*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 84302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μαρινατ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 06:02:55 μμ »
Πώς γίνεται να μιλάει και ο Οδυσσέας, αφού ο Οδυσσέας είναι απών;;;  ???  ???
αρα αυτο που απαντησε το παιδι θα το παρει για λαθος;τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:33 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 11:06:20 μμ »
Πώς γίνεται να μιλάει και ο Οδυσσέας, αφού ο Οδυσσέας είναι απών;;;  ???  ???
αρα αυτο που απαντησε το παιδι θα το παρει για λαθος;τι να πω...


Σ΄αυτό δυστυχώς δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς επειδή απλούστατα δεν υπάρχει περίπτωση να έθεσε ο φιλόλογος τέτοια ερώτηση!!! Όπως είπε και η bikini, ο Οδυσσέας απουσιάζει από τη σκηνή, επομένως η ερώτηση "γιατί δε μιλάει κι αυτός;" είναι τουλαχιστον σουρρεαλιστική ;D
Καλύτερα να ρωτήσεις ξανά το γιό σου μήπως ήταν κάπως αλλιώς διατυπωμένη η ερώτηση. Αν κρίνω από την απάντηση που έδωσε το παιδί η ερώτηση θα μπορούσε π.χ. να είναι " γιατί η Αθηνά-Μέντης μιλάει στον Τηλέμαχο για τον Οδυσσέα; Τί προσπαθεί να πετύχει μ΄αυτό;"

...Κι αν δε βγάλεις άκρη κι έτσι μπορείς να ρωτήσεις τον καθηγητή την επόμενη φορά που θα πας στο σχολείο  ;)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 11:18:20 μμ »
Μήπως έκανε αυτήν την ερώτηση για να τσεκάρει ότι το παιδί κατάλαβε τους στίχους?
Ότι κατάλαβε δηλαδή πως ο Οδυσσέας είναι απών?

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 12:09:12 πμ »
Ε, δε νομίζω...!!
Είναι εντελώς ξεκάθαρο ότι ο Οδυσσέας δεν είναι στην Ιθάκη. Για να μην το έχει καταλάβει αυτό κάποιο παιδί πρέπει να μην έχει κάνει ούτε ένα μάθημα Οδύσσειας πριν απ΄αυτό και ν΄αγνοεί εντελώς την υπόθεση του έργου(!)
Ακόμη όμως και στην απίθανη περίπτωση που ο καθηγητής έχει ενδείξεις ότι κάποιο παιδί δεν το έχει καταλάβει, το πολύ-πολύ να ρωτήσει το συγκεκριμένο παιδί προφορικά, κατά την παράδοση του μαθήματος, όχι να βάλει ολόκληρη ερώτηση, για όλη την τάξη, σε διαγώνισμα (προφανώς) τριμήνου!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:33 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 12:16:54 πμ »
Έχω μαθήτρια γ λυκείου που στη φυσική κατεύθυνσης μου γράφει : 2ημ(π/2)=2(ημπ)/2=ημπ!
Οπότε καταλαβαίνεις....Δε θεωρώ τίποτα δεδομένο.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:24:58 πμ »
Έχω μαθήτρια γ λυκείου που στη φυσική κατεύθυνσης μου γράφει : 2ημ(π/2)=2(ημπ)/2=ημπ!
Οπότε καταλαβαίνεις....Δε θεωρώ τίποτα δεδομένο.

Ναι βρε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εσύ, σαν καθηγητής/τρια, θα βάλεις ερώτηση σε διαγώνισμα τριμήνου: "ποιός διατύπωσε το νόμο του Ohm?", μόνο και μόνο για να βεβαιωθείς ότι τα παιδιά κατάλαβαν ότι...τον διατύπωσε ο Ohm και όχι o Laplace!!!

