*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί βιολόγων  (Αναγνώστηκε 7380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 03, 2022, 08:44:32 μμ »
Μιλάω για το Γυμνάσιο κυρίως.Στο λυκειου μεχρι β λυκείου έχω διδάξει και Χημεία και Βιολογία με επιτυχία αφού βέβαια ξεσκιστηκα στο διάβασμα ( μας είχανε προετοιμάσει με τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ) .Τώρα όσο αφορά την Γ λυκείου θα πρέπει ο καθένας να διδάσκει το αντικείμενο του.Ειμαστε  όλοι καθηγητές ΠΕ04 η διάσπαση και η φαγωμαρα δεν θα μας βοηθήσει,είναι γνωστό άλλωστε πως διαιρε και βασίλευε....Πάντως φέτος θα προτιμήσω να κάνω Χημεία και Βιολογία Α λυκείου για να συμπληρώσω ωράριο από το να μπλέκω σε 2 ωρολόγια.Στο Γυμνάσιο να κάτσει ο βιολόγος που πήρε και την οργανική.Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Διορισμοί βιολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:26:09 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 03, 2022, 08:46:38 μμ »
έναντι μαθημάτων που εχουν καταχραστει το ωρολόγιο χωρις νοημα στη συγχρονη εποχη των ανακαλυψεων που ζουμε. Το ποια ειναι αυτα τα μαθήματα το ξέρουμε ολοι πιστευω.

Την ισχύ την οποία έχει ο φορέας που επέβαλλε τις υφιστάμενες ώρες τού εν λόγω μαθήματος, νομίζω ότι τη γνωρίζετε. Και δεν την έχουν (μόνο) τώρα, αλλά... νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων!

Ρίξτε μια ματιά και σε βιογραφικά Δ/ντών Εκπαίδευσης... ξέρετε π.χ. πόσα πτυχία βυζαντινής μουσικής θα βρείτε ως επιπρόσθετο αναφερόμενο προσόν;

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 03, 2022, 08:51:29 μμ »
Στο Γυμνάσιο να κάτσει ο βιολόγος που πήρε και την οργανική.Αυτα.

Όπως λέμε "να φύγετε, να πάτε αλλού" ας πούμε; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θα πρέπει να διδάσκει κάθε ειδικότητα τα μαθήματά της, πόσο μάλλον σε συστεγαζόμενα σχολεία ή σχολεία με γειτνιάζοντα οικόπεδα, μόνο και μόνο "για να μη μπλεχτούμε σε δύο ωρολόγια". Εσείς δηλαδή, ως γονέας, τόσο χαμηλά θα βάζατε τον πήχυ των προσδοκιών που θα είχατε για τη διδασκαλία την οποία θα δέχονταν τα παιδιά σας;

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 03, 2022, 08:59:48 μμ »
Απευθύνεσαι σε επαγγελματία της εκπαίδευσης , η γονεϊκή ιδιότητα, την οποία δεν εχω , δε αφορά συζήτηση μας .Ως εργαζόμενη λοιπόν θα κάνω χρήση των δικαιωμάτων που μου δίνει ο νόμος και ναι θα κάτσω στο ΓΕΛ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Διορισμοί βιολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:26:09 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 03, 2022, 09:05:02 μμ »
Ως εργαζόμενη λοιπόν θα κάνω χρήση των δικαιωμάτων που μου δίνει ο νόμος και ναι θα κάτσω στο ΓΕΛ.

Πολύ καλά θα κάνετε, ωστόσο θα υποστηρίξω και εγώ τη δική μου θέση, περισσότερο με ιδεολογικά και λιγότερο με συντεχνιακά κριτήρια. Θεωρώ λοιπόν αντικειμενικά καλύτερο, για την ποιότητα της εκπαίδευσης που παρέχει ένας εκπαιδευτικός, κάτι για το οποίο άλλωστε πληρώνεται από τους φορολογούμενους, να διδάσκει τα μαθήματα του γνωστικού πεδίου που σπούδασε και κατέχει κατά τεκμήριο καλύτερα. Αλλιώς, μπορούμε να βάλουμε στην κουβέντα και φιλοσοφικού τύπου διαστάσεις, όπως το περίφημο "ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό"...

