*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 866405 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3388 στις: Απρίλιος 21, 2023, 12:20:49 πμ »
Συμφωνώ με troktiko που έγραψε πιο πάνω. Ποιο σωστά η εγκύκλιος των μετατάξεων δείχνει το ταβάνι του αριθμού διορισμών για κάθε ειδικότητα. Αν πχ έχει για ΠΕ02 400 θέσεις σημαίνει ότι ο αριθμός των διορισμών θα είναι το πολύ 400 (με πιθανές μικρές ή μεγάλες αλλαγές στις περιοχές που αυτοί θα γίνουν). Επίσης διορισμοί μπορεί να γίνουν και σε περιοχές που αρχικά δεν υπάρχουν στις μετατάξεις. Πχ αν δώσει η x περιοχή 1 κενό για μετάταξη ΠΕ02 και η y κανένα, αν μεταταχθεί κάποιος απο την y στην χ τελικά θα δοθεί κενό για διορισμό στην y (στην ειδικότητα που άφησε αυτός που πήρε μετάταξη).  Οι τελικοί διορισμοί λοιπόν μπορεί να είναι απο 0 εως 400 ΠΕ02.

Από αυτά που γράφεις συνάδελφε περισσότερο επιβεβαιώνεται ότι τα κενά των μετατάξεων μπορεί να  απέχουν πολύ από τα νούμερα διορισμών παρά το αντίθετο.
Θυμίζω επίσης αυτά που έγραψα παραπάνω στο troktiko.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:05 »

Αποσυνδεδεμένος emge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3389 στις: Απρίλιος 21, 2023, 12:21:34 πμ »
Άλλαξε το νούμερο στο esos για τους Πε03, πήγε 346 από 246

Άντε να δούμε ποιο είναι το σωστό! Γιατί 100 άτομα δεν τα λες και λίγα 😬

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3390 στις: Απρίλιος 21, 2023, 12:21:42 πμ »

Πέρυσι στους ΠΕ70 έδωσε στη Μαγνησία 0 κενά στην εγκύκλιο μετατάξεων κ για διορισμό έδωσε μετά 30 κενά. Προπέρυσι στα Τρίκαλα στους ΠΕ60 έδωσε 12 κενά για μετατάξεις, δεν μετατάχθηκε κανένας και για τους διορισμούς έδωσε μόλις 1 κενό. Στη Βθμια Φωκίδας στους ΠΕ06 έδωσε 0 κενά για μετατάξεις πέρυσι κ έδωσε 1 κενό για διορισμό. Εγώ βλέπω  α κόβουν και να ράβουν κατά το δοκούν.

Μαγνησία = ρουσφέτι υπουργού που κατάγεται απο εκεί.

Τρίκαλα = το 12 δείχνει το max, το ταβάνι. Δεν σημαίνει ότι τόσο θα είναι.

Φωκίδα = κάποιος ΠΕ06 πήρε μετάταξη για άλλη ειδικότητα και δημιουργήθηκε 1 κενό.


Ξαμαλέω. Το νούμερο για πχ ΠΕ06 δείχνει το max στη συγκεκριμένη ειδικότητα. Τίποτα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3391 στις: Απρίλιος 21, 2023, 12:23:25 πμ »

Από αυτά που γράφεις συνάδελφε περισσότερο επιβεβαιώνεται ότι τα κενά των μετατάξεων μπορεί να  απέχουν πολύ από τα νούμερα διορισμών παρά το αντίθετο.
Θυμίζω επίσης αυτά που έγραψα παραπάνω στο troktiko.

ή και καθόλου. Και όλα τα ενδιάμεσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:05 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3392 στις: Απρίλιος 21, 2023, 12:27:55 πμ »
Το esos ανέβασε νέα κατανομή στους μαθηματικούς 100 παραπάνω
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2023, 12:29:53 πμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3393 στις: Απρίλιος 21, 2023, 12:28:41 πμ »
Μαγνησία = ρουσφέτι υπουργού που κατάγεται απο εκεί.

Τρίκαλα = το 12 δείχνει το max, το ταβάνι. Δεν σημαίνει ότι τόσο θα είναι.

Φωκίδα = κάποιος ΠΕ06 πήρε μετάταξη για άλλη ειδικότητα και δημιουργήθηκε 1 κενό.


