*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 865672 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1724
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5446 στις: Ιούνιος 17, 2023, 08:47:01 μμ »
Απορία: Το ΦΕΚ διορισμού της Ειδικής το 2020 βγήκε 19/8. Αν κάποιος αρνήθηκε διορισμό, αποκλείεται για 3 χρόνια. Τα 3 χρόνια πότε συμπληρώνονται;

Υ.Γ. Των ΕΕΠ-ΕΒΠ το 2020 είχε βγει τον Απρίλιο. Αν κάποιος είχε αρνηθεί τότε, τώρα έχει δικαίωμα κανονικά να διοριστεί. Άρα κακώς τους έχω αφαιρέσει από τους εκκαθαρισμένους (αν υπήρξαν δηλαδή).
αυτη τη στιγμη ισχυει το
 " Εκπαιδευτικοί και μέλη Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., οι οποίοι έχουν διοριστεί ή διορίζονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σύμφωνα με το παρόν, ανεξαρτήτως του αν έχουν αναλάβει ή αναλαμβάνουν υπηρεσία ή όχι, αποκλείονται από νέο διορισμό ή πρόσληψη στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση για (3) έτη από την ημερομηνία δημοσίευσης της απόφασης διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως δηλ απο απριλη 2020 εως και απριλη 2023 οπως το ερμηνευω γω για τους εεπ και 19/8/20 εως 19/8/23 για την ΕΑΕ. Αν το τρίτο έτος αποκλεισμού εφοσον κακως δεν κανουν αναφορα για σχολ ετος,  οπως εκαναν στο αντιστοιχο φεκ του 2020, θεωρω οτι το τριτο ετος αποκλεισμου θεωρειται απο 4/22 εως και 4/23 συμπίπτει με το πρώτο έτος ισχύος νέων πινάκων κατάταξης πρωτο ετος=ημερομηνια φεκ νεων πινακων δηλ 6/23 ή 7/23 εως 1 χρονο μετα.Αρα δεν συμπιπτει το 3ο ετος αποκλεισμου με το 1ο ετος ισχύος νέων πινάκων, οποτε κακως τους αφαιρεσες  , τα πρόσωπα που αποκλείονται μπορούν να διοριστούν ή προσληφθούν μόνο κατά το δεύτερο έτος ισχύος των νέων πινάκων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2023, 08:50:30 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:03:08 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5447 στις: Ιούνιος 17, 2023, 08:49:52 μμ »
αυτη τη στιγμη ισχυει το
 " Εκπαιδευτικοί και μέλη Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., οι οποίοι έχουν διοριστεί ή διορίζονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σύμφωνα με το παρόν, ανεξαρτήτως του αν έχουν αναλάβει ή αναλαμβάνουν υπηρεσία ή όχι, αποκλείονται από νέο διορισμό ή πρόσληψη στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση για (3) έτη από την ημερομηνία δημοσίευσης της απόφασης διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως δηλ απο απριλη 2020 εως και απριλη 2023 οπως το ερμηνευω γω για τους εεπ και 19/8/20 εως 19/8/23 για την ΕΑΕ. Αν το τρίτο έτος αποκλεισμού εφοσον κακως δεν κανουν αναφορα για σχολ ετος,  οπως εκαναν στο αντιστοιχο φεκ του 2020, θεωρω οτι το τριτο ετος αποκλεισμου θεωρειται απο 4/22 εως και 4/23 συμπίπτει με το πρώτο έτος ισχύος νέων πινάκων κατάταξης πρωτο ετος=ημερομηνια φεκ νεων πινακων δηλ 6/23 ή 7/23 εως 1 χρονο μετα.Αρα δεν συμπιπτει με το 3ο ετος αποκλεισμου οποτε κακως τους αφαιρεσες  , τα πρόσωπα που αποκλείονται μπορούν να διοριστούν ή προσληφθούν μόνο κατά το δεύτερο έτος ισχύος των νέων πινάκων

