*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί βιολόγων  (Αναγνώστηκε 7369 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διορισμοί βιολόγων
« στις: Αύγουστος 02, 2022, 12:41:03 μμ »
Έυχομαι σε όσους διορίστηκαν καλή τοποθέτηση. Θέλω όμως να μου εξηγήσει κάποιος τα παρακάτω:
Απ ότι ξέρω  οι διορισμοί γίνονται με βάση τα οργανικά κενά κάθε περιοχής. Πως έγινε το παρακάτω
Στην Α Αθήνας με βάση την πράξη 37_27-5-2022 τα οργανικά κενά των βιολόγων ειναι (το μέγιστο) 37. Πως διορίζονται 61 βιολόγοι στην συγκεκριμένη περιοχή; Η ερώτηση δεν είναι ειρωνική. Απλά θέλω να καταλάβω το σκεπτικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:00:45 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2022, 01:03:19 μμ »
Και σε άλλες περιοχές, το ίδιο έγινε. Όπως και σε άλλες ειδικότητες επίσης.

Κάποιες απαντήσεις, είναι εδώ: https://www.pde.gr/index.php?topic=36415.msg1167445#msg1167445

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2022, 01:24:08 μμ »
Η διαδικασία που αναφέρει η ανάρτηση είναι γνωστή τακτική του υπουργείου. Όμως δεν δικαιολογεί την μεγάλη διαφορά στον αριθμό των κενών και τον αριθμο των διορισμών. Δεν έχω κοιτάξει άλλες περιοχές ούτε άλλες ειδικότητες (προφανώς ισχύει αυτό που λές). Το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση. Θα ήθελα και την άποψη άλλων ειδικοτήτων ΠΕ04.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2022, 02:18:26 μμ »
Φυσικά δεν θα είχα ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, γιατί ο διορισμός είναι ιερό πράγμα και δεν χωράει κάποια κριτική.
Όμως δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι 10 χρόνια τώρα οι βιολόγοι γράφουν λίβελους (δες του παλαιούς αναπλαρωτές βιολόγους)για τις άλλες ειδικότητες και πως τους "τρώνε τις ώρες"  για το "απαράδεκτο των β αναθέσεων" κλπ. Τώρα που θα πλημμυρίσει ο τόπος από βιολόγους, τι έχουν να πουν για τις β αναθέσεις και τα άλλα που λέγανε; 
Φυσικά τίποτα. θα κάνουν όλα αυτά για τα οποία φώναζαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:00:45 »

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2022, 02:37:51 μμ »
Να υπενθυμίσω ότι οι ώρες και κατ' επέκταση οι διορισμοί που εγιναν υπολογίζονται με βάση τις ώρες ως Α Ανάθεση. Τώρα αν σε Γυμνάσια πχ τις ώρες τις Βιολογίας τις κάνουν άλλοι ΠΕΟ4 ως β ανάθεση, αυτές συνεχίζουν να προσμετρούνται στις υπολειπόμενες. Επομένως θεωρητικά και πρακτικά δεν διορίστηκαν με δόλο ή με κονέ. Τώρα αν ο μόνιμος που συμπληρώνει με β ανάθεση δεν ξεβολευεται για να διδάξει σε όμορο σχολείο τις ώρες που του αναλογούν σε Α Ανάθεση είναι άλλο θέμα και πολύ κρίσιμο. Προσωπική μου γνώμη αν θες είναι ότι η β ανάθεση δεν πρέπει να ξεπερνάει τις 7 ώρες γιατί σημαίνει ότι το οργανικό κενό καλύφθηκε τσατσικα

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2022, 02:55:09 μμ »
Νόμιζα ότι ήταν κατανοητό ότι τα οργανικά κενά δεν είναι 37. Αυτά που λες είναι τα κενά τοποθέτησης. Τα οργανικά κενά διορισμών είναι όσα φαίνονται στην εγκύκλιο μεταταξεων δηλαδή των μεταθέσεων δηλαδή περίπου 60. Αυτά τα 60 αντιστοιχούν σε 20 ώρες Βιολογίας κατά μέσο όρο το καθένα. Δηλαδή 60*20= 1200 ώρες Βιολογίας. Που σε όποιο δικαστήριο και να πας μπορεί να αποδειχθεί εγγράφως.
ΟΜΩΣ, όπως είπες ένα μεγάλο μέρος από τις ώρες Βιολογίας διδάσκεται με β ανάθεση. Δεν πρόκειται να μετακινηθούν οι 2-3 φυσικοί που είναι σε ένα γυμνάσιο για να έρθει ένας βιολόγος να κάνει 11 ώρες Βιολογίας παρόλο που αυτές υπολογίστηκαν για να διοριστεί (20 αδες). Οπότε ναι ο βιολόγος θα πρέπει να βρει τις ώρες που δεν τον αφήνουν να κάνει βιολογία σε β ανάθεση. Αυτό γίνεται για να μην ξεβολλευτουν οι παλιοί.
Έχω την εντύπωση όμως ότι πάλι θα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ότι είναι διαφορετικά τα οργανικά κενά των μεταθέσεων από των τοποθετήσεων, και θα λες ότι είναι λάθος η λίστα που έχω φτιάξει με λίγα μόνο σχολεία όπου έχουν 2-3 φυσικούς για 20 ώρες φυσικής σε ένα σχολειο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2022, 11:58:55 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 02, 2022, 03:13:03 μμ »
Φυσικά δεν θα είχα ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, γιατί ο διορισμός είναι ιερό πράγμα και δεν χωράει κάποια κριτική.
Όμως δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι 10 χρόνια τώρα οι βιολόγοι γράφουν λίβελους (δες του παλαιούς αναπλαρωτές βιολόγους)για τις άλλες ειδικότητες και πως τους "τρώνε τις ώρες"  για το "απαράδεκτο των β αναθέσεων" κλπ. Τώρα που θα πλημμυρίσει ο τόπος από βιολόγους, τι έχουν να πουν για τις β αναθέσεις και τα άλλα που λέγανε; 
Φυσικά τίποτα. θα κάνουν όλα αυτά για τα οποία φώναζαν.

