*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 863941 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #952 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 11:59:09 πμ »
Αφού δεν έδωσαν προεκλογικά χρηματικό επίδομα στους εκπαιδευτικούς, όπως έκαναν με άλλες επαγγελματικές ομάδες... τουλάχιστον προεκλογικά ας ανακοινώσουν τις πιστώσεις για διορισμούς το 2023 και ο καθένας ας αποφασίσει αν θα τους στηρίξει ή όχι με την ψήφο του...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:03:13 »

Αποσυνδεδεμένος Mini1234

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #953 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 01:07:11 μμ »
κανονικα θα επρεπε να εχουμε εναν μεγαλυτερο αριθμο διορισμων απο ολες τις χρονιες μιας που ειναι και προεκλογικη περιοδος... αλλα δεν πονταρουν να παρυν ψηφους απο εμας, αλλα απο αλλες ομαδες ανθρωπων ειναι ολοφανερο. Ομως ας μην ξεχνανε οτι ειμαστε και εμεις πολλοι

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #954 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 05:20:15 μμ »
Έχω λίγο αγωνία για τον προϋπολογισμό! Με "κυνηγάει" ατυχία στο θέμα του μόνιμου διορισμού! Μου λέει η αδερφή μου, πάμε για καφέ το απόγευμα και της είπα ότι έχω αγωνία! Μου είπε η αδερφή μου να διαβάσω κάτι για να μην το σκέφτομαι! Θα ετοιμάσω διδακτικό υλικό για τους μαθητές μου για να μην το σκέφτομαι τον προϋπολογισμό! Αχ να ψηφιστεί κάτι καλό! Anyway, Καλό Σαββατοκύριακο!!!!

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #955 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 05:27:41 μμ »
Έχω λίγο αγωνία για τον προϋπολογισμό! Με "κυνηγάει" ατυχία στο θέμα του μόνιμου διορισμού! Μου λέει η αδερφή μου, πάμε για καφέ το απόγευμα και της είπα ότι έχω αγωνία! Μου είπε η αδερφή μου να διαβάσω κάτι για να μην το σκέφτομαι! Θα ετοιμάσω διδακτικό υλικό για τους μαθητές μου για να μην το σκέφτομαι τον προϋπολογισμό! Αχ να ψηφιστεί κάτι καλό! Anyway, Καλό Σαββατοκύριακο!!!!
16000 μόνιμες προσλήψεις στο Δημόσιο. Από εκεί και πέρα η κατανομή για κάθε Υπουργείο θα φανεί από Άνοιξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:03:13 »

Συνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #956 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 06:25:38 μμ »
16000 μόνιμες προσλήψεις στο Δημόσιο. Από εκεί και πέρα η κατανομή για κάθε Υπουργείο θα φανεί από Άνοιξη.

Συν τα εξτραδάκια που έχει κρατήσει κάθε Υπουργείο από μη διάθεση πιστώσεων που είχε για διορισμούς και δεν τους έκανε...

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #957 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 08:29:17 μμ »
Πολύ σωστά Maribelle ! Πέρυσι οι πιστώσεις για διορισμούς που είχε το υπουργείο στα χέρια του ήταν 11500. Από αυτούς κράτησε μέρος για φέτος για ευνόητους λόγους . Εγώ σας το έλεγα αλλά αλλά κάτι μισαλλοδοξοι εδώ μέσα με κατηγορούσαν ότι παραπλανουσα . Για μπαίνουν λοιπόν τα πράγματα στη θέση τους : και νέες οργανικές θέσεις θα βγουν και διορισμοί θα γίνουν . Αυτό όμως πρέπει να προσεχθεί είναι ο αλγόριθμος . Αυτός ο τρόπος υπολογισμού των κενών είναι απόλυτη ανάγκη να αλλάξει. Φιλικά πάντα με θερμές ευχές για καλά Χριστούγεννα.

Αποσυνδεδεμένος andag4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #958 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 08:56:12 μμ »
Επιτέλους, να διαβάσουμε και κάτι ευχάριστο, μπας και κάνουμε Χριστούγεννα εμείς που λόγω οικογένειας, ρισκάραμε και μείναμε εκτός, για να έρθουμε κοντά στο σπίτι μας.Απο τον Αύγουστο έχω να κοιμηθώ  ::).

Αποσυνδεδεμένος liziee

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #959 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 09:04:27 μμ »
Αν είναι να ιδρυθούν οργανικές, αυτές θα είναι διαθέσιμες για τις μεταθέσεις φαντάζομαι, σωστά; και μετά ο,τι μείνει θα είναι γα μετατάξεις και διορισμούς λογικά.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #960 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 09:06:41 μμ »
Κίρκη.. αρκετοί από εμάς είχαν γράψει για αυτό που εσύ αναφέρεις..Το θέμα είναι ότι στους διορισμούς του 2023 αυτές οι πιστώσεις που για λόγους που μόνο το υπουργείο γνωρίζει γιατί δεν δόθηκαν.. θα πάνε στους κλάδους που στους προηγουμενους διορισμούς πήραν την αδικία όπως η ειδική ΔΕ η" θα πάνε πάλι κάπου αλλού..

