*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 866855 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πρωτοβάθμια

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #224 στις: Αύγουστος 23, 2022, 09:59:15 πμ »
Σταματήστε παιδιά Αν γίνεται . Εδώ μιλάμε για διορισμους 23 .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:42:37 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #225 στις: Αύγουστος 23, 2022, 10:15:49 πμ »
Δεν είμαι 50,ούτε 60 αλλά δεν δέχομαι αυτές τις διακρίσεις. Έχω φίλες που είναι χρόνια αναπληρώτριες και κοντεύουν στο διορισμό και θα είναι 50 και παραπάνω σαν διοριστούν. Είναι ορθό ηθικά να τις πω...άντε και στο σπίτι σας.;;;Έλεος. Κάθε άνθρωπος που τρέχει σε ραχούλες και δουλεύει θέλει να διοριστεί ακόμα και στα 60. Ποιά είμαι εγώ που θα του κόψω το όνειρο και θα ακυρώσω τα χρόνια προσφοράς του; Άλλωστε σε κάποιες ειδικότητες π.χ.ΠΕ02, ΠΕΟ4.Ο2 και .......δεν φταίνε αυτοί για τις συνεχόμενες εκπαιδευτικές αλλαγές που τους άφησαν αδιόριστους......έλεος!!! Τώρα οι δάσκαλοι αν είναι ο πιο νέος κλάδος ας όψεται. Παλαιότεροι με ενημέρωσαν ότι κάποτε οι δάσκαλοι ήταν το πιο κορεσμένο επάγγελμα και ξαφνικά.....Ολοήμερα, συνταξιοδοτήσεις.....το ίδιο θα συμβεί και σε φιλολόγους σε μερικά χρόνια. Θα έχει τα ΚΕΝΑ λόγω αθρόας συνταξιοδότησης. Μιλάμε για 2026 περίπου αν με πληροφόρησαν σωστά. Μην είμαστε αιμοχαρείς.
Μακάρι να γίνει αυτό που λες για όλες τις ειδικότητες γιατί σε όλες  περιμένουμε αθρόες συνταξιοδοτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #226 στις: Αύγουστος 23, 2022, 01:49:25 μμ »
Δε πιστεύω στα μάτια μου ότι διαβάζω τέτοιο ποστ. Ο πληθυσμός της Ελλάδας μειώνεται. Η Ελλάδα έχει έναν από τους χαμηλότερους δείκτες οικονομικά ενεργών πολιτών (εργαζομένων) σε σχέση με το σύνολο του πληθυσμού που βρίσκεται σε παραγωγική ηλικία (20-65 ετών). Ετσι, στην Ελλάδα το 60,7% του πληθυσμού που βρίσκεται στην ηλικία μεταξύ 20-65 ετών εργάζεται (ή επιθυμεί να εργαστεί), με το ποσοστό της ανεργίας να φτάνει το 17,4%. Αντίστοιχα, στη Σουηδία εργάζεται το 82,4% του πληθυσμού σε αυτή την ηλικία και το ποσοστό ανεργίας είναι 5,9%. Το 2050 το 30% θα είναι άνω των 65 ετών. Δεν υπάρχει περίπτωση να δίνονται συντάξεις σε μερικές δεκαετίες και εσύ λες να μειώσουμε το όριο συνταγιοδότησης? Δηλαδή το μεγαλύτερο ποσοστό πληθυσμού να είναι συνταξιούχοι? Τι τρέλα είναι αυτό? Που ζείτε?


Θεωρώ ότι ένας εκπαιδευτικός πρέπει να βγαίνει στη σύνταξη στα 60 έτη το πολύ.
Δεν γίνεται παιδιά της Α’ Δημοτικού να έχουν δασκάλους 70 χρονών.

