*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτό Σύστημα Διορισμών  (Αναγνώστηκε 97812 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 16, 2023, 03:16:32 μμ »
Και μάλλον θα είναι κι οι τελευταίοι που θα ερωτηθούν. Με μια παρατήρηση όμως. Όντως αφορά τους αναπληρωτές, με μια διαφορά. Δεν αφορά μόνο τους ενεργούς αναπληρωτές, αυτούς δηλαδή που δουλεύουν ή έχουν δουλέψει στο παρελθόν, αλλά το σύνολο όλων όσων είναι στους πίνακες...

Συμφωνώ και πάλι μην βάζεις bold. Αν ερωτηθούν οι αναπληρωτές τελευταίοι, εμείς οι μόνιμοι δεν θα ερωτηθούμε ποτέ.
Πάντως, θυμάμαι πιο παλιά τον Φίλη να παίρνει πίσω κακήν κακώς νομοσχέδιο για νέο σύστημα διορισμών που πριμοδοτούσε τον βαθμό πτυχίου, μετά τις αντιδράσεις των εν ενέργεια αναπληρωτών. Ας μην υποτιμάμε την δύναμη αυτής της ομάδας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:02 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 16, 2023, 03:20:48 μμ »
Συμφωνώ και πάλι μην βάζεις bold. Αν ερωτηθούν οι αναπληρωτές τελευταίοι, εμείς οι μόνιμοι δεν θα ερωτηθούμε καθόλου.
Πάντως, θυμάμαι πιο παλιά τον Φίλη να παίρνει πίσω κακήν κακώς νομοσχέδιο για νέο σύστημα διορισμών που πριμοδοτούσε τον βαθμό πτυχίου, μετά τις αντιδράσεις των εν ενέργεια αναπληρωτών. Ας μην υποτιμάμε την δύναμη αυτής της ομάδας.

Εκείνοι, όταν έλεγαν ότι θα προηγηθεί διάλογος, δυστυχώς ή ευτυχώς το εννοούσαν. Και πριν βιαστείτε να πείτε ότι ο Γαβρόγλου δε ρώτησε κανέναν για το προσοντολόγιο, υπήρχε απόφαση του ΣτΕ που τον υποχρέωνε να έχει αλλάξει το σύστημα μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2019. Σήμερα μου έβγαλε το facebook ανάμνηση από δήλωση Γαβρόγλου τον Ιούλιο του 2017, ότι υπάρχει σχέδιο για το νέο σύστημα διορισμών. Και του πήρε 1.5 χρόνο.

Οι τωρινοί πάντως έχει αποδειχτεί ότι το λένε προσχηματικά και διάλογο κάνουν μόνο με τον εαυτό τους

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 16, 2023, 03:24:07 μμ »
Εμείς οι λίγο παλαιότεροι θυμόμαστε πολλά...νομοσχέδια που δεν εφαρμόστηκαν, ατέρμονες μεταβατικές περιόδους , δικαστικές διαμάχες ...και ναι θέλει χρόνο και κόστος για να αλλάξει ένα σύστημα διορισμού...

