*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 862646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2506 στις: Απρίλιος 02, 2023, 09:49:51 πμ »
Ο Μπράτης απάντησε πριν από λίγο πως δεν κάνει πρωταπριλιάτικα αστεία με τέτοια θέματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:39 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2507 στις: Απρίλιος 02, 2023, 10:09:23 πμ »
Να ενημερώσω απλά ότι η ενημέρωση από το υπουργείο για τις νέες οργανικές στην πρωτοβάθμια είναι (ΚΑΙ ΠΑΛΙ) ότι δεν προλαβαίνουν και στην ερώτηση γιατί δε ξεκίνησαν τη διαδικασία νωρίτερα, η μαγική απάντηση είναι "δε μπορούσαμε να ξέρουμε πότε θα γίνουν οι εκλογές!".

Αλλά το ζουμί είναι αλλού. Από τις απαντήσεις τους φαίνεται ότι για το μάθημα της θεατρικής αγωγής π.χ. θεωρούν ότι το καλύπτουν είτε με διορισμό θεατρολόγου, είτε δασκάλου. Ε κι ανάμεσα στους 2, υποθέτω όλοι ξέρουμε ποιον προτιμούν να διορίσουν. Οπότε κατά τη γνώμη μου, με το που είπε το εσωτερικών και το οικονομικών ότι θα εγκρίνει μόνο 3772 διορισμούς, το θέμα των νέων οργανικών (γενικά) είχε λήξει οριστικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 10:23:23 πμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2508 στις: Απρίλιος 02, 2023, 10:20:53 πμ »
Να ενημερώσω απλά ότι η ενημέρωση από το υπουργείο για τις νέες οργανικές στην πρωτοβάθμια είναι (ΚΑΙ ΠΑΛΙ) ότι δεν προλαβαίνουν και στην ερώτηση γιατί δε ξεκίνησαν τη διαδικασία νωρίτερα, η μαγική απάντηση είναι "δε μπορούσαμε να ξέρουμε πότε θα γίνουν οι εκλογές!".

Αλλά το ζουμί είναι αλλού. Από τις απαντήσεις τους φαίνεται ότι για το μάθημα θεατρικής αγωγής π.χ. θεωρούν ότι το καλύπτουν είτε με διορισμό θεατρολόγου, είτε δασκάλου. Ε και ανάμεσα στους 2, υποθέτω όλοι ξέρουμε ποιον προτιμούν να διορίσουν. Οπότε κατά τη γνώμη μου, με το που είπε το εσωτερικών και το οικονομικών ότι θα εγκρίνει μόνο 3772 διορισμούς, το θέμα των νέων οργανικών (γενικά) είχε λήξει οριστικά.
Ραντεβού 21 Μαίου για απάντηση

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2509 στις: Απρίλιος 02, 2023, 10:22:07 πμ »
Ραντεβού 21 Μαίου για απάντηση
Συμφωνώ. Έλα όμως που θα έχουν γίνει ήδη οι διορισμοί. Άρα 21 Μαΐου ή 2 Ιουλίου, του χρόνου πάλι (ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:39 »

Αποσυνδεδεμένος techteach34!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2510 στις: Απρίλιος 02, 2023, 10:35:25 πμ »
Να ενημερώσω απλά ότι η ενημέρωση από το υπουργείο για τις νέες οργανικές στην πρωτοβάθμια είναι (ΚΑΙ ΠΑΛΙ) ότι δεν προλαβαίνουν και στην ερώτηση γιατί δε ξεκίνησαν τη διαδικασία νωρίτερα, η μαγική απάντηση είναι "δε μπορούσαμε να ξέρουμε πότε θα γίνουν οι εκλογές!".

Αλλά το ζουμί είναι αλλού. Από τις απαντήσεις τους φαίνεται ότι για το μάθημα της θεατρικής αγωγής π.χ. θεωρούν ότι το καλύπτουν είτε με διορισμό θεατρολόγου, είτε δασκάλου. Ε κι ανάμεσα στους 2, υποθέτω όλοι ξέρουμε ποιον προτιμούν να διορίσουν. Οπότε κατά τη γνώμη μου, με το που είπε το εσωτερικών και το οικονομικών ότι θα εγκρίνει μόνο 3772 διορισμούς, το θέμα των νέων οργανικών (γενικά) είχε λήξει οριστικά.