Για τους ΕΕΠ-ΕΒΠ δεν τίθεται θέμα. Θα τους ξαναβάλω μέσα. Για της Ειδικής είναι το θέμα. Το όλο ζήτημα είναι αν θα βγει το νέο ΦΕΚ διορισμού μέχρι τις 19/8/2023; Ή το πότε θα γίνουν οι αιτήσεις;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1724
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5448 στις: Ιούνιος 17, 2023, 09:04:17 μμ »
Η δικη μου σκεψη ειναι οτι οι της ΕΑΕ που ειχαν διοριστει 19/8/20 και αρνηθηκαν τελικα τον διορισμο ειναι αποκλεισμενοι για νεο διορισμο μεχρι 19/8/23 που σημαινει-κατ εμε- οτι δεν μπορουν να μπουν σε νεο φεκ διορισμου πριν την 19/8/23. Επειδη ομως το τριτο ετος αποκλεισμου τους δηλ 19/8/22-19/8/23 θα συμπιπτει-οπως φαινεται - με το 1ο ετος ισχυος των νεων πινακων δηλ 6/23 ή 7/23(δηλ η ημερομηνια που θα μπουν σε φεκ οι οριστικοι που βγηκαν προχθες)  μεχρι τον αντιστοιχο μηνα το 2024, τελικα θεωρω πως αυτοι οι λιγοι της ΕΑΕ δεν θα μπορεσουν να συμμετασχουν στους φετινους διορισμους. Βεβαια θα μου πεις οτι δεν συμπιπτει επακριβως.. ε, τι να πω γι αυτο..οι αρμοδιοι ξερουν και οι οποιοι κακως αλλαξαν το φεκ του 2020 που μιλουσε για σχολ ετη αποκλεισμου. Προφανως καποιους δεν βολευε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2023, 09:07:50 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5449 στις: Ιούνιος 17, 2023, 09:09:11 μμ »
Η δικη μου σκεψη ειναι οτι οι της ΕΑΕ που ειχαν διοριστει 19/8/20 και αρνηθηκαν τελικα τον διορισμο ειναι αποκλεισμενοι για νεο διορισμο μεχρι 19/8/23 που σημαινει-κατ εμε- οτι δεν μπορουν να μπουν σε νεο φεκ διορισμου πριν την 19/8/23. Επειδη ομως το τριτο ετος αποκλεισμου τους δηλ 19/8/22-19/8/23 θα συμπιπτει-οπως φαινεται - με το 1ο ετος ισχυος των νεων πινακων δηλ 6/23 ή 7/23(δηλ η ημερομηνια που θα μπουν σε φεκ οι οριστικοι που βγηκαν προχθες)  μεχρι τον αντιστοιχο μηνα το 2024, τελικα θεωρω πως αυτοι οι λιγοι της ΕΑΕ δεν θα μπορεσουν να συμμετασχουν στους φετινους διορισμους. Βεβαια θα μου πεις οτι δεν συμπιπτει επακριβως.. ε, τι να πω γι αυτο..οι αρμοδιοι ξερουν και οι οποιοι κακως αλλαξαν το φεκ του 2020 που μιλουσε για σχολ ετη αποκλεισμου. Προφανως καποιους δεν βολευε

Καλά θα γράψω ότι γι'αυτούς θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε την πρόσκληση τι θα λέει και καθάρισα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:03:08 »

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5450 στις: Ιούνιος 17, 2023, 09:25:26 μμ »
Υπαρχει περιπτωση οι αριθμοι διορισμων ειδικης να αλλαξουν και να αυξηθουν;  :'( ειναι τραγικα μικρα τα νουμερα..
Λογικά θα προστεθούν και τα κενά των περσινών διορισμών. Για όσους είμαστε σε απόσταση αναπνοής για διορισμό είναι πολύτιμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5451 στις: Ιούνιος 17, 2023, 09:48:33 μμ »
Ευτυχώς δε διορίζεται ο σπασικλας πληροφορικός που έχουμε στο σχολείο.
Καλό διορισμό στους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος fot_nik71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5452 στις: Ιούνιος 17, 2023, 10:53:38 μμ »
Γνωρίζουμε πόσα είναι αυτά τα κενά;

Αποσυνδεδεμένος VilBel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5453 στις: Ιούνιος 17, 2023, 11:45:14 μμ »
Το ίδιο γίνεται κάθε μα κάθε φορά. Βγάζει ο trust πίνακες και λέει ο άνθρωπος με ποιά μεθοδολογία τους έβγαλε και με ποιό τρόπο. Ο ίδιος λέει οτι ναι σίγουρα υπάρχουν λάθη. Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει λοιπόν να γράφει κάποιος αυτό που έγραψες παραπάνω συγκεκριμμένα για εσένα. Δεν το λέω μόνο για σένα. Πάντα θα πεί κάποιος: ναι αλλά έχουν λάθη......ναι αλλά εγώ δεν είμαι μέσα........ναι αλλά εγώ είμαι μέσα.....κτλ κτλ κτλ.

