*

Αποστολέας Θέμα: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα  (Αναγνώστηκε 8159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 03:05:34 μμ »
Χαχαχα, υπάρχει ήδη 9μηνο μοριοδοτούμενο σεμινάριο για μέντορες.

 Α στο καλό πώς μου διέφυγε;
Αυτά παθαίνει οποίος δεν είναι άριστος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:09 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 03:17:20 μμ »
Α στο καλό πώς μου διέφυγε;
Αυτά παθαίνει οποίος δεν είναι άριστος.
Το αστείο είναι ότι ξέρω άτομο που θα το ξεκινήσει δίχως καν να είναι διορισμένο. Για να το έχει για όταν έρθει εκείνη η ώρα.   :D

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 03:26:47 μμ »
και άριστος και φρόνιμος και προμηθεύς ! θα πάει μπροστά

Προς το παρόν αναθέσαμε στον υποδιευθ. να καθοδηγήσει τους νεοδιόριστους σε πρακτικά ζητήματα. Με τη λογική ότι αυτός είναι στέλεχος ούτως ή άλλως, δεν θα αλλάξει κάτι «ιεραρχικά» στις μεταξύ μας σχέσεις.

καλά το λύσατε, σοφά. εξάλλου κατευθυνσεις δίνουν πολλοί καλή τη πίστει , όταν ερωτηθούν (τα ξαναγράφω για όσους μιλάνε για αρνητές μη αλληλέγγυους) , για το τυπικό μιλάμε.
και ο συντονιστής , αν είναι λογικός ο σύλλογος , θα οριστεί τυπικά στα σοβαρά σχολεία - ακόμα και τα αρνητικά εκ πεποιθήσεωνς. ακόμα καλύτερα να αλλάζει το άτομο ανά δίμηνο πχ... παραιτήθηκε και ανέλαβε άλλος... ο σύλλογος / ο υπερδιευθυντής αποφάσισαν ανάθεση σε άλλον, και στο επόμενο δίμηνο άλλον ... να γίνει κοκομπλόκο και να ληφθεί υποψη για όλους το μόριον , αχαχαχαχαχα. τρολάρισμα θέλουν αυτοί συνεχές. αλλά θα έρθουν και οι εκλογές (να δουμε τι θα βρει τον κλάδο, μπορεί τα ίδια , μπορεί παρόμοια, χειρότερα πόσο πχια... ίδωμεν)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 03:30:54 μμ »
Το αστείο είναι ότι ξέρω άτομο που θα το ξεκινήσει δίχως καν να είναι διορισμένο. Για να το έχει για όταν έρθει εκείνη η ώρα.   :D