Από την ανακοίνωση του συλλόγου θεατρολόγων για το θέμα των οργανικών είναι ξεκάθαρο ότι όλα έγιναν λάθος για τις νέες οργανικές . Καλύτερα δηλαδή να μη ζήταγαν ποτέ προτάσεις από τις διευθύνσεις διότι έτσι έδωσαν τσάμπα ελπίδες και για μεταθέσεις και για διορισμούς . Πόσο κρίμα πραγματικά .

Αποσυνδεδεμένος Καλίσι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2511 στις: Απρίλιος 02, 2023, 10:40:50 πμ »
Συμφωνώ. Έλα όμως που θα έχουν γίνει ήδη οι διορισμοί. Άρα 21 Μαΐου ή 2 Ιουλίου, του χρόνου πάλι (ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ)


Καλά αυτό με τις εκλογές σαν απάντηση ποσο τραγικό ρε παιδι μου τι χώρα είναι αυτή? 21 Μάη να τους διώξουμε... Να σε ρωτησω έχεις καταλάβει αν οι 3770 είναι μόνο γενική?

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2512 στις: Απρίλιος 02, 2023, 10:41:27 πμ »
Να ενημερώσω απλά ότι η ενημέρωση από το υπουργείο για τις νέες οργανικές στην πρωτοβάθμια είναι (ΚΑΙ ΠΑΛΙ) ότι δεν προλαβαίνουν και στην ερώτηση γιατί δε ξεκίνησαν τη διαδικασία νωρίτερα, η μαγική απάντηση είναι "δε μπορούσαμε να ξέρουμε πότε θα γίνουν οι εκλογές!".

Αλλά το ζουμί είναι αλλού. Από τις απαντήσεις τους φαίνεται ότι για το μάθημα της θεατρικής αγωγής π.χ. θεωρούν ότι το καλύπτουν είτε με διορισμό θεατρολόγου, είτε δασκάλου. Ε κι ανάμεσα στους 2, υποθέτω όλοι ξέρουμε ποιον προτιμούν να διορίσουν. Οπότε κατά τη γνώμη μου, με το που είπε το εσωτερικών και το οικονομικών ότι θα εγκρίνει μόνο 3772 διορισμούς, το θέμα των νέων οργανικών (γενικά) είχε λήξει οριστικά.
Καλημέρα Trust. Εγώ θελω να πω ότι η ανάρτηση σου στιγματίζει έναν ολόκληρο κλάδο. Μια ζωή για όλα θα φταίνε οι δάσκαλοι; Επειδή το Υπουργείο δεν κάνει οργανικές, θα την πληρώσουμε εμείς; Καλά κάνεις και μας δίνεις τις πληροφορίες, αλλά αυτό το όλοι ξέρουμε ποιον προτιμούν να διορίσουν είναι λίγο κάπως.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2513 στις: Απρίλιος 02, 2023, 10:42:11 πμ »

Από την ανακοίνωση του συλλόγου θεατρολόγων για το θέμα των οργανικών είναι ξεκάθαρο ότι όλα έγιναν λάθος για τις νέες οργανικές . Καλύτερα δηλαδή να μη ζήταγαν ποτέ προτάσεις από τις διευθύνσεις διότι έτσι έδωσαν τσάμπα ελπίδες και για μεταθέσεις και για διορισμούς . Πόσο κρίμα πραγματικά .
Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το έκαναν. Ίσως να τις έχουν έτοιμες, αν ενέκριναν μεγαλύτερο αριθμό διορισμών. Το θέμα είναι ότι οι άμεσα ενδιαφερόμενοι (οι κοινές ειδικότητες) δε φαίνεται να κινητοποιούνται επαρκώς κι οι υπόλοιποι απλά αδιαφορούν (αν δεν το βλέπουν κιόλας ο θάνατος σου η ζωή μου).

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2514 στις: Απρίλιος 02, 2023, 10:47:17 πμ »
Καλημέρα Trust. Εγώ θελω να πω ότι η ανάρτηση σου στιγματίζει έναν ολόκληρο κλάδο. Μια ζωή για όλα θα φταίνε οι δάσκαλοι; Επειδή το Υπουργείο δεν κάνει οργανικές, θα την πληρώσουμε εμείς; Καλά κάνεις και μας δίνεις τις πληροφορίες, αλλά αυτό το όλοι ξέρουμε ποιον προτιμούν να διορίσουν είναι λίγο κάπως.
Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι ανάμεσα σε έναν δάσκαλο κι έναν θεατρολόγο το υπουργείο προτιμά να διορίσει θεατρολόγο; Σοβαρά τώρα;