Ξαμαλέω. Το νούμερο για πχ ΠΕ06 δείχνει το max στη συγκεκριμένη ειδικότητα. Τίποτα παραπάνω.

Στη Φωκίδα,επειδή το γνωρίζω προσωπικά, το κενό υπήρχε προ πολλού. Δεν δημιουργήθηκε μετά τις μετατάξεις .Απλώς αποφάσισαν να το δώσουν μόνο για διορισμό κ όχι για τις μετατάξεις.
Το ότι στα Τρίκαλα κόπηκαν 11 υπάρχοντα κενά από τους διορισμούς σημαίνει ότι το υπουργείο έκοψε ότι ήθελε γιατί απλά μπορούσε.
Το γεγονός ότι στη Μαγνησία ξεφύτρωσαν ξαφνικά για διορισμό δεκάδες κενά που δεν υπήρχαν στη εγκύκλιο των μετατάξεων( μαζί με όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα) εμένα μου δείχνει ότι εγκύκλιος των μετατάξεων μπορεί να απέχει πολύ από τους τελικούς διορισμούς,αυτό δλδ που προείπα. Δεν βλέπω να υπάρχει ταύτιση ,ούτε καν σχέση σε κάποιες περιπτώσεις μεταξύ κενών μετατάξεων κ τελικών διορισμών. 
Όταν δλδ βλέπω 0 κενά σε μια περιοχή στις μετατάξεις κ μετά στην ίδια περιοχή ξεφυτρώνουν 30 κενά ,εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι το πράγμα κινείται με κάποιο πρόγραμμα ή κάποια λογική.Δεν έχω πειστεί καθόλου γι'αυτό με αυτά που εχω δει ( χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης μαζί σου ).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2023, 12:38:15 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3394 στις: Απρίλιος 21, 2023, 12:37:48 πμ »

Στη Φωκίδα,επειδή το γνωρίζω προσωπικά, το κενό υπήρχε προ πολλού. Δεν δημιουργήθηκε μετά τις μετατάξεις .Απλώς αποφάσισαν να το δώσουν μόνο για διορισμό κ όχι για τις μετατάξεις.
Το ότι στα Τρίκαλα κόπηκαν 11 υπάρχοντα κενά από τους διορισμούς σημαίνει ότι το υπουργείο έκοψε ότι ήθελε γιατί απλά μπορούσε.
Το γεγονός ότι στη Μαγνησία ξεφύτρωσαν ξαφνικά για διορισμό δεκάδες κενά που δεν υπήρχαν στη εγκύκλιο των μετατάξεων( μαζί με όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα) εμένα μου δείχνει ότι εγκύκλιος των μετατάξεων μπορεί να απέχει πολύ από τους τελικούς διορισμούς,αυτό δλδ που προείπα. Δεν βλέπω να υπάρχει ταύτιση ,ούτε καν σχέση σε κάποιες περιπτώσεις μεταξύ κενών μετατάξεων κ τελικών διορισμών. Δεν έχω πειστεί για το αντίθετο ( χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης μαζί σου ).

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Απλούστατα για μια φορά ακόμα. Η εγκύκλιος των μετατάξεων δείχνει μόνο το πιθανό ταβάνι σε κάθε ειδικότητα. Αυτό και μόνο. Ούτε το τελικό νούμερο, ούτε κάτι παραπάνω. Εδώ σταματάω τη συζήτηση γιατί γεμίσαμε το νήμα και θα αναγκαστώ να σβήσω τα δικά μου μηνύματα!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3395 στις: Απρίλιος 21, 2023, 12:42:29 πμ »
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Απλούστατα για μια φορά ακόμα. Η εγκύκλιος των μετατάξεων δείχνει μόνο το πιθανό ταβάνι σε κάθε ειδικότητα. Αυτό και μόνο. Ούτε το τελικό νούμερο, ούτε κάτι παραπάνω. Εδώ σταματάω τη συζήτηση γιατί γεμίσαμε το νήμα και θα αναγκαστώ να σβήσω τα δικά μου μηνύματα!!!!!!!!!!!!