Αχ όταν ο άντρας μου έκανε το μεταπτυχιακό στην εκπαιδευτική ηγεσία, σε μια ομαδική εργασία είχε 1-2 άτομα αδιόριστα, ουυε καν αναπληρωτές νομίζω. Κι είχαμε τότε την απορία, γιατί δεν το έκαναν τουλάχιστον στη διδακτική. Τέλος πάντων, μιλάω εγω που έκανα διδακτορικό περιμένοντας ότι θα γίνω ερευνήτρια, λες και μπορώ να κρίνω τις επιλογές των άλλων… Απλώς αυτά τα τόσο εξειδικευμένα, που φτιάχνονται με βάση τις εκάστοτε ανάγκες και «ανάγκες», είναι πολύ επίφοβες επιλογές μακροπρόθεσμα, αν τις κανεις μόνο και μόνο για τη θέση. Γιατί μετά μπορεί να προκύψει κάποια σούπερ εξειδίκευση και να τα αχρηστεύσει. Τουλάχιστον τα μεταπτυχιακά που κάναμε για το κέφι μας μόνο, πάνω στο γνωστικό αντικείμενο, όσοι τα κάναμε παλιά, δεν τα χρυσοπληρώσαμε, τα ευχαριστηθήκαμε γιατί μας άρεσαν και μας έμεινε έστω αυτή η χαρά, άσχετο που τώρα στην εκπαίδευση δεν μετρούν σχεδον πουθενά. Ο μέντορας σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει (ελπίζω), τα μόρια για τα στελέχη αλλάζουν συνεχώς, τα συστήματα αλλάζουν συνεχώς, είναι επιπόλαιο να δίνεις τόσα χρήματα σε έναν εφήμερο τίτλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:09 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 03:53:32 μμ »
Αχ όταν ο άντρας μου έκανε το μεταπτυχιακό στην εκπαιδευτική ηγεσία, σε μια ομαδική εργασία είχε 1-2 άτομα αδιόριστα, ουυε καν αναπληρωτές νομίζω. Κι είχαμε τότε την απορία, γιατί δεν το έκαναν τουλάχιστον στη διδακτική. Τέλος πάντων, μιλάω εγω που έκανα διδακτορικό περιμένοντας ότι θα γίνω ερευνήτρια, λες και μπορώ να κρίνω τις επιλογές των άλλων… Απλώς αυτά τα τόσο εξειδικευμένα, που φτιάχνονται με βάση τις εκάστοτε ανάγκες και «ανάγκες», είναι πολύ επίφοβες επιλογές μακροπρόθεσμα, αν τις κανεις μόνο και μόνο για τη θέση. Γιατί μετά μπορεί να προκύψει κάποια σούπερ εξειδίκευση και να τα αχρηστεύσει. Τουλάχιστον τα μεταπτυχιακά που κάναμε για το κέφι μας μόνο, πάνω στο γνωστικό αντικείμενο, όσοι τα κάναμε παλιά, δεν τα χρυσοπληρώσαμε, τα ευχαριστηθήκαμε γιατί μας άρεσαν και μας έμεινε έστω αυτή η χαρά, άσχετο που τώρα στην εκπαίδευση δεν μετρούν σχεδον πουθενά. Ο μέντορας σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει (ελπίζω), τα μόρια για τα στελέχη αλλάζουν συνεχώς, τα συστήματα αλλάζουν συνεχώς, είναι επιπόλαιο να δίνεις τόσα χρήματα σε έναν εφήμερο τίτλο.
Πολλά χρήματα το συγκεκριμένο σεμινάριο δεν κοστίζει. Όσο για το μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία, νομίζω είναι κάπως διαφορετικό, δε με ξενίζει τόσο να το κάνει κάποιος που δεν έχει διοριστεί ακόμη. Μπορεί να δείχνει φιλοδοξία αλλά δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Ίσως έχω αυτή την άποψη επειδή ξέρω άτομα που τους βοήθησε - στον ιδιωτικό τομέα μεν αλλά τους βοήθησε. Και σίγουρα το μεταπτυχιακό προσφέρει γνώσεις και δεξιότητες που θα είναι χρήσιμες σε ένα στέλεχος της εκπαίδευσης ενώ ο μέντορας στα σχολεία σήμερα υπάρχει αύριο όχι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 04:12:34 μμ »
Πολλά χρήματα το συγκεκριμένο σεμινάριο δεν κοστίζει. Όσο για το μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία, νομίζω είναι κάπως διαφορετικό, δε με ξενίζει τόσο να το κάνει κάποιος που δεν έχει διοριστεί ακόμη. Μπορεί να δείχνει φιλοδοξία αλλά δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Ίσως έχω αυτή την άποψη επειδή ξέρω άτομα που τους βοήθησε - στον ιδιωτικό τομέα μεν αλλά τους βοήθησε. Και σίγουρα το μεταπτυχιακό προσφέρει γνώσεις και δεξιότητες που θα είναι χρήσιμες σε ένα στέλεχος της εκπαίδευσης ενώ ο μέντορας στα σχολεία σήμερα υπάρχει αύριο όχι.

Σαφώς, άλλο το μεταπτυχιακό, άλλο το σεμινάριο, κι όντως αυτό της ηγεσίας έδινε προοπτικές και τρόπο σκέψης που μπορεί να εφαρμοστεί και αλλού (εμένα ας πούμε δεν θα μου ταίριαζε), αλλά και πάλι μου είχε κάνει εντύπωση να το επιλέγεις στα 22 σου χωρίς να είσαι εν ενέργεια εκπαιδευτικός.

Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι η κατάτμηση των προσόντων. Αρχικά, τα μεταπτυχιακά ήταν στο γνωστικό αντικείμενο και στη διδακτική. Δεν τα είχαμε πολλοί, ήταν ισότιμα. Ήρθε η ειδική, αυτή έδινε και σαφή επαγγελματικά δικαιώματα, ήταν άλλη περίπτωση. Μετά ήρθε η συζήτηση για το αν τα μεταπτυχιακά στις επιστήμες της αγωγής πρέπει να μετρούν παραπάνω από τα άλλα, δεν το λες και παράλογο (αλλά ήταν απογοητευτικό για πολλούς). Μετά ήρθε και η ηγεσία-διοίκηση, λες οκ αυτό για διευθυντές λογικό να πάρει κάτι παραπάνω. Τώρα τα μόρια για μέντορες - συντονιστές μιλούν γθα μεταπτυχιακό συναφές με το θεσμό, υποθέτω αυτή τη στιγμή το μόνο συναφές είναι αυτό της ηγεσίας, αλλά κάπου αναρωτιέσαι, δηλαδή αυτός με το μεταπτυχιακό στη διδακτική ας πούμε, δεν θεωρείται ότι πρεπει να πάρει κάποιο μόριο; Και σίγουρα σε 1-2 χρόνια θα υπάρχει πιο ειδικό μεταπτυχιακό, οπότε θα έρθει μπροστά αυτό. Κάπου φαίνεται άρρωστο όλο αυτό. Δεν έχει καμία σχέση με τη χαρά της γνώσης και της επιστήμης. Είναι μια αγορά που έχει ξεφύγει από τη λογική.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 27, 2022, 04:20:11 μμ »
Καλησπερα. Στην περιπτωση εκείνη που κάνεις δεν θέλει να είναι συντονιστής ή μέντορας, ορίζεται υποχρεωτικά από τον δ/ντη; Αν αρνηθεί ο προτεινομενος υπάρχουν κυρώσεις;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 27, 2022, 04:32:49 μμ »
Καλησπερα. Στην περιπτωση εκείνη που κάνεις δεν θέλει να είναι συντονιστής ή μέντορας, ορίζεται υποχρεωτικά από τον δ/ντη; Αν αρνηθεί ο προτεινομενος υπάρχουν κυρώσεις;
Η προχειρότητα σε όλο της το μεγαλείο. Και εμένα με όρισε μέντορα ο διευθυντής. Του είπα πως δεν γνωρίζω τι και πως να πράξω και η απάντηση του διευθυντή ήταν η εξής "μην αγχώνεσαι... αν ήθελε να κάνει σωστά τις δουλειές του το Υπουργείο έπρεπε να κάνει τις απαραίτητες επιμορφώσεις ή να στείλει αναλυτικό οδηγό στους μέντορες και τους συντονιστές σχετικά με τα καθήκοντα τους... τίποτε από όλα αυτά. Επομένως κάνε την γλάστρα και αν στο μέλλον σε ρωτήσει κανας σύμβουλος θα του πεις πως επιφοίτηση δεν υπάρχει. Υπάρχει επιμόρφωση κλπ." Συμφώνησα μαζί του και έτσι κάνω και εγώ την γλάστρα. Έστειλε το πρακτικό με τους εκπαιδευτικούς που ορίστηκαν σε αυτά τα "αξιώματα" και τέλος.
Υ.Γ... Έχουμε να κάνουμε και μάθημα, έχουμε και μια ύλη να βγάλουμε λόγω τράπεζας θεμάτων!!! Άστε που θέλουν μέχρι τις 10 του Οκτώβρη να κάνουμε σύλλογο για δράσεις και άξονες της εσωτερικής αξιολόγησης... Η βλακεία έχει και τα όρια της. Είμαστε παιδαγωγοί και όχι στελέχη πολυεθνικής...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2022, 04:43:44 μμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 27, 2022, 06:32:40 μμ »
Πόσο δίκιο έχεις.....

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 27, 2022, 07:27:56 μμ »
Για 2/θέσιο νηπιαγωγείο με λειτουργικότητα 3 άτομα τι ενέργειες πρέπει να γίνουν για την εσωτερική αξιολόγηση; Σήμερα ήρθε ένα mail από τη ΔΟΕ ότι ισχύουν τα ενιαία κείμενα που είχαν σταλεί. Έχει γίνει το έτος 2020-2021 η πρώτη έκθεση εσωτερικής αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου και είχε γίνει πέρσι ο συλλογικός προγραμματισμός της σχολικής μονάδας που είχε τεθεί ένας άξονας. Πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον ή περιμένω να έρθουν οδηγίες από το ΙΕΠ; Επιπλέον εμείς αν έχω καταλάβει σωστά δεν έχουμε υποχρέωση να έχουμε μέντορα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2518
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 27, 2022, 07:51:00 μμ »
Η προχειρότητα σε όλο της το μεγαλείο. Και εμένα με όρισε μέντορα ο διευθυντής. Του είπα πως δεν γνωρίζω τι και πως να πράξω και η απάντηση του διευθυντή ήταν η εξής "μην αγχώνεσαι... αν ήθελε να κάνει σωστά τις δουλειές του το Υπουργείο έπρεπε να κάνει τις απαραίτητες επιμορφώσεις ή να στείλει αναλυτικό οδηγό στους μέντορες και τους συντονιστές σχετικά με τα καθήκοντα τους... τίποτε από όλα αυτά. Επομένως κάνε την γλάστρα και αν στο μέλλον σε ρωτήσει κανας σύμβουλος θα του πεις πως επιφοίτηση δεν υπάρχει. Υπάρχει επιμόρφωση κλπ." Συμφώνησα μαζί του και έτσι κάνω και εγώ την γλάστρα. Έστειλε το πρακτικό με τους εκπαιδευτικούς που ορίστηκαν σε αυτά τα "αξιώματα" και τέλος.
Υ.Γ... Έχουμε να κάνουμε και μάθημα, έχουμε και μια ύλη να βγάλουμε λόγω τράπεζας θεμάτων!!! Άστε που θέλουν μέχρι τις 10 του Οκτώβρη να κάνουμε σύλλογο για δράσεις και άξονες της εσωτερικής αξιολόγησης... Η βλακεία έχει και τα όρια της. Είμαστε παιδαγωγοί και όχι στελέχη πολυεθνικής...
Ακριβώς, έτσι. Στο σχολείο πάμε για  να κάνουμε μάθημα και όχι για να χάνουμε χρόνο με δουλειές που δεν ανήκουν στα καθήκοντά μας.
Αν βέβαια εξακολουθούν να νομίζουν ότι ο γάιδαρος πετάει, ναι πετάει... 
Δεν μπορούμε να τους παίρνουμε στα σοβαρά. 