Πολλά νευράκια... Ο λόγος που το αναφέρω δεν είναι για να ψέξω τον Trust που έκανε τόση δουλειά. Είναι αφενός για να μη φρικάρουν πιο άπειροι σε θεματα πινάκων συνάδελφοι οι οποίοι δεν βρίσκουν το όνομά τους κι αφετέρου για λόγους ανατροφοδότησης όσον αφορά στη μεθοδολογία.

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5454 στις: Ιούνιος 17, 2023, 11:54:46 μμ »
Γνωρίζουμε πόσα είναι αυτά τα κενά;
Τις κενές θέσεις που έμειναν εξαρχής μπορεί να της βρει κάποιος εύκολα ανατρέχοντας στην περσινή πρόσκληση και συγκρίνοντας τον αριθμό θέσεων που δόθηκε με τον αριθμό που τελικά διορίστηκαν. Τα κενά από μη αποδοχή της θέσης δε γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5455 στις: Ιούνιος 18, 2023, 09:21:59 πμ »
Ξαναβάζω τους πίνακες, γιατί μπορεί να έχουν υπάρξει αλλαγές σε κάποιους από αυτούς. Όταν κάποιος αρνείται διορισμό, σύμφωνα με τον νόμο αποκλείεται για 3 χρόνια. Μέχρι τώρα δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, γιατί οι πρώτοι διορισμοί είχαν γίνει το 2020. Άρα στους εκκαθαρισμένους μπορούσε κάποιος με ασφάλεια να αφαιρέσει όλους τους διορισμένους. Πλέον όμως έχουν δικαίωμα όσοι είχαν αρνηθεί διορισμό στους πρώτους διορισμούς των ΕΕΠ-ΕΒΠ (9/3/2020) κι ενδεχομένως να έχουν δικαίωμα όσοι είχαν αρνηθεί στους πρώτους διορισμούς της Ειδικής Αγωγής (19/8/2020). Για αυτούς τους ειδικής, θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τις προσκλήσεις, τόσο για διορισμό όσο και για δηλώσεις περιοχών αναπληρωτών. Για τον λόγο αυτόν, ΔΕΝ αφαίρεσα τους διορισμένους σε αυτές τις 2 κατηγορίες, αλλά τους έχω μαρκάρει με χρώματα. Συγκεκριμένα:


- Με μωβ χρώμα είναι όσοι είχαν διοριστεί 9/3/2020 σαν ΕΕΠ-ΕΒΠ κι αρνήθηκαν διορισμό. Αυτοί έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση για διορισμό τώρα και να προσληφθούν ως αναπληρωτές. Τους μάρκαρα απλά για να έχετε την εξτρά πληροφορία ότι έχουν αρνηθεί μια φορά διορισμό, οπότε ενδεχομένως να αρνηθούν και τώρα.

- Με πορτοκαλί χρώμα είναι όσοι είχαν διοριστεί 19/8/2020 στην Ειδική Αγωγή κι αρνήθηκαν διορισμό. Για τους συγκεκριμένους είναι λίγο θολά τα πράγματα. Θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τις προσκλήσεις, όπως προείπα.


Υπενθυμίζω:
- Η εκκαθάριση έγινε με βάση τον αριθμό ταυτότητας. Κάτι που σημαίνει ότι αν κάποιος διορίστηκε με διαφορετικό αριθμό ταυτότητας από αυτόν που βρίσκεται στους οριστικούς πίνακες, δεν έχει αφαιρεθεί. Αν είστε κοντά σε θέση διορισμού, κατεβάστε τον πίνακα στον υπολογιστή σας και αντιπαραβάλετε αυτούς που είναι από πάνω σας κι ο αριθμός ταυτότητας τους ξεκινάει από ΑΝ και μετά (ΑΝ,ΑΟ, ΑΠ κλπ) και τους διορισμένους πέρσι και φέτος.
- Έχουν αφαιρεθεί όλοι όσοι έχουν διοριστεί, ανεξάρτητα από την ειδικότητα στην οποία διορίστηκαν (δηλαδή αν είχαν και 2ο πτυχίο ή διορίστηκαν στη γενική, έχουν αφαιρεθεί από όλους τους πίνακες στους οποίους περιέχονταν).
- Έχουν υπολογιστεί όλοι οι διορισμοί από το 2020 μέχρι και τους πρόσφατους φετινούς διορισμούς στη γενική.
- Αν δε σας ανοίγει, ανόίξτε το από υπολογιστή


Σημείωση: Αν είναι για σας πολύπλοκο να διαβάσετε τους πίνακες, σκεφτείτε πόσο πολύπλοκο είναι για μένα να τους φτιάξω, οπότε παρακαλώ όχι γκρίνιες...