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 16, 2023, 09:16:03 μμ »
Κάποιες σκέψεις από έναν επιτυχόντα και τελικά διοριστέο του ΑΣΕΠ 2009..
Έγραψα πολύ καλά αλλά με περνούσαν άλλοι επειδή μετρούσε μήνας προϋπηρεσίας και μόριο.. Δίκαιο;; Σαφώς όχι.. δεν μπορεί ο ένας να γράφει 75 και άλλος 56 + 20 μήνες προϋπηρεσίας και να σε περνάει.. το χάσμα στον γραπτό είναι χαοτικό..
Επείσης τα 15 χρόνια μου σε φροντιστήριο γιατί να μην μετράνε.. εμπειρία δεν είναι και αυτή;; με πληρώναν για να μαθαίνω τα παιδάκια αλλά και οι αναπληρωτές πληρώνονται δεν πάνε να κάνουν αγαθοεργία..
Τέλος τα νέα παιδιά τι διέξοδο θα έχουν;; να περιμένουν πότε και ΑΝ θα πάνε αναπληρωτές;; όχι όλα και μόνο για κάποιους..
Εγώ είμαι διορισθείσα του ΑΣΕΠ του 2002, με προϋπηρεσία αναπληρωτή περίπου δύο χρόνια και κάτι και μάλιστα, στην ειδικότητά μου παρόλο που έπαιρναν τους περισσότερους πιάνοντας τη βάση και ίσχυε το 75-25 του Ευθυμίου (τότε), εγώ είχα γράψει 73 χωρίς μεταπτυχιακό, τελείωνα δεύτερο πτυχίο και με δύο μήνες περίπου διάβασμα. Όταν δε έδινα, είχα να ανταγωνιστώ πολλούς  νέους απόφοιτους των παιδαγωγικών τμημάτων, ακόμα και κοπελιές  σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, οι οποίες έβλεπαν μέσα από τον διαγωνισμό, ακόμα και στην κατάσταση που ήταν, τη μόνη τους σωτηρία να διοριστούν σε μία σταθερή δουλειά,  όπως επίσης και άτομα που ήθελαν να παρατήσουν τις γαλέρες του ιδιωτικού τομέα (βλέπε σουπερμάρκετ, ιδιωτικά σχολεία της πλάκας) και να διοριστούν στο Δημόσιο (και με το δίκιο τους).
Από την άλλη πλευρά, ασχέτως αν όσοι είμασταν επιτυχόντες και διοριστέοι, μπαίναμε  κατευθείαν στα βαθιά,   με 25άρια- 27άρια  τμήματα σε σχολεία με έλλειψη βασικών υλικοτεχνικών υποδομών, με παιδιά με φτωχό οικογενειακό και κοινωνικοικονομικό υπόβαθρο, με γονείς που ήταν μόνο απαιτήσεις, με αυθαιρεσίες κάποιων παλιών που αν αντιδρούσες σε κάποια πράγματα, δεχόσουν αδιαμαρτύρητα το mobbing. Γιατί αυτή την πραγματικότητα βιώσαμε - κι εξακολουθούμε να βιώνουμε- την τελευταία 20ετία περίπου σε σχολεία, είτε Α/βάθμια είτε Β/βάθμια.
Να μην αναφερθώ στη δυσκολία επιβολής στην τάξη πολλών νέων συναδέλφων, διορισθέντων επίσης με διαγωνισμό. Γιατί η δουλειά μας βασίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην πράξη και στην αέναη προσπάθεια για αλληλεπίδραση με τους μαθητές, μικρούς ή μεγάλους.Γιατί  ο εκπαιδευτικός καλείται εκτός από τον ρόλο του για τον οποίο έχει εξεταστεί επιτυχώς και έχει διοριστεί,πρέπει να κάνει παράλληλα τον κοινωνικό λειτουργό, τον ψυχολόγο, τον νοσηλευτή, τον διαπραγματευτή πχ για περιπτώσεις bullying.
Θέλω να καταλήξω επιτέλους ότι  μία γραπτή διαδικασία  δύο ημερών σχετίζεται με το πόσο καλά γνωρίζει κάποιος το αντικείμενο σπουδών που έχει διδαχθεί  και όχι πώς θα το εφαρμόσει και κάτω από ποιες συνθήκες θα πρέπει να το εφαρμόσει. Η θεωρία με το βούτηγμα στα βαθιά νερά βρίσκονται σε απόλυτη δυσαρμονία.
Και μετά κουνάνε το δάχτυλο ορισμένοι εδώ μέσα γιατί παίρνουμε πχ αποσπάσεις σε φορείς μετά από χρόνια στις τάξεις που κι εκεί δουλεύουν και δουλεύουν πολύ σκληρά, δεν κάθονται.
Και να ξεκαθαρίσω:άλλο η αδιάβλητη διαδικασία πρόσληψης ενός υποψηφίου σε μια συγκεκριμένη Θέση εργασίας, βάσει των γνώσεων που έχει αποκτήσει από τις σπουδές του σε κάποιο ΑΕΙ σε προπτυχιακό η μεταπτυχιακό επίπεδο - κάτι που αναμφίβολα έγινε με τον ΑΣΕΠ και έχει εφαρμοστεί κατά καιρούς σε γραπτούς διαγωνισμούς στο Υπουργείο Οικονομικών, στην Τράπεζα της Ελλάδος  ή σε θέσεις διοίκησης σε διάφορα υπουργεία-  όμως απέχει παρασάγγης από το πόσο προετοιμασμένος είναι ο υποψήφιος υπάλληλος όχι απλώς να διεκπεραιώσει, αλλά και να εφαρμόσει συνολικά στην πράξη αυτά που έγραψε σε συνδυασμό με ένα σύνολο παραμέτρων, όπως η λήψη αποφάσεων σε έκτακτες ανάγκες, η ευελιξία ή το ομαδικό πνεύμα. Και αυτά θα τα δει στην πράξη και θα τα αντιμετωπίζει σε καθημερινή βάση μέχρι να βγει στη σύνταξη. Το ίδιο - και με πολύ μεγαλύτερο  βαθμό δυσκολίας- γίνεται στη σχολική τάξη, είτε μιλάμε για  δάσκαλο σε πολυπολιτισμικό δημοτικό σχολείο είτε για τεχνολόγο μηχανικό σε ΕΠΑΛ.
Δε θέλω να προσθέσω κάτι άλλο, όποιος αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα, το έχει εμπεδώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2023, 10:11:19 μμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:02 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 16, 2023, 09:39:29 μμ »
Εγώ είμαι διορισθείσα του ΑΣΕΠ του 2002, με προϋπηρεσία αναπληρωτή περίπου δύο χρόνια και κάτι και μάλιστα, στην ειδικότητά μου παρόλο που έπαιρναν τους περισσότερους πιάνοντας τη βάση και ίσχυε το 75-25 του Ευθυμίου (τότε), εγώ είχα γράψει 73 χωρίς μεταπτυχιακό, τελείωνα δεύτερο πτυχίο και με δύο μήνες περίπου διάβασμα. Και βλέπω ότι τελικά αποδείχτηκε ο γραπτός το πλέον διχαστικό σύστημα που επικράτησε.
Και μια πρόβλεψη.. θα έχουν δουλειά και οι δικηγόροι.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 17, 2023, 12:46:03 πμ »
Τυχεροί οι σημερινοί αναπληρωτές.
Προβλέπω κλειστούς πίνακες μέχρι το 2030 και μετά ξανά προσοντολογιο.

