*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 866839 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #210 στις: Αύγουστος 21, 2022, 08:23:23 πμ »
Αδικηθηκε? Μισο λεπτό.  Οι πε60 εχετε κενα . Ομως ειδικα φετος οι πε70 σε καποιες περιφερειες υπηρχαν μηδενικα κενα και ξαφνικα ενω απαγορεύεται τοποθετήθηκε εκει μεγαλος αριθμός πε70. Στη βθμια περσι καλύφθηκαν αρκετα κενα εχεις δικαιο.  Οχι ομως στη δικη μου ειδικότητα πε11.  Και να στο πω ξεκαθα ενω δεν εχει κανει επικαιροποιηση σε εμας συνεχιζει να στελνει στα νησια. Πχ τρανταχτο ο Κεφαλοπουλος Ναπολέων προπονητης της Αντιγόνης Τρισμπιωτη που διοριστηκε α 12νησου. Ειναι ντροπη η συμπεριφορά αυτη του υπουργείου σε ατομα 50 χρονων +. Να γίνει επικαιροποιηση και να καλυφθούν ολα τα κενα ισοτιμα σε ολες τις ειδικότητες.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:21:36 »

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #211 στις: Αύγουστος 21, 2022, 10:26:38 πμ »
Οι δάσκαλοι δε φταίνε σε κάτι. Να διεκδικήσουμε μείωση ορίου ηλικίας για συνταξιοδότηση.
Διδάσκουν ακόμα στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο καθηγητές μου και,μέχρι πριν δύο χρόνια, καθηγητές της μάνας μου.
Και είμαι 30 χρονών.

Αποσυνδεδεμένος june 23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #212 στις: Αύγουστος 21, 2022, 10:30:58 πμ »
Οι Πε60 πάντα είχαμε και πάντα θα έχουμε κενά! Είμαστε η ουρά των πε70! Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια και ας πονάει!

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #213 στις: Αύγουστος 21, 2022, 10:37:19 πμ »
H @Ελευθερια Α. εχει δικιο!
Κατι πρεπει να γινει με τα ορια ηλικιας συνταξιοδοτητης!
Παλια αποχωρουσαν στα 59 τους οι εκπαιδευτικοι με πληρη συνταξιοδοτικα δικαιαωματα. Τωρα φευγουν ΚΑΤΑΚΟΠΟΙ στα 67(!!!!).

Δεν ειναι ευκολο το επαγγελμα μας για να σερνεται ενας 65αρης στις ταξεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:21:36 »

Συνδεδεμένος ujo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #214 στις: Αύγουστος 21, 2022, 02:14:14 μμ »
Το οτι τοποθετηθηκαν πε70 σε περιοχές με μηδενικα κενα ηταν καθαρα πολιτική αποφαση και εγινε ενοψει εκλογών. Με το αναπαραγουμε συνεχως το ιδιο δεν αλλαζει αυτο που έγινε. Ο καθε κλαδος εχει τα δικα του προβλήματα και αντι να τα αντιμετωπίσουμε μαζικά κοιτάμε την κατσίκα του γείτονα. Το θεμα ειναι να γίνονται καθε χρονο διορισμοί

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #215 στις: Αύγουστος 21, 2022, 03:44:54 μμ »
Οι Πε60 πάντα είχαμε και πάντα θα έχουμε κενά! Είμαστε η ουρά των πε70! Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια και ας πονάει!
και όταν τα παιδιά αυτά πάνε γυμνάσιο λύκειο η ουρά αυτή κόβεται ή εξαφανίζονται τα παιδιά?
χαλαρώστε, απολαύστε όσο καλοκαίρι έμεινε και αφήστε τις πολύπλοκες σκέψεις σε άλλους

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #216 στις: Αύγουστος 21, 2022, 04:56:11 μμ »
Τους διορίζουν στα 50 και 60 και πλέον χωρίς καμία ουσιαστική αξιολόγηση είτε γνωστική είτε ψυχοπαιδαγωγική και περιμένουν να δουλέψουν ...Εεε οχι δεν θα δουλέψουν διότι και να θέλουν υπάρχει ο βιολογικός παράγοντας...ανάμεσα σε άλλα...
Ειδάλλως να ξεκινάμε να δουλεύαμε στα 40...προλαβαίνοντας κάποιους που θα μιλάνε για "γέρικα άλογα που τα σκοτώνουν..."