Και κλείνω το θέμα εδώ.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2022, 01:57:05 μμ από Ελευθερία Α. »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #227 στις: Αύγουστος 23, 2022, 02:25:59 μμ »
Δε πιστεύω στα μάτια μου ότι διαβάζω τέτοιο ποστ. Ο πληθυσμός της Ελλάδας μειώνεται. Η Ελλάδα έχει έναν από τους χαμηλότερους δείκτες οικονομικά ενεργών πολιτών (εργαζομένων) σε σχέση με το σύνολο του πληθυσμού που βρίσκεται σε παραγωγική ηλικία (20-65 ετών). Ετσι, στην Ελλάδα το 60,7% του πληθυσμού που βρίσκεται στην ηλικία μεταξύ 20-65 ετών εργάζεται (ή επιθυμεί να εργαστεί), με το ποσοστό της ανεργίας να φτάνει το 17,4%. Αντίστοιχα, στη Σουηδία εργάζεται το 82,4% του πληθυσμού σε αυτή την ηλικία και το ποσοστό ανεργίας είναι 5,9%. Το 2050 το 30% θα είναι άνω των 65 ετών. Δεν υπάρχει περίπτωση να δίνονται συντάξεις σε μερικές δεκαετίες και εσύ λες να μειώσουμε το όριο συνταγιοδότησης? Δηλαδή το μεγαλύτερο ποσοστό πληθυσμού να είναι συνταξιούχοι? Τι τρέλα είναι αυτό? Που ζείτε?

Δηλαδη, επειδη ο πληθυσμος της Ελλαδας μειωνεται, θα πρεπει ο εργαζομενος και δη ο εκπαιδευτικος να σερνεται και να πεθαινει στη δουλεια και ειδικα στην ταξη;
Δεν πιστευω στα ματια μου οταν διαβαζω τετοιες αναρτησεις,  νοικοκυρη των κρατικων ταμειων..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:42:37 »

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #228 στις: Αύγουστος 23, 2022, 06:08:00 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/342460_ekpaideysi-gerasmenoi-ekpaideytikoi-kai-kato-apo-meso-oro-tis-ee

Να μας αναφέρει ο συνάδελφος ποσοτικά στοιχεία για τις δαπάνες της Σουηδιας για την εκπαίδευση και την ηλικία συνταξιοδότησης των Σουηδών εκπαιδευτικών…

Αφού θελουμε να συγκρινόμαστε με τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, να το κάνουμε σωστά ;)

Να συγκρίνουμε επίσης μισθούς, επαγγελματική σταθερότητα, συνθήκες εργασίας κλπ…

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #229 στις: Αύγουστος 23, 2022, 10:14:42 μμ »

Θεωρώ ότι ένας εκπαιδευτικός πρέπει να βγαίνει στη σύνταξη στα 60 έτη το πολύ.
Δεν γίνεται παιδιά της Α’ Δημοτικού να έχουν δασκάλους 70 χρονών.

Και κλείνω το θέμα εδώ.
Ενώ γίνεται να υπάρχουν συνταξιούχοι χωρίς σύνταξη, επειδή κάποιοι θέλουν να διοριστούν, ή νομίζουν ότι τα χρήματα τα κράτη τα βρίσκουν στο νομισματοκοπείο και μία χώρα μπορεί να έχει κυρίως συνταξιούχους και κλείνω το θέμα εδώ και αφήνω να ζουν κάποιοι στον κόσμο τους.

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #230 στις: Αύγουστος 23, 2022, 10:56:05 μμ »
Όταν τους διορίζει στα 50-60 τι θα είναι...? Γερασμένο θα είναι το προσωπικό.... ;)

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/342460_ekpaideysi-gerasmenoi-ekpaideytikoi-kai-kato-apo-meso-oro-tis-ee

Να μας αναφέρει ο συνάδελφος ποσοτικά στοιχεία για τις δαπάνες της Σουηδιας για την εκπαίδευση και την ηλικία συνταξιοδότησης των Σουηδών εκπαιδευτικών…

Αφού θελουμε να συγκρινόμαστε με τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, να το κάνουμε σωστά ;)