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 27, 2022, 08:36:25 μμ »
Ο στρατός ήθελε κάποιο φαντάρο ρουφιάνο. Τον έχριζε υποδεκανέα με μισή σαρδέλα. Το υπουργείο, με πρότυπο το στρατό και τη ρουφιανιά, χρίζει μέντορες και συντονιστές. Όποιος δηλώσει πρόθυμος, δεν αναφέρομαι στους κατ' ανάθεσιν, να ξέρει ΤΙ είναι. Το λέει η πρώτη πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 27, 2022, 09:06:02 μμ »
Ο στρατός ήθελε κάποιο φαντάρο ρουφιάνο. Τον έχριζε υποδεκανέα με μισή σαρδέλα. Το υπουργείο, με πρότυπο το στρατό και τη ρουφιανιά, χρίζει μέντορες και συντονιστές. Όποιος δηλώσει πρόθυμος, δεν αναφέρομαι στους κατ' ανάθεσιν, να ξέρει ΤΙ είναι. Το λέει η πρώτη πρόταση.

Πολύ εύστοχη περιγραφή!

Κι εγω πιστεύω ότι αν καταλήξεις να οριστείς με το ζόρι, μπορείς απλα να πεις: «είμαι εδώ για όποια βοήθεια σε συναδέλφους του ίδιου ή άλλου κλάδου, μπορώ να ενημερώσω τους νέους για τις απορίες τους, μπορώ να δώσω υλικό σε όποιον χρειάζεται, να επικοινωνήσω με σύμβουλο αν υπάρχουν απορίες, αλλά δεν δέχομαι να κάνω οτιδήποτε ασκεί εξουσία ή έλεγχο σε συναδέλφους». Δεν ξέρω όμως πόσο ηθικό είναι να πάρεις τα μόρια για κάτι που δεν πιστεύεις και δεν εγκρίνεις και που τυπικα δεν έκανες και όσα έπρεπε υποτίθεται να κανεις… Βέβαια κανεις δεν ξέρει αν θα μετρήσουν ποτέ αυτά τα μόρια, να δω γέλιο που θα πέσει τότε από όσους έσπευσαν πρόθυμοι…

Εμείς πάντως σε θέση μέντορα βάλαμε την υποδιεύθυνση, ίσως το έχω ξαναγράψει. Επειδή ούτως ή άλλως έχει μια ιεραρχική θέση οπότε δεν θα ετίθετο θέμα δημιουργίας άτυπης ιεραρχίας μεταξύ μας. Κ ούτως ή άλλως πάντα κάποιος από τη διοίκηση ενημέρωνε τους νέους για τα τυπικα. Βοηθούς ανά κλάδο δεν όρισε ακόμα ο διευθυντής αλλά αυτό υποθέτω είναι πιο ανώδυνο. Στο κάτω κάτω όλοι οι νέοι δένονται με κάποιον για να ζητούν συμβουλές, ας μπει αυτός βοηθός. Συντονιστές μας είχε πει ότι δεν θα ορίσει ακόμα με το ζόρι αλλά δεν ξέρω για πόσο.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 27, 2022, 09:39:34 μμ »
Για πείτε μου όμως τι κυρώσεις προβλέπονται στην περίπτωση που διευθυντής έχει διδακτικό ωράριο και δεν το ακολουθεί παρά φορτώνει σε άλλους τις ώρες του; Έκει δεν υπάρχουν κυρώσεις;

Εκεί πρέπει να του τραβήξεις μια ΕΔΕ, να στρώσει χαρακτήρα το διευθυντόσκυλο.

Είναι σε όλους γνωστό ότι διευθυντές γίνονται συχνά-πυκνά άχρηστοι και ανίκανοι εκπαιδευτικοί που δεν μπορούν να σταθούν στην τάξη.

Αυτοί οι ίδιοι οι αιθουσοφοβικοί διευθυντές καλούνται τώρα να μας αξιολογήσουν στα παιδαγωγικά, σύμφωνα με το κατάπτυστο σχέδιο κόπτση.

Κούνια που σε κούναγε κόπτση!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2022, 01:53:04 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.