*

Αποστολέας Θέμα: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα  (Αναγνώστηκε 8068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2022, 11:07:27 μμ »
Με αφορμή άρθρο που διάβασα , ειλικρινά δεν έχω καταλαβει αυτό με το «στανιο» συγχωρήστε μου την έκφραση ορισμό από τον διευθυντή εκπαιδευτικών που θα γίνουν μέντορες .Δείτε εδώ  : https://www.esos.gr/arthra/79811/proeidopoiisi-al-koptsi-kyroseis-ean-den-oristhoyn-mentores-kai-syntonistes-ekpaideysis?fbclid=IwAR0W3460D8y2xRgzwha8Astvuw5JmszgphvTM2Q8Z5GAkBhKJab1fPnmR7g

Και τι κυρώσεις δηλαδή θα υπάρξουν αν αρνηθούμε; Θα μας κάνει ντα;

H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:04:45 »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2022, 11:30:36 μμ »
Και τι κυρώσεις δηλαδή θα υπάρξουν αν αρνηθούμε; Θα μας κάνει ντα;
Θα μας παίρνει τηλέφωνα ο Κόπτσης μεταμεσονύχτια.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2022, 07:38:29 πμ »
Θα μας παίρνει τηλέφωνα ο Κόπτσης μεταμεσονύχτια.

Να μάθουμε ποιο είναι το κινητό του να του βάλουμε φραγή!!!

Θα μπορούσε να υπάρχει μια άλλη λύση. Αναλαμβάνει οποίος οριστεί, εξηγεί σε νεοδιόριστους κ αναπληρωτές τα πρακτικά ζητήματα (καθηκοντα, υπεύθυνοι τμήματος, απουσίες, νομοθεσία περί αξιολόγησης), προγραμματίζει δυο τρεις συναντήσεις σε ένα κενό για συζήτηση και επίλυση αποριών, δλδ βοηθάει απλα τον συναδελφο, και τέλος. Όχι δλδ παρατήρηση διδασκαλίας κλπ. Καθαρα βοηθητικό. Ή κάνει μια λίστα αιτημάτων για επιμόρφωση / αποριών και βομβαρδίζει τον σύμβουλο με ερωτήματα. Το ίδιο θα μπορούσε να κάνει ο συντονιστής. Κάναμε συνάντηση, διαπιστώσαμε αυτά τα ζητήματα στα βιβλία, τις οδηγίες κλπ, μιλώ εκ μέρους της ομάδας συναδέλφων, πείτε μας τι να κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2022, 09:52:47 πμ »
Με αφορμή άρθρο που διάβασα , ειλικρινά δεν έχω καταλαβει αυτό με το «στανιο»

Και τι κυρώσεις δηλαδή θα υπάρξουν αν αρνηθούμε; Θα μας κάνει ντα;

μα τρία χρόνια δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται; (το ίδιο έργο σε ΟΛΑ)υπομονή μέχρι τις εκλογές

Να μάθουμε ποιο είναι το κινητό του να του βάλουμε φραγή!!!

Θα μπορούσε να υπάρχει μια άλλη λύση.

αχαχχαχα, για τη φραγή ! κατά τα λοιπά τις "λύσεις" επιβάλλουν οι έχοντες - τουλάχιστον κατά τα λεγόμενα- εξουσία. το απλό (γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που για τα δήθεν μόρια σκοτώνονται σε 1-2 σχολεία) είναι όπου υπάρχει θέμα μη προθύμων να βρεθεί μια από κοινού λύση και ΌΛΑ να γίνουν τυπικά στα χαρτιά : δούλεμα ότι σας επιβάλλουμε, δούλεμα yes sir... και έτσι θα γίνει στην πράξη μέχρι τις εκλογές ξαναλέω. Για το δούλεμα "μόρια" , κρίσεις ΔΣΜ δεν θα πω κάτι άλλο, τα έχουμε πει, απλώς κάθε κομματάκι του παζλ σχετικό που προστίθεται κάνει πιο φαιδρή την υπόθεση (και εδώ έχουμε τέτοιο κομμάτι, αν βγει πρόσκληση - που και να βγει δεν θα προχωρήσει τεχνηέντως. κατάντια απλώς).