Θα ψηφιστεί ένας νόμος, όπως είχε ψηφιστεί της Διαμαντοπούλου, δεν θα εφαρμοστεί και θα μείνουν ως έχουν τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 17, 2023, 12:53:14 πμ »
Τυχεροί οι σημερινοί αναπληρωτές.
Προβλέπω κλειστούς πίνακες μέχρι το 2030 και μετά ξανά προσοντολογιο.

Θα ψηφιστεί ένας νόμος, όπως είχε ψηφιστεί της Διαμαντοπούλου, δεν θα εφαρμοστεί και θα μείνουν ως έχουν τα πράγματα.

Τι σας κάνει να το πιστεύετε αυτό; Τι ειπώθηκε ή τι καταλάβατε απ' ο,τι έχει ειπωθεί τις τελευταίες μέρες και καταλήξατε σε μια τέτοια πρόβλεψη;

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 17, 2023, 01:03:25 πμ »
Τι σας κάνει να το πιστεύετε αυτό; Τι ειπώθηκε ή τι καταλάβατε απ' ο,τι έχει ειπωθεί τις τελευταίες μέρες και καταλήξατε σε μια τέτοια πρόβλεψη;

Στις συνεντεύξεις αναφέρθηκε γραπτός ΑΣΕΠ, με βάση και προσόντα και προϋπηρεσία.

Αυτό είναι το σύστημα Διαμαντοπούλου (δεν ξέρω φυσικά αν θα δώσει τη βάση σε αναπληρωτές με πάνω από 24 μήνες προϋπηρεσίας, όπως έδινε αυτός ο νόμος).

Ε, πιστεύω ότι αν τον ψηφίσουν δεν θα τον εφαρμόσουν την τελευταία χρόνια πριν τις επόμενες εκλογές, φοβούμενοι πολιτικό κόστος.

Άλλο άνοιγμα πινάκων με το παρόν σύστημα δεν βλέπω, οπότε καλό 2030.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 17, 2023, 01:14:47 πμ »
Στις συνεντεύξεις αναφέρθηκε γραπτός ΑΣΕΠ, με βάση και προσόντα και προϋπηρεσία.

Αυτό είναι το σύστημα Διαμαντοπούλου (δεν ξέρω φυσικά αν θα δώσει τη βάση σε αναπληρωτές με πάνω από 24 μήνες προϋπηρεσίας, όπως έδινε αυτός ο νόμος).

Ε, πιστεύω ότι αν τον ψηφίσουν δεν θα τον εφαρμόσουν την τελευταία χρόνια πριν τις επόμενες εκλογές, φοβούμενοι πολιτικό κόστος.

Άλλο άνοιγμα πινάκων με το παρόν σύστημα δεν βλέπω, οπότε καλό 2030.

