*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθεσεις2023  (Αναγνώστηκε 210213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 08:11:51 μμ »
Θέλω να πω ότι στα πιστοποιητικά γέννησης και οικογενειακής κατάστασης που κατεβαίνουν άμεσα από το gov (χωρίς επίσκςψη σε ΚΕΠ) αναγράφεται η ημερομηνία κτήσης της δημοτικότητας. Όμως οι διευθύνσεις δεν τα κάνουν δεκτά. Γι αυτό ρωτάτω την athanasia ποια διεύθυνση τα δεχεται.
στο open gov εκανα αιτηση για πιστοποιητικό εντοπιότητας και μου έστειλαν ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:10 »

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 08:21:59 μμ »
Υπηρέτησα προσωρινή τοποθέτηση υστερα απο μετάταξη. Τοποθετηθηκα οριστικά στο ίδιο ΠΥΣΠΕ αλλά δεν έχω υπηρετήσει λόγω αποσπάσεων σε άλλο ΠΥΣΠΕ. Θεμελιώνω δικαίωμα μετάθεσης;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 08:24:27 μμ »
στο open gov εκανα αιτηση για πιστοποιητικό εντοπιότητας και μου έστειλαν ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ


Πέρσυ που το χρειάστηκα για το διορισμό, έκανα αίτηση κανονικά στο open gov και μου έστειλαν πιστοποιητικό εντοπιότητας. Δεν χρειάστηκε να πάω σε ΚΕΠ, απλώς το έλαβα 1-2 μέρες μετά. Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 08:28:30 μμ »
Πέρσυ που το χρειάστηκα για το διορισμό, έκανα αίτηση κανονικά στο open gov και μου έστειλαν πιστοποιητικό εντοπιότητας. Δεν χρειάστηκε να πάω σε ΚΕΠ, απλώς το έλαβα 1-2 μέρες μετά. Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο.
κατω-κατω γραφει το χρονο της κτήσης της εντοπιότητας Ο κάτωθι δημότης είναι εγγεγραμμένος στο Δημοτολόγιο ...
Ημερομηνία κτήσης
δημοτικότητας
Στοιχεία Μητρώου Αρρένων:
Νομός
Δήμος
Αριθμός - Έτος Μ.Α.:
Εγγραφή Μ.Α.: Αρχική

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:10 »

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 08:29:14 μμ »
Θέλω να πω ότι στα πιστοποιητικά γέννησης και οικογενειακής κατάστασης που κατεβαίνουν άμεσα από το gov (χωρίς επίσκςψη σε ΚΕΠ) αναγράφεται η ημερομηνία κτήσης της δημοτικότητας. Όμως οι διευθύνσεις δεν τα κάνουν δεκτά. Γι αυτό ρωτάτω την athanasia ποια διεύθυνση τα δεχεται.
Και δυο διευθύνσεις της Θεσσαλονίκης δεχονται την εντοπιότητα όπως φαίνεται μέσα από το οικογενειακής κατάστασης. Αν δεν το κάνουν δεκτό οι διευθύνσεις, είναι από άγνοια  τους γιατί η πρόσφατη εντοπιότητα φαίνεται πεντακάθαρα στο οικογενειακής κατάστασης στους περισσότερους Δημους, δεν χρειάζεται χωριστό πιστοποιητικο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2022, 08:33:02 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 08:32:04 μμ »
Πιστοποιητικό εντοπιότητας
Εκδώστε πιστοποιητικό εντοπιότητας από την οικογενειακή μερίδα που έχετε την κανονική σας εγγραφή.
Η έκδοση γίνεται σε δεύτερο χρόνο, μέσω ηλεκτρονικής αίτησης σε ΚΕΠ ή στο Δήμο που είστε δημότης. https://www.gov.gr/ipiresies/oikogeneia/oikogeneiake-katastase/pistopoietiko-entopiotetas

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 08:52:17 μμ »
Ναι αλλά το gov λέει να δώσεις Κεπ για να παραλάβεις το πιστοποιητικό...
Άρα σε τι διευκολύνει αν πρέπει να πας πάλι στο Κεπ;;;
Δεν σου λέει να δώσεις ΚΕΠ για αυτό το λόγο αλλά για να εξουσιοδοτήσεις κάποιο ΚΕΠ να κάνει τις ενέργειες που απαιτούνται και μετά θα το παραλάβεις ηλεκτρονικα

