*

Αποστολέας Θέμα: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.  (Αναγνώστηκε 6537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις απόψεις σας για τα αποτελέσματα των δικών σας μαθητών στο μάθημα της νεοελληνικής γλώσσας και τη γενικότερη άποψή σας. Για πρώτη φορά οι μαθητές μου δεν κατάφεραν να γράψουν κάτι "κοντά" σε αυτό που έκαναν όλη τη χρονιά και δε σας κρύβω πως αισθάνθηκα από χάλια μέχρι και ενοχές, μήπως και δεν έκανα κάτι εγώ σωστά. Μαθητής που έγραφε όλη τη χρονιά στο συγκεκριμένο μάθημα είτε στα πλαίσια του σχολείου είτε στα δικά μας "ιδιαίτερα" πλαίσια εξαιρετικά καλά,  με ανάλογο feedback και από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό του σχολείου, πήρε 11,8. Γενικότερα νιώθω άσχημα και περίεργα που είδα τα όνειρα παιδιών να καταποντίζονται. Με ρωτούσε ο μαθητής "τι έκανα λάθος για να πάρω τόσο χαμηλό βαθμό" και δε γνώριζα τι να του απαντήσω. Οι δε διορθωτές είχαν ελάχιστη απόκλιση. Κάποια άποψη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:37:29 »

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 28, 2022, 06:23:03 μμ »
Το βάρος της ευθύνης πέφτει αποκλειστικά στο συνάφι μας. Και σε αυτούς που βάζουν αυτά τα θέματα και δίνουν τις απαντήσεις (τρεις κειμενικοί δείκτες στα ταγάρια, μέτρα αμεσότητες και βάλε βαθμούς, ξαναγράψτε το κείμενο στο πρώτο ρώτημα και πολλά άλλα τέτοια φαιδρά). Αλλά και σε μας τους βαθμολογητές. Ξεχνάμε τι απαιτήσεων μάθημα κάνουμε μέσα στην τάξη, αν κάνουμε, και ενδυόμαστε την τήβεννο του ιεροεξεταστή. Κατασκευάζουμε μια ιδεατή απάντηση σε κάθε ερώτημα και μετά το γραπτό στην κλίνη του Προκρούστη. Και κόβουμε αβέρτα.
Δεν έχω δει ακόμα τα στατιστικά αλλά έχω την αίσθηση ότι πάμε στις προπέρσινες ομορφιές...

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 28, 2022, 06:25:48 μμ »
Το βάρος της ευθύνης πέφτει αποκλειστικά στο συνάφι μας. Και σε αυτούς που βάζουν αυτά τα θέματα και δίνουν τις απαντήσεις (τρεις κειμενικοί δείκτες στα ταγάρια, μέτρα αμεσότητες και βάλε βαθμούς, ξαναγράψτε το κείμενο στο πρώτο ρώτημα και πολλά άλλα τέτοια φαιδρά). Αλλά και σε μας τους βαθμολογητές. Ξεχνάμε τι απαιτήσεων μάθημα κάνουμε μέσα στην τάξη, αν κάνουμε, και ενδυόμαστε την τήβεννο του ιεροεξεταστή. Κατασκευάζουμε μια ιδεατή απάντηση σε κάθε ερώτημα και μετά το γραπτό στην κλίνη του Προκρούστη. Και κόβουμε αβέρτα.
Δεν έχω δει ακόμα τα στατιστικά αλλά έχω την αίσθηση ότι πάμε στις προπέρσινες ομορφιές...

Ισχύει ότι υπήρξε κάποιο ζήτημα με τα απαντητικά που είχαν οι διορθωτές στα χέρια τους;

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 28, 2022, 06:34:51 μμ »
Τι ζήτημα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:37:29 »

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 28, 2022, 06:43:35 μμ »
Τι ζήτημα;

Διάβασα κάπου ότι σε ένα πρώτο στάδιο έδωσαν σε κάποια σημεία λανθασμένες απαντήσεις στους διορθωτές και έπειτα έδωσαν κάποιες πιο κατευθυνόμενες. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 28, 2022, 06:58:53 μμ »
Δε νομίζω ότι υπήρξε τέτοιο ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 28, 2022, 09:42:23 μμ »
Όχι δεν ισχύει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Στρουμφάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 28, 2022, 11:34:24 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις απόψεις σας για τα αποτελέσματα των δικών σας μαθητών στο μάθημα της νεοελληνικής γλώσσας και τη γενικότερη άποψή σας. Για πρώτη φορά οι μαθητές μου δεν κατάφεραν να γράψουν κάτι "κοντά" σε αυτό που έκαναν όλη τη χρονιά και δε σας κρύβω πως αισθάνθηκα από χάλια μέχρι και ενοχές, μήπως και δεν έκανα κάτι εγώ σωστά. Μαθητής που έγραφε όλη τη χρονιά στο συγκεκριμένο μάθημα είτε στα πλαίσια του σχολείου είτε στα δικά μας "ιδιαίτερα" πλαίσια εξαιρετικά καλά,  με ανάλογο feedback και από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό του σχολείου, πήρε 11,8. Γενικότερα νιώθω άσχημα και περίεργα που είδα τα όνειρα παιδιών να καταποντίζονται. Με ρωτούσε ο μαθητής "τι έκανα λάθος για να πάρω τόσο χαμηλό βαθμό" και δε γνώριζα τι να του απαντήσω. Οι δε διορθωτές είχαν ελάχιστη απόκλιση. Κάποια άποψη;
Οι μαθητές έχασαν πολλές μονάδες στα Β. Η θεωρία έπρεπε να συνδεθεί με το κείμενο και όχι να παρατίθεται μηχανιστικά. στο δε Β3 (Δημουλά) ήταν πολύ δύσκολο να συνδέσουν τους δείκτες με το νόημα του κειμένου και οι περισσότεροι έγραφαν τι προσδίδει υφολογικά (ζωντάνια, αμεσότητα, παραστατικότητα) Αυτό μόνο κόστιζε 9 μονάδες. Αν προσθέσουμε και τα δεύτερο ζητούμενο στην παραγωγή λόγου καθώς και το ερμηνευτικό σχόλιο στη λογοτεχνία που τους δυσκολεύει, μπορούμε να εξηγήσουμε τι έφταιξε και φέτος.