Σε κάποιες περιπτώσεις δείχνει το ταβάνι και σε κάποιες άλλες δείχνει ότι το υπουργείο μπορεί να κάνει ότι θέλει. Άρα, το κατά πόσο μπορεί να είναι οδηγός η εγκύκλιος των μετατάξεων είναι κατά τη γνώμη μου σχετικό . Αυτά απλώς σαν παρατήρηση, χωρίς ξαναλέω διάθεση αντιπαράθεσης(αν κ κατά βάση δε νομίζω ότι λέμε και τελείως διαφορετικά πράγματα)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2023, 12:45:18 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3396 στις: Απρίλιος 21, 2023, 12:53:14 πμ »
Επειδή πλατιάζουμε. Συμφωνούμε όλοι - άπαντες ότι ο Πατρέας ειναι εγγύηση. Ο άνθρωπος είπε ότι οι διορισμοί θα ειναι στο ύψος των συνταξιοδοτήσεων και θα περιλαμβάνει και λίγο ειδική. Λοιπόν για να μην χανόμαστε στην μετάφραση οι συνταξιοδοτήσεις πρωτοβάθμια + δευτεροβάθμια + ειδική =3767 (απόκλειση 5 άτομα). Σας παραθέτω και το αντίστοιχο link.
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/411095_sholeia-3767-oi-telikes-paraitisis-ekpaideytikon-pinakes-ana-eidikotita

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3397 στις: Απρίλιος 21, 2023, 12:58:48 πμ »
Οι διαρροές όμως σήμερα δίνουν σε κάποιες ειδικοτητες της βθμιας αριθμο κατωτερο των συνταξεων ο.χ. πε02 ξερουμε για 450 ενω οι διαρροες δινουν 420..ειναι προκλητικο αν συμβαινει κατι τετοιο....

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3398 στις: Απρίλιος 21, 2023, 01:04:28 πμ »
Οι διαρροές μου θυμίζουν τις δημοσκοπήσεις των εκλογών ΤΟ 2015 που σάρωνε στις δημοσκοπήσεις η ΝΔ και βγήκε σαρωτικά ο Αλέξης.

Νομίζω ότι τα νούμερα ειναι πρόχειρα. Στην τελική δεν μιλάμε για μεγάλες αποκλίσεις.  Πχ οι συνταξιοδοτήσεις πΕ02 ειναι 448 και το esos δίνει 421. Οπότε το να πέσουν λίγο έξω δεν κάνει διαφορά στα site. Εγω προτιμώ να κρατήσω τα νούμερα του e-wall που δίνει ΠΕ02 450-470.

Αποσυνδεδεμένος eirini-sf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3399 στις: Απρίλιος 21, 2023, 01:06:27 πμ »
Οι διαρροές όμως σήμερα δίνουν σε κάποιες ειδικοτητες της βθμιας αριθμο κατωτερο των συνταξεων ο.χ. πε02 ξερουμε για 450 ενω οι διαρροες δινουν 420..ειναι προκλητικο αν συμβαινει κατι τετοιο....
Η συνταξιοδότηση δεν αφήνει πάντα και οργανικό κενό.

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3400 στις: Απρίλιος 21, 2023, 01:06:42 πμ »
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Απλούστατα για μια φορά ακόμα. Η εγκύκλιος των μετατάξεων δείχνει μόνο το πιθανό ταβάνι σε κάθε ειδικότητα. Αυτό και μόνο. Ούτε το τελικό νούμερο, ούτε κάτι παραπάνω. Εδώ σταματάω τη συζήτηση γιατί γεμίσαμε το νήμα και θα αναγκαστώ να σβήσω τα δικά μου μηνύματα!!!!!!!!!!!!
πέρυσι στους ΠΕ07 ενώτα κενα των μεταταξεων ηταν 8 εγιναν 16 διορισμοί.Οι συνταξιοδοτησεις ηταν 48.Το νουμερο διορισμων ειναι αστειο ουτως ή αλλως,απλα το αναφερω για να δουμε οτι τελικα ο αριθμος των διορισμων μπορει να ξεπερναει τα κενα μεταταξεων.
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3401 στις: Απρίλιος 21, 2023, 01:09:15 πμ »
Οι διαρροές όμως σήμερα δίνουν σε κάποιες ειδικοτητες της βθμιας αριθμο κατωτερο των συνταξεων ο.χ. πε02 ξερουμε για 450 ενω οι διαρροες δινουν 420..ειναι προκλητικο αν συμβαινει κατι τετοιο....

Μαύρο φίδι που τους έφαγε... έτσι και δούμε για τους ΠΕ02 κάποιο νούμερο μακριά από το 560 των μετατάξεων...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.