 μμ »
Διόρθωσα το νούμερο, είναι τελικά 32.500 φιλόλογοι στους πίνακες της 2ΓΕ/2019 και όχι 35.000, όπως έγραψα.

Δεν είμαι ΠΕ02, όμως θεωρώ απολύτως ενδεικτική την κατάσταση στο συγκεκριμένο κλάδο για το τι μέλει να συμβεί νωρίτερα ή αργότερα και στους υπόλοιπους.

Και 32.500 να είναι, το νούμερο είναι τρομακτικό. Γι' αυτό ρώτησα αν κάποιος έχει βάλει κάτω τα στοιχεία (σύνολο φιλολόγων στη δημόσια εκπαίδευση, μέσος ρυθμός αποχωρήσεων ανά έτος, μέσος ρυθμός νέων αποφοίτων ανά έτος) για να υπολογίσει σε πόσα χρόνια, θεωρητικά, θα είχε μηδέν αδιοριστία ο κλάδος.

Μέχρι τώρα, τρία συστήματα έχουν δοκιμαστεί κυρίως, έστω και με παραλλαγές/αναλογίες: (α) η flat/χρονική επετηρίδα, δηλαδή η ύπαρξη κατάλληλου πτυχίου και μόνο, χωρίς βαθμολογική ή άλλη διάκριση, (β) το "προσοντολόγιο" (μεταπτυχιακό, διδακτορικό, κοινωνικά/εξωακαδημαϊκά κριτήρια) και (γ) ο γραπτός διαγωνισμός. Σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να βρω τι άλλο θα μπορούσε να εφαρμοστεί, που να είναι ριζικά διαφορετικό προς τα παραπάνω. Ή μάλλον, θεωρητικά πάλι, θα μπορούσαν να εφαρμοστούν διάφορα που εφαρμόζονται σε άλλες χώρες, αλλά εκ των πραγμάτων οποιαδήποτε έστω και εκφορά τους εκ των χειλέων για την Ελλάδα είναι απαγορευτική και αιτία "οστρακισμού".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2022, 03:31:22 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #873 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:41:27 μμ »
Και 32.500 να είναι, το νούμερο είναι τρομακτικό. Γι' αυτό ρώτησα αν κάποιος έχει βάλει κάτω τα στοιχεία (σύνολο φιλολόγων στη δημόσια εκπαίδευση, μέσος ρυθμός αποχωρήσεων ανά έτος, μέσος ρυθμός νέων αποφοίτων ανά έτος) για να υπολογίσει σε πόσα χρόνια, θεωρητικά, θα είχε μηδέν αδιοριστία ο κλάδος.

Μέχρι τώρα, τρία συστήματα έχουν δοκιμαστεί κυρίως, έστω και με παραλλαγές/αναλογίες: (α) η flat/χρονική επετηρίδα, δηλαδή η ύπαρξη κατάλληλου πτυχίου και μόνο, χωρίς βαθμολογική ή άλλη διάκριση, (β) το "προσοντολόγιο" (μεταπτυχιακό, διδακτορικό, κοινωνικά/εξωακαδημαϊκά κριτήρια) και (γ) ο γραπτός διαγωνισμός. Σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να βρω τι άλλο θα μπορούσε να εφαρμοστεί, που να είναι ριζικά διαφορετικό προς τα παραπάνω. Ή μάλλον, θεωρητικά πάλι, θα μπορούσαν να εφαρμοστούν διάφορα που εφαρμόζονται σε άλλες χώρες, αλλά εκ των πραγμάτων οποιαδήποτε έστω και εκφορά τους εκ των χειλέων για την Ελλάδα είναι απαγορευτική και αιτία "οστρακισμού".

Μα σε κάποιους κλάδους, ειδικά τους φιλολόγους, δεν θα υπάρξει ποτέ μηδέν αδιοριστία. Δεν έχει σχέση αυτό με το σύστημα επιλογής. Είναι υπερβολικά πολλοί οι απόφοιτοι για τις ανάγκες των σχολείων, ακόμα και με ιδανικούς διορισμούς και το μικρότερο ωράριο που είχαμε παλιά κλπ. Άρα δεν τίθεται θέμα, θα πρέπει να υπάρξει κάποια επιλογή για μετά το πτυχίο. Από κει και πέρα το τι συμφέρει τον καθένα, είναι υποκειμενικό. Για έναν νέο απόφοιτο σίγουρα ο διαγωνισμός είναι μονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #874 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:46:37 μμ »
Μα σε κάποιους κλάδους, ειδικά τους φιλολόγους, δεν θα υπάρξει ποτέ μηδέν αδιοριστία. Δεν έχει σχέση αυτό με το σύστημα επιλογής. Είναι υπερβολικά πολλοί οι απόφοιτοι για τις ανάγκες των σχολείων, ακόμα και με ιδανικούς διορισμούς και το μικρότερο ωράριο που είχαμε παλιά κλπ. Άρα δεν τίθεται θέμα, θα πρέπει να υπάρξει κάποια επιλογή για μετά το πτυχίο. Από κει και πέρα το τι συμφέρει τον καθένα, είναι υποκειμενικό. Για έναν νέο απόφοιτο σίγουρα ο διαγωνισμός είναι μονόδρομος.