Σας ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο γκρίζο το τοπίο, που παίζουν διάφορα σενάρια, εξάλλου αυτό επιδιώκουν, να ψαχνομαστε. Θα μπορούσε να έχει βάση αυτό που λέτε, με προβληματίζει, όμως, το ότι έσπευσαν κατευθείαν μετά τις εκλογές να μιλήσουν για γραπτό, αγνοώντας επιδεικτικά τη διαδικασία κατάρτισης οριστικών πινάκων που είναι σε εξέλιξη. Δε βγάζει νόημα όλη αυτή η πρεμουρα, αν είναι να μην το εφαρμόσουν φοβούμενοι το πολιτικό κόστος. Ούτε, πιστεύω γίνεται εύκολα να μείνουν κλειστοί οι πίνακες τόσα χρόνια, πολύ τραβηγμένο μου φιανεται, τι να πω μας έχουν τρελάνει.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 17, 2023, 01:29:16 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο γκρίζο το τοπίο, που παίζουν διάφορα σενάρια, εξάλλου αυτό επιδιώκουν, να ψαχνομαστε. Θα μπορούσε να έχει βάση αυτό που λέτε, με προβληματίζει, όμως, το ότι έσπευσαν κατευθείαν μετά τις εκλογές να μιλήσουν για γραπτό, αγνοώντας επιδεικτικά τη διαδικασία κατάρτισης οριστικών πινάκων που είναι σε εξέλιξη. Δε βγάζει νόημα όλη αυτή η πρεμουρα, αν είναι να μην το εφαρμόσουν φοβούμενοι το πολιτικό κόστος. Ούτε, πιστεύω γίνεται εύκολα να μείνουν κλειστοί οι πίνακες τόσα χρόνια, πολύ τραβηγμένο μου φιανεται, τι να πω μας έχουν τρελάνει.

Λέχθηκε στις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης, όπου αναφέρεται το τι θα κάνει σε όλη την τετραετία.

Σε συνεντευξη αναφέρθηκε ότι δεν θα εφαρμοστεί άμεσα.

Δεν εφάρμοσαν τον νόμο Διαμαντοπούλου, που είχε πολιτική νομιμοποίηση, κρατούσαν οι ασεπιτες τους δύο προηγούμενους ΑΣΕΠ, έδινε τη βάση σε όσους είχαν 24 μήνες προϋπηρεσίας και ψηφίστηκε σε μια εποχή που γινόταν ΑΣΕΠ.