Αποσυνδεδεμένος Anasthasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 08:56:09 μμ »
Θέλω να πω ότι στα πιστοποιητικά γέννησης και οικογενειακής κατάστασης που κατεβαίνουν άμεσα από το gov (χωρίς επίσκςψη σε ΚΕΠ) αναγράφεται η ημερομηνία κτήσης της δημοτικότητας. Όμως οι διευθύνσεις δεν τα κάνουν δεκτά. Γι αυτό ρωτάτω την athanasia ποια διεύθυνση τα δεχεται.
Όλες οι διευθύνσεις πρέπει να τα δέχονται, αν δεν το κάνουν είναι από άγνοια. Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε και στα τηλέφωνα του υπουργείου που υπάρχουν στην εγκύκλιο των μεταθέσεων. Πάντως αν η δευτεροβάθμια που ανήκω δεν μου έκανε δεκτή την οικογενειακή κατάσταση που της έστειλα ως πιστοποιητικό εντοπιότητας, (την περασμένη χρονιά) θα την παρέπεμπα στην αυτεπάγγελτη αναζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 09:45:08 μμ »
Συνάδελφοι μην ακούτε τι λένε εδω μέσα. Απλά δεν γνωρίζουν τον τρόπο που λειτουργούν οι διευθυνσεις. Για να είστε σίγουροι είτε στείλτε πιστοποιητικό εντοποιότητας είτε κάντε ένα τηλέφωνο στην διεύθυνση που ανήκετε και ρωτήστε το συγκεκρίμένο θέμα. Το τι θα πούνε στο υπουργείο δεν έχει καμμία σχέση με το τι θα εφαρμόσει η διέυθυνση. Για παράδειγμα λέει η συναδέλφιασα "Πάντως αν η δευτεροβάθμια που ανήκω δεν μου έκανε δεκτή την οικογενειακή κατάσταση που της έστειλα ως πιστοποιητικό εντοπιότητας, (την περασμένη χρονιά) θα την παρέπεμπα στην αυτεπάγγελτη αναζήτηση."
Μα αυτό συναδέλφισσα (το ότι δεν έγινε δεκτή η οικογενειακή κατάσταση) θα το μάθεις (κανονικά σύμφωνα με την εγκύκλιο και αν οι υπάλληλοι πράξουν σύμφωνα με τον νόμο) όταν στις 13 Δεκεμβρίου βγουν τα μόρια. Εκει θα δεις ότι δεν πήρες τα μόρια της εντοπιότητας και τότε θα σου πουν ότι δεν έστειλες σωστό ποιστοποιητικό και ότι τώρα δεν γίνονται δεκτά άλλα πιστοποιητικά. Τότε τρέχα να βρεις το δίκο σου στο υπουργειο....
Θα ήταν καλό για τέτοια θέματα μα μην γράφει κανείς ότι νομίζει αλλά ότι ισχύει. Γι αυτό είτε στείλτε εντοπιότητα είτε ρωτήστε. Διαφορετικά θα τρέχετε. Απο εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να κάνει αυτό που νομίζει...

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 10:12:36 μμ »
Ναι αλλά το gov λέει να δώσεις Κεπ για να παραλάβεις το πιστοποιητικό...
Άρα σε τι διευκολύνει αν πρέπει να πας πάλι στο Κεπ;;;
το ανεβάζουν στη θυρίδα σου

Αποσυνδεδεμένος Mixalis21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 10:38:34 μμ »
Θέλω να πω ότι στα πιστοποιητικά γέννησης και οικογενειακής κατάστασης που κατεβαίνουν άμεσα από το gov (χωρίς επίσκςψη σε ΚΕΠ) αναγράφεται η ημερομηνία κτήσης της δημοτικότητας. Όμως οι διευθύνσεις δεν τα κάνουν δεκτά. Γι αυτό ρωτάτω την athanasia ποια διεύθυνση τα δεχεται.
Δδε κυκλαδων παλαιότερα και δδε ανατολικης αττικης πιο πρόσφατα έχουν δεχτεί την εντοπιότητα μέσω οικογενειακης κατάστασης. Προφανώς θα υπάρχουν και άλλες δδε που (κακως) δεν θα το δέχονται.