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 03, 2022, 09:20:36 μμ »
Αν και είπα ότι δεν θα ξαναμιλήσω , η αργία του Αυγούστουκαι η γκρίνια της.......να μην ετοιμάζω σημειώσεις σε ώρα διακοπών με κάνει να πεταχτώ και πάλι σαν την πορδ##%%.
Καθόμαστε επιστήμονες άνθρωποι και μιλάμε αν μπορεί κάποιος ΠΕ04 να κάνει όλα τα μαθήματα των φυσικών επιστημών στο γυμνάσιο και στην Α και Β Λυκείου. Μα είναι δυνατόν να λέμε τέτοια; Το έχω πει χιλιάδες φορές και θα το λέω πάντα. Έχω δει βιολόγους να κάνουν φυσική σε Β Λυκείου και να είναι υπέροχοι. Έχω δει φυσικούς να κάνουν βιολογία και τα παιδιά να παθαίνουν την πλάκα τους. Αλλά και το αντίθετο. Βιολόγους να κάνουν βιολογία και φυσικούς φυσική και οι γονείς να είναι στα κάγκελα. Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους χημικούς . Θα μπορούσα να γραψω πολλα ακόμα αλλά δεν τα διαβάσει κανείς.
Επίσης το νήμα καλώς ή κακώς γράφει διορισμοί βιολόγων. Μπορεί φυσικά να περιέχει (θα συνεχίσω να επιμένω) δικαιολογημένα  μερικές επισημάνσεις για τον μεγάλο αριθμό βιολόγων που διοριστηκαν, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι νήμα στο οποίο αναπτύσει καποιος το βιογραφικό του για να πάρει θέση ΔΕΠ ή να γίνει σύμβουλος. Αλλά όπως έλεγε και ενας λοχαγό μου στο στρατό.
"Τι τα θες παιδάκι μ΄. Όσο ποιο πολύ νυχτώνει, τόσο ποιο πολλά αστέρια..."
Τελικα ισχύει "Αργία μήτηρ πάσης κακίας..."

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 03, 2022, 09:27:24 μμ »
Απευθύνεσαι σε επαγγελματία της εκπαίδευσης , η γονεϊκή ιδιότητα, την οποία δεν εχω , δε αφορά συζήτηση μας .Ως εργαζόμενη λοιπόν θα κάνω χρήση των δικαιωμάτων που μου δίνει ο νόμος και ναι θα κάτσω στο ΓΕΛ.

και θα στείλεις τους Βιο και Χημ να κάνουν την φυσική που σου αναλογεί?
Οι Βιο και οι Χημ διορίστηκαν για αυτές τις ώρες που θα πάρεις εσύ ως Β ανάθεση.
Μας μπερδεύεις όλους σε μια καραμπόλα για να μην πας σε δεύτερο σχολείο. Και μετά βγαίνουν οι αναπληρωτές Φυσικοί και κατηγορούν τις άλλες ειδικότητες που τους ανάγκασες να πάρουν Φυσική, ενώ παραδέχεσαι ότι εσύ το προκάλεσες για την άνεσή σου. Στον κόσμο σου που έλεγα και πριν. Τελος πάντων, έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα τελικά τις επιλογές σου θα τις πληρώσει η ειδικότητά σου!

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 03, 2022, 09:29:16 μμ »
Καθόμαστε επιστήμονες άνθρωποι και μιλάμε αν μπορεί κάποιος ΠΕ04 να κάνει όλα τα μαθήματα των φυσικών επιστημών στο γυμνάσιο και στην Α και Β Λυκείου. ..

Στη Γ´ λυκείου, πώς σας φαίνεται το παράδειγμα που προανέφερα; Εκεί δηλαδή οι γονείς, ακόμα και οι μαθητές, δεν θα πρέπει να βγουν (και με το δίκιο τους) στα κάγκελα;

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 03, 2022, 10:27:42 μμ »

και θα στείλεις τους Βιο και Χημ να κάνουν την φυσική που σου αναλογεί?
Οι Βιο και οι Χημ διορίστηκαν για αυτές τις ώρες που θα πάρεις εσύ ως Β ανάθεση.
Μας μπερδεύεις όλους σε μια καραμπόλα για να μην πας σε δεύτερο σχολείο. Και μετά βγαίνουν οι αναπληρωτές Φυσικοί και κατηγορούν τις άλλες ειδικότητες που τους ανάγκασες να πάρουν Φυσική, ενώ παραδέχεσαι ότι εσύ το προκάλεσες για την άνεσή σου. Στον κόσμο σου που έλεγα και πριν. Τελος πάντων, έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα τελικά τις επιλογές σου θα τις πληρώσει η ειδικότητά σου!
Εγώ δεν στέλνω να κανένα να κάνει τι ώρες τις Φυσικής την οργανική στο γυμνάσιο την πήρε βιολόγος ,εγώ οργανική στο λύκειο και παίρνω τις ώρες που περισσεύουν .....

