*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 84531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μαρινατ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 05:56:47 μμ »
Η  θεα  Αθηνά  συμβουλεύει τον Τηλέμαχο να πάει στην Πύλο με σκοπό να τον  βοηθήσει  να γίνει από παιδί άντρας. Εμπλεκόμενος σε περιπέτειες θα αναγκαστει να πάρει πρωτοβουλιες , να δραστηριοποιηθεί  για να λύσει μόνος τα προβλήματά  του.Ειναι η ώρα να σταθεί προ των ευθυνών του και να γίνει αξιος γιος ενός αξιου πατέρα.Επίσης ολο αυτό το ταξιδι  μας δίνει  περισσότερες  πληροφορίες για τον Οδυσσέα , ενα πρόσωπο που δεν εχουμε συναντησει ακόμη.

Ελπίζω να βοήθησα. Μη του δώσεις όμως ετοιμη τροφή, βοήθησέ τον να σκεφτεί.
Ευχαριστώ πολύ.Το παιδί μου είπε οτι μήπως το κάνει για να δραστηριοποιήσει τον Τηλέμαχο; αυτό το είδαμε πριν λίγα μαθήματα πιο πριν που το έκανε η Αθηνά αλλά μπερδεύτηκε γιατί στην ερώτηση λέει γιατί ο Όμηρος στέλνει ....... αυτό δεν καταλάβαμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:38 »

Αποσυνδεδεμένος cicero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • diligo eruditionem
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 06:24:41 μμ »
Ο Όμηρος δεν βρίσκεται μέσα στο κείμενο. Χρησιμοποιεί τα υποκείμενά του (Αθηνά, Τηλέμαχος κλπ) για να επιτύχει τον λογοτεχνικό του σκοπό. Η Τηλεμάχεια επιπλέον έχει εγείρει ζητήματα ενότητας του κειμένου. Καλό θα είναι πάντως να μη μπερδευτεί με αυτό αλλά να εντάξει το ταξίδι του Τηλέμαχου στο σχεδιο του ποιητή όπως εκφράζεται από την παραίνεση της  Αθηνάς στην α. (πχ στη γ ο ποιητής με την ευκαιρία  της άφιξης του Τηλέμαχου στην Πύλο θα πληροφορήσει για τους νόστους των Αχαιών αλλά και το φόνο του Αγαμέμνονα, ενώ ο Νέστωρ κινητοποιεί τον Τηλέμαχο για νέο ταξίδι, αυτή τη φορά στο Μενέλαο).Διαβάστε το σχετικό χωρίο για έμπνευση.

Αποσυνδεδεμένος μαρινατ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 04:30:39 μμ »
Ο Όμηρος δεν βρίσκεται μέσα στο κείμενο. Χρησιμοποιεί τα υποκείμενά του (Αθηνά, Τηλέμαχος κλπ) για να επιτύχει τον λογοτεχνικό του σκοπό. Η Τηλεμάχεια επιπλέον έχει εγείρει ζητήματα ενότητας του κειμένου. Καλό θα είναι πάντως να μη μπερδευτεί με αυτό αλλά να εντάξει το ταξίδι του Τηλέμαχου στο σχεδιο του ποιητή όπως εκφράζεται από την παραίνεση της  Αθηνάς στην α. (πχ στη γ ο ποιητής με την ευκαιρία  της άφιξης του Τηλέμαχου στην Πύλο θα πληροφορήσει για τους νόστους των Αχαιών αλλά και το φόνο του Αγαμέμνονα, ενώ ο Νέστωρ κινητοποιεί τον Τηλέμαχο για νέο ταξίδι, αυτή τη φορά στο Μενέλαο).Διαβάστε το σχετικό χωρίο για έμπνευση.
Ευχαριστώ και εσας cicero μου τα είπατε λίγο πιο πολύπλοκα βέβαια γιατι βλέπετε έχω τελειώσει ένα λύκειο από το ¨88 και αυτό ήταν όλο οι γνώσεις μου είναι..... πάντως ότι μου γράψατε όλοι σας με βοήθησε πολύ.
χίλια ευχαριστώ πραγματικά με βοηθάτε πολύ
Αχ και κάτι άλλο βρε παιδιά πιο βιλβλίο με γλωσσικές ασκήσεις στα αρχαία της Α γυμνασίου να πάω να αγοράσω για να του βάζω να μου κάνει εξάσκηση;
εϊδα το μεταίχμιο αλλά έχεις και κάποιες που νομίζω ότι είναι περιττές ή κάνω λάθος;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2009, 04:40:50 μμ από μαρινατ »