Να συγκρίνουμε επίσης μισθούς, επαγγελματική σταθερότητα, συνθήκες εργασίας κλπ…

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #231 στις: Αύγουστος 23, 2022, 11:05:22 μμ »
Ας είναι.Σε 7 χρόνια θα βγει στην συνταξη.Δεν εγινε κάτι.
Ισότητα έχουμε.Ας βιώσει κάποιος τον διορισμό στα 60 του.Αν το κυνηγά,παλεύει,το νιώθει...εσύ ποιός είσαι να του πεις...μπάρμπα/ γριά γερασες...στην άκρη.Σεβασμός λίγο.Στη θεση του θα ειστε ή θα πατε συντομα με τις εκπαιδευτικές αλλαγές...Ασεπ γραπτός κ.τ.λ.
Εγώ ξέρω ένα ρητό φίλε.Εκεί που ήσουν ήμουν και εκεί που είμαι θα έρθεις.Χαμηλά την μπάλα όπως μου λέει ο σύζυγος. 8) :-X

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #232 στις: Αύγουστος 23, 2022, 11:22:43 μμ »
Ας είναι.Σε 7 χρόνια θα βγει στην συνταξη.Δεν εγινε κάτι.
Ισότητα έχουμε.Ας βιώσει κάποιος τον διορισμό στα 60 του.Αν το κυνηγά,παλεύει,το νιώθει...εσύ ποιός είσαι να του πεις...μπάρμπα/ γριά γερασες...στην άκρη.Σεβασμός λίγο.Στη θεση του θα ειστε ή θα πατε συντομα με τις εκπαιδευτικές αλλαγές...Ασεπ γραπτός κ.τ.λ.
Εγώ ξέρω ένα ρητό φίλε.Εκεί που ήσουν ήμουν και εκεί που είμαι θα έρθεις.Χαμηλά την μπάλα όπως μου λέει ο σύζυγος. 8) :-X

Δεν σας υποτίμησε κανείς αυτό δεν έχετε καταλάβει.
Αν θέλετε να δουλεύετε μέχρι τα εβδομήντα, με γεια σας με χαρά σας.
Εγώ δε θα το ήθελα με τίποτα. Ειδικά στο Δημοτικό, ο δάσκαλος πρέπει να τα δίνει όλα, όταν διδάσκει.
Τουλάχιστον αυτήν την εικόνα έχω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #233 στις: Αύγουστος 24, 2022, 07:41:17 πμ »
ένας που διοριζεται πχ στα 55 και βγαίνει στα 67 λαμβάνει πλήρη σύνταξη;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #234 στις: Αύγουστος 24, 2022, 08:39:06 πμ »
ένας που διοριζεται πχ στα 55 και βγαίνει στα 67 λαμβάνει πλήρη σύνταξη;
Όχι. Η σύνταξη είναι αναλογική των ετών που έχεις εργαστεί και των κρατήσεων που σου έχουν γίνει και υπολογίζονται και τα χρόνια του ιδιωτικού τομέα. Είναι δύσκολος ο υπολογισμός της γιατί είναι εξατομικευμένος, γι αυτό και αργούν να αποδοθουν

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #235 στις: Αύγουστος 24, 2022, 10:10:02 πμ »
Καλημέρα... και συγνώμη για την παρέμβαση. Αν δεν κάνω λάθος το θέμα είναι διορισμοί το 2023.

Αποσυνδεδεμένος liziee

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #236 στις: Αύγουστος 24, 2022, 01:05:35 μμ »
Σωστά. Αυτό το νήμα αφορά αποκλειστικά τους πιθανούς διορισμούς του 2023. Ένας που ενδιαφέρεται και μπαίνει να πληροφορηθεί, διαβάζει πράγματα άσχετα με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mini1234

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #237 στις: Αύγουστος 24, 2022, 01:34:26 μμ »
Εχει προθεσεις το υπουργειο για διορισμους το 23?? Τι μπορουμε να κανουμε για να πιεσουμε για εναν μεγαλο αριθμο σε ολες τις ειδικοτητες? μηπως τωρα που ερχονται και εκλογες μπορεσουμε να διεκδικησουμε εναν γενναιο αριθμο διορισμων μεγαλυτερο και απο του 22..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159857
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 686

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.