Χμμμ, με βάση τα παραπάνω, μόνο σε μένα φαίνεται λίγο clickbait ο τίτλος του νήματος; Λέω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 02, 2022, 03:50:58 μμ »
Δεν θα συζητήσω για το 7 ώρες β ανάθεση . Δεν ξέρω πόσα χρόνια έχεις στην εκπαίδευση, αν έχει ποτέ επιχειρήσει να βγάλεις πρόγραμμα σε χολείο που υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που συμπληρώνουν και τι προβλήματα δημιουργούνται σε τέτοιες περιτπώσεις και άλλα πολλά που αφορούν την συμπλήρωση σε όμορο σχολείο. Οι Β αναθέσεις συντελούν στην εύθρυθμη λειτουργία της σχολικής μονάδας και δεν έχουν να κάνουν με το αν βολεύεται ή ξεβολεύεται ο καθηγητής (κάτι που είναι εξίσου σημαντικό). Φυσικά οι ώρες Α ανάθεσης δεν δικαιολογούν τόσους πολλούς βιολόγους (μιλάω για την Α Αθήνας που γνωρίζω). Κάντε και εσείς τους υπολογισμούς. Αν προσθέσουμε όλες τις ώρες που ανακοίνωσε το ΠΥΣΔΕ και θεωρησουμε ότι είναι όλες ώρες βιολογίας, και εφαρμόσουμε το δια 20  (και γαιτί όχι το 23), μόλις και μετα βίας βγάζει 63 βιολόγους.  Τώρα αν είναι δόλος, κονέ, κακός υπολογισμός , λάθος ή κάτι άλλο κανείς δεν το ξέρει.

β) παρακαλώ να εξηγήσεις τον όρο clikbait γιατί δεν τον καταλαβαίνω. Αν εννοείς ότι το έκανα για να πω ορισμένα θέματα που αφορούν τον αριθμό διορισμών των βιολόγων , φυσικά ναι. Είναι ένας από τους λόγους.Γιατί με τους βιολόγους και τα παράπονα τους έχουν χυθεί τόνοι ηλεκτρονικού μελανιού.  Η αρχική μου ερώτηση όμως είναι ουσιαστική , εφόσον δεν μου βγαίνουν τα νούμερα.

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 02, 2022, 04:07:35 μμ »
Φυσικά δεν θα είχα ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, γιατί ο διορισμός είναι ιερό πράγμα και δεν χωράει κάποια κριτική.
Όμως δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι 10 χρόνια τώρα οι βιολόγοι γράφουν λίβελους (δες του παλαιούς αναπλαρωτές βιολόγους)για τις άλλες ειδικότητες και πως τους "τρώνε τις ώρες"  για το "απαράδεκτο των β αναθέσεων" κλπ. Τώρα που θα πλημμυρίσει ο τόπος από βιολόγους, τι έχουν να πουν για τις β αναθέσεις και τα άλλα που λέγανε; 
Φυσικά τίποτα. θα κάνουν όλα αυτά για τα οποία φώναζαν.

Οι βιολογοι γκρίνιαζαν οπως αναφέρετε γιατί ήταν ελάχιστοι σε αριθμό στα σχολεία κ η βιολογία σχεδόν παντα β ανάθεση. Οπότε διεκδικουσαν, κ θα συνεχίσουν να το κάνουν, το δίκιο τους. Τώρα αλλάζουν σιγα σιγα τα πράγματα γιατί παίρνει ο καθένας αυτο που του ανηκει κ γκρινιάζουν άλλες ειδικότητες! C'est la vie!

Καλο διορισμό και καλή τοποθέτηση σε όλους! Με ομόνοια μεταξυ των ΠΕ04.

