*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο  (Αναγνώστηκε 3539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 24, 2022, 11:52:39 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mk1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 24, 2022, 12:23:08 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Καλό θα ήταν να πάρουν τα μέτρα τους και οι σύλλογοι ΠΕ06, ίσως με μία ενημέρωση ή κάτι τέτοιο γιατί πολλοί συνάδελφοι δε γνωρίζουν και τους ζητάνε φέτος ειδικά τρελά πράγματα στα νηπιαγωγεία. Ευτυχώς που έχουμε τα φόρουμ, τι να πω πια...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 25, 2022, 12:07:38 μμ »
https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/pd-79-2017/arthro-14-proedriko-diatagma-79-2017-paidagogikes
Ευχαριστούμε ernie , αυτό είχα διαβάσει και εγώ.
Το απόσπασμα που μας ενδιαφέρει είναι το
Παράθεση
β) μία φορά τουλάχιστον τον μήνα, σε προκαθορισμένη από τον εκπαιδευτικό του τμήματος ημέρα και ώρα, μετά τη λήξη των μαθημάτων του υποχρεωτικού προγράμματος και εντός του εργασιακού ωραρίου. Η ημέρα και η ώρα συνεργασίας καταγράφονται στο Βιβλίο Πράξεων του Συλλόγου Διδασκόντων και γνωστοποιούνται έγκαιρα στους γονείς/κηδεμόνες. Επιπλέον, ο εκπαιδευτικός της τάξης μπορεί να συναντηθεί και εκτάκτως με τους γονείς/κηδεμόνες κάθε φορά που κρίνεται αναγκαίο,
όπου αναφέρεται
α) ότι η ενημέρωση γίνεται εντός εργασιακού ωραρίου και
β) από τον εκπαιδευτικό του τμήματος.

ΑΡΑ,
α) δεν υποχρεούσαι να πας απογευματινές ώρες και
β) η ενημέρωση αυτή αφορά τ@ν δάσκαλ@ του τμήματος

Οπότε... αγνόησέ τους. Όμως, θα ήταν καλό εάν μπορούσες να ορίσεις δικές σου ώρες ενημέρωσης.

Αποσυνδεδεμένος mk1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 01, 2022, 11:04:12 μμ »
Συνάδελφοι, σας ευχαριστώ πολύ όλους. Πραγματικά με βοηθήσατε πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 03:26:06 μμ »
Το εργασιακό ωράριο είναι δεδομένο. Δεν εργαζόμαστε απογεύματα. Αν θέλει ο δάσκαλος ή η νηπιαγωγός να βάλει συγκέντρωση είναι δική της απόφαση και δεν δεσμεύει κανέναν άλλο. Εδώ το κατάλαβαν πια στα σχολεία και οι έλεγχοι δίνονταν στα περισσότερα δημοτικά (προ Covid) στο σχόλασμα μέχρι τις 2.00. Μου έτυχαν επίσης σχολεία που επειδή έκαναν απογευματινές γιορτές, έκαναν χρήση της νομοθεσίας και δεν λειτουργούσαν το πρωί.
Επισης αν είσαι στο σχολείο από τις 8 το ωράριο σου τελειώνει στις 2. Αν υπάρχει σύλλογος που τραβάει με τις ώρες, τους χαιρετάς και φεύγεις. Όποιος θέλει να κάνει group therapy, ας μείνει και μέχρι τις 5, εγώ αποχωρώ.
Το εργασιακό ειναι δεδομένο-οντως- κ για ΑΠΩ Κ ΑΜΩ κ αν τσακωθείς για ενα απόγευμα ή για ενα σύλλογο, μπορει να καταλήξεις να βαρας 8-2 με διοκητικες πα^%^ριες π θα σ δινει η προισταμένη/διευθυντής.  8) ντι-πλο-μα-σι χρειάζεται γιατί αν ψάχνεις εσυ τα εργασιακά, μετα θα τα ψαξουν κ αυτοι, γιου ντοντ γουντ δατ


Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 04:19:42 μμ »
Το εργασιακό ειναι δεδομένο-οντως- κ για ΑΠΩ Κ ΑΜΩ κ αν τσακωθείς για ενα απόγευμα ή για ενα σύλλογο, μπορει να καταλήξεις να βαρας 8-2 με διοκητικες πα^%^ριες π θα σ δινει η προισταμένη/διευθυντής.  8) ντι-πλο-μα-σι χρειάζεται γιατί αν ψάχνεις εσυ τα εργασιακά, μετα θα τα ψαξουν κ αυτοι, γιου ντοντ γουντ δατ
Ποτέ δεν έχω καθήσει σε σύλλογο μετά τις 14:00, όπως κι άλλοι συνάδελφοι, και δεν τιμωρήθηκα για αυτό. Επίσης, δε γίνεται να ανατίθεται διοικητική εργασία σε ένα άτομο επί μονίμου βάσεως. Ή θα ισχύει το ίδιο για όλους ή για κανέναν. Δε λέω φυσικά να σου ζητηθεί μια δυο φορές να διεκπεραιώσεις κάτι. Συμφωνώ για τη διπλωματία (λέξη κλειδί), ωστόσο, ώστε να υπάρχει όσο το δυνατόν πιο ομαλή και ανώδυνη συνεργασία.

Επειδή δεν το έχω ψάξει, το εργασιακό ωράριο των ΑΜΩ ποιο είναι τυπικά; Δεν κάνουν απλά τις ώρες τους και φεύγουν;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 07:15:00 μμ »
Επειδή δεν το έχω ψάξει, το εργασιακό ωράριο των ΑΜΩ ποιο είναι τυπικά; Δεν κάνουν απλά τις ώρες τους και φεύγουν;
Οι ωρομίσθιοι κάνουν τις ώρες τους και φεύγουν. Οι ΑΜΩ είναι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου και παίρνουν σχεδόν κανονικά ένσημα.
Αν και δεν έχω βρει σε έγγραφο ποιες είναι οι υποχρεώσεις τους, οι διευθυντές δεν τους φορτώνουν με πολλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 09:31:21 μμ »
Οι ωρομίσθιοι κάνουν τις ώρες τους και φεύγουν. Οι ΑΜΩ είναι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου και παίρνουν σχεδόν κανονικά ένσημα.
Αν και δεν έχω βρει σε έγγραφο ποιες είναι οι υποχρεώσεις τους, οι διευθυντές δεν τους φορτώνουν με πολλά πράγματα.
Ακριβώς, συνηθως-οι νορμαλ διευθυντες, ΔΕΝ τους φορτώνουν τους ΑΜΩ. ΑΝ θελήσουν μπορουν να τους φορτώσουν ομως-εκεί ναι το κλειδί.

Επισης κ οι ωρομίσθιοι πχ στα ΣΔΕ ειναι υποχρεωτικο να ναι στο συλλογο ή πολλες φορες τους βαζουν κ υπευθυνο
υς τμημάτων,  κλπ
Μπορείς να πεις αν θες ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΠΤ αλλά μετα ΔΕΝ θα πεις, εγω μπορώ Δευτέρα κ Τετάρτη   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2022, 09:33:17 μμ από Mara006 »

Αποσυνδεδεμένος mk1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 03:15:41 μμ »
Εγώ έχω να πω πως αυτό που συμβαινει είναι πέραν κάθε λογικής. Ναι, οι ΑΜΩ δεν είναι ωρομίσθιοι, αλλά όταν τοποθετούνται σε 4 και 5 σχολεία δεν μπορούνε για πρακτικούς λόγους να βρίσκονται σε απογευματινές συναντησεις και συλλόγους σε όλα. Για μένα το πρόβλημα ξεκινάει από τους συλλόγους που δεν έχουν πάρει σαφή θέση για το θέμα ΑΜΩ ενώ γνωρίζουν πολύ καλά τι συμβαίνει κ ότι ο κάθε διευθυντής ζητάει ότι θέλει. Είναι λοιπόν μη σου τύχει. Αν σου τύχει την έβαψες. 