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2022, 10:59:46 πμ »
Προσωπικά θεωρώ ότι το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας έχει δυσκολέψει τρομερά, και πρώτα πρώτα δυσκολεύει εμάς τους ίδιους.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 29, 2022, 11:31:51 πμ »
Αυτό ισχύει τόσο πολύ...

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 29, 2022, 11:50:30 πμ »
Απο τους μαθητες μου και από φιλους διαπιστωσα οτι δεν υπηρχαν ιδιαιτερα αποκλισεις στους βαθμους μεταξυ των βαθμολογητων. Οποτε, μαλλον αυτο που λεει η θεματοθετρια ξεκιναει απο την αυστηροτητα στη βαθμολογηση των γραπτων. Θεωρω πως το μαθημα της νεολλ.γλωσσας εχει δυσκολεψει αρκετα. Αρχικα, εξεταζεται με τον νεο τροπο μολις τρια χρονια (μαζι με τη φετινη χρονια) οποτε δεν υπαρχει ακομα η εμπειρια και σε εμας τους ιδιους τους διδασκοντες για το πως θα διδαξουμε το συγκεκριμενο μαθημα, που θα δωσουμε τη μεγαλυτερη εμφαση κτλ. Υπαρχει, θεωρω, ενα πολυ μεγαλυτερο ευρος στα ερωτηματα και στον τροπο που αυτα μπορουν να διατυπωθουν σχετικα με τον παλαιοτερο τροπο εξετασης. Το Γ θεμα φαινεται να δυσκολευει πολυ τους μαθητες, και προσωπικα μιλωντας, δε μου αρεσει καθολου ο τροπος που εξεταζεται η κατανοηση ενος λογοτεχνικου κειμενου. Αυτος ο συσχετισμος του ερμηνευτικου σχολιου με τους κειμενικους δεικτες μου φαινεται πολυ δυσκολος για να ειναι επιτυχης και παλι καθιστα την προσεγγιση της λογοτεχνιας εξαιρετικα στειρα. Και αυτο μολις σε 200 το πολυ λεξεις. Το ιδιο ισχυει και για την παραγωγη γραπτου λογου, σε 400 λεξεις να αναπτυξει κανεις τη σκεψη του, ωστε να εκφραστει με πληροτητα και οχι τηλεγραφικα. Κριμα τοσο ωραιο αντικειμενο να καταληξει να ειναι κωδικοποιημενη θεωρια, κωδικοποιημενοι κειμενικοι δεικτες, κωδικοποιημενα αιτια, αποτελεσματα, τροποι αντιμετωπισης.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 29, 2022, 01:19:28 μμ »
Κριμα τοσο ωραιο αντικειμενο να καταληξει να ειναι κωδικοποιημενη θεωρια, κωδικοποιημενοι κειμενικοι δεικτες, κωδικοποιημενα αιτια, αποτελεσματα, τροποι αντιμετωπισης.

Πολύ όμορφη τοποθέτηση!
Καλύτερα να εβγαζαν τελείως την Λογοτεχνία και οι μοναδες να πήγαιναν στην παραγωγη λογου με ζητούμενο τις 600 λεξεις οπως πριν.

Στο θέμα της βαθμολογησης μια σχετικη αντικειμενικοτητα θα μπορούσε ισως να επιτευχθεί με 3 υποχρεωτικες βαθμολογησεις και τελικο αποτέλεσμα τον μεσο ορο των 2 πιο κοντινων.

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 29, 2022, 04:59:10 μμ »
Συμφωνώ κ εγώ σε αυτό. Άλλο έκθεση άλλο λογοτεχνία. Άλλοι μηχανισμοί στο ένα μάθημα άλλοι στο άλλο. Από τότε που μπήκε η λογοτεχνια το μάθημα της Έκθεσης "έπαθε καθίζηση ". Γενικά η λογική του επενδύω σε πολλά διδακτικά  αντικείμενα ταυτόχρονα  έχει ως συνέπεια την επιφανειακή κ τυποποιημένη εξέταση και όχι την εις βάθος ανάλυση.

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική γλώσσα αποτελέσματα πανελληνίων.
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 29, 2022, 06:53:20 μμ »
Αφού δεν έχουμε εμείς το θάρρος της αυτοκριτικής ας αφήσουμε να μας λούζουν οι μαθητές μας...

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/385273_panellinies-2022-odi-stoys-ehthrologoys

Πόσο στοίχημα ότι εισέπραξε  ένα ξεγυρισμένο 12άρι - άντε 13τριάρι -οι αγαπημένοι μας βαθμοί φέτος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.