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 03, 2022, 10:36:34 μμ »
Εγώ δεν στέλνω να κανένα να κάνει τι ώρες τις Φυσικής την οργανική στο γυμνάσιο την πήρε βιολόγος ,εγώ οργανική στο λύκειο και παίρνω τις ώρες που περισσεύουν .....
Επειδή ξέρεις μια περίπτωση δεν σημαίνει ότι ακυρώνει την μια δική σου περίπτωση. Σκέψου πόσοι άλλοι σαν και εσένα ασκούν το ίδιο προνόμιο. Πως εξηγείς που οι Αναπληρωτές Φυσικοί διαπιστώνουν ότι υπάρχουν πολλές Φυσικής ακάλυπτες (ώρες) τις οποίες επιβεβαιώνω και εγώ? Αν η κάθε δική σου περίπτωση εξουδετερώνονταν από την αντίστροφη περίπτωση άλλης ειδικότητας τότε όλοι θα έκαναν τις ίδιες β αναθέσεις. Αλλά όχι. Στην πραγματικότητα υπάρχουν κενά Φυσικής στα σχολεία που δεν θέλεις να πας
Αν και για πόσες ώρες Β ανάθεσης μιλάς?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2022, 11:31:54 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 03, 2022, 11:44:15 μμ »
Συναδελφε υπαρχει σαπιλα στο ελληνικο πανεπιστημιο συμφωνω. Ανεξαρτητα απο τα χρονια των ποστντοκ και της ερευνας που εχω κανει για να είμαι ειλικρινής στο μονο που εχουν χρειαστει σε επιπεδο γνωσης στη διδασκαλία σε γυμνασια και λυκεια ηταν σε συζητήσεις με τους μαθητες μου που με ρωτουν θεματα σωματιδιων, αστροφυσικης κτλ που εχουν διαβασει ή ακουσει καπου. Θα συμφωνησω δεν χρειάζεται phd για να κανεις μαθημα σε γυμνασιο ή λυκειο παρα ορεξη για δουλειά και προσφορα. Οσο για μομφες που πολλες φορες δέχονται οι διδάκτορες απο συναδέλφους για το οτι τρωνε θεσεις απο αλλους συναδέλφους χωρις διδακτορικό θα τους απαντουσα οτι δεν εργαζονται ολοι οι κατοχοι διδακτορικων στην Ελλαδα και παγκοσμια σε πανεπιστήμια και ερευνητικα κεντρα. Ανεξάρτητα απο την προηγουμενη παρενθεση που ειναι ασχετη με το θεμα που συζητάμε θα ηθελα να τονίσω το υψηλοτατο επιπεδο ολου του πε04 που εχει διοριστει ή αναπληρώνει καθε χρονο στα ελληνικα σχολεία. Επαναλαμβανω ο στοχος θα πρεπει να ειναι ενας. Δραστικη αυξηση ωρων σε γυμνασιο και λυκειο για ολον τον πε04. 1 ωρα επιπλεον σε καθε μαθημα και καταργηση μαθηματων ή μειωση των ωρων τους λογω ειτε παρωχημενης γνωσης ειτε λογω χαμηλης προσφορας ως μαθηματα στη δημιουργία των πολιτων του αυριο. Δεν θα ασχολουμασταν καν τοτε με το θεμα ωραριο και ικανότητες της καθε ειδικοτητας.Η διεκδικηση εκει θα πρεπει να γινει. Δεν γνωριζω βεβαια αν σκεφτονται με τον ιδιο τροπο οι επιστημονικοι φορεις που ασχολουνται με αυτα τα ζητηματα ή ακολουθουν μια συντεχνιακη μεθοδο που μαλλον προσομοιάζει σε αρχες απροσδιοριστης αγωνιστικοτητας κοροιδευοντας τον κοσμο..Πραγματικα δεν γνωριζω..
Συνάδελφε έχεις δίκιο σε όλα. Σχετικά με τα λεγόμενά μου όμως δεν κρίνω το ποιος μπορεί ή δεν μπορεί να διδάξει το ένα ή το άλλο μάθημα όπως κάνουν κάποιοι. Απλά αναφερα τις εμπειρίες μου. Προσωπικά λόγω διδακτορικού και μάστερ στο ΕΜΠ θέλω τις φυσικοχημείες και όχι τις γεωγραφιες. Κατά την άποψη μου όμως θα έπρεπε να ξεβολευομαστε και ειδικά σε περιοχές όπως τα αστικά κέντρα που μπορεί να είναι διπλανά ή συστεγάζομενα σχολεία να πηγαίνουμε να κάνουμε το μάθημα μας...στην επαρχία καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι κ 50 km το άλλο σχολείο οπότε είναι δύσκολο. Ναι έχω διδάξει σε πανεπιστήμια και έχω καιέρευνα postdoc 7 έτη μετά το phd αλλά Επίκουρος δεν έχω γίνει αν και το προσπάθησα αρκετά....ελπίζω εσύ να μην αντιμετώπισες τη σαπιλα των πανεπιστημίων όπως εγώ...