ΥΓ. τραγικά πράγματα να καθιστάς χειριστικούς όσους δεν θα έπρεπε να είναι και δεν θέλουν, όμως η εκπαίδευση βρίθει τέτοιων (μετά τα 25 χρόνια τα βλέπεις) και , αν δεν αλλάξει η νοοτροπία των στελεχών , από τα κάτω δεν υπάρχει μεγάλη δυνατότητα αλλαγών. Αυτό...



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:04:45 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2022, 01:24:23 μμ »
Χαχα... Εγώ ζήτησα από τον Διευθυντή να με ορίσει και υπεύθυνο σχολικής ζωής και Μέντορα και συντονιστή και υπεύθυνο τμήματος και νοσοκόμο αν χρειαστεί μιας και γνωρίζω να κάνω και ενέσεις. Μόνον που δεν έπεσε από την καρέκλα από τα γέλια... "Είσαι ο άνθρωπος μου αναφώνησε" και ρίξαμε πολύ γέλιο στην τελική. "Για μάθημα θα μπαίνω όταν θα τελειώνω από τα υπόλοιπα". Ρίξαμε γέλιο με το τσουβάλι. Να είναι καλά το Υπουργείο που μας φτιάχνει την διάθεση με όλα αυτά!!!

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2022, 08:24:43 μμ »
Εγώ να ακούσω τις απειλές για κυρώσεις σε όσους δεν αναλάβουν θέση μέντορα ή συντονιστή αν τους ορίσει ο διευθυντής τους.Για πείτε μου όμως τι κυρώσεις προβλέπονται στην περίπτωση που διευθυντής έχει διδακτικό ωράριο και δεν το ακολουθεί παρά φορτώνει σε άλλους τις ώρες του; Έκει δεν υπάρχουν κυρώσεις;
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2022, 08:26:22 μμ »
Χαχα... Εγώ ζήτησα από τον Διευθυντή να με ορίσει και υπεύθυνο σχολικής ζωής και Μέντορα και συντονιστή και υπεύθυνο τμήματος και νοσοκόμο αν χρειαστεί μιας και γνωρίζω να κάνω και ενέσεις. Μόνον που δεν έπεσε από την καρέκλα από τα γέλια... "Είσαι ο άνθρωπος μου αναφώνησε" και ρίξαμε πολύ γέλιο στην τελική. "Για μάθημα θα μπαίνω όταν θα τελειώνω από τα υπόλοιπα". Ρίξαμε γέλιο με το τσουβάλι. Να είναι καλά το Υπουργείο που μας φτιάχνει την διάθεση με όλα αυτά!!!

Ωχ Παναγία μου κι εγω κάνω ενέσεις και το ξέρουν όλοι, λες να με βάλουν και νοσηλευτή σε κανένα νέο καθηκοντολογιο; Μην βάζεις ιδέες συνάδελφε!

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 16, 2022, 08:34:18 μμ »
Χαχα... Εγώ ζήτησα από τον Διευθυντή να με ορίσει και υπεύθυνο σχολικής ζωής και Μέντορα και συντονιστή και υπεύθυνο τμήματος και νοσοκόμο αν χρειαστεί μιας και γνωρίζω να κάνω και ενέσεις. Μόνον που δεν έπεσε από την καρέκλα από τα γέλια... "Είσαι ο άνθρωπος μου αναφώνησε" και ρίξαμε πολύ γέλιο στην τελική. "Για μάθημα θα μπαίνω όταν θα τελειώνω από τα υπόλοιπα". Ρίξαμε γέλιο με το τσουβάλι. Να είναι καλά το Υπουργείο που μας φτιάχνει την διάθεση με όλα αυτά!!!

αχαχαχαχα,θεός. να σε στείλουμε και σε κάτι άλλα που δε βρίσκουν πρόθυμους , κυρ υποψήφιε μοριούχε διευθυντά; το γέλιο θα σας μείνει , γιατί η κατακλείδα δεν παίζει ακριβώς !