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 05:14:46 μμ »
Εγώ έχω να πω πως αυτό που συμβαινει είναι πέραν κάθε λογικής. Ναι, οι ΑΜΩ δεν είναι ωρομίσθιοι, αλλά όταν τοποθετούνται σε 4 και 5 σχολεία δεν μπορούνε για πρακτικούς λόγους να βρίσκονται σε απογευματινές συναντησεις και συλλόγους σε όλα. Για μένα το πρόβλημα ξεκινάει από τους συλλόγους που δεν έχουν πάρει σαφή θέση για το θέμα ΑΜΩ ενώ γνωρίζουν πολύ καλά τι συμβαίνει κ ότι ο κάθε διευθυντής ζητάει ότι θέλει. Είναι λοιπόν μη σου τύχει. Αν σου τύχει την έβαψες.

Εγώ πάλι νομίζω ότι ειναι πολύ μεγάλη ευθύνη και του καθενός μας χωριστά καθως  δεν διαβάζουμε τους νόμους και δεν ξέρουμε πως να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας. Ακόμα κ αν ο σύλλογος πει ότι δεν πρέπει να εργαζόμαστε απόγευμα,εσύ ,εγώ κ ο καθένας από μας είναι αυτός που θα πρέπει να αναζητησει το νομικό πλαίσιο για να το επικαλεστεί απέναντι στον εκάστοτε διευθυντή που επιδιώκει να αυθαιρετησει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2022, 05:17:38 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος mk1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 05:16:29 μμ »
Επίσης ήθελα να ρωτήσω μπορούμε να επικοινωνήσουμε με το σύμβουλο της ειδικότητας μας στο πεκες για τέτοια θέματα ωραριου ή δεν είναι στις αρμοδιότητες του αυτό;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 05:18:05 μμ »
Επίσης ήθελα να ρωτήσω μπορούμε να επικοινωνήσουμε με το σύμβουλο της ειδικότητας μας στο πεκες για τέτοια θέματα ωραριου ή δεν είναι στις αρμοδιότητες του αυτό;
Παράθεση
Οι σύμβουλοι έχουν παιδαγωγικό ρόλο.
Για θέματα υπηρεσιακά μπορείς να απευθυνθείς στο σύλλογο της περιοχής σου
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2022, 05:20:05 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 05:57:37 μμ »
Οι σύμβουλοι έχουν παιδαγωγικό ρόλο.
Για θέματα υπηρεσιακά μπορείς να απευθυνθείς στο σύλλογο της περιοχής σου
Όχι διαφωνώ. Το ζήτημα της ενημέρωσης των γονέων (όπως στην προκειμένη περίπτωση) είναι και παιδαγωγικό θέμα, άρα μπορεί να απευθυνθεί κανείς και να ζητήσει βοήθεια για βρει τον καταλληλότερο τρόπο ενημέρωσης των γονέων εντός του ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος mk1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 μειωμένου ωραρίου Νηπιαγωγεια- εξωδιδακτικό έργο
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 06:09:13 μμ »

Εγώ πάλι νομίζω ότι ειναι πολύ μεγάλη ευθύνη και του καθενός μας χωριστά καθως  δεν διαβάζουμε τους νόμους και δεν ξέρουμε πως να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας. Ακόμα κ αν ο σύλλογος πει ότι δεν πρέπει να εργαζόμαστε απόγευμα,εσύ ,εγώ κ ο καθένας από μας είναι αυτός που θα πρέπει να αναζητησει το νομικό πλαίσιο για να το επικαλεστεί απέναντι στον εκάστοτε διευθυντή που επιδιώκει να αυθαιρετησει.

Δε διαφωνώ. Απλά το θέμα είναι πως με αυτά που γίνονται φέτος σε πε06 στα νηπιαγωγεία απορώ με τη σιγή που υπάρχει στον κλαδο. Ναι, προσωπική ευθύνη αλλά εδώ φέτος γίνεται ένας χαμος. Και πάντα θα υπάρχουν συνάδελφοι που είτε από φόβο είτε από άγνοια δε θα αρνούνται. Όλα αυτά θα χειροτερεψουν τα επόμενα χρόνια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.