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #961 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 10:53:48 μμ »
tolakis μιλάς πολύ με υπαινιγμούς! Μες στην άρνηση είσαι! Ως εκπαιδευτικοί οφείλουμε να έχουμε θετική σκέψη και να μιλάμε ξεκάθαρα! Πάντως σου εύχομαι Καλά Χριστούγεννα και το 2023 να γίνει πιο αισιόδοξος!

Αποσυνδεδεμένος Πρωτοβάθμια

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #962 στις: Δεκέμβριος 18, 2022, 07:11:05 πμ »
tolakis μιλάς πολύ με υπαινιγμούς! Μες στην άρνηση είσαι! Ως εκπαιδευτικοί οφείλουμε να έχουμε θετική σκέψη και να μιλάμε ξεκάθαρα! Πάντως σου εύχομαι Καλά Χριστούγεννα και το 2023 να γίνει πιο αισιόδοξος!
[/quotequot
Μια χαρά τα λέει. Τι αισιοδοξία να έχουμε με αυτά που συμβαίνουν, δεν μπορείς  να έχεις εμπιστοσύνη σε μια κυβέρνηση που έχει αποδείξει ότι τους εκπαιδευτικούς δεν τους λογαριάζει. Και επίσης δεν είναι θέμα αισιοδοξίας είναι θέμα λογικής. Τα πως έχουν λέει ο άνθρωπος

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #963 στις: Δεκέμβριος 18, 2022, 09:18:16 πμ »
Επιτέλους, να διαβάσουμε και κάτι ευχάριστο, μπας και κάνουμε Χριστούγεννα εμείς που λόγω οικογένειας, ρισκάραμε και μείναμε εκτός, για να έρθουμε κοντά στο σπίτι μας.Απο τον Αύγουστο έχω να κοιμηθώ  ::).
Κι εγώ από τον Αύγουστο...

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #964 στις: Δεκέμβριος 18, 2022, 09:57:09 πμ »
H διενέργεια διορισμών προϋποθέτει να έχουν ολοκληρωθεί μεταθέσεις και μετατάξεις.
Από την άλλη πλευρά και ως προς τους περιορισμούς που θα επιβάλλουν οι εκλογές στις διαδικασίες αυτές μπορούμε -στηριζόμενοι στις διαδικασίες των προηγούμενων εκλογών (ΔΙΔΑΔ/Φ.18.31/2361/οικ/14-6-2109) - να πούμε τα εξής:
«..Κατά το διάστημα από την προκήρυξη βουλευτικών εκλογών έως την ορκωμοσία της Κυβέρνησης (σσ. στις προηγ εκλογές το διάστημα αυτό ήταν από 11/6/19 έως και 7/7/19) , απαγορεύεται η έκδοση πράξεων που αφορούν το διορισμό ή πρόσληψη και οποιαδήποτε μεταβολή αναφερόμενη στην υπηρεσιακή κατάσταση κάθε κατηγορίας προσωπικού των υπηρεσιών και νομικών προσώπων του άρθρου 14 του ν. 2190/1994. .Διαδικασίες σχετικές με τις την προηγούμενη παράγραφο απαγορευόμενες μεταβολές, οι οποίες είχαν ήδη κινηθεί κατά την προκήρυξη των εκλογών, διακόπτονται..».
Επομένως σχεδόν 1 μήνα πριν τις πρώτες εκλογές απαγορεύονται υπηρεσιακές μεταβολές και προσλήψεις.
Με μια αποδελτίωση σχετικών και -κατ εμέ-  έγκυρων δημοσιευμάτων διαβάζουμε τα εξής:
Τυπικά η θητεία της κυβέρνησης λήγει στις 7 Ιουλίου και άρα θα μπορούσε να προκηρύξει εκλογές στις 9 Ιουλίου. Και εφόσον στηθούν δεύτερες κάλπες αυτές θα μπορούσαν να γίνουν 3 Σεπτεμβρίου. 
Υπάρχουν 2 αντικειμενικές μεταβλητές:
Οι εκλογές θα γίνουν με βάση τη νέα απογραφή του πληθυσμού το 2021. Τα στοιχεία θα βγουν από την ΕΛΣΤΑΤ στο τέλος  Δεκεμβρίου και η δημοσίευση στο ΦΕΚ θα γίνει το αργότερο στις 21 Φεβρουαρίου. Άρα η εκκίνηση θα μπορούσε να γίνει εντός του Φεβρουάριου.
 Οι πανελλαδικές εξετάσεις ξεκινούν στις 2 Ιουνίου και τελειώνουν στις 16 Ιουνίου. Έτσι, θεωρείται απίθανο με δεδομένο ότι τα σχολεία λειτουργούν και ως εκλογικά κέντρα να διεξαχθούν εκλογές από την Κυριακή 1η Ιουνίου έως –ίσως- την Κυριακή 18 Ιουνίου, αφού οι εξετάσεις τελειώνουν 16 Ιουνίου.
Επίσης θα απαιτηθούν 10 μέρες διευρευνητικές εντολές και 40 μέρες προεκλογική διαδικασία δηλ το μέγιστο 50 μέρες για τις δεύτερες .