Εγώ να ακούσω τις απειλές για κυρώσεις σε όσους δεν αναλάβουν θέση μέντορα ή συντονιστή αν τους ορίσει ο διευθυντής τους.Για πείτε μου όμως τι κυρώσεις προβλέπονται στην περίπτωση που διευθυντής έχει διδακτικό ωράριο και δεν το ακολουθεί παρά φορτώνει σε άλλους τις ώρες του; Έκει δεν υπάρχουν κυρώσεις;

μια αναφορά ; και πώς θα στοχοποιήσει κάποιον που θα ορίσει (αν αρνούνται όλοι) και θα του κάνει αναφορά , αλλά όχι άλλον που δεν θα φανεί η άρνηση , αφού δεν θα τον στριμώξει; μιλάμε για παιδιάστικες γελοιότητες . α, θα κοινοποιηθεί και στη διεύθυνση και στον γγ, που θα ζητήσει στατιστικά πανελλαδικώς υποθέτω για να πει ότι "όλα καλά" , ελάχιστα σχολεία δεν όρισαν και θα ακολουθήσουν κυρώσεις ... κολοκύθια και απειλές μάλλον τελικά κενές... αλλά ποιος ξέρει ακριβώς.   
για το διδακτικό ωράριο προφανώς κάποιος στη διεύθυνση τον καλύπτει ! αλλού ζητούσαν πέρυσι αλλαγή κατανομής για να πάρουν άλλο μάθημα , ώστε  να μη μένει μια ώρα !

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 12:53:54 πμ »
αχαχαχαχα,θεός. να σε στείλουμε και σε κάτι άλλα που δε βρίσκουν πρόθυμους , κυρ υποψήφιε μοριούχε διευθυντά; το γέλιο θα σας μείνει , γιατί η κατακλείδα δεν παίζει ακριβώς !

μια αναφορά ; και πώς θα στοχοποιήσει κάποιον που θα ορίσει (αν αρνούνται όλοι) και θα του κάνει αναφορά , αλλά όχι άλλον που δεν θα φανεί η άρνηση , αφού δεν θα τον στριμώξει; μιλάμε για παιδιάστικες γελοιότητες . α, θα κοινοποιηθεί και στη διεύθυνση και στον γγ, που θα ζητήσει στατιστικά πανελλαδικώς υποθέτω για να πει ότι "όλα καλά" , ελάχιστα σχολεία δεν όρισαν και θα ακολουθήσουν κυρώσεις ... κολοκύθια και απειλές μάλλον τελικά κενές... αλλά ποιος ξέρει ακριβώς.   
για το διδακτικό ωράριο προφανώς κάποιος στη διεύθυνση τον καλύπτει ! αλλού ζητούσαν πέρυσι αλλαγή κατανομής για να πάρουν άλλο μάθημα , ώστε  να μη μένει μια ώρα !
... Τρολάρισα τον Διευθυντή κι εκείνος εμένα... και γελάσαμε... ευτυχώς και ο διευθυντής είναι σκεπτόμενος άνθρωπος... παιδαγωγός και όχι δικηγόρος στην ιδιότητα όπως η πολιτική μου προϊσταμένη... εκπαιδευτικός-παιδαγωγός δεν έχει καμία σχέση με την δικηγορία. Δυστυχώς κάποιοι δεν προσέχουν τι ψηφίζουν... Απλά στην προσπάθεια τους κάποιοι πολιτκοί να λύσουν ένα πρόβλημα δημιουργούν άλλα δέκα. Τι να κάνουμε; Από μικρό παιδί συμβιβάζομαι με την βλακεία...

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 02:24:04 μμ »
Σε περσινό σχολείο όπου υπηρετούσα πάντως ο ρόλος του συντονιστή ήταν τόσο επιθυμητός από άτομο συγκεκριμένης ειδικότητας που το θεωρούσε ως το σημαντικότερο επίτευγμα και ρόλο της καριέρας του.  :-X

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 02:42:41 μμ »
Σε περσινό σχολείο όπου υπηρετούσα πάντως ο ρόλος του συντονιστή ήταν τόσο επιθυμητός από άτομο συγκεκριμένης ειδικότητας που το θεωρούσε ως το σημαντικότερο επίτευγμα και ρόλο της καριέρας του.  :-X

ε, ναι ότι υπάρχουν φέτος τέτοια κρούσματα το αναφέραμε παραπάνω. το χειρότερο όλων είναι ίσως η προώθηση ορισμένων (για μοριοδότηση). γενικά ΚΑΙ αυτό το μέτρο το φιλόδοξο επιτείνει παντοιοτρόπως την τοξικότητα... αλλά αυτά είναι ελάσσονα, να γίνουν σοβαρά πρώτα τοποθετήσεις-διαθέσεις σε μερικές διευθύνσεις που ακομα μπαχαλάκι είναι και βλέπουμε... έχουμε κι άλλα ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 02:48:16 μμ »
ε, ναι ότι υπάρχουν φέτος τέτοια κρούσματα το αναφέραμε παραπάνω. το χειρότερο όλων είναι ίσως η προώθηση ορισμένων (για μοριοδότηση). γενικά ΚΑΙ αυτό το μέτρο το φιλόδοξο επιτείνει παντοιοτρόπως την τοξικότητα... αλλά αυτά είναι ελάσσονα, να γίνουν σοβαρά πρώτα τοποθετήσεις-διαθέσεις σε μερικές διευθύνσεις που ακομα μπαχαλάκι είναι και βλέπουμε... έχουμε κι άλλα ακόμα...