Οι δάσκαλοι δε φταίνε σε κάτι. Να διεκδικήσουμε μείωση ορίου ηλικίας για συνταξιοδότηση.
Διδάσκουν ακόμα στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο καθηγητές μου και,μέχρι πριν δύο χρόνια, καθηγητές της μάνας μου.
Και είμαι 30 χρονών.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #217 στις: Αύγουστος 22, 2022, 12:13:05 πμ »
Τους διορίζουν στα 50 και 60 και πλέον χωρίς καμία ουσιαστική αξιολόγηση είτε γνωστική είτε ψυχοπαιδαγωγική και περιμένουν να δουλέψουν ...Εεε οχι δεν θα δουλέψουν διότι και να θέλουν υπάρχει ο βιολογικός παράγοντας...ανάμεσα σε άλλα...
Ειδάλλως να ξεκινάμε να δουλεύαμε στα 40...προλαβαίνοντας κάποιους που θα μιλάνε για "γέρικα άλογα που τα σκοτώνουν..."
ενω οι πιτσιρικαρια....ασε τα εχουμε δει στα σχολεία τι συμβαίνει.  Δεν ειμαστε χθεσινοι......
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #218 στις: Αύγουστος 22, 2022, 11:19:32 πμ »
Το οτι τοποθετηθηκαν πε70 σε περιοχές με μηδενικα κενα ηταν καθαρα πολιτική αποφαση και εγινε ενοψει εκλογών. Με το αναπαραγουμε συνεχως το ιδιο δεν αλλαζει αυτο που έγινε. Ο καθε κλαδος εχει τα δικα του προβλήματα και αντι να τα αντιμετωπίσουμε μαζικά κοιτάμε την κατσίκα του γείτονα. Το θεμα ειναι να γίνονται καθε χρονο διορισμοί
[/quote
Τώρα σοβαρά λέμε ένα απλο ήταν πολιτική απόφαση και όλα κσλα ;; Γιατί να μην είναι υπεράριθμοι και άλλοι κλάδοι ;; Ποιος εγγυάται ότι δε θα ξαναγίνει το ίδιο ; Και θα συνεχίσει να υποτιμάται η δευτεροβάθμια εκπαίδευση … τα παιδιά στην δευτεροβάθμια δεν έχουν ανάγκη από ολοήμερα αντί του θεσμού  της ενισχυτικής που δε θα σχολιάσω την ύπαρξη του …μάλιστα έχουν πολύ μεγάλη ανάγκη για ολοήμερα και για επιπλέον ενίσχυση καθότι παρατημένη η πλεον σημαντική βαθμίδα της εκπαίδευσης

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #219 στις: Αύγουστος 22, 2022, 06:29:13 μμ »
Τους διορίζουν στα 50 και 60 και πλέον χωρίς καμία ουσιαστική αξιολόγηση είτε γνωστική είτε ψυχοπαιδαγωγική και περιμένουν να δουλέψουν ...Εεε οχι δεν θα δουλέψουν διότι και να θέλουν υπάρχει ο βιολογικός παράγοντας...ανάμεσα σε άλλα...
Ειδάλλως να ξεκινάμε να δουλεύαμε στα 40...προλαβαίνοντας κάποιους που θα μιλάνε για "γέρικα άλογα που τα σκοτώνουν..."
Δεν είμαι 50,ούτε 60 αλλά δεν δέχομαι αυτές τις διακρίσεις. Έχω φίλες που είναι χρόνια αναπληρώτριες και κοντεύουν στο διορισμό και θα είναι 50 και παραπάνω σαν διοριστούν. Είναι ορθό ηθικά να τις πω...άντε και στο σπίτι σας.;;;Έλεος. Κάθε άνθρωπος που τρέχει σε ραχούλες και δουλεύει θέλει να διοριστεί ακόμα και στα 60. Ποιά είμαι εγώ που θα του κόψω το όνειρο και θα ακυρώσω τα χρόνια προσφοράς του; Άλλωστε σε κάποιες ειδικότητες π.χ.ΠΕ02, ΠΕΟ4.Ο2 και .......δεν φταίνε αυτοί για τις συνεχόμενες εκπαιδευτικές αλλαγές που τους άφησαν αδιόριστους......έλεος!!! Τώρα οι δάσκαλοι αν είναι ο πιο νέος κλάδος ας όψεται. Παλαιότεροι με ενημέρωσαν ότι κάποτε οι δάσκαλοι ήταν το πιο κορεσμένο επάγγελμα και ξαφνικά.....Ολοήμερα, συνταξιοδοτήσεις.....το ίδιο θα συμβεί και σε φιλολόγους σε μερικά χρόνια. Θα έχει τα ΚΕΝΑ λόγω αθρόας συνταξιοδότησης. Μιλάμε για 2026 περίπου αν με πληροφόρησαν σωστά. Μην είμαστε αιμοχαρείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2022, 06:33:11 μμ από ioannasol »

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #220 στις: Αύγουστος 22, 2022, 07:19:09 μμ »
Tι σε πληροφόρησαν...? Ότι θα διοριστούν οι 35.000 φιλόλογοι μέχρι το 2026...? Για να ξέρουμε τι λέμε...