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:11:05 μμ »
Σας παρακαλώ θέλω μια απάντηση για μια ερώτηση που έβαλε  η φιλόλογος στο παιδί μου.Είναι στην περίληψη της ραψωδίας γ όσα συνέβησαν στην Πύλο.
Γιατί ο Όμηρος λοιπόν στέλνει τον Τηλέμαχο στην Πύλο αφού ο γερο-βασιλιάς Νέστορας δεν έχει να του πει τίποτα;
Αυτή παιδιά είναι η ερώτηση και την έχει για την Δευτέρα.Τα φώτα σας σας υπερπαρακαλώ με ένα λύκειο που έχω τελειώσει δενννν.........
Επίσης θέλει να τον απομακρύνει από την Ιθάκη,για να τον σώσει από τους μνηστήρες στους οποιους δεν αρεσε η αλλαγή του και θα θελήσουν να τον σκοτώσουν
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:14:43 μμ από Elpida!!! »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:38 »

Αποσυνδεδεμένος μαρινατ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 12:01:37 μμ »
Καλά βρε παιδιά με αυτόν τον όμηρο σας έχω ζαλίσει στις ερωτήσεις....
Ρωτάει λοιπόν η φιλόλογος μας.Στην ραψωδία ε εκεί που ο Ερμής πάει στο νησί της Καλυψώς για να τις ανακοινώσει την απόφαση του Δία.Τον Οδυσσέα δεν τον βρήκε εκεί καθόταν στην ακτή κι έκλαιγε.Απουσιάζει σκόπιμα ο Οδυσσέας όταν ο Ερμής συναντά την Καλυψώ; και γιατί;
Και άλλη μια ερώτηση     Μπορούμε να χαρακτηρήσουμε την β αγορά των θεών ως κόλλα που ενώνει την Τηλεμαχεία και την Φαιακίδα; και γιατί;
Σας παρακαλώ βρε παιδιά το e-mail μου είναι marina.komo@yahoo.gr αν μπορεί καποιος ας μου πει τη να γράψουμε για να βοηθήσω και λίγο το παιδί μου, όπως σας έχω ξαναπεί ένα λύκειο έχω τελειώσει πριν 15+++++ χρονάκια...είναι και η ηλικία........ που να τα ξέρω εγώ αυτά....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 06:04:27 μμ »
Η δεύτερη συνέλευση των θεών αποτελεί συνέχεια της πρώτης γιατί εκεί επαναλαμβάνονται τα θέματα της πρώτης και

αναφέρονται τα νέα δεδομένα που έχουν προκύψει.

Σχετικά με τον Οδυσσέα ο ποιητής αναφέρει ότι την ημέρα την περνάει στην ακτή αγναντεύοντας το πέλαγος και τη νύχτα

πλαγιάζει αναγκαστικά με την Καλυψώ (για να δικαιολογήσει τον ήρωα). Για λόγους οικονομίας του έργου σίγουρα ήταν αναγκαίο

να είναι μόνη της η Καλυψώ όταν θα της ανακοίνωνε ο Ερμής την απόφαση των θεών. Επίσης αναγκαίο είναι να δούμε την

ψυχολογική κατάσταση του ήρωα που θέλει να γυρίσει στην πατρίδα του αν και η Καλυψώ του παρέχει τα πάντα και το νησί

περιγράφεται ως ένας μικρός παράδεισος.