Κ εγω που εχω γκρινιάξει πολυ στο νημα για τους φετινους διορισμούς, θα συνεχισω να το κανω και στο νεο για τους διορισμλυς του 23, μεχρι να παιρνουμε το 100% οπως αλλοι!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2022, 04:09:22 μμ από regi84 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 02, 2022, 04:13:14 μμ »
Ανεξάρτητα από το ίσχυε με τον αριθμό των βιολόγων και με το τι δίκαια ή όχι διεκδικούσαν ή το τι θα κάνουν οι άλλες εδικότητες. Ανεξάρτητα με το πως είναι η ζωή, δεν έχει απαντηθεί το αρχικό μου ερώτημα.
Με ποιον αλγόριθμο προέκυψε ο αριθμός βιολογων που διορίστηκαν στην Α Αθήνας;

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 02, 2022, 04:27:01 μμ »
 Ο αλγόριθμος είναι αυτός που ισχύει με βάση τους νομοθετικό πλαίσιο για όλους και για όλα. Ναι έχω δουλέψει πολλά χρόνια και αν δεν υπήρχε β ανάθεση με τόσες ώρες καβαντζα δεν θα τοποθετούνταν όπου να ναι συνάδελφοι ΠΕ04. Εσείς οι Φυσικοί τι προτείνετε για β ανάθεση για να μην υποβαθμίζετε η διδασκαλία του μαθήματος σας; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να αλλάξουμε. Εννοείται ότι είναι θεμιτός ο διάλογος και το να ψαρεύει προσωπικά σχόλια  ο οποιασδήποτε δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Πάντως αν υπολογίστηκαν σωστά οι δικές σας ώρες θα υπολογίστηκαν σωστά και οι δικές μας. Η Α Αθήνας είναι σοβαρή διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 02, 2022, 04:28:03 μμ »
Συγγνώμη γράφω από κινητό, καλή συνέχεια στη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 02, 2022, 04:29:08 μμ »
Καθαρά με ώρες Βιολογίας. Αλλά εσύ λες ότι οι ώρες Βιολογίας που ανακοινώθηκαν κατά τις τοποθετήσεις δεν επαρκούν για 60. Πολύ σωστά. Οι 60 αντιστοιχούν σε ώρες Βιολογίας που δεν φαίνονται στον πίνακα που είδες, ( ο οποίος δεν αφορά μεταθέσεις και διορισμούς, αλλά μόνο τοποθετήσεις) αλλά και σε ώρες Βιολογίας που υπάρχουν στα άλλα σχολεία που καλύπτονται με β ανάθεση από άλλες ειδικότητες ΠΕ04 λόγω της ενιαίας ρύθμισης της υπεραριθμιας, οι ώρες αυτές της Βιολογίας που δεν διατίθενται για τοποθετήσεις φαίνονται στους πίνακες Α Β και Γ για μεταθέσεις και διορισμούς. Η ενιαία ρύθμιση της υπεραριθμιας στον κλάδο ΠΕ04 που μπήκε βυσμαυικα το 2013 έρχεται σε αντίθεση με το 12 ώρες Α ανάθεσης ανά σχολείο της ίδιας χρονιάς, ανεξάρτητα αν υπάρχει ειδικότητα που μπορεί να τις καλύψει με β ανάθεση. Η ενιαία ρύθμιση της υπεραριθμιας λοιπόν κόβει οργανικές τοποθετήσεις με α ανάθεση για να μην ξεβολεψει τους δεινόσαυρους αλλά δεν κόβει αυτές τις ώρες Βιολογίας για μεταθέσεις και διορισμούς, άσχετα που ο βιολόγος που θα πάει στην περιοχή δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε σχολείο με 18 ώρες βιολογία επειδή έχει ήδη 3 φυσικούς που τις καλύπτουν.. Αυτό λέγαμε τόσα χρόνια και η μοναδική εξήγηση που μπορεί να δοθεί για αυτό που γινεται τώρα είναι ότι είχαμε δίκιο. Και όπως τόσα χρόνια οι μόνιμοι έκαναν την πάπια ενώ ήξεραν ότι κάλυπταν θέση άλλης ειδικότητας και την πλήρωναν οι άλλες ειδικότητες, ήρθε ο καιρός όπως προβλέψαμε που θα την πλήρωνε και η ειδικότητα των φυσικών. Και φυσικά οι ίδιοι μόνιμοι δεινόσαυροι πάλι κάνουν την πάπια.
Εγώ μόλις τοποθετήθηκα σε γυμνάσιο με δύο φυσικούς και βγαίνω λειτουργικά υπεράριθμος τον Σεπτέμβρη. Η μία φυσικός κάνει αποκλειστικά β ανάθεση , 20 ώρες, εδώ και 10 χρόνια
Αυτοί πρώτα έστελναν το λογαριασμό σε εμάς και ήταν στον κόσμο τους και τώρα τον στέλνουν στους αναπληρωτές φυσικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2022, 04:37:28 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 02, 2022, 04:32:51 μμ »
Gismix αφού σου βγαίνουν οι υπολογισμοί, που είναι το πρόβλημα; 63 βγάζεις εσύ, 61 διόρισε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 286
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.