Φταίει ΚΥΡΙΩΣ το υπουργείο. Δεν είδα τη ΔΟΕ να ζητά από τους δασκάλους να μην αναλαμβάνουν άλλα μαθήματα. Την είδα όμως να τους λέει να μην κάνουν αξιολόγηση (που μπορεί να χάσουν κι ένα μισθό έτσι).
Σε αυτό που είπα, δεν είπα κάτι εναντίον των ιδίων των δασκάλων. Αλλά προφανώς όταν πάνε να κάνουν διορισμούς, θα λάβουν υπόψη τους και ποιος έχει πιο δυνατή εκπροσώπηση (ΠΑΣΑΔ έναντι ΠΕΣΥΘ) και ποιον μπορούν να χρησιμοποιήσουν ως πολυεργαλείο. Η μομφή είναι πάνω στη σιωπηρή αποδοχή (ή έστω χλιαρή αντίδραση) απέναντι στο φαινόμενο των αναθέσεων

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2515 στις: Απρίλιος 02, 2023, 10:50:10 πμ »
Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι ανάμεσα σε έναν δάσκαλο κι έναν θεατρολόγο το υπουργείο προτιμά να διορίσει θεατρολόγο; Σοβαρά τώρα;

Φταίει ΚΥΡΙΩΣ το υπουργείο. Δεν είδα τη ΔΟΕ να ζητά από τους δασκάλους να μην αναλαμβάνουν άλλα μαθήματα. Την είδα όμως να τους λέει να μην κάνουν αξιολόγηση (που μπορεί να χάσουν κι ένα μισθό έτσι).
Σε αυτό που είπα, δεν είπα κάτι εναντίον των ιδίων των δασκάλων. Αλλά προφανώς όταν πάνε να κάνουν διορισμούς, θα λάβουν υπόψη τους και ποιος έχει πιο δυνατή εκπροσώπηση (ΠΑΣΑΔ έναντι ΠΕΣΥΘ) και ποιον μπορώ να χρησιμοποιήσω ως πολυεργαλείο. Η μομφή είναι πάνω στη σιωπηρή αποδοχή (ή έστω χλιαρή αντίδραση) απέναντι στο φαινόμενο των αναθέσεων
Η λύση ήταν μια. Ίδρυση οργανικών στις ειδικότητες και στους νηπιαγωγούς. Και γενναίος αριθμός διορισμών, να λυθεί μια και καλή το πρόβλημα με τους αναπληρωτές. Φέτος όμως, όπως σωστά είπες, έχουμε μόνο 3772 διορισμούς και μάλλον η κατανομή θα βγει με βάση τις παραιτήσεις. Κάπου το έγραψε και ο Μπράτης στην χθεσινή του ανάρτηση.

Αποσυνδεδεμένος techteach34!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2516 στις: Απρίλιος 02, 2023, 10:54:00 πμ »
Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το έκαναν. Ίσως να τις έχουν έτοιμες, αν ενέκριναν μεγαλύτερο αριθμό διορισμών. Το θέμα είναι ότι οι άμεσα ενδιαφερόμενοι (οι κοινές ειδικότητες) δε φαίνεται να κινητοποιούνται επαρκώς κι οι υπόλοιποι απλά αδιαφορούν (αν δεν το βλέπουν κιόλας ο θάνατος σου η ζωή μου).

Στη χώρα μας δυστυχώς οποίος φωνάζει κι τρέχει παίρνει . Οι άλλοι περιμένουν . Είμαι στην πρωτοβάθμια σχεδόν 10 έτη ως ειδικότητα ΠΕ86 και η αλήθεια είναι ότι η ΔΟΕ ούτε που τη νοιάζει για τις ειδικότητες και προφανώς οι δάσκαλοι δεν μας θέλουν στα πόδια τους . Κρίμα και πάλι κρίμα που δεν έγιναν νέες οργανικές

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2517 στις: Απρίλιος 02, 2023, 11:01:31 πμ »
Στη χώρα μας δυστυχώς οποίος φωνάζει κι τρέχει παίρνει . Οι άλλοι περιμένουν . Είμαι στην πρωτοβάθμια σχεδόν 10 έτη ως ειδικότητα ΠΕ86 και η αλήθεια είναι ότι η ΔΟΕ ούτε που τη νοιάζει για τις ειδικότητες και προφανώς οι δάσκαλοι δεν μας θέλουν στα πόδια τους . Κρίμα και πάλι κρίμα που δεν έγιναν νέες οργανικές
Εμάς συγκεκριμένα, μας θέλουν ως τεχνική υποστήριξη (εντός κι εκτός σχολείου). Τις υπόλοιπες ειδικότητες κι εγώ έχω καταλάβει ότι τις θέλουν κυρίως για να σπάει το πρόγραμμα τους. Προφανώς δεν είναι όλοι οι δάσκαλοι έτσι. Ούτε όλες οι ειδικότητες είναι καλές. Πολλοί βολεύονται με το να είναι υπεύθυνος ο δάσκαλος για τα πάντα και δε βοηθάνε σε τίποτα.