Σου έδωσα πολύ σύντομες απαντήσεις αλλά ελπίζω κάπως να βοήθησα.
Πάντως λογικά η καθηγήτρια δίνει σχόλια στην τάξη και καλό θα ήταν ο γιος σου να προσπαθεί να κρατάει σημειώσεις ώστε να είναι ευκολότερο γι' αυτόν να απαντάει στις ερωτήσεις.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2010, 06:18:57 μμ από stave »

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 07:27:37 μμ »
Ο Οδυσσέας σκόπιμα λέιπει απο τη σκηνή για να μην γνωρίζει οτι είναι προαποφασισμένος ο νόστος του απο τον ΔΙΑ , ωστε να φανεί το μεγαλείο του ήρωα - η ελέυθερη προαίρεση, αφήνει το νησι της ΚΑΛΥΨΏς χωρίς να ξέρει οτι θα φτάσει σίγουρα στην ιθάκη.

Αποσυνδεδεμένος μαρινατ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 04:39:30 μμ »
Βρε παιδιά ας μου πει κάποιος στη ραψωδία ε είναι το παιδί μου και γράφουν διαγώνισμα.

Σε ποιά σημεία υπάρχει αναδρομική διήγηση; Λίγα πραγματάκια να μου πείτε να το βοηθήσω.

τι να πω μ αυτόν τον όμηρο ούτε στα αρχαία δεν ζοριζόμαστε ετσι,  που είναι και αρκετά δύσκολα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 02:22:04 πμ »
ομηρο τι οδυσσεια ή ιλιάδα;; ???

Αναδρομικη αφηγηση ειναι η αφήγηση που περιλαμβανει γεγονοτα προγενεστερα απο το σημειο της ιστοριας στο οποιο βρισκεται ο αφηγητης..
Διαβασε την ραψωδια και σε οποιο σημειο δεις οτι αναφερεται σε κατι που εχει γινει στο παρελθον,αυτο ειναι αναδρομικη αφηγηση. ;) :)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 01, 2010, 09:42:32 πμ »
Καλημέρα και Καλό Μήνα (μακάρι να πληρωθούμε!!!!) σε όλους τους/τις συναδέλφους!
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα: ψάχνω να βρω στο Διαδίκτυο το νέο βιβλίο της Οδύσσειας για ένα έκτακτο ιδιαίτερο που ανέλαβα αλλα το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο έχει ακόμα το παλιό βιβλίο! Ξέρει κανείς που μπορώ να το βρώ? Δυστυχώς και στα βιβλιοπωλεία είναι εξαντλημένο....
Να είστε καλά όλοι ;)

Καλό Κουράγιο για το Καλοκαίρι του ΟΑΕΔ, του διαβάσματος και της ανασφάλειας....

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 01, 2010, 11:46:16 πμ »
Καλημέρα και Καλό Μήνα (μακάρι να πληρωθούμε!!!!) σε όλους τους/τις συναδέλφους!
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα: ψάχνω να βρω στο Διαδίκτυο το νέο βιβλίο της Οδύσσειας για ένα έκτακτο ιδιαίτερο που ανέλαβα αλλα το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο έχει ακόμα το παλιό βιβλίο! Ξέρει κανείς που μπορώ να το βρώ? Δυστυχώς και στα βιβλιοπωλεία είναι εξαντλημένο....
Να είστε καλά όλοι ;)

Υπάρχει στο Π.Ι.
http://www.pi-schools.gr/books/gymnasio/
Είναι το δωδέκατο από την αρχή.

 Αρχαία Ελληνικά (ΜΤΦΡ.) Ομηρικά έπη Οδύσσεια Α' Γυμνασίου
 Βιβλίο Μαθητή    Σελίδες 1-20, 21-38, 39-79, 80-110, 111-140, 141-174
 Βιβλίο Εκπαιδευτικού    Σελίδες 1-54, 55-94, 95-159

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 01, 2010, 10:37:25 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 06, 2010, 01:21:56 πμ »
Αν κάποιος έχει μαθητή που έδωσε οδύσσεια ή θυμάται τα σος, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα!! Δε θυμάμαι  τι συνηθίζουν να βάζουν! Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 06, 2010, 01:26:25 πμ »
Γενικά, την Α ραψωδία τη δουλεύουν πολύ, απ' ό,τι θυμάμαι...

Επειδή δεν είχα φέτος μαθητές σε αυτή την τάξη, έχει αλλάξει το βιβλίο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.