Άσχετα δηλ. με το πόσο χαμηλό μπορεί να είναι το επίπεδο μιας τάξης, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ο/η φιλόλογος να βάλει ερώτηση (ξανατονίζω: σε διαγώνισμα!) "γιατί δε μιλάει ο Οδυσσέας στη συγκεκριμένη σκηνή;"
Μια τέτοια ερώτηση, πέρα από το ότι δεν εξυπηρετεί κανέναν απολύτως στόχο, αφού είναι δεδομένο ότι ο Οδυσσέας λείπει (δεν είναι δηλ. κάτι που προκύπτει έμμεσα από το κείμενο και καλούνται τα παιδιά να το συμπεράνουν μόνα τους...) δε νομίζω και ότι θα περνούσε ποτέ από το μυαλό κανενός (φιλολόγου ή μη) να τη θέσει!!!!

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 04:14:48 πμ »
Συμφωνω απολυτα με τη yotar!Δεν στεκει σε καμια περιπτωση η ερωτηση αυτη.Μαλλον προκειται για το τι λειε η αθηνα στον τηλεμαχο ,τι επιδιωκει να πετυχει μεσα απο τη συζητηση.Εξαλλου αυτα ειναι απο τα πιο βασικα διδαγματα της οδυσσειας να καταλαβοθν δηλ τα παιδια οτι η αθηνα προσπαθει να παρακινησει τον τηλεμαχο να αναλαβει πρωτοβουλιες.....
Παντως στην πιθανον ενδεχομενη ερωτηση ο μκρος φαινεται να το επιασε το νοημα....
Δεν χρειαζεται αγχος απο τους γονεις...συμβουλη μου ειναι αν διαβαζετε εσεις το γιο σας και οχι καποια καθηγητρια στο μαθημα της οδυσσειας να προσπαθησετε να καλλιεργησετε την εκφραση του γιατι οσο και να εχει καταλαβει τη γενικη υποθεση η καποια αλλα στοιχεια του κειμενου το βασικο ειναι πως θα το διατυπωσει στο χαρτι.Χρειαζεται επισης κατανοηση της εκφωνησης ωστε να μη βγει εκτος θεματος γιαυτο προσπαθηστε να του κανετε ερωτησεις για το ιδιο θεμα με διαφορετικες εκφωνησεις ωστε να ειναι καθε φορα πιο ετοιμος για τη σωστη απαντηση.

Για καθε απορια σας εδω ειμαστε...
περιμενουμε τη βαθμολογια του γραπτου.... ;)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 10:23:30 πμ »
Χαρά στο κουράγιο σας όσοι διαβάζετε τα παιδιά σας και  περνάτε μάλιστα στην ουσία των  μαθημάτων και όχι απλά στην επιφάνειά τους, όπως η μητέρα που ξέρει τα πάντα για τις πρώτες ενότητες της Οδύσσειας. Μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος μαρινατ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 11:23:36 πμ »
Χαρά στο κουράγιο σας όσοι διαβάζετε τα παιδιά σας και  περνάτε μάλιστα στην ουσία των  μαθημάτων και όχι απλά στην επιφάνειά τους, όπως η μητέρα που ξέρει τα πάντα για τις πρώτες ενότητες της Οδύσσειας. Μπράβο!