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 04, 2022, 12:19:29 πμ »
Εγώ δεν στέλνω να κανένα να κάνει τι ώρες τις Φυσικής την οργανική στο γυμνάσιο την πήρε βιολόγος ,εγώ οργανική στο λύκειο και παίρνω τις ώρες που περισσεύουν .....
Αν τα σχολεία είναι συστεγαζόμενα ή σε γειτονικά οικόπεδα, πραγματικά απορώ γιατί θα πρέπει ο ένας να τσιμπολογάει από την ειδικότητα του άλλου, για να συμπληρώνουν. Δεν θα ήταν πολύ πιο εύκολο να φροντίσει η ΔΔΕ, ή ακόμα και οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί με αίτησή τους, ώστε ο μεν φυσικός να διδάσκει φυσική στην οργανική στο λύκειο και να συμπληρώνει με φυσική στο γυμνάσιο (και αντίστοιχα/αντίστροφα να κάνει και ο βιολόγος); Σκεφτείτε απλά πόσο πιο εύκολο θα ήταν και για τους δύο (μηδέν έξτρα διάβασμα για διδασκαλία άλλων μαθημάτων) από γνωστική άποψη, και πόσο καλύτερο και για τους μαθητές (περισσότερη εμβάθυνση σε κάθε μάθημα). Win-win situation.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 04, 2022, 12:21:54 πμ »
Επαναλαμβάνεις παρεξηγήσεις παρόλο που στις έχουμε εξηγήσει πολλές φορές.
Οσες θες.
Ο πινακας που είδες αφορά μόνο τις οργανικές τοποθετήσεις. Δεν αφορά τους διορσμούς και τις μεταθέσεις. Εκεί μετράνε οι Πίνακες Α ανα σχολείο, Β ανα ομάδα σχολείων και Γ ανα περιοχή π.χ. Α΄ Αθήνας. Ο αλγόριθμος που δήθεν δεν καταλαβαίνεις υπάρχει στην εγκύκλιο
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/egkyklios_kenon_2022.pdf
Αυτό που δεν σ αρεσει είναι ότι ο αλγόριθμος γυρίζει τις ώρες Α ανέθεσης σε όλες τις ειδικότητες παρόλο που αυτοί που θα διοριστούν δεν θα έχουν δικαίωμα να τις διδάξουν αφού καλύπτονται με β ανάθεση λόγω της ενιαίας ρύθμισης της υπεραριθμίας ΠΕ04. Στου πίνακες του ΠΥΣΔΕ (όχι δηλαδή τους Α Β και Γ) δεν φαίνονται τα πλεονάσματα κάθε ειδικότητας πε04 ανα σχολείο και άρα βγάζεις λάθος συμπέρασμα που φυσικά σε βολεύει και δήθεν βολεύει και τη λειτουργία των σχολείων και το καλό των μαθητών και άλλες τέτοιες μπούρδες
Για παράδειγμα, στο πίνακα του ΠΥΣΔΕ λέει σε ένα σχολείο ΠΕ04 -2 ώρες άρα δεν υπάρχει κενό. Όμως η σοβαρή δήθεν κουτοπόνηρη όμως Α αθήνας που έχει ειδοποιηθεί ότι δεν βολεύει να δείξει τι συμβαίνει στα σχολεία της δεν βγάζει αναλυτικά ότι στο ίδιο σχολείο που λέει -2 ώρες, αναλυτικά στις ειδικότητες είναι ΠΕ04.01=+22 (έχει ένα φυσικό παραπάνω από τις ώρες Φυσικής), ΠΕ04.02=-2, ΠΕ04.04=-22 άρα ο επιπλέον Φυσικός καλύπτει το κενό Βιολογίας λόγω ενιαίας υπεραριθμίας ΠΕ04. Ομως αυτές οι -22 ώρες που δε βλέπεις στο πινακα του ΠΥΣΔΕ φαίνονται στο πινακα Α Β και Γ της εγκυκλίου υπολογισμου (αλγόριθμος) και σε αυτές τις ώρες διορίζεται βιολόγος. Ομως στην πράξη δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε αυτές γιατί τις έχει ο φυσικός. Οπότε .....
Οι βιολόγοι είστε υπέρ της ολοκληρωτικής διάσπασης του κλάδου ΠΕ04;

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 04, 2022, 12:22:20 πμ »
καταργηση μαθηματων ή μειωση των ωρων τους λογω ειτε παρωχημενης γνωσης ειτε λογω χαμηλης προσφορας ως μαθηματα στη δημιουργία των πολιτων του αυριο. Η διεκδικηση εκει θα πρεπει να γινει.

Με βάση αυτό που σας έγραψα και παραπάνω, βρίσκω το εν λόγω αίτημα/διεκδίκηση απόλυτα ουτοπικό για τα ελληνικά πράγματα, όσο σωστό κι αν το θεωρώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.