*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023  (Αναγνώστηκε 30778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 02, 2022, 01:40:36 μμ »
Δεν θα χαρακτήριζα την τακτική του υπουργείο κακή. Οι ανάγκες των σχολείων καθορίζονται από διάφορους παράγοντες . Και ναι κάποια κενά δεν θα τα δώσω στην α φάση γιατί προέχει να Καλυψώ κάποια κενά σε πιο μακρινά σχολεία. Και σίγουρα τα κενά δεν καθορίζονται από το που θέλει να πάει ο καθένας μας. Οι αναπληρωτές είναι για να αναπληρώνουν κενά . Είναι συμβασιούχοι και αναλώσιμοι. Όπου τους χρειάζομαι εγώ ( υπουργείο ) θα τους πάω.
Και ειναι επιλογή μας να μένουμε στο χώρο της εκπαίδευσης. Γνωρίζουμε πως δουλεύει το σύστημα.
Ναι, αναπληρώνουν και είναι συμβασιούχοι και αναλώσιμοι. Ξέρουμε οι πιο πολλοί εδώ μέσα πώς λειτουργεί το σύστημα κι επιλέγουμε ή όχι να δουλέψουμε υπό αυτές τις συνθήκες. Δε νομίζω να είπα ότι τα κενά καθορίζονται από τις προτιμήσεις όσων κάνουν αίτηση. Αν το έχω κάνει, θα ήθελα να ξέρω σε ποιο σημείο ακριβώς ήταν. Επίσης το να δοθούν όλα τα υπάρχοντα κενά μαζί (αν υπάρχουν οι πιστώσεις) δεν αποκλείει το ότι μακρινά σχολεία δε θα καλυφθούν απαραίτητα. Υπάρχουν άτομα χαμηλά στους πίνακες που τα δηλώνουν. Προσωπικά θεωρώ πως είναι δίκαιο άτομα που έχουν δουλέψει τόσα χρόνια ή λόγω των υπόλοιπων κριτηρίων έχουν περισσότερα μόρια να είναι πιο κοντά στο σπίτι τους ή όπου τέλος πάντων επιθυμούν να πάνε.
Ο καθένας έχει την άποψή του που έτσι κι αλλιώς δεν αλλάζει την κατάσταση. ;-)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2022, 01:56:58 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:20 »

Αποσυνδεδεμένος Effiemum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 02, 2022, 03:30:09 μμ »
Έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος με την εκκαθάριση του πίνακα για να δούμε που είμαστε όσοι δεν διοριστήκαμε;

Αποσυνδεδεμένος Rosarose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 03, 2022, 01:23:00 πμ »
Έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος με την εκκαθάριση του πίνακα για να δούμε που είμαστε όσοι δεν διοριστήκαμε;
https://docs.google.com/file/d/16ZfUskRE6teEdythkfCnhuPyS7qR9_Qy/edit?filetype=msexcel

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 03, 2022, 11:56:38 πμ »
Ο συνάδελφος trust no one έχει φτιάξει και ένα καινούριο νήμα όπου αναρτά τους εκκαθαρισμένους πίνακες. Γράφει μόνο ο ίδιος και είναι εύκολο να δείτε αν έχει διορθώσει ή ανανεώσει τα αρχεία που ανεβάζει.
https://www.pde.gr/index.php?topic=36830.0
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:20 »

Αποσυνδεδεμένος Rosarose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 09, 2022, 11:20:30 μμ »

Παρακαλώ κ καλή επιτυχία!

Με θέση 2380 στον εκκαθαρισμένο και δεδομένου ότι θα δηλώσω ολόκληρη την Ελλάδα πιστεύετε ότι υπάρχουν πιθανότητες για απω σε κάποια φάση;

Αποσυνδεδεμένος Effiemum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 10, 2022, 12:59:45 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ήθελα επίσης να ρωτήσω αν γνωρίζουμε συνολικά πέρυσι πόσες προσλήψεις έγιναν στην ειδικότητά μας και αν μπορούμε και φέτος να προσβλέπουμε μεγάλο αριθμό. Επίσης υπάρχει κάποιος πίνακας που να δείχνει τα κενά ανά νομό;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 16, 2022, 06:42:14 μμ »
Διάβασα σε άλλο θέμα του φόρουμε σχετικά με τους ωρομίσθιους ότι ουσιαστικά η εν λόγω κατηγορία εκπαιδευτικών έχει αντικαταστασθεί από του ΜΩ. Τότε γιατί υφίσταται η αίτηση για ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς; Την έκανα, αλλά μόνο για το νομό μου. Ως αναπληρώτρια δήλωσα μόνο πλήρους ωραρίου, καθώς μόνο αυτή με συμφέρει οικονομικά και αποφεύγω τα νηπιαγωγεία. Μήπως να ακουρώσω την αίτηση ως ωρομίσθια;