Συμπέρασμα: οι περιορισμοί που επιβάλλουν στις δικές μας διαδικασίες οι εκλογές είναι  σχεδόν 3 μήνες στο max (ίσως και λιγότερο).

Επικρατέστερες ημερομηνίες (σύμφωνα με τα δημοσιεύματα) θεωρούνται
α. Η Κυριακή των Βαΐων 9 Απριλίου για τις πρώτες και οι δεύτερες θα μπορούν να γίνουν 21 Μαΐου, χωρίς να διαταραχθούν οι Πανελλαδικές εξετάσεις.

Στην περίπτωση αυτή δεν θα μπορούν να γίνουν μεταθέσεις-μετατάξεις χοντρικά από αρχές μάρτη εως και τελος Μαη.

Το 2020  οι αιτήσεις για μεταθέσεις ξεκίνησαν 4/11/20 και πραγματοποιήθηκαν 24/3/21.

Περυσι οι αιτήσεις ξεκίνησαν 11/11/21 και ανακοινώθηκαν 18/3/22.
Φετος οι αιτήσεις ξεκινησαν αρκετά νωρίτερα δηλ 16/10/22 και δεν βρίσκω τον λόγο, μιας και το κυσδε τα εχει όλα έτοιμα και υπο την πίεση των εκλογών, να μην έχουν ανακοινωθεί οι μεταθέσεις εντος του φλεβάρη. Αν όντως συμβεί αυτό μια χαρα μπορούν να γίνουν  οι μεταταξεις αν όχι πριν τις εκλογες τότε εντος Ιουνίου και το πεδιο για διορισμους της νεας κυβερνησης τον αυγουστο θα είναι ορθάνοιχτο, ως ένα από τα πρώτα ευχαριστώ κατά την περίοδο των 100 πρώτων ημερών που παραδοσιακά κάθε κυβερνηση,- εν μεσω πανηγυρισμών και βεγγαλικών-  λεει όλα της τα ευχαριστώ στις διαφορες κατηγορίες ψηφοφόρων.

Το μόνο σενάριο που θα αποτρέψει διορισμούς είναι αυτές να γίνουν μετά τις πανελληνιες. Αν το καταφέρει κι αυτό ο κούλης να μας τρεχει σε εκλογές καλοκαιριάτικα , τότε ναι φέτος δε θα γινουν διορισμοί (πλην της περίπτωσης που θα τις κάνει καλοκαιριάτικα αλλα θα διορίσει πασχαλιάτικα..).
(Ακόμα και στο σενάριο αιφνιδιασμού δηλ εκλογές εντός του Φεβρουαρίου, είτε στις 19 είτε στις 26 Φεβρουαρίου και  τις  δεύτερες κάλπες να στήνονται Κυριακή των Βαΐων, τότε και πάλι θα έχουμε διορισμούς με τις μεταθέσεις- μετατάξεις να ανακοινώνονται εντός Μαΐου).

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2022, 10:00:27 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #965 στις: Δεκέμβριος 18, 2022, 10:45:49 πμ »
Πολύ σωστά Maribelle ! Πέρυσι οι πιστώσεις για διορισμούς που είχε το υπουργείο στα χέρια του ήταν 11500. Από αυτούς κράτησε μέρος για φέτος για ευνόητους λόγους . Εγώ σας το έλεγα αλλά αλλά κάτι μισαλλοδοξοι εδώ μέσα με κατηγορούσαν ότι παραπλανουσα . Για μπαίνουν λοιπόν τα πράγματα στη θέση τους : και νέες οργανικές θέσεις θα βγουν και διορισμοί θα γίνουν . Αυτό όμως πρέπει να προσεχθεί είναι ο αλγόριθμος . Αυτός ο τρόπος υπολογισμού των κενών είναι απόλυτη ανάγκη να αλλάξει. Φιλικά πάντα με θερμές ευχές για καλά Χριστούγεννα.

Σε κατηγορούσαν γιατί μεχρι και την τελευταία στιγμή επέμενες ότι θα γίνουν 10000+ διορισμοί και 650+ διορισμοί φιλολόγων και ειρωνευόσουν οποιονδήποτε έλεγε κάτι αντίθετο, όπως οταν γράφαμε ότι αυτό το νουμερο στους ΠΕ02 δεν παίζει (ακριβώς λογου των περιορισμών του αλγοριθμου που -τώρα- αναφέρεις).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159734
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.