παιδια χιλια ευχαριστω με βοηθατε πολυ.το παιδι το διαβαζω εγω που να βρουμε με ενα μισθο την πολυτελεια να πληρωσω καθηγητη για μαθηματα....η ερωτηση ειναι ετσι οπως σας την εγραψα το παιδι ειναι πολυ καλος σε ολα τα μαθηματα ολοι η βαθμοι που γραφει στα τεστ  τα απροειδοποιητα και τα διαγωνισματα ειναι ενα 17 και τα αλλα 18-19-20.και μου ειπε οτι ενα παιδι του ειπε μαλιστα κυριε αφου ο οδυσσεας απουσιαζει πως να μιλαει; και του ειπε να καταλαβαιτε τι πρεπει να γραψετε τοτε μονοι σας.και ετσι ο γιος μου εγραψε αυτο που σας ειπα.ειμαστε μεσα στο αγχος τωρα ασε που τα διορθωνει μετα απο 2,5 βδομαδες.εχει διοριστει φετος με τον ασεπ και τους λεει οτι τρελλαινετε με τον ομηρο.εγω τον εχω μαθει απ εξω παντως η αμοιρη μανα....παιδια αν εχετε ασκησεις ομηρο και αρχαια σας παρακαλω στειλτε με e-mail  marina.komo@yahoo.gr. χιλια ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 11:32:51 πμ »
μαρινατ, μην τρελαίνεσαι από το άγχος!
Μια χαρά θα τα πάει ο γιόκας σου!  :D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 03:22:09 μμ »
Δεν ειστε καθολου παραλογη!Τελικα το αγχος το δημιουργει ο καθηγητης αποτι φαινεται με τις ακυρες....ερωτησεις του!Μερικες φορες καποιοι φαινεται υποτιμουν τη νοημοσυνη των παιδιων και αντι να τους δωσουν την ευκαιρια να αποδειξουν αν πραγματικα διαβασαν και ελαβαν τα σωστα μηνυματα της οδυσσειας τους μπερδευουν χωρις λογο!Ειλικρινα δεν καταλαβαινω την ερωτηση του καθηγητη....υποβαθμιζει νομιζω και προσβαλλει τα παιδια οταν τους εξαναγκαζει τα σχολιασουν κατι αυτονοητο που δεν απαιτει  ιδιαιτερη κριση και διαβασμα...!Ιδιαιτερος μου φαινεται  γιαυτο χρειαζεται λιγο περισσοτερο προσοχη  στις ιδιοτροπιες του και γερα νευρα.....!! ???

Παντως μπραβο στη συνεργασια- μητερας και παιδιου,οπως και ναναι ο καθηγητης σιγουρα ο μαθητης αν συνεχισει ετσι θαναι σε καλο επιπεδο! ;)

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 01:08:45 πμ »
Τί να πω...άβυσσος η ψυχή του (συγκεκριμένου) φιλολόγου!

...Δηλ. και 100 ερωτήσεις να μου ζητούσαν να βγάλω για τη συγκεκριμένη ενότητα, το "γιατί δε μιλάει ο Οδυσσέας" δε θα μου περνούσε με τίποτα από το μυαλό να το ρωτήσω ::)

μαρινατ, συγχαρητήρια κι από μένα για την υπομονή και την επιμονή σου! Μακάρι να έβρισκαν όλοι οι γονείς το χρόνο και την όρεξη να ασχοληθούν τόσο ουσιαστικά με τη μελέτη των παιδιών τους...
Και όπως είπε και η dora_thess, για όποια απορία μη διστάσεις να ρωτήσεις, νομίζω ότι θα είναι χαρά όλων μας να βοηθήσουμε όσο μπορούμε  :)

Αποσυνδεδεμένος μαρινατ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 04:48:48 μμ »
Σας παρακαλώ θέλω μια απάντηση για μια ερώτηση που έβαλε  η φιλόλογος στο παιδί μου.Είναι στην περίληψη της ραψωδίας γ όσα συνέβησαν στην Πύλο.
Γιατί ο Όμηρος λοιπόν στέλνει τον Τηλέμαχο στην Πύλο αφού ο γερο-βασιλιάς Νέστορας δεν έχει να του πει τίποτα;
Αυτή παιδιά είναι η ερώτηση και την έχει για την Δευτέρα.Τα φώτα σας σας υπερπαρακαλώ με ένα λύκειο που έχω τελειώσει δενννν.........

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 05:46:14 μμ »
Η  θεα  Αθηνά  συμβουλεύει τον Τηλέμαχο να πάει στην Πύλο με σκοπό να τον  βοηθήσει  να γίνει από παιδί άντρας. Εμπλεκόμενος σε περιπέτειες θα αναγκαστει να πάρει πρωτοβουλιες , να δραστηριοποιηθεί  για να λύσει μόνος τα προβλήματά  του.Ειναι η ώρα να σταθεί προ των ευθυνών του και να γίνει αξιος γιος ενός αξιου πατέρα.Επίσης ολο αυτό το ταξιδι  μας δίνει  περισσότερες  πληροφορίες για τον Οδυσσέα , ενα πρόσωπο που δεν εχουμε συναντησει ακόμη.

Ελπίζω να βοήθησα. Μη του δώσεις όμως ετοιμη τροφή, βοήθησέ τον να σκεφτεί.
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.