Δεν πειράζει. Όταν θα αλλάξει η κυβέρνηση, όσοι έχουν παρελθόν ως μέντορες θα πάρουν αρνητικά μόρια. Κάτι σαν τους χουντικούς, που μετά την χούντα δεν έβρισκαν που να σταθούν. Και όσοι θα έχουν κυρώσεις που δεν δέχτηκαν να γίνουν μέντορες, με την αλλαγή της κυβέρνησης θα πάρουν θετικά μόρια. Κάτι σαν τα παιδιά του πολυτεχνείου, που εξελίχθηκαν σε λαλιώτηδες και δαμανάκηδες.

Οπότε η κατάσταση θα έρθει στα ίσια της!  Κοινοβουλευτικό μεγαλείο, μη χέσω! Πόσο ακόμα θα ανεχόμαστε αυτό το γελοίο πολίτευμα; Δημοκρατία τώρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2022, 02:53:22 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 02:55:06 μμ »
ε, ναι ότι υπάρχουν φέτος τέτοια κρούσματα το αναφέραμε παραπάνω. το χειρότερο όλων είναι ίσως η προώθηση ορισμένων (για μοριοδότηση). γενικά ΚΑΙ αυτό το μέτρο το φιλόδοξο επιτείνει παντοιοτρόπως την τοξικότητα... αλλά αυτά είναι ελάσσονα, να γίνουν σοβαρά πρώτα τοποθετήσεις-διαθέσεις σε μερικές διευθύνσεις που ακομα μπαχαλάκι είναι και βλέπουμε... έχουμε κι άλλα ακόμα...

Του χρόνου θα δούμε και μοριοδοτούμενο σεμινάριο ή μεταπτυχιακό επι του αντικειμένου. Να πέφτουν τα χιλιαρικακια με αντάλλαγμα μόρια.

Στο δικό μου δεν θέλει κανεις. Προς το παρόν αναθέσαμε στον υποδιευθ. να καθοδηγήσει τους νεοδιόριστους σε πρακτικά ζητήματα. Με τη λογική ότι αυτός είναι στέλεχος ούτως ή άλλως, δεν θα αλλάξει κάτι «ιεραρχικά» στις μεταξύ μας σχέσεις. Αλλά είναι άσχετου κλάδου οπότε δεν θα επέμβει σε μαθήματα. Για συντονιστές πιστεύω ότι ο διευθυντής περιμένει έναν έστω εθελοντή για να μην χρειαστεί να προτείνει. Ναι μεν δεν επιθυμεί κανεις, αλλά σίγουρα θα γίνουν παρεξηγήσεις με την οποιαδήποτε πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρωσεις άρνησης σε θέση μέντορα
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 03:03:23 μμ »
Του χρόνου θα δούμε και μοριοδοτούμενο σεμινάριο ή μεταπτυχιακό επι του αντικειμένου. Να πέφτουν τα χιλιαρικακια με αντάλλαγμα μόρια.

Στο δικό μου δεν θέλει κανεις. Προς το παρόν αναθέσαμε στον υποδιευθ. να καθοδηγήσει τους νεοδιόριστους σε πρακτικά ζητήματα. Με τη λογική ότι αυτός είναι στέλεχος ούτως ή άλλως, δεν θα αλλάξει κάτι «ιεραρχικά» στις μεταξύ μας σχέσεις. Αλλά είναι άσχετου κλάδου οπότε δεν θα επέμβει σε μαθήματα. Για συντονιστές πιστεύω ότι ο διευθυντής περιμένει έναν έστω εθελοντή για να μην χρειαστεί να προτείνει. Ναι μεν δεν επιθυμεί κανεις, αλλά σίγουρα θα γίνουν παρεξηγήσεις με την οποιαδήποτε πρόταση.
Χαχαχα, υπάρχει ήδη 9μηνο μοριοδοτούμενο σεμινάριο για μέντορες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.