Και όχι μόνο. Μονόδρομος είναι για τους 25.000 από αυτούς τους 32.500. Ποτέ δεν θα προλάβουν να πάρουν σειρά.

Χονδρικά υπολογίζοντας, ένα 75% όσων βρίσκονται στους πίνακες της δευτεροβάθμιας, σε οποιαδήποτε ειδικότητα, δεν θα έχουν ποτέ ελπίδα διορισμού με το υπάρχον συστημα.

Και φυσικά το ίδιο ισχύει και για κάθε νεοεισερχόμενο στους πίνακες από δω και πέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2022, 03:48:44 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #875 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:47:01 μμ »
Μα σε κάποιους κλάδους, ειδικά τους φιλολόγους, δεν θα υπάρξει ποτέ μηδέν αδιοριστία. Δεν έχει σχέση αυτό με το σύστημα επιλογής. Είναι υπερβολικά πολλοί οι απόφοιτοι για τις ανάγκες των σχολείων, ακόμα και με ιδανικούς διορισμούς και το μικρότερο ωράριο που είχαμε παλιά κλπ.

Από περιέργεια και μόνο ρώτησα αν έχει υπολογίσει κάποιος σε πόσα χρόνια, ακόμα και με τις πλέον ιδανικές συνθήκες, θα διορίζονταν όλοι οι φιλόλογοι. Είκοσι χρόνια; Τριάντα; Εκατό; Και το ρώτησα γιατί στη δεκαετία του '90, έστω μέχρι τα μέσα αυτής, υπήρχε μεγάλος αριθμός δασκάλων που συνωθούνταν για διορισμό χωρίς την παραμικρή ελπίδα, μέχρι που ξαφνικά άνοιξαν οι πύλες και φτάσαμε -για μια περίοδο κάποιων ετών- η προσφορά να μην καλύπτει τη ζήτηση σε δασκάλους. Ακόμα και τώρα, τα παιδαγωγικά τμήματα παραμένουν ελκυστικά στις προτιμήσεις των υποψηφίων φοιτητών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2022, 04:07:27 μμ από Scout »

Συνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #876 στις: Ιούλιος 29, 2022, 04:15:37 μμ »
Μπορείτε να μου πείτε ποιο ειναι το πρόβλημα όταν στατιστικά πηγαίνουν ως αναπληρωτες σε πολλές ειδικότητες με κάτω από 30 μόρια;

Και το λέω εγώ αυτό που η ειδικοτητα μου πάλι από στατιστικά δεδομένα ειναι χειρότερη. Δηλαδή αντί να έχω εγώ την ανησυχία, θέλετε εσείς που μπορείτε να πάτε αναπληρωτές με 30 μόρια να γράψουμε ΑΣΕΠ για να γίνετε μόνιμοι απευθείας.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #877 στις: Ιούλιος 29, 2022, 04:18:49 μμ »
Μπορείτε να μου πείτε ποιο ειναι το πρόβλημα όταν στατιστικά πηγαίνουν ως αναπληρωτες σε πολλές ειδικότητες με κάτω από 30 μόρια;

Και το λέω εγώ αυτό που η ειδικοτητα μου πάλι από στατιστικά δεδομένα ειναι χειρότερη. Δηλαδή αντί να έχω εγώ την ανησυχία, θέλετε εσείς που μπορείτε να πάτε αναπληρωτές με 30 μόρια να γράψουμε ΑΣΕΠ για να γίνετε μόνιμοι απευθείας.

Ας καθαγιάσουμε λοιπόν το πιο ταξικό σύστημα προσλήψεων που υπήρξε ποτέ στην εκπαίδευση, το προσοντολόγιο, όπως επίσης και το θεσμό ομηρίας του αναπληρωτή, που επίσης αποκλείει χιλιάδες, για πολλούς λόγους, μεταξύ των οποίων και οικονομικής φύσεως.