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 10:40:31 μμ »
Συνάδελφοι μην ακούτε τι λένε εδω μέσα. Απλά δεν γνωρίζουν τον τρόπο που λειτουργούν οι διευθυνσεις. Για να είστε σίγουροι είτε στείλτε πιστοποιητικό εντοποιότητας είτε κάντε ένα τηλέφωνο στην διεύθυνση που ανήκετε και ρωτήστε το συγκεκρίμένο θέμα. Το τι θα πούνε στο υπουργείο δεν έχει καμμία σχέση με το τι θα εφαρμόσει η διέυθυνση. Για παράδειγμα λέει η συναδέλφιασα "Πάντως αν η δευτεροβάθμια που ανήκω δεν μου έκανε δεκτή την οικογενειακή κατάσταση που της έστειλα ως πιστοποιητικό εντοπιότητας, (την περασμένη χρονιά) θα την παρέπεμπα στην αυτεπάγγελτη αναζήτηση."
Μα αυτό συναδέλφισσα (το ότι δεν έγινε δεκτή η οικογενειακή κατάσταση) θα το μάθεις (κανονικά σύμφωνα με την εγκύκλιο και αν οι υπάλληλοι πράξουν σύμφωνα με τον νόμο) όταν στις 13 Δεκεμβρίου βγουν τα μόρια. Εκει θα δεις ότι δεν πήρες τα μόρια της εντοπιότητας και τότε θα σου πουν ότι δεν έστειλες σωστό ποιστοποιητικό και ότι τώρα δεν γίνονται δεκτά άλλα πιστοποιητικά. Τότε τρέχα να βρεις το δίκο σου στο υπουργειο....
Θα ήταν καλό για τέτοια θέματα μα μην γράφει κανείς ότι νομίζει αλλά ότι ισχύει. Γι αυτό είτε στείλτε εντοπιότητα είτε ρωτήστε. Διαφορετικά θα τρέχετε. Απο εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να κάνει αυτό που νομίζει...
Κανονικά πρέπει όλοι να ζητάμε αυτεπάγγελτη αναζητηση. Όταν δούλευα στο γραφείο, μας είχαν πάρει τηλέφωνο από το Δήμο και μας έβαλαν χέρι που δεν κάναμε αυτεπάγγελτη αναζητηση, αλλά τα ζητούσαν οι συνάδελφοι. Χάρη τους κάνουμε στο κάθε γραφείο και τους γλιτώνουμε από το τρέξιμο

Αποσυνδεδεμένος Anasthasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 10:41:11 μμ »
Συνάδελφοι μην ακούτε τι λένε εδω μέσα. Απλά δεν γνωρίζουν τον τρόπο που λειτουργούν οι διευθυνσεις. Για να είστε σίγουροι είτε στείλτε πιστοποιητικό εντοποιότητας είτε κάντε ένα τηλέφωνο στην διεύθυνση που ανήκετε και ρωτήστε το συγκεκρίμένο θέμα. Το τι θα πούνε στο υπουργείο δεν έχει καμμία σχέση με το τι θα εφαρμόσει η διέυθυνση. Για παράδειγμα λέει η συναδέλφιασα "Πάντως αν η δευτεροβάθμια που ανήκω δεν μου έκανε δεκτή την οικογενειακή κατάσταση που της έστειλα ως πιστοποιητικό εντοπιότητας, (την περασμένη χρονιά) θα την παρέπεμπα στην αυτεπάγγελτη αναζήτηση."
Μα αυτό συναδέλφισσα (το ότι δεν έγινε δεκτή η οικογενειακή κατάσταση) θα το μάθεις (κανονικά σύμφωνα με την εγκύκλιο και αν οι υπάλληλοι πράξουν σύμφωνα με τον νόμο) όταν στις 13 Δεκεμβρίου βγουν τα μόρια. Εκει θα δεις ότι δεν πήρες τα μόρια της εντοπιότητας και τότε θα σου πουν ότι δεν έστειλες σωστό ποιστοποιητικό και ότι τώρα δεν γίνονται δεκτά άλλα πιστοποιητικά. Τότε τρέχα να βρεις το δίκο σου στο υπουργειο....
Θα ήταν καλό για τέτοια θέματα μα μην γράφει κανείς ότι νομίζει αλλά ότι ισχύει. Γι αυτό είτε στείλτε εντοπιότητα είτε ρωτήστε. Διαφορετικά θα τρέχετε. Απο εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να κάνει αυτό που νομίζει...
Δεν θα έτρεχα σε κανένα υπουργείο.Θα υπέβαλα ένσταση όπως προβλέπεται στην εγκύκλιο.'Ολα αυτά που γράφω ισχύουν. Τονίζω την αυτεπάγγελτη αναζήτηση από τις ίδιες τις διευθύνσεις.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 11:05:04 μμ »
Ο.κ ο καθένας να κάνει αυτό που νομίζει..όπως προβλέπεται από την εγκύκλιο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.