Αποσυνδεδεμένος summ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 18, 2022, 05:57:22 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας το ΦΕΚ έχω την εξής απορία. Αφού το σύστημα θα τρέξει πρώτα για την γενική εκπαίδευση και μετά για τα νηπιαγωγεία, κάποιος που έχει βάλει πρώτα πχ ΑΜΩ ΠΕ και μετά ΑΠΩ ΔΕ, σε ποιο από τα 2 θα προσληφθεί εφόσον υπάρχει κενό;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 18, 2022, 07:18:42 μμ »
Λογικά πλήρους στην ΔΕ
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 18, 2022, 07:58:48 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας το ΦΕΚ έχω την εξής απορία. Αφού το σύστημα θα τρέξει πρώτα για την γενική εκπαίδευση και μετά για τα νηπιαγωγεία, κάποιος που έχει βάλει πρώτα πχ ΑΜΩ ΠΕ και μετά ΑΠΩ ΔΕ, σε ποιο από τα 2 θα προσληφθεί εφόσον υπάρχει κενό;

ΑΠΩ ΔΕ θα προσληφθεί εφόσον αυτό τρέχει πρώτο στο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 18, 2022, 10:29:53 μμ »
Φέτος είναι περίεργη χρονιά λόγω διορισμών και επερχόμενων εκλογών κυρίως, αλλά και λόγω της οικονομικής δυσχέρειας που οι περισσότεροι από εμάς βιώνουμε με τις αυξήσεις των τιμών το τελευταίο διάστημα. Πιστεύω ότι όσοι είναι μέχρι 500 θέση στον εκκαθαρισμενο θα δηλώσουν περιορισμένες επιλογές πλήρους και μειωμένου προκειμένου να προσληφθούν στη βάση τους. Μετά το 500 θεωρώ ότι περισσότεροι συνάδελφοι θα δηλώσουν περισσότερες περιοχές, πλήρους και μειωμένου ωραρίου, αλλά είναι ρίσκο το πότε και πού θα προσληφθούν, όπως και σε ποιο έργο (ολοήμερα δημοτικά, νηπιαγωγεία κλπ).

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 19, 2022, 12:00:17 πμ »
Πιστεύετε ότι ο πίνακας φέτος θα κατέβει τόσο εύκολα; γιατί πέρυσι δηλώσαμε σωρηδόν αμω και ο πίνακας κατέβηκε χαμηλά από πολύ νωρίς.
Όχι, για τον λόγο που αναφέρετε πιστεύω πως δε θα κατέβει τόσο εύκολα από α' φάση. Πάντως πέρσι έγιναν και αρκετές προσλήψεις Covid, που φέτος δε θα υπάρχουν. Κάπως δε θα πρέπει να καλυφθούν κι εκείνα τα κενά; Πάντως τα πιο πολλά άτομα  με τα οποία μιλάω και είναι χαμηλά στον πίνακα μου λένε πως θα δηλώσουν ΑΜΩ στον τόπο τους και μόνο (λογικό). Τώρα προβλέψεις για το πού θα φτάσει ο πίνακας στην α' φάση δεν μπορώ να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Loyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 19, 2022, 11:08:55 πμ »
Όχι, για τον λόγο που αναφέρετε πιστεύω πως δε θα κατέβει τόσο εύκολα από α' φάση. Πάντως πέρσι έγιναν και αρκετές προσλήψεις Covid, που φέτος δε θα υπάρχουν. Κάπως δε θα πρέπει να καλυφθούν κι εκείνα τα κενά; Πάντως τα πιο πολλά άτομα  με τα οποία μιλάω και είναι χαμηλά στον πίνακα μου λένε πως θα δηλώσουν ΑΜΩ στον τόπο τους και μόνο (λογικό). Τώρα προβλέψεις για το πού θα φτάσει ο πίνακας στην α' φάση δεν μπορώ να κάνω.
Αχ παιδια εγω ειμαι   θεση  900   ΠΕ07  και  βεβαια δεν προκυται να δηλωσω παρα μονο   στην πολη μου και ΑΜΩ ,με την αυξηση   της βενζινης που να παω , και να με επερναν, που δεν θα με παρουν αλλα οκ! Δυσκολο   φετος   δεν ξερει καποιος τι να   επιλεξει  και απρεπει να κανει το Α ή  το Β...

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 19, 2022, 11:59:17 πμ »
Αχ παιδια εγω ειμαι   θεση  900   ΠΕ07  και  βεβαια δεν προκυται να δηλωσω παρα μονο   στην πολη μου και ΑΜΩ ,με την αυξηση   της βενζινης που να παω , και να με επερναν, που δεν θα με παρουν αλλα οκ! Δυσκολο   φετος   δεν ξερει καποιος τι να   επιλεξει  και απρεπει να κανει το Α ή  το Β...
Έχεις και πιο δύσκολη ειδικότητα όσον αφορά στις προσλήψεις. Προσωπικά δε δηλώνω για ΑΜΩ αλλά θεωρώ πως ίσως αξίζει μόνο στον τόπο κατοικίας κάποιου ειδικά αν δεν έχει πιθανότητες πολλές για πλήρες ωράριο ή μέχρι να γίνει αναβάθμιση (αν γίνει).  Γνωρίζω άτομα που πέρσι δήλωσαν για μειωμένο ωράριο και πήγαν σε νησιά κλπ. με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Εύχομαι να προσληφθείς κάπου βολικά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 523
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.