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1zRZb-klWsQaeRAbk-Dce9-vP4pRee34yBV2UZBO_GjQ/edit?usp=sharing

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5456 στις: Ιούνιος 18, 2023, 11:48:44 πμ »
Πολλά νευράκια... Ο λόγος που το αναφέρω δεν είναι για να ψέξω τον Trust που έκανε τόση δουλειά. Είναι αφενός για να μη φρικάρουν πιο άπειροι σε θεματα πινάκων συνάδελφοι οι οποίοι δεν βρίσκουν το όνομά τους κι αφετέρου για λόγους ανατροφοδότησης όσον αφορά στη μεθοδολογία.

Καθόλου νευράκια. Επίσης έτσι να απευθύνεσαι σε γνωστό σου. Δεν το έγραψα προσωπικά για εσένα αλλά για όλους που τα τελευταία 15+ χρόνια μόλις ανεβεί ένας πίνακας αρχίζουν τα ναι μεν αλλά...εγώ δεν είμαι......εγώ είμαι..........υπάρχουν λάθη.....κτλ κτλ. Να διαβάζεις τι γράφει κάποιος πριν του την πείς μόνο για να του την πείς. Το λήγω εδώ το ζήτημα και συγνώμη απο τους υπόλοιπους συναδέλφους για την κατάχρηση του νήματος.

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5457 στις: Ιούνιος 18, 2023, 12:05:07 μμ »
Μιας και το ανοίξατε το θέμα, έχω να σας θέσω την εξής απορία: αν κάποιος έχει αποδεχθεί κανονικά τον διορισμό του και θέλει να μεταπηδήσει σε άλλη ειδικότητα μετά το πέρας της 3ετίας, γιατί για τον Χ ή Y λόγο δεν μπορεί να το κάνει με μετάταξη, έχει δικαίωμα να υποβάλλει εκ νέου αίτηση διορισμού, με δεδομένο ότι βρίσκεται στους πίνακες ή όχι; Επίσης θεωρείται και πάλι δόκιμος και πρέπει να περάσει τη διετία; Δεν ρωτάω για μένα, μην πέσετε να με φάτε, απλά πραγματικά μου γεννήθηκε η παραπάνω απορία.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5458 στις: Ιούνιος 18, 2023, 12:44:19 μμ »
Μιας και το ανοίξατε το θέμα, έχω να σας θέσω την εξής απορία: αν κάποιος έχει αποδεχθεί κανονικά τον διορισμό του και θέλει να μεταπηδήσει σε άλλη ειδικότητα μετά το πέρας της 3ετίας, γιατί για τον Χ ή Y λόγο δεν μπορεί να το κάνει με μετάταξη, έχει δικαίωμα να υποβάλλει εκ νέου αίτηση διορισμού, με δεδομένο ότι βρίσκεται στους πίνακες ή όχι; Επίσης θεωρείται και πάλι δόκιμος και πρέπει να περάσει τη διετία; Δεν ρωτάω για μένα, μην πέσετε να με φάτε, απλά πραγματικά μου γεννήθηκε η παραπάνω απορία.

Ο νόμος λέει "ανεξάρτητα από το αν ανέλαβε υπηρεσία ή όχι", άρα ναι, θεωρώ ότι μπορεί. Για το δόκιμος θα σε γελάσω. Μάλλον ναι.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #5459 στις: Ιούνιος 18, 2023, 12:54:44 μμ »
Ο πίνακας στην τελευταία του έκδοση είχε λάθη. Οπότε για κάποιες ώρες τον είχα επαναφέρει στην προηγούμενη του έκδοση (για να μην πάθετε εγκεφαλικά). Τώρα διόρθωσα τα λάθη κι ήθελα να τον ενημερώσω, αλλά επειδή είχε πολλά άτομα μέσα, δε μπορούσα. Οπότε τον κλείδωσα για να μπορώ να τον ενημερώσω. Τώρα είναι πάλι ανοιχτός και διορθωμένος. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Ευχαριστώ τον Special edu που μου επεσήμανε τα λάθη, γιατί εγώ δε θα τα έπαιρνα χαμπάρι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.