Δεν είμαι 50,ούτε 60 αλλά δεν δέχομαι αυτές τις διακρίσεις. Έχω φίλες που είναι χρόνια αναπληρώτριες και κοντεύουν στο διορισμό και θα είναι 50 και παραπάνω σαν διοριστούν. Είναι ορθό ηθικά να τις πω...άντε και στο σπίτι σας.;;;Έλεος. Κάθε άνθρωπος που τρέχει σε ραχούλες και δουλεύει θέλει να διοριστεί ακόμα και στα 60. Ποιά είμαι εγώ που θα του κόψω το όνειρο και θα ακυρώσω τα χρόνια προσφοράς του; Άλλωστε σε κάποιες ειδικότητες π.χ.ΠΕ02, ΠΕΟ4.Ο2 και .......δεν φταίνε αυτοί για τις συνεχόμενες εκπαιδευτικές αλλαγές που τους άφησαν αδιόριστους......έλεος!!! Τώρα οι δάσκαλοι αν είναι ο πιο νέος κλάδος ας όψεται. Παλαιότεροι με ενημέρωσαν ότι κάποτε οι δάσκαλοι ήταν το πιο κορεσμένο επάγγελμα και ξαφνικά.....Ολοήμερα, συνταξιοδοτήσεις.....το ίδιο θα συμβεί και σε φιλολόγους σε μερικά χρόνια. Θα έχει τα ΚΕΝΑ λόγω αθρόας συνταξιοδότησης. Μιλάμε για 2026 περίπου αν με πληροφόρησαν σωστά. Μην είμαστε αιμοχαρείς.

Αποσυνδεδεμένος Πρωτοβάθμια

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #221 στις: Αύγουστος 23, 2022, 09:16:57 πμ »
Παιδιά σταματήστε τη διαμάχη και την κουβέντα περι αδικιών. Πάμε να δουμε τι θα γίνει φέτος! Ας παλέψουμε όλοι μαζί

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #222 στις: Αύγουστος 23, 2022, 09:50:19 πμ »
Tι σε πληροφόρησαν...? Ότι θα διοριστούν οι 35.000 φιλόλογοι μέχρι το 2026...? Για να ξέρουμε τι λέμε...
Ε όχι και 35.000!!! αλλά για 2000 και 3000 ναι, με αυξητική πορεία.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #223 στις: Αύγουστος 23, 2022, 09:58:03 πμ »
H @Ελευθερια Α. εχει δικιο!
Κατι πρεπει να γινει με τα ορια ηλικιας συνταξιοδοτητης!
Παλια αποχωρουσαν στα 59 τους οι εκπαιδευτικοι με πληρη συνταξιοδοτικα δικαιαωματα. Τωρα φευγουν ΚΑΤΑΚΟΠΟΙ στα 67(!!!!).

Δεν ειναι ευκολο το επαγγελμα μας για να σερνεται ενας 65αρης στις ταξεις!
Δε πιστεύω στα μάτια μου ότι διαβάζω τέτοιο ποστ. Ο πληθυσμός της Ελλάδας μειώνεται. Η Ελλάδα έχει έναν από τους χαμηλότερους δείκτες οικονομικά ενεργών πολιτών (εργαζομένων) σε σχέση με το σύνολο του πληθυσμού που βρίσκεται σε παραγωγική ηλικία (20-65 ετών). Ετσι, στην Ελλάδα το 60,7% του πληθυσμού που βρίσκεται στην ηλικία μεταξύ 20-65 ετών εργάζεται (ή επιθυμεί να εργαστεί), με το ποσοστό της ανεργίας να φτάνει το 17,4%. Αντίστοιχα, στη Σουηδία εργάζεται το 82,4% του πληθυσμού σε αυτή την ηλικία και το ποσοστό ανεργίας είναι 5,9%. Το 2050 το 30% θα είναι άνω των 65 ετών. Δεν υπάρχει περίπτωση να δίνονται συντάξεις σε μερικές δεκαετίες και εσύ λες να μειώσουμε το όριο συνταγιοδότησης? Δηλαδή το μεγαλύτερο ποσοστό πληθυσμού να είναι συνταξιούχοι? Τι τρέλα είναι αυτό? Που ζείτε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 632
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.