Ο ΠΑΣΑΔ τρέχει και καλά κάνει. Έχουν 2 χρόνια που έχουν διοριστεί 5000+ δάσκαλοι κι ο ΠΑΣΑΔ εκεί. Ανανεώνεται άμεσα και ξανά προς τη δόξα τραβά. Εμείς ακόμα πολεμάμε να αντικαταστήσουμε τους διορισμένους του 2021. Οι περισσότεροι απλά παρακολουθούν. Το ίδιο και στις περισσότερες ειδικότητες που γκρινιάζουν για λίγους διορισμούς. Προφανώς θα έπρεπε να υπάρχει ισότητα. Όταν όμως βλέπεις ότι δεν υπάρχει, πρέπει να ξεκουνηθείς για να την διεκδικήσεις. Αλλά μπα...

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2518 στις: Απρίλιος 02, 2023, 11:33:08 πμ »
Τουλάχιστον κάποιος ασχολείται στην Πρωτοβάθμια, στη Δευτεροβάθμια δεν κουνιέται φύλλο.
Και μιλάω μετά λόγου γνώσεως, έχοντας γνωρίσει τα πράγματα μέσω της αναπλήρωσης τα τελευταία χρόνια.
Οι συνάδελφοι των "ειδικοτήτων" είναι πραγματικοί ήρωες.
Αν εγώ ως Μαθηματικός γκρινιάζω που τοποθετούμαι σε 3 σχολεία καμιά φορά, τι να πουν αυτοί; Και οι τοποθετήσεις είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.
(συγχωρέστε μου τα εισαγωγικά αλλά τα έβαλα για να καταδείξω το γελοίο του διαχωρισμού των συναδέλφων όποιο μάθημα κι αν παραδίδουν)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2519 στις: Απρίλιος 02, 2023, 11:41:45 πμ »
Τουλάχιστον κάποιος ασχολείται στην Πρωτοβάθμια, στη Δευτεροβάθμια δεν κουνιέται φύλλο.
Και μιλάω μετά λόγου γνώσεως, έχοντας γνωρίσει τα πράγματα μέσω της αναπλήρωσης τα τελευταία χρόνια.
Οι συνάδελφοι των "ειδικοτήτων" είναι πραγματικοί ήρωες.
Αν εγώ ως Μαθηματικός γκρινιάζω που τοποθετούμαι σε 3 σχολεία καμιά φορά, τι να πουν αυτοί; Και οι τοποθετήσεις είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.
(συγχωρέστε μου τα εισαγωγικά αλλά τα έβαλα για να καταδείξω το γελοίο του διαχωρισμού των συναδέλφων όποιο μάθημα κι αν παραδίδουν)
Οι λοιπές ειδικότητες στη Δευτεροβάθμια, την πατάνε όπως εμείς στην πρωτοβάθμια με τη ΔΟΕ. Θεωρούν ότι η ΟΛΜΕ τους εκπροσωπεί όλους ισότιμα κι οι αναπληρωτές θεωρούν ότι η ΠΕΑΔ τους εκπροσωπεί όλους ισότιμα. Ένα άλλο τρανταχτό παράδειγμα συλλόγου είναι των νηπιαγωγών, η ΠΕΑΝ. Όσο είχε ηγεσία που είχε και προσβάσεις και τσαγανό, κέρδιζαν πράγματα. Διορίστηκε η ηγεσία εκείνη, εξαφανισμένοι οι νηπιαγωγοί, να γκρινιάζουν για τους διορισμούς τους.

Οι μόνοι σύλλογοι που έχουν συνέχεια είναι ο ΠΑΣΑΔ κυρίως και λιγότερο η ΠΕΑΔ (με προεδρεία που ανήκουν κυρίως σε ΠΕ02, ΠΕ03 με ό,τι αυτό συνεπάγεται)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 298
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.