Δεν πιστεύω ότι θα εφαρμοστεί τώρα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 17, 2023, 03:29:15 μμ »
Μεταξυ μας... οι περισσοτεροι που ειναι υπερ ειναι μονιμοι, δεν προκειται να δωσουν εξετασεις ασεπ γιαυτο και η τοση ανεση  ;) ;) ;)  βεβαια υπαρχουν και μονιμοι που μας υποστηριζουν δε μιλαω για ολους..
Θα σου απαντήσω ότι και προτού ακόμη διοριστώ, υποστήριζα τον γραπτό ΑΣΕΠ ως τρόπο διορισμού των  εκπαιδευτικών, πρώτα γιατί έδινε την ευκαιρία και στους νεώτερους να προσπαθήσουν και να εργαστούν στο δημόσιο σχολείοκαι κυρίως γιατί ξεχώριζε όσους μιλούσαν μόνο απ' αυτούς που έδειχναν έργο. Δηλ. δεν μπορεί να ισχυριζόταν κάποιος ότι είναι ΚΑΘΗΓΗΤΑΡΑΣ κι ότι είναι ΕΚΘΕΣΙΟΛΟΓΟΣ, με τεράστια πείρα στα φιλολογικά και να μην πιάνει ούτε τη βάση στα γνωστικά αντικείμενα των φιλολόγων...! Εντελώς ασύμβατο!
Και μάλιστα, έπρεπε κατ' εμέ να γίνονταν οι διορισμοί 100% από τους πίνακες του ΑΣΕΠ (με τις προσαυξήσεις) όλα αυτά τα χρόνια που είχε εφαρμοστεί ο συγκεκριμένος τρόπος διορισμού! Κι αυτά που γράφουν κάποιοι για το αδιάβλητο του γραπτού διαγωνισμού & για τα φροντιστήρια, δεν ισχύουν με ΤΙΠΟΤΕ! Αν δεν μελετούσες μόνος σου, με πρόγραμμα και με οργάνωση, δεν μπορούσες να επιτύχεις!
Τώρα, αν θα εφαρμοστεί άμεσα πάλι ο γραπτός ΑΣΕΠ ή σε 2-3 χρόνια, θα φανεί.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 17, 2023, 03:41:48 μμ »
Θα σου απαντήσω ότι και προτού ακόμη διοριστώ, υποστήριζα τον γραπτό ΑΣΕΠ ως τρόπο διορισμού των  εκπαιδευτικών, πρώτα γιατί έδινε την ευκαιρία και στους νεώτερους να προσπαθήσουν και να εργαστούν στο δημόσιο σχολείοκαι κυρίως γιατί ξεχώριζε όσους μιλούσαν μόνο απ' αυτούς που έδειχναν έργο. Δηλ. δεν μπορεί να ισχυριζόταν κάποιος ότι είναι ΚΑΘΗΓΗΤΑΡΑΣ κι ότι είναι ΕΚΘΕΣΙΟΛΟΓΟΣ, με τεράστια πείρα στα φιλολογικά και να μην πιάνει ούτε τη βάση στα γνωστικά αντικείμενα των φιλολόγων...! Εντελώς ασύμβατο!
Και μάλιστα, έπρεπε κατ' εμέ να γίνονταν οι διορισμοί 100% από τους πίνακες του ΑΣΕΠ (με τις προσαυξήσεις) όλα αυτά τα χρόνια που είχε εφαρμοστεί ο συγκεκριμένος τρόπος διορισμού! Κι αυτά που γράφουν κάποιοι για το αδιάβλητο του γραπτού διαγωνισμού & για τα φροντιστήρια, δεν ισχύουν με ΤΙΠΟΤΕ! Αν δεν μελετούσες μόνος σου, με πρόγραμμα και με οργάνωση, δεν μπορούσες να επιτύχεις!
Τώρα, αν θα εφαρμοστεί άμεσα πάλι ο γραπτός ΑΣΕΠ ή σε 2-3 χρόνια, θα φανεί.
Πείτε μου λίγο αφού είστε εκπαιδευτικός.  Ο γραπτός ΑΣΕΠ ξεχωρίζει ποιος είναι ο καλύτερος στην άσκηση του επαγγέλματος μας; Θεωρείτε ότι ο καταλληλότερος εκπαιδευτικός είναι αυτός που έχει γνώσεις; Είναι έτσι; Εγώ που είμαι στο χωρο της εκπαίδευσης άτυπης/τυπικής μεταλυκειακης/δευτεροβάθμιας/τριτοβάθμιας εδώ και 15 χρόνια έχω άλλη εικόνα για το επάγγελμά μας από ότι εσείς. Είτε εγώ έχω καταλάβει λάθος το επάγγελμα είτε εσείς, αν θεωρείτε ότι ο καλύτερος είναι απλώς αυτός που θα γράψει καλύτερα σε ένα διαγώνισμα ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 17, 2023, 03:45:51 μμ »
Πείτε μου λίγο αφού είστε εκπαιδευτικός.  Ο γραπτός ΑΣΕΠ ξεχωρίζει ποιος είναι ο καλύτερος στην άσκηση του επαγγέλματος μας; Θεωρείτε ότι ο καταλληλότερος εκπαιδευτικός είναι αυτός που έχει γνώσεις; Είναι έτσι; Εγώ που είμαι στο χωρο της εκπαίδευσης άτυπης/τυπικής μεταλυκειακης/δευτεροβάθμιας/τριτοβάθμιας εδώ και 15 χρόνια έχω άλλη εικόνα για το επάγγελμά μας από ότι εσείς. Είτε εγώ έχω καταλάβει λάθος το επάγγελμα είτε εσείς, αν θεωρείτε ότι ο καλύτερος είναι απλώς αυτός που θα γράψει καλύτερα σε ένα διαγώνισμα ΑΣΕΠ.

Δεν είπε πουθενά ότι είναι απλώς αυτός που θα γράψει καλύτερα. Αλλά είναι σα να λέτε ότι μια εταιρία πληροφορικής δεν θα πρέπει να έχει ως προαπαιτούμενο το πτυχίο πανεπιστημίου ή πιστοποιήσεις, γιατί δε σου εγγυάται κανείς ότι είναι καλός στη δουλειά του κάποιος που απλώς έχει πτυχίο πανεπιστημίου.

Αυτό που λέει είναι ότι πρέπει κάπως να διαπιστώσεις αν αυτός που σκοπεύεις να διορίσεις έχει τις απαραίτητες γνώσεις. Κι όχι, το πτυχίο από μόνο του δεν το εξασφαλίζει αυτό. Πολλές εταιρίες πληροφορικής βάζουν 2 και 3 σειρές τεστ σε υποψηφίους που και πτυχία έχουν και μεταπτυχιακά κι από όλα. Κι αφού περάσεις τα τεστ, σε περνάνε κι από 2-3 συνεντεύξεις. Προφανώς συνεντεύξεις στο δημόσιο δε θα πρέπει να γίνονται, για ευνόητους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 17, 2023, 03:49:09 μμ »
Από 1.1 16 κ.εξ https://www.youtube.com/watch?v=Boq2cGR5AzU&t=2s   ο πρόεδρος του ασεπ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.