ΥΓ. Για να φθάνει σε κάποιες - λίγες ειδικότητες - στα 30 μόρια, πάει να πει πως χιλιάδες δεν δέχονται να πάνε αναπληρωτές. Οι υποψήφιοι αυτοί δεν θα μπορούσαν να είναι καλοί εκπαιδευτικοί, αν είχαν την ευκαιρία;

Πρέπει να παγιωσουμε δηλαδή το ότι για να μονιμοποιηθεί κάποιος πρέπει να γυρνά την Ελλάδα επί δέκα χρόνια;

Και να απορρίψουμε όσους δεν μπορούν να το κάνουν;

Ή να ενισχύσουμε ακόμα περισσότερο τον ανταγωνισμό; Πχ. να τρέμει κάνεις αν μια χρονιά δεν θα μπορεί να πάει αναπληρωτής, επειδή κάποιος άλλος θα τον περάσει στα μόρια;

Μου φαίνεται πολύ πιο αρρωστημένη η συνθήκη που παράγει το προσοντολόγιο από οποιονδήποτε γραπτό...


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2022, 04:24:48 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #878 στις: Ιούλιος 29, 2022, 04:21:06 μμ »
Από περιέργεια και μόνο ρώτησα αν έχει υπολογίσει κάποιος σε πόσα χρόνια, ακόμα και με τις πλέον ιδανικές συνθήκες, θα διορίζονταν όλοι οι φιλόλογοι. Είκοσι χρόνια; Τριάντα; Εκατό; Και το ρώτησα γιατί στη δεκαετία του '90, έστω μέχρι τα μέσα αυτής, υπήρχε μεγάλος αριθμός δασκάλων που συνωθούνταν για διορισμό χωρίς την παραμικρή ελπίδα, μέχρι που ξαφνικά άνοιξαν οι πύλες και φτάσαμε -για μια περίοδο κάποιων ετών- η προσφορά να μην καλύπτει τη ζήτηση σε δασκάλους. Ακόμα και τώρα, τα παιδαγωγικά τμήματα παραμένουν ελκυστικά στις προτιμήσεις των υποψηφίων φοιτητών.

Στους δασκάλους έγινε αυτό νομίζω λόγω ολοήμερου. Δεν ξέρω αν ποτέ το υπολόγισε κάποιος για τους φιλολόγους, αλλά λογικά θα είναι τελείως ανεδαφικά χρόνια αναμονής. Υπάρχουν κι άλλοι κλάδοι που βρήκε έυκολα θέση κόσμος, ισχύει αυτό, αλλά νέος φιλόλογος χωρίς διαγωνισμό προφανώς δεν εχει ελπίδα και δεν είχε την τελευταία 20ετία και βάλε...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #879 στις: Ιούλιος 29, 2022, 04:21:21 μμ »
Ας καθαγιάσουμε λοιπόν το πιο ταξικό σύστημα προσλήψεων που υπήρξε ποτέ στην εκπαίδευση, το προσοντολόγιο, όπως επίσης και το θεσμό ομηρίας του αναπληρωτή, που επίσης αποκλείει χιλιάδες, για πολλούς λόγους, μεταξύ των οποίων και οικονομικής φύσεως.
++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #880 στις: Ιούλιος 29, 2022, 04:22:09 μμ »
++++++++++++++++++++++++++++++

ΕΥΛΟΓΗCΟΝ ΔΕCΠΟΤΑ

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #881 στις: Ιούλιος 29, 2022, 04:26:27 μμ »
Στους δασκάλους έγινε αυτό νομίζω λόγω ολοήμερου.

Άρα, να υποθέσουμε ότι με το "διευρυμένο ολοήμερο" θα δούμε πάλι το ελατήριο να εκτινάσσεται για 2-3 χρόνια στους δασκάλους. Εξαρτάται βέβαια από το κατά πόσον η διεύρυνση θα βασίζεται σε μόνιμες πιστώσεις του κρατικού προϋπολογισμού, ή αν θα ενταχθεί σε κονδύλια ΕΣΠΑ με ημερομηνία λήξης. Προβλέπω να γίνεται σφαγή σε όσους φοιτητές παιδαγωγικών τμημάτων είναι στο τρίτο έτος και άνω, θα σκοτώνονται να πάρουν πτυχίο το συντομότερο δυνατό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2022, 04:29:03 μμ από Scout »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.